Recenzja: Focal Utopia

Odsłuch: Z Astell & Kern AK380

Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać wyrafinowania i komplementarności wykonania tych nausznic.

Żadne zdjęcie nie jest w stanie oddać wyrafinowania i elegancji tych nausznic.

   Skoro są takie dobre, co zawczasu zostało sprawdzone, to nic innego nie pozostaje, jak parować je ze sprzętem mogącym to w całej rozciągłości ukazać, przy czym znów rozpoczniemy od przenośnego, gdyż jego czas nastał. A w konkury, jako alternatywa i lustro poznawcze, także słuchawki najwyższego lotu, bo tylko takie wypada.

Final Sonorous VIII

Chyba za długą miałem przerwę w słuchaniu tego AK380, wypełnianą jedynie odsłuchami Cowona, Pioneera i FiiO. A jeszcze odtwarzacz od ostatniej bytności się dotarł, jako prywatny grajek dystrybutora, toteż od pierwszych sekund… Chyba nie przesadzę gdy powiem, że poraził jakością. I to bez wsparcia wzmacniacza, z którym jest jeszcze lepszy. Tu jednak miał do czynienia wyłącznie ze słuchawkami mało wymagającymi prądowo, tak więc wzmacniacz nie był tak istotny.

Momentalnie zalany zostałem pienistą strugą dźwięku, o właściwościach brzmieniowych ściśle i bez żadnych ustępstw odpowiadających drogiej aparaturze stacjonarnej. Fakt, że w użyciu pozostawały prawie same wysokiej jakości pliki, niemniej aż takiej jakości nie oczekiwałem. Z miejsca przestało dziwić, że tak niektórzy za graniem mobilnym przepadają i wcale nie myślą o innym. Natomiast własnego przenośnego grajka odechciało mi się porównywać, gdyż nie miałoby to sensu. To znaczy, on też potrafi być czarujący, ale dalece nie w takim stopniu.

Skoncentrujmy się na słuchawkach. Względem odsłuchu z Cowonem i porównania do Elearów brzmienie wiceflagowych Sonorous nabrało pełni, rozmachu, dynamiki i przede wszystkim esencjalnego czaru. Żyło, tańczyło, oddychało, oszałamiało urodą. A warto wspomnieć, że poprzedniego wieczoru słuchałem własnych lamp z AKG K1000 i wcale to nie przyćmiło obecnego entuzjazmu. Bez wątpienia grały teraz złociste „ósemki” ciemniej, mocniej, treściwiej i prawdziwiej. Nie głównie poprzez wdzięczenie się i grację, mające jednak pewną umowność i wyczuwalny dystans do żywej muzyki, tylko całkiem realistycznie, bez śladu umowności. Dotyk koncertowej rzeczywistości nie był już ledwie dotykiem, tylko chwytaniem za emocjonalne gardło. Może pod pewnymi technicznymi względami nie grało to aż tak dobrze jak Eleary z Twin-Head, ale w sensie muzycznego przeżycia na identycznym poziomie. W odróżnieniu od jasnego brzmienia Elearów z urokliwym przyciemnieniem – nawiązującym do teatralnej atmosfery koncertów – ale w manierze nieumownie realnej, całkowicie pochłaniającej słuchacza.

Karbonowa konstrukcja jest wytrzymałą, elastyczna, a przy tym dość lekka.

Karbonowa konstrukcja jest wytrzymała, elastyczna, a przy tym lekka.

Przesadziłem z pochwałami? Przebiegam wzrokiem po tekście z grającymi słuchawkami na uszach i nie potrafię skromniejszych słów użyć. To by nie było uczciwe, tak właśnie to gra. A zatem bardzo gruby kęs do przełknięcia dla pretendenta i poprzeczka zawieszona bardzo wysoko.

Focal Utopia

Jedna rzecz po puszczeniu uderzyła natychmiast – wyjątkowo podobne brzmienie. Naprawdę dawno temu, o ile kiedykolwiek, słyszałem dwie pary najwyższej klasy słuchawek grających tak podobnie. Żadne różnice się w pierwszych chwilach nie narzucały, a te odczuwane były umiarkowane i takie do wyjaśnienia poprzez uważne, wytrwałe porównania. Porównania te wykazały, że Utopie grają nieco jaśniej, głównie za sprawą mocniejszego w całym przekazie akcentu sopranowego, a także bardziej chropawo i ogólnie z większym naciskiem na nie złagodzony realizm, a mniejszym na umilające życie retusze. Mniej gładko, mniej słodko i mniej lampowo, a bardziej zadziornie, z bardziej nasyconą wysokimi tonami i mniej uspokojoną średnicą, a także z większym całościowym rozmachem, czyli jednak w pewnej korelacji do stylu Elearów.

Jedna się tylko pokazała z czasem wyraźna różnica; bo nie od razu, jako że zacząłem od  kameralistyki i wokali, a tam nie była widoczna. Gdy jednak przeszedłem do muzyki symfonicznej i wszelkiej innej oferującej makroskopowe skoki dynamiki, uderzyła natychmiast realistyczna rozpiętość Utopii na tle bardziej stonowanych Sonorous. Szczególnie pliki DSD, najbliższe realizmu, pozwalały Utopiom rozwijać skrzydła i czerpać obficie z zasobu jakościowego. Natomiast w przypadku plików słabszych bardziej lampowy – upiększony, spokojniejszy i nie tak dramatyczny styl Sonorous, miał swoje niezaprzeczalne zalety, umożliwiając łatwiejsze słuchanie a też dostarczające niezapomnianych wrażeń.

Skórzane pokrycie pałąka zapewnia fantastyczne wrażenia z użytkowania.

Skórzane pokrycie pałąka zapewnia świetne wrażenia dotykowe.

W sumie zatem wyższa jakość nagrań preferowała Focale, a ich sztandarowym popisem była dynamika, wspierana przez bardziej realistyczne a mniej przetworzone podejście do brzmienia. Poza tym dźwięk miały głębszy, co stwarzało znakomity kontrast względem realistycznie podbarwionej sopranami, nie łagodzonej niczym poza samą jakością nagrania średnicy. Grały przeto Utopie prawdziwiej i zdecydowanie potężniej, natomiast w przypadku słabszej jakości muzycznego materiału bardziej po pewnym czasie nużąco. Wszelako, co wypada mocno podkreślić, pierwszy test porównawczy zaliczyły na wysoką notę, jako mistrzowski partner dla mistrzowskiej aparatury przenośnej i mistrzowskiej jakości plików. Punkt dla nich.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

72 komentarzy w “Recenzja: Focal Utopia

  1. Karol pisze:

    Jak się cieszę ,że czasami wieczorem można znaleźć chwilę na odpoczynek i chwilę relaksu. Recenzja jak zawsze przynosi samą przyjemność i radość z czytania. Myślę ,że każdy tu z obecnych chciałby poczuć w przyszłości opisywaną tu Utopie i przekonać się o niej samemu.

  2. Marcin K. pisze:

    Abstrahując od Focali Utopia i wracając do Astell&Kerna AK380 (skoro już został przywołany w teście Focali Utopia), a raczej kombinacji AK380/AMP380, miło by było poczytać Pana test porównawczy „zwykłego” komba AK380/AMP380 z miedzianą wersją AK380/AMP380 (copper).
    Może właśnie taki test porównawczy byłby dobrym sprawdzianem możliwości Focali Utopia.

    1. PIotr Ryka pisze:

      Taki test porównawczy jest być może możliwy, ale dopiero muszę zapytać dystrybutora o wersję miedzianą. Jednak raczej nie w kombinacji z Focal Utopia, które już powędrowały do innych recenzentów. Niemniej mają być dostępne w katowickim Audio Stylu i może tam taka konfiguracja będzie do posłuchania.

      1. Arek pisze:

        Dziwne sa te Pana wszystkie recenzje. Jedne sluchawki eksponuja „a” drugie „b” itd. porownuje Pan gore,srednice i dol. Czy naprawde nie ma sluchawek ktore po prostu odzwierciedlaja rzeczywistosc? Przeciez jak sie jest w sali koncertowej to nie ma zadnego podkreslania ani akcentowania! Jest po prostu rzeczywistosc a nie jakies ocieplenie czy ochlodzenie! Po co mi sluchawki ktore w jednych elementach sa lepsze a w innych gorsze? I co to znaczy gorsze jezeli mamy neutralnosc? Flagowy Beyerdynamics Tesla to juz przeciez muzyczny mikroskop i te focale nie moga z nim wygrac jezeli chodzi o realne odzwierciedlenie rzeczywistosci.

      2. Arek pisze:

        Dzwiek w sluchawkach nie porownuje sie z innymi sluchawkami tylko z RZECZYWISTOSCIA!!

        1. Piotr Ryka pisze:

          A co to jest rzeczywistość?

          1. Arek pisze:

            Rzeczywistosc jest wtedy gdy siedzi Pan w sali koncertowej i slucha muzyki, BEZ jakichkolwiek wzmacniaczy, glosnikow czy sluchawek.

          2. Arek pisze:

            Albo gdy slucha Pan orkiestry w wielkiej sali!!

          3. Piotr Ryka pisze:

            A w którym rzędzie?

  3. PIotr Ryka pisze:

    Na prośbę polskiego dystrybutora uzupełniam, że słuchawki Focal Utopia są na razie rozprowadzane wyłącznie pomiędzy osoby, które złożyły zamówienia na stronie internetowej Focala i ta sytuacja nie zmieni się do końca roku. Dopiero od stycznia 2017 będą dostępne dla pozostałych.

  4. Soundman pisze:

    Czyli nadal poczciwe HD800 bronią się doskonale w szrankach z innymi topowymi słuchawkami.
    Mają swoje wady ale w tym akurat aspekcie Sennheiser odwalił kawał dobrej roboty…

    1. Soundman pisze:

      Chodziło mi oczywiście o wielkość,szrokość sceny…

      1. PIotr Ryka pisze:

        Scena w HD 800 ma swoje wady – jest przede wszystkim za mało holograficzna (wieloplanowa)- natomiast źródła dźwięku są na niej wyraźnie porozstawiane, dzięki czemu tylko dźwięki a nie one same się nakładają. To daje bogatszy obraz przestrzenny, ale nie każdemu tego do szczęścia potrzeba, a tym bardziej nie dla każdego jest to sprawa priorytetowa. Natomiast pozostaje faktem, że wszystkie zaliczone przeze mnie do najlepszych w dziejach słuchawki oferowały fantastyczne sceny. Nie identyczne, ale w każdym wypadku kapitalne. Z dzisiejszych słuchawek najlepszą oferują Ultrasone Edition 5. Trudno przy tym zrozumieć, dlaczego Stax SR-009 nie ma takiej, pomimo że jest niemalże kopią fantastycznej scenicznie SR-Omegi.

      2. PIotr Ryka pisze:

        Scena w HD 800 jest lepsza, inne rzeczy raczej w Utopii, choć wybór pomiędzy przekazem suchyszym a wilgotniejszym i gęstym a lżejszym, jak również brzmieniem bardziej lub mniej głębokim, nie jest oczywisty sam przez się. Jednak pod tymi względami Utopie są na pewno bardziej spektakularne.

  5. Patryk pisze:

    HD800 sprzedalem kupujac po roku HD800-S.Wedlug mnie te sluchawki nie Maja w sobie tych rzeczy, ktore sa tak wazne podczas sluchania muzyki jak intymnosc i naturalny przekaz muzyki.
    Brak im duszy i serca.

    Focal bardza mnie interesuja, ALE CENA……

    Sluchawkami, ktore wlasnie to „cos” Maja w sobie, sa wedlug mnie; SR009, Final Audio 8, Audeze XC/LCD-3.

    Panie Piotrze; Focal Utopia czy SR009??

    SR009 graja pieknie i znam je dobrze. „Focal 1027 BE” to moje glosniki w domu i ich dzwiek kocham po prostu.

    Patryk.

    1. PIotr Ryka pisze:

      Nic innego nie pozostaje jak jedne i drugie pożyczyć i porównać. Tak jak pisałem w recenzji – Stax to lepsza analiza i lepsza separacja, a Focal to z lampowym wysokiej klasy wzmacniaczem super analogowość, a z takim jak ifi PRO iCan też wybitna analitycznpść. Przyznam, że sam miałbym kłopot z wyborem, ale jednak Focale są takie bardziej do serca, bardziej muzyczne, chociaż ta analityczność dziewiątek też jest wyjątkowa. Jednak wzmacniacz dla Focali wyjdzie taniej, chyba że kupić LST i używać Staxów z torem głośnikowym.

      1. AAAFNRAA pisze:

        Albo nie doczytałem, albo nie słuchał Pan Focali z Lebenem. Aż się ciśnie na usta pytanie „dlaczego”? 🙂

        1. PIotr Ryka pisze:

          Nie, nie słuchałem. Leben wybył dawno temu do dystrybutora, bo był mu bardzo potrzebny w celach promocyjnych. Wzmacniacz się dobrze sprzedaje i stale ktoś chce go słuchać, tak więc jego miejsce faktycznie jest w sklepie. Może jakiś inny recenzent posłucha.

    2. navigator pisze:

      Moim skromnym zdaniem hd 800 S to bezkonkurencujny stosunek ceny do: neutralnego brzmienia (cenie zasade; słychać tak jak jest na źródle nagrania),3d sceny, seperacji instrumentów, textury dźwieków., wielkości instrumentów. A co do intymności wokali – ostatnio słuchałem Agi Zaryan; było tak intymnie, że bardziej to byłby już „grzech”. Spięte z Chordem Hugo, dają „combo” przenośne marzeń, ale być może za mało sluchsłem słuchawek w życiu…

      1. PIotr Ryka pisze:

        Trzeba usłyszeć Sony MDR-R10 albo Sennheisera Orfeusza, by móc powiedzieć – wiem co potrafią słuchawki. Sennheiser HD 800 potrafią bardzo dużo, ale do tej klasy im nieco jednak brakuje. Szkoda, ale to nie jest moja wina.

        1. navigator pisze:

          Precyzyjne rozróżnianie na HD800 i HD800S jest chyba potrzebne, miałem na myśli te drugie…choć pewnie to i tak sensu wypowiedzi Pana nie zmienia

          1. PIotr Ryka pisze:

            Nie, nie zmienia. HD 800S są chętniejsze do współpracy; to znaczy o wiele rzadziej zdarza im się źle pasować do wzmacniacza dzięki rzadziej występującemu zjawisku zbyt ostrych sopranów. Brzmieniowo są elegantsze, bardziej płynne i z pasującym wzmacniaczem naprawdę rewelacyjne. Ale wymienione przeze mnie jako najlepsze potrafią jednak więcej. W końcu Sennheiser Orpheus to był ich popis najwyższego kunsztu bez liczenia się z kosztami, tak więc nie ma się co dziwić. Niemniej dobrze napędzane HD 800S to jest naprawę coś i można się zachwycać. Nie ma co sobie psuć przyjemności marzeniami o niebieskich migdałach, których nikt już nie produkuje.

  6. fon pisze:

    Wszystko by było dobrze gdyby nie te choro wysokie ceny,ile osób na nie stać a jeszcze w Polsce,taki niemiec ,norweg może sobie na nie pozwolić i to jeszcze nie każdy,u nas trzeba być naprawdę na konkretnym stanowisku.Czytając o takich słuchawkach szlag człowieka trafia…są poza zasięgiem,no chyba ,że przestanie płacić za czynsz i przestanie jeść ,no ale jakość kosztuje ech…fajna recka.

  7. Maciek pisze:

    Bezsprzecznie Focal przedstawił w tym roku wyraziste produkty w linii słuchawkowej, które są ciekawą alternatywą dla marek o nieco już wypalonym potencjale.

    1. kabak1991 pisze:

      Planujesz zrecenzować Eleary Maćku? Jeśli tak to daj mi znać, poczytam.

      1. Maciek pisze:

        Taki jest plan, mają zostać wysłane do mnie wkrótce. Ale to tylko 99% pewności 🙂

        1. Eardrummer pisze:

          Recka już jest.

  8. Stefan pisze:

    Nie znalazłem bezpośredniego porównania Elearów do Utopii, jak byś Piotrze opisał różnice?

    1. PIotr Ryka pisze:

      Utopia gra głębiej, płynniej, ciemniej, potężniej, ze znacznie lepszym wypełnieniem. Zdecydowanie bardziej spektakularnie i na wyższym poziomie. To nie jest tylko bezpośredniość, ale także całościowa dawka muzyki w najlepszym słuchawkowym wydaniu. Można się w tej Utopii zakochać, a Eleary są tylko do lubienia.

      1. Stefan pisze:

        Nie zmieniałeś padów pomiędzy Elearami i Utopiami ? Podobno ciekawe efekty.
        Będę musiał się przekonać jak grają Utopie, zachęciłeś mnie mogą być dopełnieniem 009.

        1. PIotr Ryka pisze:

          Tak, dopełnieniem 009 mogą być na pewno. Padów nie zmieniałem. Nie miałem licencji na takie zamiany, a poza tym przemysł przeróbkowy to nie moja specjalność. Wystarczająco dużo bez tego jest do opisania.

          1. Stefan pisze:

            No faktycznie Utopie różnią się dość znacznie od Elearów, jest już to wciągniecie
            w spektakl, czego brakowało Elearom.

  9. Stefan pisze:

    Jedyne co Utopie mogły by mieć lepsze to scena, ta lekka „klaustrofobia” jednak trochę przeszkadza,
    poza tym to jest top, na siłę można by trochę ponarzekać na bas, ale może nie były wygrzane.
    Szkoda się rozstawać, choć wygodą Eleary ze swoimi welurowymi padami dawały więcej komfortu.

  10. Przemysław pisze:

    Przyznaję, że do Utopii podchodziłem bardzo sceptycznie (szczeghólnie po Pańskim zestawieniu Referencyjnych nauszników AD 2018 oraz komentarzu pod nimi, że wolałbym Pan pozostałe od nich po tym teście). Jednak wypożyczyłem je w czwartek. Na początku przyprawiły mnie o ból głowy. Za dużo detali, które odwracały uwagę od muzyki, jako całości i po pierwszych dwóch godzinach zmęczyły. Jednak z dnia na dzień było coraz lepiej, przy gramofonie Nottingham Horizon przy pierwszym albumie gorzej od D8000, które potrafią stworzyć piękne aksamitne tło dla dźwięków, przyjemny intymny nastrój dzięki lekkiemu przyciemnieniu i obszerniejszą scenę dla muzyki. W albumie JOE HISAISHI MEETS MIYAZAKI FILMS zabrzmiały lepiej od FU. W jazzowych LP też preferowałem nastrój D8000. Jednak jak przyszło do OST z The Last of Us, Led Zeppelina, klasycznych utworów Boccheriniego, Beethovena, Bacha, Berlioza, Vivaldiego, Telemanna, czy albumów skomponowanych przez Hansa Zimmera FU po prostu mnie oczarowały tak, że nawet nie myślałem o podpięciu Coplanda D8000.

    Ten pełen dynamiki, niezwykłej soczystości, spójności (mimo słabszego, mniej rozbudowanego basy niż w D8k), przejrzystości, wspaniałej holografii, naturalnego wybrzmiewania każdego instrumentu, przyjemnych głosów (chociaż wolę cieplejsze z D8k) byłem i jestem oczarowany, bo pisząc ten komentarz słucham nadal muzyki na nich. W tej chwili ich brzmienie działa na mnie wręcz rewitalizująco.

    Zgadzam się zdecydowania z Pana opinią wyrażoną w tej recenzji. Zamierzam jeszcze wypróbować mimo wszystko inne, jak SX, Meze Empyrean, Crosszone, ewentualnie ADX5000, aby mieć pewność oraz spokojne sumienie, że FU są moim „słuchawkowym gralem”.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Przez niemało czasu byłem zdania, że Focal Utopia to zdecydowanie najlepsze słuchawki dynamiczne wytwarzane obecnie. Niestety, podczas ich drugiej u mnie bytności, dość zresztą długiej, zauważyłem granie coraz cieplejsze, które coraz mniej mi się podobało. Na koniec stały się już za ciepłe, co było o tyle zaskakujące, że generalnie ciepłe brzmienie mi nie przeszkadza. W tym jednak wypadku suma cech, do której to ciepło wchodziło jako istotny czynnik, mi się nie podobała. A już szczególnie na tle Grado PS2000e. Te dawały w moim odczuciu muzykę znacznie prawdziwszą, bardziej odpowiadającą.

      Niczego tym spostrzeżeniem nie przesądzam – potencjał Focal Utopii jest ogromny. Jedynie to narastające ciepło mi się nie podobało. Z pewnością jest do skorygowania, ale sporządzając porównanie przy czymś się przecież trzeba zatrzymać; nie można wszystkiego bez końca poprawiać ani iść na rękę jednym słuchawkom kosztem drugich.

      1. Przemysław S. pisze:

        Panie Piotrze, dziękuję za odpowiedź. Czy FU przebywające u Pana po raz drugi to były te same co wcześniej, ewentualnie był to egzemplarz z tej samej serii (mój wypożyczony z wczesnej serii A1BEHG)? Czy to narastanie ciepłego brzmienia było odczuwalne również na odtwarzaczu przenośnym AK? Czy nie był to symptomy, że coś złego działo się z driverami? Czy świadczy to o konieczności wybrania dla nich jakiegoś dobrej jakosci kabla hybrydowego/srebrnego?

        Też lubię ciepłe brzmienie (dlatego cenię moje NH), ale jakby miało ono w FU z czasem narastać, to nie wiem, czy nie byłoby to dla mnie zbyt dużo dobrego 😉

        Mój tor jest raczej tranzystorowy (hybryda DAC215, preamp Rega Aria, źródło cyfrowe to PC z Ryzenem 1700 na płycie MSI Gaming Pro Carbon z win10) poza gramofonem Nottingham Horizon z Nagaoką MP300. Może z tranzystorami/hybrydami ta cecha nie staje się tak dokuczliwe. Czy miał okazję słyszeć u kogokolwiek Focale Utopie, Stellie, czy Cleary na nowo wprowadzonym wzmacniaczu Focal Arche? Osobiście byłem dzisiaj w salonie audio (zwróciłem, choć bardzo niechętnie FU) i otrzymałem informację, że Stellie i Arche będą mieli pod koniec wakacji. Na pewno wypróbuję u nich na miejscu.

        Czy jest szansa, że u Pana do tego czasu pojawi recenzja Stelii lub wspomnianego dedykowanego im wzmacniacza? Może on jest kluczem do sukcesu brzmieniowego Focali. Jak sprawdzę wcześniej dam znać o tym pod tym wątkiem.

        Grado PS2000e są ciekawą opcją, choć boję się czy w moim torze nie będzie nieprzyjemnych podostrzeń, problemów z wypełnieniem dźwięków, m.in. instrumentów, problemów ze spójnością oraz przejaskrawieniami jakiś fragmentów pasma.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Zacznę od rzeczy najważniejszej: jeżeli coś się bardzo podoba (mówimy o sprzęcie), to trzeba z tym czymś możliwie najdłużej obcować, i jeśli się podobać nie przestaje, to nie zamawiać innego egzemplarza – nowiutkiego aj-waj – tylko brać ten, którego się słuchało.

          Odnośnie będących u mnie Focali, to za każdym razem był to chyba inny egzemplarz pokazowy, ale nie jestem pewien. Możliwe, że był ten sam. Ode mnie ten drugi pojechał do Gdańska.

          A co do kabla, to jest tak naprawdę kiepski. Typowy przypadek z tych dobry/zły. Bo niby w porządku, ale z Atlas Cable na AVS grały Utopie dużo lepiej. A nie jest to drogi kabel… Czyli przechwałki Focala odnośnie rzekomo świetnej jakości własnego są bezpodstawne.

          1. Przemysław pisze:

            Dziekuję za szybkie ustosunkowanie się do mojej wypowiedzi. Rozmawiałem ze sprzedawcą w sprawie nabycia tego konkretnego egzemplarza (wykonałem zdjęcie boku kartonu, na którym widnieje numer seryjny) i nie powinno być problemu z jego późniejszym nabyciem… o ile ktoś inny mi go nie zabierze. Jednak jestem dobrej myśli, bo w powszechnym odbiorze lepszy egzemplarz, to nowy egzemplarz 🙂

            Zdaję sobie sprawę, że ten kabel utopijny oraz elearowy to dość poważny mankament i byłoby lepiej, gdyby od początku poszli tropem Clearów oraz Stelii z dwoma ergonomicznymi (nie wiem, czy jakościowo lepszymi od poprzednika) kablami. Osobiście myślałem o Silver lub Black Dragonie, a także o tonalium, ale ten wydaję się również bardzo sensowną opcją.

  11. Patryk pisze:

    Nigdy bym nie pomyslal, ale sluchawki „Utopia” razem z „Clear” otrzymaly kilka dni temu miejsce Nr.1. Final Sonorous X musialy sie niestety pozegnac i wiem juz dzisiaj, ze bedzie mi ich kiedys brakowalo.
    Jednak Utopia/Clear razem ze wzmacniaczem Feliks Audio Elise (wole go bardziej niz Euforie)to prawdziwy raj.

    P.S: Kabel do Utopii: Dana Lazuli Reference.

    [img]https://up.picr.de/37205145ub.jpg[/img]

    1. Patryk pisze:

      [url=https://show.picr.de/37205186ft.jpg.html][img]https://thumbs.picr.de/37205186ft.jpg[/img][/url]

      1. Piotr Ryka pisze:

        Final D8000 Pro bardzo dobrze grały na AVS z dużym Aurisem.

    2. Alucard pisze:

      Patryk słuchałeś Focal Stellia?
      Elise gra cieplej i masywniej/muzykalniej od Euforii?

      1. Patryk pisze:

        WItaj,

        tak, nie bylem zadowolony i nie kupilbym ich. CLEAR sa 3x lepszymi sluchawkami wedlug mnie.
        ELISE jest dla mnie lepszym i bardziej „muzykalnym” wzmacniaczem. Porownywalem ELISE i EUFORIE i ze 100% pewnoscia (nie patzrzac na cene) radze kupic ELISE.

        1. Przemysław pisze:

          Nie dziwię się Patryku, że Utopie znalazły uznanie w Twoich oczach. Teraz trafiłem na taki egzemplarz, który chyba brzmi najbliżej najwyższych sonorousów (VIII oraz X), ale oferując większą od nich scenę oraz rozmach, którego mi w nich brakowało. Po mało udanym odsłuchu we wrześniu nie przypuszczałem, że trafię na tak fantastycznie dźwięcznie, gęsto oraz spektakularnie brzmiący egzemplarz focali, nie brzmiący w sumie jak słuchawki tego producenta. Zachwycił mnie od pierwszych sekund.

  12. Marcin pisze:

    Szanowny Panie Piotrze, między innymi za sprawą Pańskiej recenzji nabyłem recenzowane utopie – ciekawe i udane słuchawki; obecnie jesstem na etapie poszukiwania do nich urządzenia all in one (dac, wzmacniacz), gdzie źródlem będzie komputer. Myślałem o dedykowanym arche od ocala, Hugo 2 i Copland 215dac (przedział cenowy tak myślałem do 10 tyś); podsunąłby Pan może jakieś rozwiązanie.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Proponuję https://hifiphilosophy.com/recenzja-matrix-audio-element-x/

      Jest jednak pewne ale. Słyszałem kiedyś Utopie grające wprost niesamowicie. Słyszałem je u siebie, ale nie zapisałem toru. Uciekł z pamięci, bo to był jeden krótki odsłuch, coś przelotnego, przypadkowego. To jednak każe szukać, te słuchawki potrafią być dużo lepsze niż są przeciętnie. Poza tym kabel mają do wymiany. Słuchałem ich z Luna Cables Gris i to był znaczny postęp. Kabel kosztuje trzy tysiące.

  13. Marcin pisze:

    Dziękuję za wiadomość, wezmę tego matrixa na pewno pod uwagę. A tak w ogóle, jakby przypadkiem przypomniał Pan sobie to połączenie (i przypadkiem nie kosztowałoby ono 50 tyś)to będę zobowiązany za wskazanie go 🙂

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Obawiam się, że to był drogi tor. Możliwe że Ayon Sigma i Ayon HA-4, jedno i drugie z lepszymi lampami od standardowych. Ale możliwe, że przetwornik PrimaLuna z którymś wzmacniaczem. A może jeszcze inna kombinacja.

      1. Marcin pisze:

        Oj, to i w tych 50 bym się zdaje się nie zmieścił, niemniej dziękuję za wiadomość 🙂
        P.S. A powiem Panu, że aż czasem strach bierze jak wy audiofile rzucacie tymi kwotami, serio.

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Wiem, że tak jest. Ale z drugiej strony pamiętam jak właściciel Nautilusa rzucił kiedyś za wychodzącymi: „To nie do wiary jakie ludzie mają pieniądze!”

          1. Marcin pisze:

            Tak to prawda, patrzę na sprawę ze swojego punktu widzenia, więc te kwoty mnie zdumiewają, ale jest tak jak Pan pisze – punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nadto, sam nie przypuszczałem wiele lat temu, że będę miał kiedyś tak drogie słuchawki, a marzenie się spełniło i nie żałuję podjętej decyzji ani wyboru – te utopie, które akurat ja mam (produkcja 2018, rzecz jasna nabyłem jako używane) grają w sposób bardzo zbliżony do tego, który przedstawił Pan w swojej recenzji. Wiadomo, że to nie są najlepsze słuchawki na świecie, ale porównywałem je bezpośrednio w domowych warunkach z najnowszymi abyssami z jeszcze lepszym customowym kablem i te abyssy zagrały dla mnie lepiej, nade wszystko miały bardzo napowietrzoną scenę (ten efekt napowietrzenia pamiętam w słuchawkach tylko i wyłącznie z Grado), ale wstydu nie było. Tonacja utopii mi odpowiada – dla mnie są to słuchawki równe i neutralne, a ta scena uboga jest wynikiem dokonanego wyboru – po prostu nie dało się stworzyć słuchawek dynamicznych tak plastycznych, z tak dużą dynamiką i z dość bliskim dźwiękiem, które jednocześnie miałyby dobrą scenę (przynajmniej na tamten czas focal tego nie umiał zrobić, choć chodzą słuchy, że pracują a następcą utopii). Pozdrawiam.

  14. Marcin pisze:

    A jaki kabel by Pan zalecał do utopii, przy założeniu toru (dac/wzmacniacz) o dosłownie i rzeczywiście neutralnym (mógłbym nawet powiedzieć referencyjnym) charakterze: a/ miedź; b/ miedź złocona; c/ hybryda (srebro, miedź, miedź złocona); d/ srebro; e/ srebro złocone?

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Osobiście najwyżej cenię miedź, albo jedną żyłę srebrną, a drugą miedzianą.

  15. AudioFan pisze:

    Czy ktoś coś wie na chwilę obecną na temat nowego modelu Focal Utopia lub jego następcy? Od 2016r już trochę czasu minęło.

    1. Marcin pisze:

      Póki co, po Internecie krążą jedynie plotki; przy czym, patrząc na to z innej strony, to ja bardzo cenię focal za proces produkcji utopii oraz za finalny produkt, który wypuścili, a który okazał się w pełni czy prawie w pełni dopracowany (była jedna zmiana, przy czym dotyczyła nowego etui i trzech kabli w miejsce jednego), natomiast od 2016 z tego co mi wiadomo w samych słuchawkach nic się nie zmieniło, ponadto – z tego co wyczytałem – awaryjność jest bardzo mała, a powtarzalność w zasadzie wzorowa. Dla mnie to dowód tego, że koncept był przemyślany. Wystarczy spojrzeć na final d8000 i jak szybko wypuścili droższy bardziej dopracowany model pro, tak samo meze empyrean elite, audeze już po JEDNYM MIESIĄCU od oficjalnej sprzedaży zmieniło pałąk, obecne produkty Abyss to już trzecia wersja; a chciałbym też zwrócić uwagę na cenę powyższych słuchawek, gdzie najtańsze to prawie 20 tyś zł, a najdroższe to zdaje się 35 tyś zł. Utopia sprzedają się bardzo dobrze, zwłaszcza przez okres około 3-4 lat od rozpoczęcia sprzedaży. Brak wypuszczenia następcy świadczy o tym, że na daną chwilę zrobili, ile potrafili (jak kiedyś apple, kiedyś, bo obecnie przed wypuszczeniem nowego modelu zastanawiają się, ile z nowoopracowanych technikaliów wypuścić na rynek, żeby starczyło na następne lata).

      1. AudioFan pisze:

        Dzięki za tą informacje. Do końca tygodnia mam na testach Utopie i czym dłużej na niej słucham, to tym bardziej mi się podoba, ale po Utopi posłucham jeszcze flagowego Dan Clarka STEALTH i wtedy zadecyduje w jaką słuchawkę zainwestuje przed wakacjami.

        1. Marcin pisze:

          ja miałem okazje przesłuchać kilka modeli, m.in.: Empyrean Elite, Audeze 4z, Final 8000pro, a także wielu innych tańszych modeli i zdecydowałem się wybrać utopie – wyboru dokonywałem ostrożnie, biorąc pod uwagę wszelkie „za” i „przeciw”: jakość wykonania, budowa (także w kontekście żywotności, awarii itd.), wygoda, możliwości napędzenia i wpływu aparatury na brzmienie (ile musiałbym wydać na tor, żeby zagrało to dobrze), no i rzecz jasna samo brzmienie. Po kilku miesiącach obcowania z nimi nie żałuję, utopie mają swoje wady, nie są to słuchawki idealne ani też nie najlepsze, jakie słuchałem w ogóle i też nie najlepsze z produkowanych obecnie (choć z dynamików według mnie najlepsze z produkowanych), itd., ale dla mnie są wystarczająco dobre, jest to poziom referencyjny, a z drugiej strony nie potrzebuję specjalnego kabla, specjalnego toru, specjalnego nastroju, specjalnej do nich playlisty, służą mi po prostu do słuchania muzyki. Przy czym wszystko zależy od upodobań, jednemu podejdą te słuchawki, a drugi zdecydowanie bardziej będzie wolał audeze 5 czy d8000pro i będzie miał swoje mocne argumenty. Należy wybrać wg swoich preferencji, każde z powyższych reprezentują podobny poziom, w czymś są lepsze, w czymś gorsze. Jeśli komuś koniecznie zależy na dużej, rozległej, napowietrzonej scenie i jest to must have to utopie nie są dla niego i tego się nie przeskoczy torem czy kablem; dla mnie jest ok., głównie ze względu na rozbudowaną scenę w głąb, którą mają utopie jedną z najlepszych na rynku. Ogólnie utopie grają już z laptopa, przy czym w zależności od budżetu są wzmacniacze, które wyciągają z tych słuchawek wiele. Osobiście uważam, że utopie sprawdzają się przy referencyjnym źródle (maksymalnie czystym, z rozbudowaną sceną, separacją itd.) i mocniejszym wzmacniaczem lampowym, ale bardzo dobry jest z ferrum audio. Polecam ten videoblog (a nawet cały kanał amplify audiophile show) https://www.youtube.com/watch?v=bGIP8FSH25Y

          1. Marcin pisze:

            zmf verite, hifiman 1000se czy abyss diana tc to ponoć też bardzo dobre słuchawki i niejeden wolałby pewnie któryś z ww. modeli niż utopie. Ja niestety żadnego ww. modelu nie miałem szansy posłuchać, więc nie mam jak się do tego odnieść, ale proszę posłuchać, jeśli będzie taka możliwość, może któryś z modeli będzie odpowiadał bardziej niż focal.

          2. Piotr+Ryka pisze:

            W ostatnich latach zarysował się niewątpliwie pewien problem – pojawiło się dużo słuchawek klasy szczytowej, spośród których żadne nie są wyraźnie, ani nawet niewyraźnie, lepsze od innych. Utopie niewątpliwie należą do tego stale poszerzającego się grona i można je jednak podganiać lepszymi kablami. Odnośnie sposobu dokonywania wyboru – pełna zgoda, tak właśnie należy to robić.

  16. Patryk pisze:

    Witajcie. Tydzien temu sluchalem Utopia 2022.

    Pierwsze, te oryginalne Utopie mialy wedlug mnie bardzo sztuczna, szeroka scene i przez to nie mialy dla mnie szans. Jak wypadly nowe? Krotko mowiac: SCENA w koncu normalna jak terzeba!! Udalo im sie w koncu zrobic takie Utopie, jakie mogli zrobic na poczatku. Sluchawki maja teraz piekna scene, naturalna, ladna holografia. Wszystko pasuje i jest w koncu tak jak grac powinno. Powiedzialbym, ze nawet (w porownaniu do CLEAR OG) maja troche ciepla. Wspaniale sluchawki, ale zostaje przy swoich Clear OG!
    (radze wyprobowac CLEAR OG + LEHMANN LINEAR SE = bajka)

    Pozdrawiam.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Chodzi o te poprawione w tym roku Utopie? Mam je teraz u siebie, recenzja niedługo.

      1. Sławek pisze:

        A kiedy będzie recenzja Quad ERA-1?

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Jak będę miał Quad ERA-1. Na razie nie mam. Prosiłem, nie dostałem, a na ulicy nie leżą.

      2. Marcin pisze:

        a poprzednie ma Pan do porównania?

  17. Piotr pisze:

    Witam
    Czy różnica między Utopiami OG a 2022 jest warta dopłaty ? (7-8k różnicy)
    Pozdrawiam

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Jak się ma porządny słuchawkowy wzmacniacz, to nie. A jak się nie ma, to też raczej nie.

      1. Piotr pisze:

        Słuchałem Utopii 2022 i wydawały mi się troszkę ciemnawe, bez efektownego blasku – iskrzenia się wysokich tonów które tak lubię czy Utopie OG różnią sie tym i maja tę cechę ?

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Mają tę cenę, bo ta cena podnosi prestiż. Bogaci chcą mieć na bogato, tu sama sława marki nie wystarczy. Niektórzy kupią Spirit Torino tylko dlatego, że jest dwa razy droższe.

        2. Alucard pisze:

          Ja tam lubię te nowe strojenia w stronę większych basów i ciemniejszego grania. Trafia to do mnie.

  18. Piotr pisze:

    Chodziło mi o cechę nie o cenę 😉 czy OG maja ten blask wysokich tonów ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy