Recenzja: HiFiMAN HE-R10D

Kupiliśmy te HE-R10D. I co żeśmy dostali?

Aluminiowe wieko.

   Dostaliśmy tęgie pudło w oprawie imitacji czarnej skóry, z wiekiem niemalże całym jako metalową plakietą. Aluminiową, szczotkowaną, na której w górze godło producenta i nazwa „HIFIMAN”, na dole, mniejszym drukiem. naniesiono symbol produktu: „HE-R10”. Bo okazuje się, że opakowania tańszej i droższej wersji różni jedynie gatunek skóry (u droższej naturalnej i brązowej), natomiast plakieta z oznakowaniem identyczna. Myli to trochę, gdyż oficjalnie słuchawki nie nazywają się tak samo, różniąc literą po R10 braną od Planar lub Dynamic. Tego „D” tutaj nie ma – i diabli wiedzą czemu.

Wnętrze pudełka to imitacja czarnego atłasu okrywająca mocujący profil, w komplecie aż trzy kable: półtorametrowy z jackiem 3,5 mm i trzymetrowe z 4-pinemi i dużym jackiem 6,35 mm. Na kanwie tego inna zmyłka, bo kable droższej wersji są wyglądowo niemal identyczne (różnicą tylko wtyk przy muszli), po wzięciu w rękę jednak cięższe, po wzięciu w ucho jakościowo lepsze. (Podają nieco więcej informacji.) Nie mając własnego zamiennika, z uwagi na specyfikę łącza, użyłem do recenzji pożyczonych od droższych, aby wycisnąć jak najwięcej.

Wspomniana specyfika to podpinanie tylko do lewej muszli via symetryczny mały jack. Sam kabel lekki, giętki, w osnowie materiałowego oplotu – dosyć śliskiego i czarnego. Wtyk w muszlę trzyma pewnie, kabel układa się bezproblemowo, a trzymetrowa długość daje swobodę ruchową.

Pod nim drewniane słuchawki.

Same słuchawki też są lekkie (planarna wersja sporo cięższa) i bardzo dobrze naśladujące wygląd legendarnego pierwowzoru, który był o pięć deko cięższy. Muszle wykonano wprawdzie z sośniny, a nie unikalnego, świętego drewna z regionu Aizu, ale zadbano o identyczny kształt, w miarę podobny kolor i podobny rysunek słojów. Ten kolor to słoneczny oranż, poprawiający nastrój, a dotyk też przyjemny, z uwagi na niezwykłą gładkość. Identycznie uformowane wielkie kielichy okryw przypominają nowoczesną rzeźbę i nowoczesną architekturę; ten kształt opracowano ponoć z czysto badawczych pobudek na jednym z japońskich uniwersytetów, szukając najwybitniejszego akustycznie. (A niezależnie od genezy wybitny akustycznie jest.) Stanowił jeden z głównych atutów legendarnego wzorca i specyfiki swej użyczył naśladownictwom HiFiMAN-a.

Kolejnym atutem był magnezowy pałąk, którego naśladowcy nie dziedziczą. Obydwie wersje naśladowcze mają pałąki z hartowanej stali – mniej skrętne (nie ma sworznia), cięższe i nie tak płasko-szerokie. Ich elementem przenoszącym ciężar jest napęczniała otuliną okrywa łuku, a nie podwieszona pod nim opaska o elastycznym mocowaniu. Różnicą też opisane podpięcie jednostronne kabla i jego zwykłe końcówki, w oryginale rodowane. Też inne częściowo pady, jedynie na obwiedniach też skórzane (ale ze sztucznej skóry), a na płaszczyźnie styku z głową z mikrofibry. (Świetnej skądinąd i co do samych włókien, i co do elegancji ich splotu.) Uzupełnieniem gatunkowości padów pianka z pamięcią kształtu, w oryginale też obecna, wypełniająca tam poszycia z najwyższego gatunku skórki greckich jagniąt.

Ładne.

Trzecim, i chyba najważniejszym, wyznacznikiem jakości oryginalnych R10 były przetworniki o membranach z biocelulozy, wytwarzanej w specjalnych retortach z zawiesiną bakterii. Nie tylko były ultracienkie, ale też reaktywne niesłychanie. Co bardzo dobrze było słychać – aspekt szmerowy tych R10 był zgoła niezrównany. Podobnie aspekt melodyczny, jako predyspozycja falowania. Membrany naśladowniczych HE-R10D nie powstają w roztworze Acetobacter aceti i nie tworzą ich nano-włókna średnicy 200 do 400 angstremów. Mają jednakże inny atut – opracowany w laboratorium HiFiMAN-a proces napylania nano-cząsteczek na mylarowy (prawdopodobnie) podkład, nadający powierzchni membrany zaplanowaną z góry i nietrywialną topologię, dobraną wcześniej eksperymentalnie pod kątem najdoskonalszego dźwięku. Tak powstałe membrany napędzają drajwery wyposażone w magnesy produkowane z metali ziem rzadkich (czyli neodymowe), posiadające też „zaawansowane” cewki oraz oprawy z lotniczego aluminium. Poprzez osłonę nad przetwornikiem wewnątrz muszli widać pod mocnym światłem, że stożek wylotowy dźwięku uformowany został inaczej niż w pierwowzorze, ale dosyć podobnie. Zupełnie identyczna jest natomiast jego  perforowana otoka i identyczna średnica membrany – ø50 mm.

Aspektem w pierwowzorze nieobecnym, opcjonalny moduł łączności bezprzewodowej Bluetooth o nazwie własnej BlueMini, zgodny z protokołami aptX, AAC i SBC i przypinany zamiennie do wlotu kabla na lewej muszli. (Jego działanie sprawdzimy w recenzji droższej wersji.)

Bardzo wygodne.

Główne dane techniczne dynamicznego naśladowcy to pasmo przenoszenia 15 Hz – 35 kHz, impedancja 32 Ω, skuteczność 103 dB i waga 352 g. (Sprawdzająco zważyłem i okazało się, że dane producenta są odnośnie wagi nieścisłe.) W oryginale było to odpowiednio 20 Hz – 20 kHz[4]; 40 Ω; 100 dB i 400 g.

Ogólnie biorąc tytułowe słuchawki HiFiMAN-a są bardzo ładne i wygodne, a cena 6 250 PLN nie ma w sobie nic z rozwydrzenia. Za mniejsze  i podobne kwoty nie brak wprawdzie rasowych nauszników, ale wybitne słuchawki zamknięte, jakie tutaj nam obiecują, to nie lada wyzwanie. Zwłaszcza pod względem poczucia brzmieniowej swobody i wielkości scenicznej, a jeszcze bardziej zdolności do łączenia tego z brakiem zmniejszenia źródeł i poczuciem bezpośredniości. A jeszcze dalej idąc – dodaniem do tych atrybutów braku sztucznej pogłosowości.

[4] Panowała naonczas moda na podawanie pasma równego formatowi płyt CD.

 

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

8 komentarzy w “Recenzja: HiFiMAN HE-R10D

  1. miroslaw frackowiak pisze:

    Jak sie maja do modelu tanszeo, ktory opisywales,jesli nie sa podobne brzmieniowo do SonyR10 to moze ta tansza wersja jest lepsza do kupna?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Przecież to jest ta tańsza wersja. Drogą dopiero opiszę. Jest zdecydowanie wyższej jakości.

  2. miroslaw frackowiak pisze:

    pomylilem sie,czytalem recenzje juz wczesniej,ale gdzie indziej w takim razie czekam, jak wypadnie ta droga wersja u Ciebie…

    1. Piotr Ryka pisze:

      Dobrze wypadnie. Ale szczegóły w recenzji. Tak za jakieś dziesięć dni.

  3. Marek S. pisze:

    Wreszcie coś się ruszyło w materii słuchawek, bo w ostatnim czasie niewiele się działo.

    Sporo nowych modeli się ukazało, a w nich Audeze LCD5, Meze Empyrean Lite, czekam na recenzję Hifiman R10P, ponadto mamy dystrybutora ZMF w Polsce.

    Aktualnie mam dość otwartych słuchawek, przez ostatnie lata tylko takowe posiadałem, ze względu na brak odpowiednio jakościowych słuchawek zamkniętych na rynku. No oprócz L5000, ale nie dość, że bardzo drogie to jeszcze niedostępne.
    Empyreany po dwóch latach osłuchały mi się, LCD4z jednak mi nie podeszły do końca, a Heddphone po godzinie urwanie głowy, takie wygodne 😉
    Pokusiłem się o ZMF Verite Closed. Brzmieniowo nie ustępują Meze, grają jak otwarte, jakby nie posiadały komory. Dla mnie strzał w dziesiątkę. I to na razie niewygrzane.
    Mam nadzieję, że uda się Panu przetestować coś ze stajni ZMF.
    I czekam z niecierpliwością na test R10P, szkoda tylko, że również bardzo drogie.

    Pozdrawiam
    Marek

    1. Piotr Ryka pisze:

      Miała być zaraz recenzja R10P, ale najpierw będzie Meze ELITE, bo dziś przyjechały i pobędą tylko prez tydzień. Na razie tyle o nich, że względem Empyrean to przyrost nie tylko cenowy. Odnośnie ZMF – pytałem o nie i nie ma w Polsce pokazowej sztuki, można tylko zamówić.

      1. Marek S. pisze:

        Na headfi piszą, że ta nowa wersja Meze gra lżej, bardziej rozdzielczo.
        Odnośnie ZMF, mógłby się dystrybutor postarać o słuchawki do testu, bo uważam że naprawdę warto je rozważyć szczególnie, gdy komuś zależy na zamkniętych.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Lżej – nie, bardziej rozdzielczo – tak. Odnośnie egzemplarzy testowych, trzeba brać pod uwagę, że nie są tanie. Mieć z każdych drogich pokazówkę, to się robią naprawdę duże pieniądze. Kiedy dystrybutorowi na jakiejś marce zależy, to oczywiście promuje, ale jak to jest marka „przy okazji”, to już niekoniecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy