
To musiało się stać, jak mawiają – nie musiało, ale było wysoce prawdopodobne. Rosnące znaczenie słuchawek wraz ze wzrastającą świadomością znaczenia ich okablowania sprawia, że coraz większe grono producentów dorzuca do oferty kable słuchawkowe, doszlusowując do od dawna oferujących je Cardasa, FAW, ALO Audio, Moon Audio i Entreqa. Firm dorzucających oraz powstałych jedynie z myślą o tym, by kable słuchawkowe tworzyć, jest teraz kilkadziesiąt – i tak naprawdę nikt nie wie, których oferty są najciekawsze w relacji cena/jakość. Od takich za kilkaset złotych, po te za ponad dwadzieścia tysięcy, prężą swe miedziane i srebrne muskuły w rękawach najróżniejszych izolacji różnej grubości słuchawkowe kable.
Po stronie producentów dzieje się zatem sporo i przyjmijmy także do wiadomości, iż muszą oni zmagać się z różnorodnością pojedynczych i podwójnych przyłączy do słuchawkowych muszli. A na drugim końcu uwzględniać, że słuchawkowy przewód można wtykać do wielu typów gniazd. Może nic nie pominę wyliczając: 5-pin dla elektrostatów, dla pozostałych 2 x 3-pin, 1 x 4-pin, 2 x jack 6,35 mm, 1 x jack 6,35 mm, pentaconn 4,4 mm, jack 3,5 mm, jack 2,5 mm i na finalny dodatek przyłącza głośnikowe, których czasami, chociaż rzadko, twórcy słuchawek też sobie życzą. Dołożywszy do tego niezbywalne przejściówki, otrzymujemy wielką tacę z wypiętrzającym się słuchawkowym osprzętem – i kto by kiedyś pomyślał, że tyle aż będzie tego?
Goszczący wielokrotnie na tych łamach kanadyjski producent kabli – Luna Cables – to firma budząca duże nadzieje, jako skoncentrowana na osiąganiu maksimów w relacji cena/jakość. Posiłkująca się w dochodzeniu do tego vintage᾽ową cynowaną miedzią oraz nie ekranującymi pól magnetycznych oplotami z woskowanej bawełny i innych naturalnych surowców. Wymyśla optymalne sploty i optymalne przekroje, bada wpływ izolacji i stosowanych wtyków, ma także, jak każda inna, swoje techniczne tajemnice.
Przez długi czas było tajemnicą, że pracuje na okablowaniem słuchawek, prace nad nim ciągnęły się aż dwa lata. Siedzący nad tym konstruktor – Danny Labrecque – powiedział mi, że jeszcze nad żadnym kablem tyle mu czasu nie zeszło i tyle się nie natrudził. Wychodzi na to, że słuchawkowe są naprawdę niełatwe, a zdawać by się mogło, że to margines i łatwizna.
Wymienialiśmy informacje, troszkę mu bowiem podpowiadałem – jakiej długości taki kabel najlepiej żeby był, jakimi cechami się odznaczał i jakie w grę wchodzą najpopularniejsze złącza. Także które słuchawki najwięcej przez złej jakości własne okablowanie tracą i jakie przejściówki należy mieć w ofercie, aby zapewnić użytkownikom wystarczające pole manewru. W ramach podziękowania dostałem gotowy przewód (mogłem sobie wybrać końcówki), na dodatek z przejściówką. I mam z tego satysfakcję, i już wyjaśniam dlaczego.
Panie Piotrze, a jest Pan w stanie porównać Lune do Forzy Noir Hybrid HPC?
Mówiąc krótko: Luna jest droższa ale lepsza. Niesie więcej muzyki i jest nieco bardziej efektowna.
Potrzebuje kabel do Utopii 2022, pisze Pan w recenzji słuchawek że kabel pasuje zarówno do wersji Og jak i 2022 i że ściemnia brzmienie ale w 2022 brzmienie już na starcie jest ciemniejsze niż w Utopii (OG), a ja nie chce już „pociemniać brzmienia ani troche, czy dobrze rozumuje ?
Wydaje mi się, że rozumowanie to przejawia zbytnią ostrożność. Utopie 2022 grają z tym kablem o tyle lepiej, że staje się czymś bez znaczenia, czy jest z nim odrobinę ciemniej, czy nie. A moim zdaniem nie jest, bo rozjaśniająca ekspresja sopranów narasta, i to znacznie.
Czy kabel Luny zmienia się w miare wygrzewania ? jeśli tak to ile mniej wiecej godzin potrzeba na pełne wygrzanie ?
Zmienia się, ale nie jakoś radykalnie. Jak długo to trwa, dokładnie nie pamiętam. Regułą czasu do pełnego wygrzania, taką najogólniejszą, jest około 400 godzin.
To już chyba koniec z kablami słuchawkowymi Luna Gris. Próbowałem się skontaktować z dystrybutorem, 3 maile bez odpowiedzi, kilka telefonów na oba podane numery i tak samo. W końcu wieczorem przedwczoraj ktoś odebrał i powiedział, że:
Zostały małe ilości tego kabla, producent planuje zakończyć produkcję, bo mu się nie opłaca, w takiej specyfikacji jak ja bym chciał (to jest 2x3pin XLR do wzmacniacza) to nie będzie, a jak bym chciał na 4pin XLR to ewentualnie przez przejściówkę z dużego jacka.
Miał rozeznać i odpisać na maila, na razie cisza. Szkoda, ale cóż – trudno.
A do jakich słuchawek?
Do każdych, które mają na muszlach złącza jack 3,5mm; w moim przypadku chodzi o HiFiMan HE-1000se.
Słuchałem u Ciebie Piotrze tego kabla z tymi słuchawkami – pewnie pamiętasz i spodobało mi się, więc postanowiłem je nabyć. A tu klops…
Nie mogłeś słuchać HE-1000 ani Susvar z kablem Luny, bo nigdy tego kabla dla tych słuchawek nie miałem. Słuchałeś ich z Tonalium. Z Luna Cables słuchałeś Focal Utopii.
Za dużo wrażeń i sprzętu na jeden wieczór było najwyraźniej…
No ale pozytywny wpływ na te słuchawki miały, więc się mi ich zachciało.