Relacja z Audio Show 2013 – Słuchawki

Forza_Audio_08 HiFiPhilosophy   W porównaniu z obfitością systemów głośnikowych ilość prezentowanych w tym roku torów słuchawkowych była żałośnie skromna, podtrzymując wieloletnią tradycję. Nie ma się jednak czemu dziwić, bo w szerokim świecie także utrwalił się obyczaj robienia specjalnych słuchawkowych wystaw, bowiem w warunkach dużej głośności otoczenia spowodowanej grającymi wszędzie głośnikami nie ma zaplecza dla słuchawkowych doznań. Z tego względu, jak mi tłumaczył pan Sebastian, polski dystrybutor Staksa, nie można było w tym roku posłuchać wyrafinowanego brzmienia podległych jego pieczy elektrostatów, gdyż w zeszłym roku pojawiły się niesnaski pomiędzy gośćmi słuchającymi w jednym pomieszczeniu słuchawek i głośników. Tak więc na przyszły rok zaplanowało Grobel Audio osobny słuchawkowy pokój, a w tym trzeba było obejść się smakiem.

 Swój pokój wyłącznie do słuchawkowego użytku miała natomiast Audio-Technica, i można tam było usłyszeć modele ATH-W5000 oraz ATH-W1000X, podpięte do wzmacniaczy Schiit Lyr oraz Audiolab M-DAC. Nie słuchałem tych zestawień, bo słuchawki one są mi dobrze znane, pozwoliłem sobie za to zdjąć ze stelaża model otwarty AD1000X, który podpięty do Schiita zagrał ciekawym, pełnym powietrza i zaznaczającej się magii dźwiękiem. Podobno jest szansa na przybycie do testów także najwyższego modelu otwartego Audio-Techniki – AD2000X, ale na razie to tylko mgławicowe projekty.

Audio-Technica_01 HiFiPhilosophyAudio-Technica_02 HiFiPhilosophyAudio-Technica_03 HiFiPhilosophyAudio-Technica_04 HiFiPhilosophyAudio-Technica_05 HiFiPhilosophy

 

 

 

 

 

 

 

 

W sali Trimeksu można było z kolei zobaczyć stojący w gablocie najnowszy model słuchawek Focala, nowszy niż w zeszłym roku i równie milczący. Podobno, niewykluczone, być może nawet, dostanę kiedyś to cudo na odsłuch. Poprzednie, tak nawiasem, też miałem dostać i na obietnicach się skończyło. Ale może tym razem będzie lepiej. Słychać wkoło, że wszystko poprawia się nieustannie i idzie ku lepszemu, chociaż jak patrzę w lustro, to jakoś tego nie widzę.

Na Audio Show miały też debiut słuchawki Pro-Jecta i ich można było posłuchać z firmowym wzmacniaczem. Posłuchałem, i to co usłyszałem nie jest warte dalszego pisania. Przeciętne brzmienie. Nie słabe, ale i nie jakkolwiek wybitne. Ot, takie sobie. Może w innym torze, może przy uważniejszym badaniu, ale w warunkach wystawowych nowe Pro-Jecty mnie nie olśniły.

AS_Trimex_03 HiFiPhilosophyPro_Ject_01 HiFiPhilosophy

 

 

 

 

Na parterze w Sobieskim jak zwykle rozstawił się ze swoim stoiskiem Audiofast i można tam było posłuchać sporo modeli dystrybuowanych przez nich słuchawek marki Ultrasone, a pośród nich flagowych Edition10. Jeszcze flagowych, bo zaraz będą zdetronizowane przez zbliżające się Edition5, ale jak na razie miłościwie nam panujących. Zainteresowanie było spore, ruch duży, a tuż przy mnie ktoś kupił średni model Ultrasona i wychodził bardzo zadowolony. Sam też byłem zadowolony, że komuś jednak się chciało i postarał się o możliwość szerszego udostępnienia swoich wyrobów, chociaż słuchawkowe wzmacniacze (Fatman i Bryston) nie brylowały nadmierną jakością. Ale może i dobrze, bo przynajmniej nikt nie będzie mógł narzekać, że słuchał z jakąś drożyzną, a potem w domu zupełnie inaczej mu to zagrało i teraz płacze.

Moje_Audio_01 HiFiPhilosophyMoje_Audio_03 HiFiPhilosophyMoje_Audio_05 HiFiPhilosophy

 

 

 

Słuchawkom w całości poświęcone było także stoisko wytwórcy kabli Forza AudioWorks. Można tam było posłuchać ze wzmacniaczami Schiit Lyr oraz Audio-gd wpiętych do nich Denonów AH-D7100 i HiFiMAN’ów HE-500, a także przenośnych Sennheiserów HD 25. Obok i przy samych słuchawkach prezentowała się cała plejada wyrobów Forza, nie tylko znakomitej jakości, ale i ładnie wyglądających.

Kable Forza Audio można też było zobaczyć w innym miejscu poświęconym wyłącznie słuchawkom – ulokowanym w Golden Tulipie stoisku Moje Audio, gdzie do posłuchania były dwa wzmacniacze: Bakoon HPA-21 oraz komplet słuchawkowego oprzyrządowania od ifi Audio.  Obsługiwały one Sennheisery HD 800 oraz Audez’e LCD-2, a wszystko to było do ostatniego drucika okablowane właśnie przez Forza AudioWorks.

Forza_Audio_02 HiFiPhilosophyForza_Audio_03 HiFiPhilosophyForza_Audio_04 HiFiPhilosophyForza_Audio_05 HiFiPhilosophyForza_Audio_06 HiFiPhilosophyForza_Audio_07 HiFiPhilosophy

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnim miejscem gdzie natknąłem się na słuchawkowe zagadnienia, był pokój widzianego wcześniej u Forza Audio świeżego na rynku producenta słuchawkowych wzmacniaczy – Audio-gd. Spędziłem tam ładnych parę kwadransów, słuchając po kolei trzech ich wyrobów: najprostszego, jednoelementowego, ale w pełni zbalansowanego wzmacniacza słuchawkowego i DAC w jednej obudowie o nazwie NFB-28, bardziej zaawansowanego, dwuczęściowego SA-1/SA-31SE, będącego klasycznym DAC-kiem, wzmacniaczem słuchawkowym i przedwzmacniaczem jednocześnie oraz najbardziej rozbudowanego, dwuelementowego toru, złożonego ze wzmacniacza Precision-1 i DAC SA-2. Podpięte do tych urządzeń były słuchawki HiFiMAN HE-400 oraz HE-500, ale podczas odpytywania wystawców okazało się, że na wyposażeniu pokoju są także głęboko schowane HE-6. Ponieważ te zdecydowanie wolę, nie omieszkałem tego gromko oznajmić, a otrzymawszy czego chciałem, przystąpiłem do porównań. Różnice cenowe dobrze odpowiadały jakościowym, a najdroższy, kosztujący niecałe dziesięć tysięcy zestaw grał naprawdę znakomicie. Ma to wszystko trafić kiedyś do mnie po recenzje i trudno się z tego nie cieszyć, zwłaszcza że wygląd odpowiadał brzmieniu, łącząc się w wysoką jakość.

Audio_GD_01 HiFiPhilosophyAudio_GD_02 HiFiPhilosophyAudio_GD_03 HiFiPhilosophyAudio_GD_04 HiFiPhilosophyAudio_GD_05 HiFiPhilosophyAudio_GD_06 HiFiPhilosophy

 

 

 

 

 

 

 

 

I tyle było mojego słuchania i oglądania, gdy chodzi o słuchawki na tegorocznym Audio Show. Niewiele, ale coś zawsze. A, i bym zapomniał. Abyss Sound obiecuje za pół roku pokazać najwyższej klasy słuchawkowy wzmacniacz. Podobno jest już gotowy i jedynym problemem pozostaje odpowiednia obudowa. Jeżeli grał będzie tak jak ich dotychczasowe wyroby, może to być naprawdę spore wydarzenie.

 

5 komentarzy w “Relacja z Audio Show 2013 – Słuchawki

 1. miroslaw frackowiak pisze:

  Szkoda ze tak malo torow sluchawkowych,mam nadzieje ze Wiktor zorganizuje pierwszy MET-sluchawkowy w Polsce i bedzie to wyjatkowe sptkanie audiofili ,nie tylko z Polski ale z calej Europy,wystarczy ze ja tylko przylece z Londynu i juz bedzie zlot europejski ha ha. Ps.Piotr kiedy rusza twoje forum sluchawkowe????

  1. Piotr Ryka pisze:

   Forum okazało się trudniejsze do postawienia niż się zdawało, bo trzeba je będzie w całości postawić ręcznie, a na to nie ma chwilowo czasu. Muszę pisać relacje z AS i kilka ich jeszcze zostało, oraz błyskawicznie sporządzić dwie recenzje. Ale będzie. Festina lente – jak powiadali Rzymianie.

 2. Maciej pisze:

  Taki meeting mógłby być bardzo udaną imprezą. Można zadbać o catering, wino. Kilka małych pokoi przy się przydało co by sobie staksowcy nie przeszkadzali hifimanowcom, a ci z kolei akagowcom..

 3. Piotr Ryka pisze:

  To ja poproszę wino. Słuchawki już słyszałem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy