Recenzja: Focal Clear

   Francuski Focal, sławny producent głośnikowych kolumn, produkcją słuchawek parał się od jakiegoś czasu (dokładnie od 2012 roku), ale początkowo raczej marginalnie, czy może należałoby powiedzieć: uzupełniająco; tak żeby nikt się nie czepiał, że oni tylko głośniki. Nie zmieniało to faktu, że pochodzące z tamtego okresu Focal Spirit Classic były słuchawkami wysokiego poziomu, mogącymi się naprawdę podobać, ale dopiero rok 2016 wytycza datę przełomową – moment wzięcia się przez firmę z Saint-Étienne za słuchawki na ostro. Efektem trzy modele: popularny, ambitny i popisowy, z których dwa ostatnie już testowałem i oba świetnie wypadły. I nie tylko w mojej opinii, wszyscy uznali ten debiut za udany, a sam Focal, niesiony własnym sukcesem, doszedł prędko do wniosku, że jego oferta ma lukę. Bo te ambitne Elear, to rząd czterech tysięcy, a popisowa Utopia siedemnastu, co rzeczywiście czyni wyrwę i w ten szeroki margines wjechały Focal Clear. Wjechały w roku zeszłym i zrazu z wyższą ceną, lecz ostatecznie ukształtowaną na poziomie sześciu i pół tysiąca. A to klasyczny przedział słuchawek high-endowych, z takimi liderami jak Sennheiser HD 800S, czy Fostex TH900.

Nie chce mi się powtarzać śpiewki o słuchawkowej nawale, niemniej po raz kolejny zmuszony jestem wyrazić zdumienie ilością proponowanych. Rynek musi być nieprzeciętnie głęboki, by unieść taką ofertę, a przecież trzeba brać pod uwagę, że tworzą go sami mężczyźni. Co nie oznacza, że płeć piękna i słuchawki stanowią zbiory rozłączne; znaczy jedynie, że Panie widzą ten rynek inaczej. Do przyjaciela-audiofila córka zwróciła się z prośbą: – Tato, kup mi słuchawki. – Jakie byś chciała? – Białe. Więc high-end słuchawkowy po tamtej stronie przegrany, choć jedna Pani z Krakowa ma Sennheisera Orpheusa i słyszałem też o dwóch takich, które w pewnym salonie zaopatrzyły się w drogie. Niemniej to na samczych uszach słuchawkowy high-end się trzyma i właśnie dołożył nową porcję, słuchawki Focal Clear. 

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

10 komentarzy w “Recenzja: Focal Clear

 1. Psychedelic Warrior napisał(a):

  Witam Panie Piotrze,

  Dziękuję za recenzję. Zgadzam się w zupełności, iż dopiero porównania z innymi słuchawkami i w konfigyracji z różnymi urządzeniami pozwalaja na prawdziwe zrozumienie ‚jestestwa’ danego urządzenia…

  Czy jest szansa na synergię recenzowanych Focali ze wzmacniaczem Phast? Słucham niestety (albo na szczęście) niemal wszystkich gatunków… Jak długo te słuchwaki się wygrzewają? Pytam, gdyż z racji miejsca zamieszkania muszę je zamówic online (a zatem będę miał 2 tygodnie na odsłuch).

  Pozdrawiam

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Jak długo się wygrzewają, tego niestety nie wiem, bo dostałem egzemplarz długo przez dystrybutora używany. Ale podejrzewam, że długo.

   Odnośnie PhaSta, to sprawdzę, bo właśnie w wersji top i z własnym przetwornikiem przyjechał po recenzję. Tylko może jutro, bo dziś mam inne pilności.

   Odpowiedz

 2. Patryk napisał(a):

  A wedlug pana Piotra; Final Pandora VI czy te Clear?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   To zależy: jak chcemy żywiej i więcej góry, to Pandora; jak chcemy więcej wypełnienia i spokoju, to Clear.

 3. Mirek napisał(a):

  kiedy recenzja ATH-ADX5000?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Od polskiej dystrybucji otrzymałem informację, że będą je mieli dopiero w sierpniu. Dziwne, ale co począć?

 4. Patryk napisał(a):

  podobno bardzo dobre , czy ktos mial mozliwosc ich posluchac?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Jeżeli to odnosi się do flagowej Audio-Techniki, to potwierdzam. Bo słuchać, to jej słuchałem, tyle że przez chwilę na AVS.

 5. Psychedelic Warrior napisał(a):

  Witam Panie Piotrze, czy miał Pan możliwość sprawdzić jak ‚Cleary’ wspópracują z Phastem? Czy jest mariaż warty przetestowania?

  Pozdrawiam

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Dobrze grają. Nie jest to może jakaś szczególna synergia, ale brzmienie wysokiego poziomu, bardzo satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy