Recenzja: Astell&Kern A&ultima SP2000

   Tym razem nie mogę napisać, żeśmy od dawna nie astellkernili, gdyż robiliśmy to przed chwilą. Ledwie co opisywałem najnowszy ich produkt – na poły przenośny, na poły stacjonarny odtwarzacz KANN CUBE, lecz tak się składa, że do Astella zawitało w tym roku wakacyjne wzmożenie i równocześnie z tamtym debiutuje flagowy odtwarzacz przenośny głównego nurtu – A&ultima SP2000, następca dotychczasowego SP1000. (Przy którym też trzeba baczyć na przydomek „ultima”, ponieważ są tańsze wersje).

Jak długo SP1000 był flagowy, tego nie śledziłem, ale tak ze dwa lata z grubsza chyba, jako że był następcą AK380 z połowy 2015 roku. I oczywiście przychodząc chwalił się techniczną i użytkową wyższością, i oczywiście ten teraz debiutujący też się chwali. Więc już do tego przechodzimy, ale najpierw dwie sprawy.

Pierwsza, to zastopowanie wzrostu cen. Astell&Kern SP1000 ultima kosztował i wciąż kosztuje (następcy jeszcze nie można kupić) mocno słonawe siedemnaście tysięcy, jak zawsze bez złotówki. (Ta głupota z wyskubywaniem końcówek cen tak się upowszechniła, że nawet przestała cwaniactwem drażnić.) Nowy SP2000 tyle samo będzie kosztował – nawet o tą złotówkę nie będzie droższy. Albo zatem potencjał wzrostowy cen się wyczerpał, albo mamy chwilowy zastój, spowodowany ogólnoświatowym spowolnieniem gospodarczym w oczekiwaniu wielkiego kryzysu. (Mało prawdopodobne, aby rzeczywiście nastąpił w sytuacji powszechnego oczekiwania – te rzeczy tak nie działają.)

Druga sprawa, to wciąż rosnąca nie cena ale waga. AK380 ważył 230 g, SP1000 już 387 g, a SP2000 będzie 410 g; co czyni go tylko niewiele lżejszym od dużo większego KANN CUBE z jego 493 gramami. Wzrost technicznego wyrafinowania oraz mocy wyjściowej wbudowanego wzmacniacza przekłada się zatem na coraz większą wagę – i gdzie się podziały czasy pierwszego flagowca AK100 wielkości zapalniczki i jego 122 gramów…

Od SP1000 nie będzie za to następca większy – ułamki milimetra jedynie szerszy oraz kompensująco równie znikomo cieńszy. Natomiast w środku będzie miał sporo nowszej/lepszej technologii przy powierzchowności niemalże identycznej – i teraz o tych wyglądach i nowinach.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

22 komentarzy w “Recenzja: Astell&Kern A&ultima SP2000

  1. Calluna pisze:

    W recenzji wkradła się pewną nieścisłośc. AKM 4497 ma także 32/768 kHz.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Fakt, ale na stronie dystrybutora podają w specyfikacji dla SP1000 obsługę plików do 32-bit/384kHz
      /mp3store.pl/article/59-astell-kern-aultima-sp1000-stainless-steel.8809440334926.2017470639586130800.html

      Nauczka, że wszystko trzeba samemu sprawdzać. Na szczęście gdy chodzi o porównanie brzmień, nikt mi niczym namieszać nie może.

  2. Przemysław pisze:

    Cieszę się, że ostatecznie do recenzji udało się pozyskać poprzednika. Szkoda, że za każdą poprawą osiągów nowych flagowych playerów AK idzie dość znaczny wzrost masy (na szczęście już nie ceny).

    Przyznaję, że kusi mnie ich mocna „kostka”, którą Pan ostatnio recenzował, ale brzmieniowo bliższy byłby mi SP2000. Bez jednoczesnej konfrontacji Cube’a i SP2k z moimi słuchawkami się nie obędzie (szczególnie z D8k, których mój TEAC nie jest w stanie napędzić i jakimś cudem lepiej radzi sobie z Cz1).

    Jeszcze raz dziękuję za recenzję, podjęcie starań w celu pozyskania do porównania z SP2k poprzednika SP1k i serdecznie pozdrawiam!!!

    1. Piotr Ryka pisze:

      Gdy o mnie chodzi, to sobie sprawiłbym jednak KANN CUBE. Chociaż niewykluczone, że z UT7 po kablu symetrycznym SP2000 byłby równie holograficzny. Ale ja z muzyką po świecie nie ganiam, tak więc nie jestem miarodajny. Poza tym to bardziej precyzyjne i bogatsze informacyjne granie flagowca to też oczywisty atut.

  3. 1piotr13 pisze:

    Witam
    Mam pytanie, niestety nie związane z powyższym artykułem, ale może Pan mi na nie udzieli odpowiedź. Czy generalnie, kolejność włączania (uruchamiania) poszczególnych elementów zestawu grającego ma według Pana znaczenie ? Czy np. jako pierwszy element załączamy wzmacniacz, następnie CD, czy wzmacniacz na samym końcu itd. ?

    1. Paweł pisze:

      Często w instrukcji urządzenia jest opisana sekwencja włączania / wyłączania.
      U mnie najpierw włącza się źródło i kolejne elementy a dopiero ostatnią końcówkę mocy.
      Przy końcówce dającej 400 W na kanał przy 4 omach jak z odtwarzacza SACD lampowego jakieś śmieci elektroniczne w formie sygnału pójdą na głośniki to mogłyby stanowić zagrożenie dla wysokotonowych.

      1. Piotr Ryka pisze:

        Można przyjąć za regułę, że system włącza się w kolejności: źródło-przedwzmacniacz-wzmacniacz i wyłącza w odwrotnej. Przed wyłączeniem należy ustawić potencjometr na „0”. Niektórzy radzą odłączać przed wyłączeniem od wzmacniacza słuchawkowego słuchawki.

  4. Sławomir S. pisze:

    Ciekawe, czym różnią się użyte w teście AK T5p od Beyerdynamic T5p v2 ? Czy tylko grafiką na muszlach?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Pisze o nich, że Beyerdynamic je stuningował. W jaki sposób – w ten temat jeszcze nie wnikałem. Brzmieniowo są ciekawe i raczej delikatnie brzmiące.

      1. marcinl0 pisze:

        „raczej delikatnie” czyli jak rozumiem sama góra i kompletny brak basu.

        Czy nie lepiej podłączyć po prostu „zwykłe” Beyerdynamic T1 rev2 600ohm które nie narzekają na brak basu a są zaskakująco głośne jak na 600 ohm impedancji dzięki technologii Tesla.

        1. Piotr Ryka pisze:

          To nie znaczy, że nie mają basu. Bas mają jak najbardziej, natomiast dźwięki średniego zakresu nie są tak muskularne, jak na przykład u MrSpeakers Ether 2.

  5. Miltoniusz pisze:

    Panie Piotrze, bardzo dziękuję za dodanie do recenzji porównania z SP1000, podobnie zresztą Kann Cube. Przyznam, że nie liczyłem na aż tak dogłębną analizę, ale ale cieszę się że tak się właśnie stało. Takie porównania to sól recenzji i dlatego tak sobie je cenię. To wiele wyjaśnia.

  6. Astellomaniak pisze:

    Proszę o skorygowanie:
    1) Bateria ma specyfikację: „3,700mAh 3.8V Li-Polymer Battery”, a nie tak, jak Pan napisał: „3,7 V Li-ion o pojemności 3300 mAh”,
    2) Instrukcja obsługi wskazuje wyraźnie na czas pracy baterii: ”
    Up to 8 hours (Standard – MUSIC: FLAC, 16-bit/44.1kHz, Unbalance, Volume 80, EQ OFF, LCD OFF)”, a nie tak, jak Pan napisał: „do dwunastu godzin pracy”.
    Do dwunastu godzin pracy było, owszem, ale w modelu SP1000.

  7. Astellomaniak pisze:

    3) Wewnętrzną pamięć odtwarzacza można rozszerzyć o kartę microSD o pojemności max. 1TB, a nie tylko o kartę microSD o pojemności 512GB.

  8. Miltoniusz pisze:

    No i tak się losy potoczyły, że dzięki Pana recenzji i porównaniu kupiłem SP1000. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
    Panie Piotrze, czy orientuje się Pan jaką wersję sytemu miał SP1000 w trakcie testu i porównania do SP2000? Bo było to tak: najpierw wygrzewałem mój egzemplarz SP1000 przez dłuższy czas, generalnie różnic w trakcie nie zauważyłem. Grało w sposób wyrafinowany ale „oszczędny”, na tyle fajny, że zakupu nie żałowałem, ale wiadomo było, że można by lepiej. Potem było kilka dni przerwy i po włączeniu urządzenia od razu zrobiłem update systemu z bodajże 1.08 do 1.41CM. No i się zdziwiłem. Przestrzeń ekplodowała, wgryzanie w tekstury znacznie pogłębiło, chyba i bas się polepszył. Stało się super, z fajnej muzyki stał się spektakl. Może to kwestia „skokowego” wygrzania, choć inni użytkownicy deklarowali też że, wbrew chyba zresztą opinii producenta, zmiana oprogramowania ma wpływ na brzmienie.
    Druga sprawa, to to że nawet przed zmianą systemu, podłączenie do SP1000 zewnętrznego wzmacniacza (WA8, AloAudio Continental V6) znacząco podnosiło jakość brzmienia.
    Tak więc postanowiłem dokupić zewnętrzny wzmacniacz dedykowany do SP1000 czyli SP1000 amp. W tym kontekście odpowiedź na pytanie, którą wersję softu miał Pan w trakcie testów jest o tyle istotna, że pomogła by zdecydować czy nie lepiej jednak kupić SP2000. No chyba że i tak ma Pan jasną odpowiedź. Słuchawki to HD800. Będę wdzięczny za opinię.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Niestety – wersji oprogramowania nie sprawdziłem. Mogę zapytać mp3store, może jeszcze mają ten egzemplarz, może nikt przy oprogramowaniu nie majstrował, albo pamięta, co i kiedy zrobił.

      1. Piotr Ryka pisze:

        Zapytałem, mp3store nie jest pewne, ale prawdopodobnie oprogramowanie było starsze. Ich zdaniem nowe dla SP2000 też poprawia i jemu zewnętrzny wzmacniacz nie jest potrzebny. Tyle się dowiedziałem.

  9. Miltoniusz pisze:

    Bardzo dziękuję.

  10. Szczepan pisze:

    Witam . Czy wymiana AK380 z dedykowanym wzmacniaczem na AK SP 2000 była by dużym krokiem do przodu ? Słuchawki których używam to Mr.Speakers Ether Flow
    ( tu wzmacniacz jest niezbędny ) , lub Ultrasone Edition 5 . Obie pary wyposażone w kable do wyjścia zbalansowanego 2.5 mm – Forza Audio Works Noir Hybrid . Słucham także na dousznych AK T8iE MKII z ich firmowym , zbalansowanym kablem .
    Będę wdzięczny za Pana opinię

    1. Piotr Ryka pisze:

      Dużym – na pewno nie. Czy jakimś? Prawdopodobnie tak, ale za to też bym głowy nie dał. To brzmienia zbliżone jakościowo, a przy okazji SP 2000 to trzy nieco się różniące, w zależności od metalu obudowy.

      Poza tym SP2000 u samego producenta już zszedł ze sceny (ale można jeszcze kupić ostatnie sztuki) i zastąpiony został przez mającego wymienne magazynki DAC Astell&Kern A&futura SE180.

      https://www.astellnkern.com/eng/content/shop/features.asp?mcg=CG110000&mpos=0&scg=CG231960&spos=1&tcg=&tpos=0&dpos=1&gcode=SC36400

      Mam już u siebie ten odtwarzacz z obiema wersjami DAC, w ciągu miesiąca powinna być recenzja.

      1. Szczepan pisze:

        Dziękuję bardzo za informację .Teraz czeka na recenzję .

        1. Piotr Ryka pisze:

          Dodatkowa uwaga. Astell przymierzał się do nowego flagowca z lampowym układem na pokładzie (coś jak u Cayina), ale w dobie pandemicznych ograniczeń dostaw nie zdołał zapewnić sobie dostępu do odpowiednich czipów i sprawa zawisła w materiałowej próżni. Tak więc AK180 nie jest zamierzonym nowym flagowcem, jedynie takim z musu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy