Podsumowanie
Next Level Tech ETHER to kabel wielofunkcyjny; zarówno badawcze narzędzie, jak źródło przyjemności. „Wypośrodkowany brzmieniowo, a jednocześnie intrygujący” – oto jego dewiza. Zdanie brzmi dość niewinnie, niesie jednak potężny ładunek emocjonalny i gatunkowy. Wypośrodkowanie okazuje się takiej próby, że rozbudza emocje zwykle temu typowi brzmienia nie towarzyszące; tzeba to usłyszeć samemu, moje słowo tego nie odda. Tkwi w tym kablu taka esencja, że smaku się nie zapomina. A chociaż może się zdarzyć, że pierwsze chwile rozczarują, okazując się zbyt dosadne, to kiedy rzecz się unormuje (zwykle już po paru godzinach), słyszy się rzeczy niesłyszane, zwłaszcza to połączenie średnich z wysokimi okazuje się nadzwyczajne. Ale nie tylko ono, bo także suma informacji i sposób ich użycia.
Pisząc to cały czas czuję niezręczność sytuacji, bo przecież nie brak interkonektów świetnie się wywiązujących, niedrogich. Już za około tysiąc można posiąść udany (np. Luna Cables Gris), za trzy to już ho-ho (Oyaide AZ-910), za pięć jest Sulek EDIA, co wsysa jak analog. Dla przeciwwagi, hen-daleko, za barierami kilkudziesięciu tysięcy, majaczą Transparenty i Siltechy, jakieś Nordosty i Entreqi. Pomiędzy jest Hijiri, albo na przykład Tellurium – dobrych interkonektów wybór, deficyt poszukującym nie grozi. Dlaczego w takim razie ten, a nie któryś z tak wielu? Może dlatego, że swojego FLAME postanowiłem zastąpić ETHER, a chiński dystrybutor, który się tak niecierpliwił, liczy przebierając nogami na zyski, mimo że sam reprezentuje również kable Nordosta. Może jeszcze bardziej dlatego, że studia nagraniowe i inni recenzenci zgłosili zapotrzebowanie? Tak, w tym interkonekcie coś siedzi, jakaś specjalna nuta.
W punktach
Zalety
- Uniwersalny.
- Wyważony brzmieniowo.
- Fascynujący.
- Łączący wartości profesjonalne z przyjemnościowymi.
- Bogactwo informacji.
- Na jego tle wysoka muzykalność.
- Niezwykłe połączenie ciepła z neutralnością w akuratną temperaturę.
- Pełne rozwarcie pasma.
- Znakomite i niecodzienne w ramach tego pasma wiązania łączenie podzakresów.
- Dynamika.
- Nasycenie.
- Ciemne tła.
- Drajw.
- Jednocześnie romantyzm.
- Wielkie scenerie przy braku wrażenia muzyki oddalonej.
- Całościowo najwyższa kultura.
- Nigdy nie będzie nudził.
- Można usłyszeć to, czego się dotąd nie słyszało.
- Dość lekki i dosyć sztywny, dzięki czemu nie będzie stromo opadał za wtykiem, co chroni przed uszkodzeniami.
- Bardzo specjalna japońska miedź, przeznaczona do przenoszenia wysokich energii.
- Pięciowarstwowa izolacja.
- Najlepsze wtyki Oyaide.
- Kriogenizowany.
- Fabrycznie ograny.
- Producent o światowym zasięgu.
- Made in Poland.
- Ryka approved.
Wady i zastrzeżenia
- Nie zaporowo drogi, ale też i nietani.
- Wysoka muzykalność nie pojawi się sama, wymaga muzykalnego toru.
- Pozbawiony biżuteryjnych ozdóbek, które dla niektórych są ważne.
- Marka znana, ale wciąż na dorobku.
- Jeżeli lubisz swój interkonekt, tego lepiej nie słuchaj.
System:
- Źródła: Accuphase DP-450, Cairn Soft Fog V2
- Przetwornik: Phasemation HD-7A K2.
- Przedwzmacniacz: ASL Twin-Head Mark III
- Końcówka mocy: Circle Labs M200 i Croft Polestar1
- Wzmacniacze słuchawkowe: ASL Twin-Head Mark III, Divaldi AMP-04 z zasilaczem Sbooster BOTW, Phasemation EPA-007.
- Słuchawki: AKG K1000 (kabel Entreq Olympus z uziemieniem Olympus), Dan Clark Audio E3 & STEALTH (kable VIVO Cables i Tonalium), HEDDphone® TWO (kabel Tonalium – Metrum Lab), HiFiMAN Susvara (kabel Tonalium – Metrum Lab).
- Kabel optyczny: WireWorld Supernova 7 Glass Toslink
- Kolumny: Audioform 304
- Kondycjoner: Accuphase PS-550
- Kabel USB: Fidata HFU2
- Kabel koaksjalny: Hijiri HDG-R Million.
- Interkonekty: Hijiri HCI-X10, Next Level Tech (NxLT) FLAME, Next Level Tech (NxLT) ETHER, Sulek RED, Sulek 6×9, Tara Labs Air 1, Tellurium Q Black Diamond.
- Kabel głośnikowy: Sulek 6×9.
- Kable zasilające: Acoustic Zen Gargantua II, Harmonix X-DC350M2R, Illuminati Power Reference One, Sulek 9×9 Power
- Listwa: Sulek Edia
- Stolik: Rogoz Audio 6RP2/BBS
- Kondycjoner masy: QAR-S15
- Podkładki pod kable: Acoustic Revive RCI-3H, Rogoz Audio 3T1/BBS
- Podkładki pod sprzęt: Avatar Audio Nr1, Divine Acoustics KEPLER, Solid Tech „Disc of Silence”
- Ustroje akustyczne: Audioform
Ja też już ETHER XLR z satysfakcją używam i zastąpiłem nim FLAME XLR. To nie jest łączówka do każdego systemu i dla każdego „ucha” moim zdaniem. Konsekwencją pokazywania prawdy w systemie przez ETHER były u mnie zmiany w okablowaniu systemu (np. zmiana filtrów, czy zmiana kabli zasilających).
Sugeruję aby każdy sprawdzający najnowszy produkt NxLt w swoim systemie był świadom konsekwencji, że jak coś usłyszymy to nie da się „odsłyszeć” i zmiana interkonektu może wymusić kolejne zmiany w systemie aby jak najwięcej prawdy (informacji) od źródła dotarło do głośników / słuchawek.
Jednak jak na wstępie, w wielu sytuacjach FLAME może bardziej się podobać i pasować odbiorcy, dla którego ważniejsza przyjemność słuchania oraz maskowanie niedoskonałości jego toru dźwiękowego niż ponadprzeciętny studyjny realizm.
O siebie mogę powiedzieć, że całościowa przyjemność słuchania przy ETHER była jednak wyraźnie większa.
Przyłączam się do zachwytów.
Miałem przyjemność słuchać tego kabla w wersji XLR. Niesamowita robota.
Sam używam Flame w moim systemie – a w zasadzie nawet kilku.
U mnie ostatecznie został Flame i moim zdaniem „winne” są głośniki (Triangle Signature Delta). Wybór między Etherem, a Flamem był w moim systemie wyborem między najprawdziwszą prawdą (Ether), a spokojem (Flame).
Uznałem, że Ether nie bierze jeńców, a Flame mnie głaska po głowie.
Wiem, że w razie wymiany głośników może tak być, że trzeba będzie zamienić Flame na Ethera 🙂
U mnie wpięcie Ethera w tor poskutkowało wypęciem Auralic Aries i wpięciem w jego miejsce 432 EVO AEON. Tak więc u mnie bezlitosnie ukazał niedomagania Auralica i chojnie nagrodził wpięcie 432 EVO. Wobec tego trudno mi się zgodzić ze stwierdzeniem „jego obiektywizm nie działał głównie przez to, że wyszukiwał wady, tylko normował braki. Co w praktyce oznaczało, że będzie on uniwersalny; z góry można zakładać, że kiedy natykamy się na niedostatki synergii między urządzeniami, ETHER to załagodzi” co stoi w sprzeczności z tezą w podsumowaniu, że „ETHER to kabel wielofunkcyjny; zarówno badawcze narzędzie, jak źródło przyjemności” W moim przekonaniu ETHER jest źródłem przyjemności jedynie gdy w systemie nie ma słabych elementów, w odmiennej sytuacji jedynie masochista mógłby ją czerpać. Panie Piotrze trzeba było w ramach doświadczeń wpiąć w swój tor coś ewidentnie niepasującego aby zobaczyć jak się zachowa ten przewód. Ether to fantastyczny interkonekt do fantastycznych zestawów HiEnd zestawionych świadomie z wiedzą i doświadczeniem w taki sposób aby połączone ze sobą stanowiły synergię.
Nie wiem jak to było u Pana, u mnie FLAME wyraźnie gorzej radził sobie z niedostatkami synergii, podczas gdy ETHER zawsze sobie radził, chociaż na przykład z gramofonem dopiero po ładnych kilku godzinach. Auralic Aries aż taki zły? To chyba musiał być niedopieszczony okablowaniem cyfrowym 🙂
Widze ze ostatnio Piotrze masz malo recenzji o sluchawkach! a tyle sie dzieje dobrego na swiecie,zobacz na przeceny sluchawek u potentata HIFIMAN od 50% do 70% te wszystkie najnowsze technologie swiata w nich zastosowane,sluchaki o ktorych kiedys pisales Wersja planarna HE-R10 — magnesy Stealth
SKU: HE-R10-P-Stealth ta nanowsza wersja z nowym palakiem jeszcze piekniejsza, odpowiedz na dawny model slynnych ultra drogich SONY spada z $5499 na $1599 czyli 69% i wszystkie inne ich modele z wielkimi przecenami i jeszcze dalej zarabiaja! mialem racje ze najlepsze sluchawki profesjonalne nie powinne byc drozsze niz 1000(funtow) to jest 5000zl. Recenzje HE-R10-P-Stealth wersja planarna ma super recenzje i sprzedawana jest w europie i na swiecie po 5000euro/funtow/dolarow ciekawe jak teraz je sprzedadza? Po tych przecenach, ktore trwaja juz wiele miesiecy, widac ile naprawde warte sa sluchawki.Tutaj mozna zobaczyc te przeceny,pisalem do nich tak potwierdzili ze takie sa obecnie ich ceny,na forach na calym swiecie pisza ze kupuja i sa zadowoleni narescie normalne ceny,swiat wraca do normalnosci po tym wariactwie cenowym
https://store.hifiman.com/clearance-sales
Niedługo coś powinno być.
Czekam na Immanis, nowe Susvary i nowe Fosteksy.