Recenzja: Audeze LCD-3

Budowa

Audeze_LCD-3_008 HiFi Philosophy

Stylistyka niby toporna, a jednak urzekająca.

   Słuchawki planarne zawsze są ciężkie, bo taką już mają konstrukcję. Duże magnesy umieszczone po obu stronach membrany muszą dużo ważyć. Skutkuje to właśnie między innymi ciężarem, ale pozwala także generować wspomniany potężny bas i w ogóle daje dużą masywność oraz nasycenie dźwięku, w efekcie jeszcze bardziej widoczne niż u słuchawek dynamicznych, które już są pod tym względem przeważnie lepsze od elektrostatów. Generalizowanie jest tu jednak zwodnicze, gdyż elektrostatyczny Sennheiser Orpheus bas ma co się zowie, a cała sprawa z tą eteryczną lekkością dźwięku u słuchawek elektrostatycznych to w dużej mierze kwestia ich napędzania a nie samej konstrukcji. Nie ma się jednak co nad tym rozwodzić, bo były już odniesione do tej problematyki konfrontacje i można przeczytać spisane w następstwie tego kroniki (patrz tekst „Dynamiki vs elektrostaty”). Obecnie zaś zajmijmy się samymi Audeze LCD-3 i ich relacjami ze słuchawkowym światem.

Niewątpliwie pod względem wyglądu są to słuchawki bardzo podobne do swojego niższego o numer poprzednika, ale są też i widoczne ulepszenia. Przede wszystkim jest wygodniej, a to za sprawą padów i pałąka. Zarówno ów pałąk jak i pady są bowiem obszyte wyższego gatunku, bardziej miękką i gładszą skórką, a także wypełnienie mają obfitsze i też bardziej miękkie. Konstrukcja jest generalnie ta sama, ale realizacja lepsza. Na swojej stronie firmowej producent tłumaczy, że rozwiązania w nowym modelu flagowym miały być początkowo inne – prostsze i skuteczniejsze – ale dla podwykonawców okazały się technicznie zbyt trudne. Pozostano zatem przy tym co było, podnosząc jedynie gatunek surowców i dopracowanie detali.

Audeze_LCD-3_017 HiFi Philosophy

Zaś sama ergonomia przechodzi najśmielsze oczekiwania.

Efekt jest zauważalny, bo słuchawki na pewno są wygodniejsze, a ich duży ciężar nie jest dokuczliwy i gubi się pośród ogólnej miękkości oraz dobrego dopasowania. By jednak nie było aż tak cudownie, pojawia się pewien problem z tym właśnie dopasowaniem. Na Head-Fi wielokrotnie zgłaszano uwagi krytyczne odnośnie wykrzywiającego się nagłownego pałąka, powodowane brakiem idealnej precyzji przy nawiercaniu punktów jego mocowania. Niestety, okazuje się to faktem, i egzemplarz którym dysponuję nie jest od tego wolny. Wada nie jest krytyczna, krzywda się wielka od tego nikomu nie stanie, ale że mogłoby być lepiej, to nie ulega wątpliwości. Przymknąwszy na to oko, z uwagi na w sumie dość błahy chociaż i nie jakiś całkowicie pomijalny charakter, spójrzmy na słuchawki jako całość. Niewątpliwie są duże i masywne. Próbując przydać im ekskluzywnego charakteru sięgnięto po muszle z drewna zebrowego, podobnie jak uczyniono to u Ultrasonów E10, a także opatrzono ozdobnymi chromowaniami gniazda kabli. Gniazda te są ulokowane nietypowo, kierując kabel ku przodowi, co ma zwiększać wygodę. Zawieszenie pałąka jest takie samo jak poprzednio, czyli klasyczne i minimalistyczne zarazem, podpatrzone zapewne u Grado, ale wzbogacone o żłobienia na prowadnicach, co ma zapobiegać opadaniu zacisków, które i tu są z plastiku. Najbardziej rzucającym się w oczy elementem są wielkie, ciemnobrązowe maskownice z widocznym motywem litery A na cześć Audeze. Pakują to wszystko w bardzo solidny plastikowy neseser z praktycznym uchwytem, pozwalający bez trudu i obawy o uszkodzenie transportować zawartość, a do tego dołączają dwa kable, jeden zakończony dużym jackiem a drugi 4-pinem, co oczywiście oznacza, że kable są odpinane. Kto jednak woli zamiast podróżnego nesesera coś bardziej ekskluzywnego, może wybrać elegancką drewnianą skrzynkę, pięknie polakierowaną, a wybór ten nie oznacza żadnych dopłat.

Audeze_LCD-3_025 HiFi Philosophy

Chociaż wyważenie nagłownego pałąka pozostawia nieco do życzenia

   Z uwagi na odpinane kable nie odmówiłem sobie przyjemności zamówienia zamiennika od Forza AudioWorks i skonstatowawszy jego brzmieniową wyższość z nim będę testy przeprowadzał. Trzeba jednak przyznać, że już kable firmowe są wysokiej jakości, toteż nie zachodzi sytuacja, że trzeba mieć taki zamiennik koniecznie, bo bez niego ani w tę, ani w tę i sama tylko bieda dokoła. Kable oryginalne są w zupełności wystarczające i można na nich początkowo poprzestać, choć oczywiście szanujący się audiofil nigdy nie usiedzi w spokoju i zawsze będzie przy czymś majstrował, a już zwłaszcza przy kablach. Miłym akcentem, podkreślającym elitarność, jest dołączenie buteleczki z substancją czyszczącą i konserwującą elementy drewniane, co stanowi nawiązanie do pamiętnych Sony MDR-R10. Za wszystkie te skarby trzeba zapłacić 7450 PLN, a słuchawki są dostępne od ręki, co stanowi względem czasów całkiem jeszcze niedawnych zasadniczą odmianę. Bo kupić, to sobie można choćby i bezpośrednio w samej Ameryce, ale na odległość się nie da posłuchać, a kot w worku za takie pieniądze i jeszcze przy rozbieżnych opiniach, to już naprawdę spore ryzyko.

Zanim przejdziemy do tego słuchania korzystając z okazji zaistnienia polskiego dystrybutora, trzeba jeszcze rzec słowo o sprawach technicznych. Producent nie omieszkuje pochwalić się, że model LCD-3 posiada najdłuższą cewkę przetwornika i największą siłę oddziaływania na membranę, pozostawiając w zawieszeniu pytanie, czy odnosi się to tylko do jego własnych modeli, czy też ma wymiar absolutny. Nie pozostawił także w ukryciu gromkiego stwierdzenia, że są to najlepsze słuchawki na świecie, co wielu ponoć zmuszonych było przyznać, a co samo w sobie jest czymś zdaniem pewnych siebie twórców oczywistym.

Audeze_LCD-3_004 HiFi Philosophy

Producent nie odrzucił możliwości wykorzystania różnych kabli.

Od strony czysto technicznej jedna rzecz ma znaczenie szczególnie istotne. Są to, jak wiadomo, słuchawki ortodynamiczne, a takie słuchawki potrzebują do rozhuśtania dużej energii. Przygotowany więc byłem, że trzeba będzie jechać z potencjometrami we wzmacniaczach bardzo daleko, a tu tymczasem nic z tych rzeczy. Zarówno z Grado GS1000 jak i z Sennheiserami HD 800 trzeba jechać dalej, co mnie wielce zdumiało. Ale jednocześnie stoi wyraźnie w danych technicznych, że słuchawki mogą przyjmować nawet 15 Watów, a więc wielokrotnie więcej niż jakiekolwiek dynamiczne poza AKG K1000. Produkują wówczas 133 decybele mocy akustycznej, czyli tyle co startujący odrzutowiec. Tego rodzaju głośność nikomu nie jest potrzebna za wyjątkiem przygłuchych i tych którzy chcą nimi zostać, ale daje ogromny zapas przestrzeni dźwiękowej wolnej od zniekształceń, a to już potrzebne jest wszystkim. Jako optymalny zakres mocy podaje się przedział 1-4 W, pasmo przenoszenia określa na 5 Hz do 50 kHz, a THD na całym jego obszarze jako niższe niż 1%. Impedancja jest z kolei dosyć wysoka, bo wynosząca 110 Ω, a skuteczność też duża – 93dB/1mW. Waga bez kabla duża jest również, bo to aż 600 g. Ale słuchawki, jak mówiłem, są bardzo wygodne i opatuleni tą wygodą możemy przystąpić do odsłuchów.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

85 komentarzy w “Recenzja: Audeze LCD-3

  1. Soundman pisze:

    Ha,wreszcie się doczekałem recenzji LCD3.
    Dobra robota panie Piotrze, spodziewałem się takiego wyniku konfrontacji flagowych modeli, zwycięzcy nie ma ,są tylko różne preferencje brzmieniowe.
    Jedyny niedosyt mam bo zabrakło do porównania LCD2 rev2, z już produkcji tegorocznej wyposażonej w Fazor. Które notabene sam posiadam.
    Bo o ile się nie mylę to testował Pan kiedyś LCD2 pierwszą wersję, ta nowsza jest o wiele ciekawsza brzmieniowo z Fazorem niebezpiecznie zbliża się do LCD3.
    Na ile blisko sam jestem ciekaw.
    Idąc za ciosem warto zrobić recenzję LCD X, dla których niektórzy użytkownicy z forum HeadFi pozbyli się właśnie swoich LCD3.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Pójście za ciosem ma niedługo nastąpić, bo LCD-X oraz LCD-XC mają na dniach przyjechać. Mogę ewentualnie poprosić o te nowe LCD-2, ale nie wiem czy dystrybutor wytrzyma takie obciążenie, a poza tym LCD-3 niedługo odjeżdżają, bo inni recenzenci też się chcą z nimi zapoznać. Podobno LCD-2 znakomicie grają ze wzmacniaczem iCAN kiedy uruchomić to jego uprzestrzennienie, a to rodzi z kolei pytanie, jak by zagrały ze wzmacniaczem SPL Phonitor, który takie systemy uprzestrzenniające ma bardziej zaawansowane.

  2. Daniel pisze:

    Zaintrygowało mnie stwierdzenie jak niżej:
    ” i nie robiące takich psikusów jak zdaje się podrabiane albo nie trzymające jakości Denony AH-D7100″
    można cos więcej o tych psikusach i podróbkach?

    1. Marcin pisze:

      Słuchałem chyba 4 różnych sztuk denon 7100, na różnych torach. Z początku słuchawki te robią bardzo dobre wrażenie: dźwięk jest potężny, bardzo dociążony, z mocnym basem, kolorowy, barwy są bardzo nasycone (scena i szczegółowość na dobrym poziomie). Po jakimś czasie (400h ?) bas się uspokaja, nie jest już tak męczący i dominujący, ale znika to, co czarowało na początku – słuchawki odbiera się później jako wyblakłą po praniu bluzkę, która straciła swój koloryt i nasycenie barw.

      1. mikolaj612 pisze:

        I tutaj wkraczają Audio Technici 😉

          1. mikolaj612 pisze:

            Obecnie słucham A2000X ze swojego toru, aczkolwiek zaobserwowałem przy W1000X z padami od A2000X, że to czysty żywioł i robią to czego D7100 nie potrafią, po prostu grają rozrywkowo, bas i ogólny dźwięk w D7100 przy takich W1000X z tymi padami to pukanie cherlawego dziecka patyczkiem po lodach w kartony jeśli o bas idzie 🙂
            Niesamowitą radochę dają wtedy te słuchawki a i wykonanie jest dużo lepsze niż ten plastik w Denonach, zupełnie taki sam jak w pękajacych D1100.

    2. Piotr Ryka pisze:

      Nie mam tak szerokiego spektrum doznań jak Marcin. Słuchałem tylko jednych D7100 od polskiego dystrybutora, które sam wygrzewałem i grały łącznie kilkaset godzin, ale nie wiem ile dokładnie. Do końca grały genialnie i takie D7100 bardzo chciałbym mieć na stałe, co znalazło wyraz w recenzji. A potem słuchałem jednych z UK, i to już było co innego; bez takiego wypełnienia i przyjemności, tak więc takie mógłbym sobie spokojnie darować. A czy one tak się wygrzewają, czy ktoś przy nich pomajstrował, bądź przeniósł produkcję do innego zakładu, a może je podrabiają, bo przecież w Chinach podrabianie odbywa się na masową skalę – tego nie wiem.

  3. Marcin pisze:

    2 z nich pochodziły z importu londyńskiego, dwie nie; te dwie ostatnie odsłuchiwałem w salonie denona i miały swoje pierwotne cechy, ale nie wiem co by się z nimi stało po jakimś czasie, choć mój znajomy kupił ten model z salonu i u niego po ok. 500h nastąpił ten sam efekt wyprania, więc to chyba ogólna przypadłość tych słuchawek. Kiedy się ich słucha już „wygrzanych” to nadal robią bardzo dobre wrażenie, ale jeśli się pamięta jak grały z początku to czuje się duże rozczarowanie i zawód, i najczęściej podejmuje się decyzje o ich sprzedaży wtedy.

  4. Marcin pisze:

    porównywałem łeb w łeb salonowe denon 7100 z audio-technica w5000 na torze za ponad 20tyś zł i te pierwsze podobały mi się bardziej pod każdym względem; w5000 miały przewagę w rozdzielczości, którą miały większą, więc wątpię, abym przedłożył te salonowo grające denony nad niższe modele audio-technica.
    Co do podróbek-niepodróbek: chińskie podróbki mogą być sprzedawane w Chinach, które nie znają pojęcia praw autorskich; w Europie sprzedaż może się odbywać tylko nielegalnie, najczęściej na bazarach; wątpię, aby te denony z Londynu były „farbowanymi” denonami, ale kto wie, pewności nie mam. Co do różnicy cenowej – po premierze model 7100 kosztował 5500 zł, teraz ponad 3 tyś zł, a mp3store niedawno sprzedawał je po 2 tyś. Może to wszystko też „podróbka”, a może one tak mają; grado po wygrzaniu grają o niebo lepiej, może denon po wygrzaniu gra po prostu gorzej.

    1. mikolaj612 pisze:

      One w moim mniemaniu nawet 2 tyś zł nie są warte.

      Co do W1000X wspomniałem, pady do obowiązkowej wymiany, odsłuchiwane były na moim prywatnym torze, Denony na żadnym osprzęcie jaki miałem pod ręką nie spodobały mi się, podobnie było Ultrasone Signature PRO.

    2. Tomek pisze:

      Co do wrażeń Marcina odnośnie d7100, potwierdzam w całości. Nawet chciałem zamienić moje d7100 na jego Grado rs1 z moją dopłatą, przewidziałem oczywiście, że Marcin nie przystanie na tą propozycję. Niemniej jednak mnie cały czas d7100 się podobają bardzo. Co do wrażeń Mikołaja – znany jest on z tego, że denonów nie lubi, także topowych i daje temu wyraz, gdy tylko ma sposobność aż nazbyt moim zdaniem dosadnie i obrazowo, przy czym podkreślę z mocą sam, że Mikołaj obrazy d7100 rysuje zbyt grubą kreską i zbyt karykaturalne. Mikołaj, kiedy słuchaliśmy moich , chwilę, d7100 u Ciebie, szły z LC z MUSES, narzekałeś wtedy na ich kłującą górną średnicę, twierdząc, że to jedyna ich wada, z Twoim Rapture nic nie kłuje, ergo nie d7100 tu miały problem, tylko strojenie klona z nimi nie zgrywa sie tak dobrze w górze, jak z Rapture, pomijając, że klon sonicznie koło Rapture nie stoi.

      1. mkl pisze:

        d7100 na rs1 ? Tomku nie idź tą drogą !

  5. Piotr Ryka pisze:

    A czy mafia paliwowa sprzedaje w Polsce lewą benzynę na stacjach paliwowych? Albo rosyjski węgiel jako polski na składach opału? Oczywiście, że tak. Podobnie może być ze słuchawkami Denona, zwłaszcza że to były chyba słuchawki ze sklepów internetowych a nie ze sklepowych półek. Nie twierdzę, że to podróbki, ale teoretycznie przynajmniej jest to możliwe.

  6. Tomek pisze:

    Bardziej wierzyłbym tu w opis Marcina i wpływ ich wygrzewania na zmniejszenie basu, rzecz oczywistą, zdecydowanie. Miałem d600 z polskiego salonu, bardzo wnikliwie porównywałem każdy detal z d7100 z Londynu. To samo, bez dwóch zdań. 🙂

    1. Tomek pisze:

      W kwestii wykonania, pakowania, znakowania etc,

  7. Piotr Ryka pisze:

    Mogę się założyć o każde pieniądze, że kabel Entreqa bardzo dużo dla tych odchudzonych wygrzewaniem Denonów by zrobił, a już Audeos czy FAW dużo poprawił.

    1. Tomek pisze:

      Niech Pan nie kusi panie Piotrze, bom w hd600 słusznie zmienił kabel na copper series mk2 od Forzy, co i w srh1440 uczynię w wersji extended bass, ale żeby zmieniać w d7100 7n fabryczne na to od Audeosa czy Forzy nawet nie myślałem, ale kto wie, może zdarzy sie choć okazja porównać i opisać w muzostajni.

    2. Marcin pisze:

      Michał też kable w nich podmieniał; mój znajomy także i to na nie gorsze niż takie FAW czy Audeos; tym bardziej, że kabel firmowy od Donon jest bardzo dobrej jakości. Entreq byłby może lepszy, tylko, że ta hipoteza kosztuje więcej niż słuchawki, a dla mnie podmiana kabla to tylko półśrodek – lepiej kupić inne słuchawki. Takie samo gadanie z hd800 – ja rozumiem ludzi, którzy je kupują i kochają, Bóg z nimi, ale nie rozumiem po co się tłumaczą, że z kablem symetrycznym za ileś tam, z modyfikacją komory na coś tam i ze wzmacniaczem typu bakoon za 12 tyś zł, i ze źródłem za dwa razy tyle, i na takich a takich nagraniach to…to nie znajdziesz lepszych słuchawek; no możliwe, ale dla mnie to jak tłumaczenie się i to z dumą na twarzy, że po roku ciężkich treningów i super diecie i mnóstwie wyrzeczeń udało mi się założyć spodnie, które wcześniej były dla mnie za małe; ja bym po prostu kupił inne, pasujące spodnie.

      1. Piotr Ryka pisze:

        Problem polega na tym, że na rynku nie ma odpowiednich spodni.

        1. Marcin pisze:

          ? A sprzedawcy za każdym razem mówią, że ich produkt jest najlepszy i na pewno będzie pasować, można kupować w ciemno. Nawet jak są za małe czy za duże to i tak przez kilka tygodni, miesięcy ich nabywca wciąż powtarza: e tam, rozciągną się; e tam, trochę przytyją i będą idealne.

          1. Piotr Ryka pisze:

            Nie ma słuchawek będących postępem względem przeszłości. A Sony MDR-R10 weszły na rynek w 1989 roku. Właśnie mija ćwierć wieku, a wielu czytelników tego portalu urodziło się znacznie później.

  8. Marcin pisze:

    A te Audeze są po prostu za drogie.

  9. miroslaw frackowiak pisze:

    Kiedys jak pamietasz Piotrze napisalem ze jak dluzej posluchasz LCD3 ,to wstawisz je do grona najlepszych na swiecie sluchawek.Wiem ze nigdy nie napiszesz tak wprost ,ale mi po tej recenzji nie potrzeba tego slowa ktorego nigdy nie chcesz wypowiedziec, bo zaraz moze byc cos wykonane i grac lepiej!mysle ze to sa sluchawki ktore oprocz moich K-1000 bardzo by pasowaly do mojego Carego 300B!jak myslisz?

    1. Piotr Ryka pisze:

      One pasują do każdego dobrego wzmacniacza słuchawkowego o dużej mocy i zintegrowanego o małej. A już szczególnie do lamp. A jeśli słuchałeś ich z Cary, to od przodu czy od tyłu? A jeśli z obu stron, to gdzie grało lepiej?

  10. miroslaw frackowiak pisze:

    Zawsze na zaciskach glosnikowych z tylu wzmacniacza lepiej gralo !tak samo jak z sluchawkami K-1000.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Tak należało przypuszczać. A czy na Cary była tam z tyłu cisza, czy jakiś brum?

  11. Bartek pisze:

    Super recenzja. Bardzo fajnie sie to czyta. Taki wyzszy poziom lektury.
    Nachodzi mnie moje odwieczne pytanie ktore z tych sluchawek wedlug Pana najlepiej graja Rocka? Chodzi mi o wywolywanie tzw. ciarek, gesiej skorki lub zjezonych włosów 🙂 Czyli o tzw magię.

    pozdrawiam
    Bartek

    1. Piotr Ryka pisze:

      Każde to potrafią przy odpowiednim wzmocnieniu. Będę dzisiaj robił odsłuchy do recenzji Accuphase DP-720, to mogę zwrócić szczególną uwagę na rocka. Ale na pewno warto brać pod uwagę takie słuchawki jak HE-6 na Audionie (lub czymś równie mocnym) oraz AKG K812 z kablem FAW Noir albo innym dodającym masy. Także LCD-3 na czymś w okolicach 6 Watów. Dla wysokiej klasy sprzętu przenośnego (testowałem na AK240), najlepsze są Ultrasony Edition5. To bardzo specyficzne, tak nawiasem, słuchawki. No ale ta cena. Jeszcze się wygrzewają, tak więc nie umiem ich całościowo ocenić.

  12. miroslaw frackowiak pisze:

    Chcialem dodac ze recenzja twoja Piotrze LCD3 jest tak wyborna jak te sluchawki,zalety tych sluchawek trafione w dziesiatke,wad po odsluchu z moim Carym 300B nie stwierdzilem,nie gubily sie zakresy pasma i nie bylo ani troche nosowosci,moze dlatego ze Cary 300B jest dla mnie najlepszym wzmacniaczem sluchawkiwym na swiecie, co powinienes w koncu Piotrze sprawdzic!

    1. Piotr Ryka pisze:

      Kiedyś jeszcze sprawdzę. Ale wraz z przyrostem mocy ta nosowość i pewna nierówność pasma faktycznie ustępują. To słuchawki dla wzmacniaczy co najmniej kilkuwatowych i raczej lampowych. Ale może z końcówką Tellurium Q, First Watt F1, albo Sugdenem też byłoby rewelacyjnie.

  13. miroslaw frackowiak pisze:

    Wybieram sie Piotrze juz dwa miesiace na ta wspaniala farme, gdzie wlasciciel uzadzil salon sprzedazy i odsluchow najlepszych sluchawek i innych znanych sprzetow audio,mozna tam dowoli sluchac wszystkiego co maja godzinami,troche zdrowie szwankowalo(kolana),ale juz jest lepiej i wybiore sie tam na odsluchy!
    Bardzo blisko Londynu:
    http://hifilounge.co.uk/
    http://hifilounge.co.uk/index.php?route=information/visitus
    ostatni ich nabytek:
    http://www.highendheadphones.co.uk/oppo

    1. Piotr Ryka pisze:

      Przyjemna audiofilska posiadłość. Może uda się tam kiedyś trafić.

      1. Daniel pisze:

        Byłem tam jeszcze w zeszłym roku i polecam. Paul to bardzo sympatyczny facet, spędziłem tam praktycznie cały dzień. Dużo sprzętu do odsłuchu, miła atmosfera i dobra kawa : )

        Świetna recenzja. Ja wciąż stawiam HE-6 ponad LCD-3 ale jak się sam Piotrze przekonałeś to zupełnie dwa przeciwne bieguny i właściwie warto mieć je oba.

  14. miroslaw frackowiak pisze:

    oczywiscie „urzadzil” przez (RZ )

  15. Marcin pisze:

    czy w GS pojawiają się jeszcze zniekształcenia w nieklasyce

    1. Piotr Ryka pisze:

      Dokładnie na to pytanie odpowiem jutro.

  16. Marcin pisze:

    ok.; pytałem, bo mam życzliwą radę

    1. Piotr Ryka pisze:

      Rady chętnie wysłucham już dzisiaj, bo właśnie biorę się za odsłuchy. Na oknie już tylko 27 stopni.

      1. Marcin pisze:

        Jeżeli cokolwiek mruczy, buczy i pojawiają się jakiekolwiek zniekształcenia tzn. że są niewygrzane. Można powiedzieć, że jak na gradomanię przystało, wiadomość ta to nie żadna nowość, ale ja mówię poważnie; i ta wycofana średnica, dająca o sobie znać zwłaszcza przy wokalu też wraca na miejsce. Kiedy słuchawki popracują kilkaset godzin na „basiku”, ale tak normalnie, czyli nie ile fabryka dała i nie miesiąc bez przerwy to wszystko się pomału układa. Nie ma prawa być żadnych zniekształceń i ogólnie barwa i napowietrzenie dźwięku są dużo, dużo lepsze.
        Pytałem, bo jeśli ich Pan słucha normalnie, słuchając klasyki to zniekształcenia nie znikną. Ja nie należę do obozu niewdzięczników, stad taka moja koleżeńska rada.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Są widać nie wygrzane, bo lekkie zlewanie na basie jest ciągle obecne. Ale prawda jest taka, że one w ogóle poza bardzo krótkimi odsłuchami nie grają, tak więc nie mają się kiedy wygrzać.

    1. Bartek pisze:

      Panie Mirku,
      Z jakimi sluchawkami Pan sluchal Carry 300B? Chodzi mi o wejscie sluchawkowe w tym wzmacniaczu.

  17. Piotr Ryka pisze:

    No to ładnie pracuje.

  18. Piotr Ryka pisze:

    Przyjechały dzisiaj Audeze LCD-XC, a Marcin zwrócił mi uwagę, że Grado wprowadza nową serię swoich udoskonalonych słuchawek o kryptonimie „e”.

    1. mkl pisze:

      Byłbym wdzięczny za kilka słów porównań do th-900 i d7100 podczas pisania o XC. Z góry dziękuje.

      1. Piotr Ryka pisze:

        Postaram się.

  19. Agtez pisze:

    Ja posiadam słuchawki Audeze LCD-XC i mimo, że nie jestem ekspertem, te słuchawki są rewelacyjne. Odpowiadają mi zarówno jakością dźwięku, tym co lubie najbardziej – głębokim basem i genialnym designem.

  20. Agtez pisze:

    Widzę skorzystałeś z wielu wzmacniaczy. Ja polecam przetestować wzmiacniacz Valhalla 2 firmy Shiit.

  21. Adam Rzetelski pisze:

    Witam Panie Piotrze, chciałbym się zapytać o inne alternatywy wzmacniaczy, DAC-ów, czy combo AMP+DAC pozwalające nadal wyciągnąć z LCD 3 wszystko co najlepsze.
    Audion Silver Night 300B wykracza poza budżet z racji potrzeby zakupu jeszcze źródła, kabli i innych akcesoriów.
    HDVD 800 ciekawa opcja, choć czy w pełni wystarczająca dla potrzeb LCD 3?

    Kolejne opcje, pierwsza z nich: Copland DAC 215 oraz druga: wieża iFi zbudowana z iusb 3, iDac 2, iTube 2, iCan SE, nie wiem czy miał Pan styczność z tym i mógł się wypowiedzieć na ich temat. Jedynie zaznaczę, że słuchałem LCD 2 z Coplandem DAC 215 i zagrało to bardzo sympatycznie, jedynie kapkę góry mi brakowało.

    A może zna Pan jeszcze inne wzmacniacze/DAC-i, które byłby Pan w stanie polecić.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Sam bym postawił na wieżę ifi. Trudno z nią rywalizować cenowo, a mocy ma bardzo dużo i jej na pewno nie zabraknie. I przede wszystkim ta holografia, bardzo LCD-3 potrzebna. Moduł iTube absolutnie obowiązkowy. Niemniej Copland też bardzo udany, a LCD-3 mają więcej góry niż LCD-2.

      1. Adam Rzetelski pisze:

        Dziękuję za odpowiedź,
        Copland z LCD-2 podobał mi się, jedynie troszkę tej góry brakowało, jestem ciekawy jak wpłynął na to kabel na którym słuchałem, a dokładnie ten: https://www.tophifi.pl/przewody/nordost-n2-heimdall2-kabel-sluchawkowy-2m-do-sluchawek-audeze.html bo niestety na fabrycznym wtedy nie mogłem. Przy LCD-3 też podejmę próbę posłuchania wraz z Coplandem. Docelowo będę to łączył zapewne z kablem FAW NOIR

        Nie mniej po dyskusji z jednym z użytkowników LCD-2 wraz z wieżą iFi, to właśnie w tej wieży pokładam wszelkie nadzieje.

        Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie LCD-3 i iFi, jeśli ostatecznie po odsłuchach padnie na to połączenie, to niestety nie będę mógł kupić całości naraz i będę musiał rozłożyć ten zakup na 2 miesiące. Kupując najpierw LCD-3, to który moduł z iFi powinienem kupić, aby jednak móc już korzystać z LCD-3 do czasu, aż w następnym miesiącu nie kupie reszty? Czyżby powinien to być iCan SE?

        1. Andrzej pisze:

          Pozwolę sobie odpowiedzieć.
          Samo przeznaczenie elementów wieży ifi niejako wymusza kolejność, a więc:
          1. idac2, który jest daciem, ale ma tez wbudowany wzmacniacz słuchawkowy (to wystarczy juź do słuchania)
          2. ican se
          3. itube2 (itube wpina się między dac a wzmacniacz, więc musi być już dac i wzmacniacz)
          4. usb poprawiacze

          1. Adam Rzetelski pisze:

            Okej dzięki 🙂

        2. Adam Rzetelski pisze:

          Jest jeszcze jedna opcja, poza wymienioną przeze mnie konfiguracją wieży jest idac2 wraz z ican pro. Jak takie połączenie wypada na tle 4 modułowej wieży iFi. Sam będę jeszcze to wszystko przesłuchiwał natomiast póki co chce zapytać się o opinie.

  22. Witold pisze:

    Moje pytanie dotyczy Audeze LCD-3 z najnowszej serii (moje to 2018r) ale posiadające “maniere” którą IDELANIE zdiagnozował inny recenzent w 2014r. Chodzi mi stwierdzenie “LCD-3 to bardzo przystępna sygnatura o bardzo dobrej jakości, ale może trochę zbyt grzeczna – nie ma akcentu w paśmie 8-10 kHz”.
    I własnie To mi w nich przeszkadza tj. na firmowym kablu Audeze, w tej wersji, ktorą posiadam dołączany jest ten od Classic.

    Pytanie ? czy uważa Pan że zmiana przewodu poprawi dźwięczność w tym zakresie ? Tak się dzieje jak „majstruje” EQ w okolicach 8-10khz

    1. Piotr Ryka pisze:

      A na jakim są sprzęcie słuchane? Zmiana kabla oczywiście „coś” zmieni, ale toru może jeszcze bardziej.

      1. Witold pisze:

        w tym momencie nie mam nic AMP/DAC 🙂 mam jednak porównanie z moimi porzednimi LCD-2F były dźwięczniejsze – te LCD-3 są nosowe, „szare” w tym zakresie. Co ciekawe podłączając do prostego DAP korygująć delikatnie zakres EQ – gain DLA 8-10khz uzysuję poprawę o którą mi chodzi.
        Ponawiam pytanie czy kabel swego rodzaju hardware skoryguje ten zakres na „+” ?

        1. Piotr Ryka pisze:

          Działanie każdego dobrego kabla powinno polegać na poszerzaniu i wyrównywaniu pasma. Kable od LCD-3 nie są złe, ale można z pewnością lepiej. Poza tym można zdecydowanie lepiej napędzając te słuchawki mocnym wzmacniaczem. One ledwie tolerują te o niewielkiej mocy. Grać grają, ale jest to brzmienie pozbawione witalności. Dopiero z mocnym wzmacniaczem wstępuje w nie życie.

        2. Paweł pisze:

          Ja kupiłem do LCD-3 wzmacniacz Cayin iha-6. Bardzo przyzwoita zabawka. Ale źródło i interkonekt też swój charakter pokazują więc efekt końcowy od całości się uwidoczni. Wzmacniacz prądu ma aż da dużo do tych słuchawek. (korzystam z xlr4 więc nie wiem jak jest po zwykłym słuchawkowym złączu niesymetrycznym).

        3. Paweł pisze:

          Testowałem z niedawno kupionymi LCD-3 model 2017 kable Forza Audioworks (FAW). Proponuję spróbować – ja wybrałem hybrydowy claire. Fabryczy kabel jest właśnie taki jak Pan opisał „szary matowy” w średnicy a góra nieprecyzyjna jednorodna. Z nowym kablem mimo, że mniej natarczywa dużo bardzie precyzyjna a średnica bajka, róznorodna. Zmiana kabla słuchawkowego wniosła zmiany i słuchawki pokazały co potrafią. Korzystam z symetrycznego toru. Sugeruję spróbować pod warunkiem że tor wcześniej jest odpowiedniej klasy.

          1. Marek S. pisze:

            Moje LCD3 grają z FAW Noir Hybrid. Ale nie miałem możliwości porównania z Claire.

            Chciałem napisać, że wczoraj dostałem najnowszą odsłonę LCD3 z nowym pałąkiem.
            Obawiałem się, ponieważ czytałem, że można wtopić nie odsłuchując wcześniej danego modelu. Na szczęście nic z tych rzeczy. Wszystko jest jak należy, przetworniki grają równo, wykonanie bajka oraz ogromy plus za dźwięk. Ciężko się oderwać. Wcześniej miałem LCD2C i jak na razie „odpukać” również nie było technicznych niespodzianek. Ale wiem że są ludzie którzy tego doświadczyli.

            U mnie lcd3 Pogrywają po balansie z Violectric v281 (ok. 5W przy 100 Ohm) oraz Hegel HD20, pliki Flac z dysku SSD.

            Pozdrawiam.

  23. Tom pisze:

    Do tych Audeze wzmacniacz sluchawkowy Phast to dobry wybor, czyw kwocie do 5000zl mozna i trzeba lepiej? Chodzi o muzyke klasyczna.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Myślę, że bardzo dobry.

  24. Grzesiek pisze:

    Mam dwa monobloki lampowe. Czy do tego da się podłączyć LCD3? Nie ma wyjścia słuchawkowego. Ale coś mi migneło w którymś komentarzu że można podłączyć do wyjść głośnikowych? Mam jeszcze Naim Uniti 2. Jest jeszcze taki problem, że te sprzęty stoją 3,5m od kanapy. Czy gdyby skombinować tak długi kabel słuchawkowy albo jego przedłużacz to czy nie zdegraduje to dźwięku?
    Dziękuję

    1. Piotr Ryka pisze:

      Podłączyć da się. Forza może zrobić przejściówkę z odczepów głośnikowych na 4-pin i Tonalium też, ale ta będzie droższa. (Sam mam taką.) Kabel czterometrowy Focal daje do swoich Utopii, a Grado robi sześciometrową przedłużkę, więc raczej straty jakości nie będzie, byle kabel był dobry. Pytanie tylko, jakie te monobloki są mocne, bo jeśli dość mocne, to w Audeze będzie brum. Najbezpieczniejszym podłączeniem byłoby poprzez kable głośnikowe do iFi iELS, ale to koszt siedmiu tysięcy. W zamian świetna jakość i można użyć każdych słuchawek, także elektrostatów.

      1. Grzesiek pisze:

        Single-ended, czysta klasa A, 2x25W.

        1. Piotr Ryka pisze:

          To dla Audeze za dużo. HiFiMAN HE-6 albo AKG K1000. Ewentualnie Abyss 1266. Audeze tylko przez iESL.

  25. Tomasz pisze:

    Jak wyglada scena w Audeze lcd3? Bo przeczytalem gdzies ze scena jest mala, co jest odczuwalne przy odsluchach muzyki klasycznej?

    1. Paweł pisze:

      Audeze nie mają specjalnej, spektakularnej sceny. Ich zaletami są barwa, wypełnienie i brak pogłosu. Im słuchawki mają bardziej konturowy dźwięk (mniej wypełnienia) i więcej pogłosu tym większą scena pokazują ale przy dużym pogłosie w muzyce metalowej i symfonicznej muzyka zmienia się w hałas. Zmieniłem kabel fabryczny na FAW Claire Hybrid i w torze symetrycznym namiastka sceny jest ale do Stax’ów czy Hd800 pod tym względem im daleko. Za to jak chcesz wiedzieć co to bas w słuchawkach, jaką barwę ma instrument i usłysześ niuanse głosu ludzkiego (wokalu) to lcd-3 nadal należą do czołówki. Jak nie chcesz stracić słuchu lub być rozdrażnionym to też słuchaj na lcd-3 a najważniejsze jak chcesz widzieć swoje słuchawki w czasie słuchania bez patrzenia w lustro to lcd-3 należą do tych wyjątków, że je dobrze widać kiedy są na głowie ;-). A tak na serio, to trzeba posłuchać i samemu się przekonać. Ja używam wzmacniacza Cayin iha-6 który spokojnie nawet Abyss 1266 napędzi a do lcd-3 ma ogromny zapas mocy ale holografia to również kwestia toru przed słuchawkami.

  26. Tomasz pisze:

    „Sam bym postawił na wieżę ifi. Trudno z nią rywalizować cenowo, a mocy ma bardzo dużo i jej na pewno nie zabraknie. I przede wszystkim ta holografia, bardzo LCD-3 potrzebna. Moduł iTube absolutnie obowiązkowy. Niemniej Copland też bardzo udany, a LCD-3 mają więcej góry niż LCD-2.”

    Czyli iFi se i itube to bardzo dobra propozycja do Audeze lcd3??? 🙂

    1. Piotr Ryka pisze:

      Wyznacznikiem sceny u LCD-3 jest bliskość pierwszego planu i w efekcie bardzo bezpośredni kontakt z wykonawcami. Po prostu siedzimy blisko. Co do wieży od iFi, to w dalszym ciągu potwierdzam i nic się nie zmieniło poza tym, że jako konkurencja doszlusował wzmacniacz od FEZZ Audio, stanowiący mocną alternatywę dla iCan + iTube.

  27. Mirek pisze:

    W którą stronę pójść w doborze wzmacniacza słuchawkowego do Audeze lcd3? W kwocie do 5000zl…

  28. Paweł pisze:

    Mirek, ja używam do LCD-3 (2017) wzmacniacza Cayin iHA6 w trybie zbalansowanym (po XLR-ach ze źródła sygnał) a dźwięk doszlifowałem kablem słuchawkowym Forza Audio Works Claire Hybrid XLR4. Wspomniana kwota wystarczy Ci na kabel i wzmacniacz.

    1. Piotr Ryka pisze:

      FEZZ Audio Omega Lupi będzie w porządku.

  29. Milo pisze:

    Witam, czy odtwarzacz Naim cs5si jako źródło dla słuchawek Audeze lcd3 będzie odpowiednim wyborem?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Style odtwarzacza i słuchawek powinny bardzo dobrze się uzupełniać.

  30. TomasZ pisze:

    Witam, wg Pana jakie słuchawki zamknięte zagrają podobnie do Audeze lcd3? W kwocie do 10tys

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Najpodobniej McIntosh MHP1000 i Audeze LCD-XC.

      1. TomasZ pisze:

        Rozumiem, ze wskazane Audeze LCD-XC pokazuja „piekne wokale” I „piekne barwy instrument”? Czy Wg Pana Naim cd5si bedzie dobrym partnerem dla tych sluchawek?
        Jak wyglada porownanie wokale I barwy instrumentow miedzy Audeze lcd xc a Final Sonorous VI??? Ktore w tej materii sa lepsze?
        Pozdrawiam

  31. Jazzman pisze:

    Jaki wzmacniacz sluchawkowy będzie dobrym wyborem dla słuchawek Audeze lcd 3? Oczywiście do 8000zl.

      1. Jazzman pisze:

        Rozumiem

        Czy sluchawki HIFIMAN HE-R10P za 30tys. Złotych zagraja lepiej niż Audeze lcd 3???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy