Recenzja: LRT – czyli słuchawki elektrostatyczne napędzane zwykłym wzmacniaczem

Budowa

LTR_20

LTR

   Rzecz, jak mówiłem, jest stara, bo pierwsze „Ear Speaker Adaptor” SRD-1 i SRD-2 Stax wypuścił na rynek wraz ze swymi pierwszymi słuchawkami SR-1 w 1960 roku. Jednak w przypadku LRT rzecz jest zupełnie świeża, bo ledwie dwa lata temu niemiecki konstruktor – Peter Rill – zaprezentował LRT, a dokładniej LRT J&J Lundhal-Rill Transformer for Stax, będący dalece udoskonaloną wersją staksowskich rozwiązań, w który to projekt zaangażowany był także znany szwedzki twórca najwyższej klasy transformatorów Per Lundhal oraz mieszkający na stałe w Berlinie polski pianista i wykładowca muzyki Stefan Woźnicki. Trzeba też wspomnieć o wcześniejszych pracach nad podobnym urządzeniem prowadzonych przez włoskiego konstruktora mieszkającego w Rzymie, Andreę Ciuffolliego. (http://www.audiodesignguide.com/)

W porównaniu z oryginalnymi rozwiązaniami Staksa jest LRT urządzeniem znacznie większym, z lepszych transformatorów korzystającym i zawierającym szereg rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo użytkowania. Posiada też ciekawą właściwość w postaci stopnia regulacji biasu, dzięki czemu możliwe jest wyskalowanie tego biasu nie tylko do odpowiadającego wyjściom „Pro” w obecnych energizerach Staksa poziomu 580V, ale także nadwymiarowych 660V, przy których podobno słuchawki SR-007 Omega II dostają dodatkowej energii, grając wyraźnie lepiej, czego nie mogłem niestety sprawdzić, bo do obecnych w teście SR-009 wyższy bias nie jest zalecany.

Urządzenie, jak widać na zdjęciach, jest pokaźne i dosyć ciężkie. Tak na wyczucie ze sześć kilogramów ważące. Zaaplikowano mu jedną z dostępnych w Niemczech standardowych obudów, która prezentuje się bardzo elegancko. Posiada metalowy korpus na satynową czerń polakierowany z kratkowaną osłoną na przedniej części, przez którą widać transformatory i dwie świecące przy nich czerwone diody. Osłona jest zdejmowana, a po zdjęciu można na transformatorach przeczytać:

 Amorphus Core OPT LL 9202 AM 

P-P

Lundhal Transformers Sweden

LTR_22

Pod kratką ukrywają prowodyrzy całego zamieszania

Mamy zatem nominalnie do czynienia z amorficznymi transformatorami wyjściowymi przeznaczonymi dla wzmacniaczy lampowych. Twórcy podkreślają, że bardzo istotną rzeczą przy konstruowaniu LRT było oddzielenie grubą metalową przegrodą transformatorów Lundhala od elektroniki i trafa zasilającego oraz odseparowanie od siebie przewodów dochodzących do gniazd, a także zaprojektowanie całego wewnętrznego okablowania, co wymusiło odpowiednią topologię urządzenia. Transformatory ustawiono na tłumiących drgania absorberach, a płytki PCB z elektroniką wykonane zostały według projektu Petera przez specjalistyczną niemiecką firmę.

Na szerokim, indywidualnie na potrzeby urządzenia zaprojektowanym frontonie, widnieje takim samym jak u Sennheisera HDVD 800 niebieskim kółkiem podświetlony włącznik główny, dwa identyczne gniazda dla staksowskich słuchawek oraz taki sam jak włącznik główny, tyle że już nie podświetlany, przycisk zmieniający wysterowanie biasu, którego zadana wartość zostaje zaznaczona zapalającą się niebieską diodą. Wszystko to stoi na sześciu chromowanych nóżkach, a jedyna uwaga krytyczna odnosi się do użycia diod świecących zbyt mocno.

Na ściance tylnej jest wtyk zasilania i pojedynczy komplet gniazd głośnikowych, za pośrednictwem których łączymy LRT ze wzmacniaczem, tak jakby był stojącymi obok siebie dwoma głośnikami.

LTR_26

Jak na niszowe urządzenie, prezencja zdecydowanie powyżej normy

Dodajmy na koniec, że takie jak te tutaj recenzowane „duże” wersje LRT w oparciu o trafa 9202 powstały jak dotąd jedynie dwie, a mniejszych, opartych o LL-1630, aż pięć. Sam projekt nie jest objęty tajemnicą, toteż każdy coś takiego sam może sobie wykonać, jeśli tylko umiejętności mu na to pozwolą, lub zamówić gotowy wyrób u Petera. Cena w zależności od standardu użytych podzespołów waha się w okolicach 1500 €. 

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy