Recenzja: ENIGMAcoustic Dharma D1000

enigma-acoustic-dharma-d1000-hifi-philosophy-008   Słuchawek w ogóle, a znakomitych w szczególe, mamy od jakiegoś czasu zatrzęsienie – i aż nudne się staje pisanie do ich  recenzji wstępów. Moda na słuchawki zalała świat i każdy młody, a także wielu drugiej i trzeciej młodości, użyteczności ich żąda. Atoli teraz powstaje wstęp do recenzji takich, które w sporej mierze od pozostałych są inne i pod tym jedynie względem analogiczne, że oczywiście też świetne, a nawet jeszcze bardziej.

Powody swojej świetności każde co ambitniejsze słuchawki wyliczyć potrafią bez zająknienia, tak więc i te na zawołanie mogą. Są lepsze, ponieważ to hybryda; i to nie byle jaka, w wysokim stopniu innowacyjna.  Wyjątkowo rzadki przypadek połączenia przetwornika dynamicznego z elektrostatycznym, mający w przedziale najwyższej jakości jeden zaledwie precedens – pochodzące z lat 80-tych AKG K340. W nich także elektrostatyczny przetwornik był tweeterem, a dynamiczny odpowiadał za resztę pasma, ale po kolei.

Zacznijmy od tego, że w słuchawkach znalazło się miejsce dla prawdziwej innowacji a nie tylko specyficznego połączenia, czyli dla innowacyjnego przetwornika wysokotonowego Sopranino, wymyślonego i skonstruowanego przez firmę ENIGMAcoustic jakąś dekadę temu. Pozwala on wykorzystywać technologię elektrostatyczną bez specjalnego polaryzatora, czyli tego regularnie widywanego z elektrostatycznymi słuchawkami specjalnego wzmacniacza; „Energizera”, jak to nazywa Stax. Analogicznie jak u tych też hybrydowych AKG, a inaczej niż u Staxa, Sennheisera, Kossa i pozostałych twórców słuchawek w całości elektrostatycznych, są to więc nauszniki pod zwykły wzmacniacz, taki sam jak dla każdych jednych ortodynamicznych czy dynamicznych. Powód jest prosty – specjalna membrana Sopranino nie potrzebuje wysokonapięciowej polaryzacji, jednakże dzieje się to kosztem przenoszenia jedynie bardzo wysokiej częstotliwości, poczynając od dziesięciu tysięcy herców. Czyni to wykonanie z niej szerokopasmowego przetwornika niemożliwym, a więc niemożliwe też są oparte jedynie o Sopranino słuchawki.

Ów Sopranino powstawał z myślą o kolumnach, a fundusze na wdrożeniem go u słuchawek pozyskano coraz popularniejszą ostatnio metodą zbiórki internetowej. Sama technologia jest określana skrótem SBESL™ (Self-Biased Electrostatic technology), a jej wynalazcą, jak wspomniałem, niewielka i zgodnie z nazwą „Enigma” tajemnicza firma, mająca siedzibę w Irvine w Kalifornii. Adres widniejący na witrynie internetowej to jednak tylko kontakt pocztowy a nie siedziba przedsiębiorstwa, którego lokalizacja i rozmiar pozostają nieznane. Cała oferta tajemniczej ENIGMAcoustic, której położenia geograficznego nie udało się zlokalizować nawet rodzimym recenzentom amerykańskim, to tweeter Sopranino, wykorzystujący go podstawkowy głośnik dwudrożny Mythology M1, recenzowane właśnie słuchawki Dharma D1000 oraz dedykowany im niewielki wzmacniacz lampowy Athena A1. Tym wzmacniaczem niestety nie dysponowałem, tak więc jak wyobraża sobie brzmienie własnych słuchawek producent pozostało w domyśle.

Dharmy pojawiły się po raz pierwszy wiosną 2015 na CES w Las Vegas, a na europejskiej arenie tego samego roku w Monachium. Dopiero teraz zyskały jednak polską dystrybucję (Audiomagic), od której je otrzymałem. Stanowią już zatem regularną ofertę rynkową a nie wyniuchaną przez recenzenta ciekawostkę, co faktu nie zmienia, iż wciąż pozostają tajemnicze. Ambicje mają przy tym nieliche, skoro Dharma oznacza w religii hinduistycznej (od której przejął to pojęcie także buddyzm) samą prawdę ostateczną. Mają to być w takim razie (któreż to już?) słuchawki brylujące pod względem prawdy brzmieniowej, nieskazitelnie wręcz prawdomówne. Zapewniać ma im to elektrostatyczny tweeter Sopranino, a także najwyższej klasy przetwornik dynamiczny…

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

66 komentarzy w “Recenzja: ENIGMAcoustic Dharma D1000

 1. Mariusz pisze:

  Panie Piotrze gdzie mozna kupic kable Tonalium moze jakies namiary.

  1. PIotr Ryka pisze:

   W tej chwili niestety wyłącznie za moim pośrednictwem. Tylko dla jasności – to nie są kable wykonywane w jakimkolwiek stopniu z moim udziałem. Nie mam najmniejszego wkładu w ich powstanie, jeśli nie liczyć faktu, że były porównywane z Entreq Atlantis w moich K1000.

 2. fon pisze:

  To prawda ,że kabel to połowa sukcesu,potrafi mocno ograniczyć przetworniki tylko szkoda ,że tak drogo…a jakie wtyki ten tonalium posiada,coś markowego?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Wtyki Tonalium może posiadać dowolne, tak samo jak FAW, czy każdy inny specjalistyczny kabel słuchawkowy. Biorący udział w teście przewód miał po stronie słuchawek oczywiście przyłącza Lemo, takie same jak u HD 800, a na drugim końcu 4-pin Neutrika. Mam też przejściówkę Tonalium z 4-pin na duży jack (też Neutrika) i sprawdza się na tle innych takich przejściówek rewelacyjnie, co może poświadczyć dystrybutor słuchawek Final Audio. Nie było natomiast jeszcze testów porównawczych wtyków Neutrik i Furutech, tak więc nie wiem, które by się lepiej sprawdziły ani czy byłaby jakaś różnica. Wtyk Furutecha miał natomiast użyty w teście kabel FAW. (Twin-Head ma gniazda zarówno dla 4-pin jak i duży jack.)

 3. Rafael pisze:

  Piotrze kiedy mogę liczyć na zwrot moich kabli RCA przekazanych Ci do testów na AVS w zeszłym roku?

  1. PIotr Ryka pisze:

   To zależy. Jeżeli chcesz żebym ich posłuchał, to za jakieś dwa tygodnie. A jeżeli Ci się śpieszy, to zostawię w przyszłym tygodniu w Nautilusie.

   1. Rafael pisze:

    OK tu pisałem bo w ogóle nie odpowiadałeś jak pisałem PM na KONTAKT

    Dwa tygodnie mogę jeszcze zaczekać po dwóch miesiącach.

    Pozdrawiam

    1. PIotr Ryka pisze:

     Uprzedzałem, że nie mam wolnych terminów czasowych.

 4. Patryk. pisze:

  A jest szansa na recenzje Hifiman 1000 V2?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Na AVS rozmawiałem z dystrybutorem i obiecał mi dać znać, jak wersja V2 do niego dotrze. Trzeba się będzie upomnieć, bo już pewnie dotarła, ale w kolejce czeka pięć par innych słuchawek i flagowe HiFiMAN będą je musiały przepuścić. No i jest trochę innego jeszcze sprzętu do opisania.

   1. Patryk. pisze:

    Nie wiem czy pisalem juz,ale czeka mnie wielka „zabawa”. Juz za kilka dni otrzymam FinalAudio X na domowy test i nie moge sie juz doczekac,bo takie sluchawki u siebie w domu podpiete pod wlasny sprzet to juz wyjatkowa atrakcja.Jestem bardzo ciekawy,poniewaz plan jest taki, zeby wybrac w koncu raz w zyciu (rcazej dopiero 2018) jedne z najlepszych sluchawek:
    Focal Utopia,Stax SR009 lub FinalAudio X. (To moi kandydaci)
    Napewno napisze po tescie jakie wrazenie na mnie zrobily.

    1. PIotr Ryka pisze:

     No to czekamy.

    2. Piotr Michalak pisze:

     Mam SR-009 i Final Sonorous X, nie słyszałem jeszcze Utopii, i jedna istotna sprawa… Finale grają świetnie np. z Oppo HA2 SE wpiętego w iphone’a, pod warunkiem założenia tych nowych padów (lepsze niż fabryczne, był update padów w międzyczasie), natomiast SR-009 gra dobrze albo tylko na plikach DSD / 24bit 192kHz itp., bo dopiero wtedy pojawia się przestrzeń, albo np. z podwójnym wzmocnieniem (u mnie Twin Head robi za przedwzmacniacz + Eurydice za wzmacniacz) i wtedy pojawiają się cuda. Także mamy do czynienia z mega uniwersalnymi słuchawkami nadającymi się do podróży (wyciszenie Finali X nie ma sobie równych) albo z totalnie stacjonarnymi, wymagającymi w moim przypadku 3 klocków z lampami zajmującymi pół biurka 🙂 Jedne i drugie robią cuda z muzyką, tylko zupełnie inaczej.

 5. fon pisze:

  Pytam między innymi dlatego o wtyki,bo kupiłem jakiś czas temu kabel symetryczny do NH z Audeosa na Neutriku 4 pin i nieznanych mini jackach ,kabel gra tak sobie, gubiąc trochę szczegółów i mikro wybrzmień w porównaniu do oryginalnego a jak wiadomo ma on wtyki srebrzone z miedzi co jest bezkompromisowym posunięciem audioqesta.No zastanawiam się czy wymiana wtyków da poprawę detalu.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Ta srebrna przejściówka Audioquesta jest wyjątkowo dobra. Niestety, to tylko mały na duży jack. Szkoda, bo powinni zrobić samego dużego jacka, żeby nim można było konfekcjonować kable. Odnośnie tego Audeos, to chyba jednak głównie kwestia przewodu a nie wtyków.

   1. fon pisze:

    No chyba faktycznie ten przewód occ ma spory w tym udział,tu czystość miedzi i budowa kabla jest nie do obejścia…szkoda ,że furutech nie ma kabli słuchawkowych na metry .

 6. fon pisze:

  A jak spisuje się kabel z Oppo ,jest kompatybilny z NH więc można by do zastosować.

  1. Patryk. pisze:

   NH ma bardzo dobry kabel wiec nie sadze,ze ten z Oppo bedzie lepszy.

   1. fon pisze:

    Ale chodziło mi o symetryczny ?

 7. Mariusz pisze:

  Panie Piotrze ile kosztowal by kabel do Hd 800 dlugosc 3m tak mniej wiecej.

  1. PIotr Ryka pisze:

   2900 PLN.

   1. PIotr Ryka pisze:

    Przy okazji. Znajomy był wczoraj z HD 800S i na Tonalium już zbiera 🙂 W międzyczasie pożyczył FAW. Nie miałem sumienia nie pożyczyć.

    1. saintkrusher pisze:

     Potwierdzam. Byłem wczoraj posłuchać pożyczonego Phast-a ze swoimi HD800s i z kablem Tonalium moje HD800s zdeklasowały według mnie konkurencję. Ale cena rzeczywiście w tym momencie jak dla mnie jest zaporowa. Każdemu polecam przynajmniej posłuchać i póżniej zastanowić się czy warto zainwestować :-). Btw Phast też jest świetny :-)!!!

 8. fon pisze:

  No to jak będzie z tym namiarem na producenta Tonalium bo to taki trochę kabelek z innego świata ,jest ,działa świetnie,ale przyleciał niewiadomo skąd 🙂 a może producent zaoferuje jakąś bardziej budżetową wersję,zawsze można się dogadać skoro to takie wychwalane i dobre

  1. hifiphilosophy pisze:

   Poproszę producenta żeby sam się tu wypowiedział.

   1. fon pisze:

    O i to jest dobra koncepcja 🙂

 9. Tadeusz pisze:

  Czy jest sens w moim przypadku inwestować 3 tysie w taki kabel ?
  Mój system to Questyle CMA600i + HD800 (bez „s”) ,to mój system nr II >

  1. hifiphilosophy pisze:

   Znajomy słuchał wczoraj HD 800S na wzmacniaczu PhaSt (w najnowszej wersji, całkowicie wolnej od brumu) z przetwornika Ayon Sigma. Jak napisałem, zbiera teraz na Tonalium. Wyższość tego kabla zawsze będzie słychać, ale na pewno lepiej zrobić odsłuch przed zakupem, żeby nie było rozczarowania. Myślę, że w najgorszym razie to kwestia eskapady do Krakowa z własnym sprzętem, bo kabel powstaje w Krakowie.

 10. Tadeusz pisze:

  Zastanawia mnie tylko czy Producenci słuchawek nie słyszą jakie słabe kable dodają do swoich wcale nie tanich jak by nie było flagowych modeli ?
  Podejrzewam,że sam kabel i wtyki przy ich możliwościach to nie jest jakiś ogromny wydatek .Nie mają chęci i czasu żeby zgłębić temat ?
  Osobiście podejrzewam ,że takie dobre brzmienie kabla Tonalium wynika raczej z pomysłu Konstruktora,plus poświęcony czas na odsłuchy .

  1. PIotr Ryka pisze:

   Też mnie to dziwi. W tej chwili dobry kabel ze swymi słuchawkami oferuje chyba tylko Grado i może jeszcze Focal oraz AudioQuest. Może też Stax i Sennheiser w nowym Orfeuszu, ale to trudno sprawdzić. Jak na złość wraz z porządnym kablem Grado zaproponowało nowe, gorsze przetworniki. Faktem jest, że jedyne znane mi wybitne, stricte high-endowe kable dla słuchawek, to miniony Entreq i przygotowywane dopiero Tonalium. Niestety oba drogie. Ale przynajmniej wybitne, a nie jak Stefan Audio Art. Jednak już znacznie tańsze kable FAW okazują się nieodmiennie lepsze od oryginalnych. Zdecydowanie lepsze.

 11. fon pisze:

  Zrobienie dobrego kabla to nie jest widocznie prosta sprawa,nie wystarczy wziąć chiński przewód niby occ spleść go w warkoczyk i po temacie,to nie gra wiem coś o tym ,tak robi się u nas często niestety ,izolacje,geomertia i czystość przewodnika napewno ma tu kluczowe znaczenie,no i wiedza inżynierska.Łatwo niestety wydać kasę i odczówać frustrację,a to niestety nazbyt często się zdarza…a i producent przyjąć produktu nie chce,bo to na zamówienie…brr ręce opadają.

 12. Sławek pisze:

  A Dharma vs HiFiMan He-6?
  Choć słówko?….
  HiFiMany grają z FAW Noir Hybrid.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie mam kabla Tonalium dla HE-6, tak więc porównanie byłoby niesprawiedliwe. Ale można powiedzieć, że dobrze napędzane są bardziej realistyczne od Dharm. Grają jaśniej i bardziej trzeźwo. Tyle, że trzeba do tego mocnego wzmacniacza. Oczywiście z kablem FAW Noir grać muszą o wiele lepiej niż z oryginalnym. Znakomitą dla nich opcją jest Ayon HA-3, a przy niższym budżecie Leben lub ifi PRO iCan.

   1. Sławek pisze:

    Dziękuję za odpowiedź. Warto by tych wspaniałych wzmacniaczy posłuchać, ale cóż drogie są więc na razie pozostanę z moim Audio-gd, który też daje radę mocowo. No i na pewno do listy odsłuchowej warto dołączyć topowy wzmacniacz Audio-gd, czyli Master 9.

    1. PIotr Ryka pisze:

     Master 9 jest słabszy niż Ayon HA-3, ale to już zaawansowane, wysokiej klasy brzmienie.

     1. Sławek pisze:

      Pomijając cenę Ayona – 14 900 zł i wszystkie jego zalety brzmieniowe, to ma on jednak jedną paskudną cechę – tylko jedno wejście. A jestem analogowo – cyfrowy, czyli gramofonowo – DAC-owy 🙂
      Za to wygląd ma świetny.

 13. fon pisze:

  ADL Furutech robi sporo kabli słuchawkowych czy coś wiadomo jak się sprawdzają

 14. Thar pisze:

  Panie Piotrze, czy użyty w recenzji kabel FAW, to Noir Hybrid HPC, czy też Noir HPC Mk2? Również podpiszę się pod prośbą udostępnienia kontaktu do producenta kabla Tonalium. Mieszkam w Krakowie i chętnie sprawdziłbym, jak moje Dharmy na niego reagują. Dodam jeszcze, że bardzo wiele dobrego do brzmienia tych słuchawek wnosi wymiana padów na welury od Audeze. Pozdrawiam

  1. PIotr Ryka pisze:

   O użytym w recenzji kablu FAW mogę powiedzieć, że to Noir i że jest z dawnej produkcji, to znaczy mający kilka lat. Producenta Tonalium już prosiłem o dokonanie tu wpisów. Przypomnę mu o tym. Brzmienie Dharm z Tonalium w Krakowie na pewno da się zrealizować.

   1. Thar pisze:

    Serdecznie dziękuję, jeżeli producent będzie akurat dysponować takim kablem, chętnie wypróbuję jego możliwości.

    1. PIotr Ryka pisze:

     Jest nadzieja, że Tonalium Audio zabierze dziś wieczorem głos.

     1. Kazimierz pisze:

      Witam serdecznie .
      Panowie kilka dosłownie słów . Tonalium Audio dopiero powstaje. Przypadek zadecydował o kablach słuchawkowych za małą sugestią Pana Piotra. Najpierw na własne potrzeby . Więc jest po części ojcem chrzestnym serii słuchawkowej. Na styku istniejących kabli sygnałowych , powstał pomysł na kable słuchawkowe. Z kolei kable sygnałowe powstawały tylko na potrzeby własnego projektu -jako uzupełnienie osprzętu do testów . Problem z urządzeniami do odtwarzania muzyki jest więc ciągnącym się tematem od początków Audio . A połączenie elektryczne pomiędzy elementami koniecznością . To jest czasem najsłabsze ogniwo dla systemu . W dodatku nie jest neutralnym medium. Kto zlekceważy ten element , nie jest świadom optymalizacji jaka może się dokonać. Oczywiście sa także wyjątki. Kable o których mowa są konstrukcją hybrydową, w części z elementów zbudowanych od podstaw. Materiał jest pozyskiwany, a później powstaje jako całość w warunkach rzemieślniczych. Nie jest to więc przedmiot który w całości można sprowadzić np z Chin i wstawić w „nową” obudowę. Najistotniejszy element to materiał z którego powstaje żyła przewodu. Ilość materiału niestety jest ograniczona i zależy oczywiście od dostępności. Co do ceny to nie jest to przewód na metry z bębna. To co powstało do tej pory było wykonane właściwie na zamówienie, oczywiście przy spełnieniu określonej procedury technicznej która jest mocno pracochłonna.I jest to warunek bez którego nie ma w tym sukcesu.

 15. fon pisze:

  Czyli za jaki czas można się spodziewać kabli w normalnej sprzedaży,czy będą też kable słuchawkowe w niższych cenach,są to kable hybrydowe czyli jakie,srebro miedż?

  1. AAAFNRAA pisze:

   Opis taki jakby były z vibranium albo adamantium 😉

   1. PIotr Ryka pisze:

    Te kable, w odróżnieniu od tych dołączanych do słuchawek, składają się w o wiele większym stopniu z muzyki.

   2. Kazimierz pisze:

    Co do opisu (Vibranium), to nie jest ” drut ze ściany „. Większość okablowań produkowanych przemysłowo na świecie (poza oczywiście wyprodukowaniem źródłowego materiału jakim jest miedź, srebro, aluminium i inne stopy metali), konstrukcyjnie zależna jest od zastosowania. Dotyczy to innej budowy żył,dielektryka,ekranów,płaszcza zewnętrznego, które w całości finalnie mają swoje cechy i różne parametry.
    W pierwszej chwili nie wiedziałem o co chodzi z Vibranium… nie mniej efekt „końcowy” jest krytyczny .

  2. Kazimierz pisze:

   Tak. Po okresie przygotowań kable będą dostępne. Czy będą modele tańsze? Przypuszczam że po optymalizacji pewnie tak. Ale to jest zależne od wielu rzeczy – także i elementów jakie mają być konfekcjonowane (do których zaliczam złącza). W Chinach mozna zakupić większość złącz specjalistycznych , ale to nie jest rozwiązanie. Spotkałem sie z porównaniem do Furutecha i była totalna przepaść. Więc nie jestem przekonany o pozornych ustępstwach gdzie cena złącz czasem decyduje o spadku jakosci finalnego efektu.

 16. Kazimierz pisze:

  Kable są hybrydą, jest miedź i srebro.

  1. Michał pisze:

   Zastanawia mnie czy taka hybrydą pasuje do wszystkiego, z tego co mi wiadomo niektóre nauszniki bardziej lubują się w srebrze, zazwyczaj te ciemne, a inne z kolei w miedzi, te po jasnej stronie mocy. Można więc wydedukować że hybryda łączy zalety obydwu i spisze się wybitnie wszędzie?

 17. Adam Rzetelski pisze:

  Witam Panie Piotrze
  Czy są jeszcze jakieś wzmacniacze, które polecałby Pan do Dharm D1000, Twin-Head z racji niedostępności odpada.
  Chciałbym się jeszcze zapytać jak muzyki klasycznej się słucha na tych słuchawkach.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Stale polecam PhaSta. Rewelacyjny wzmacniacz za rewelacyjne pieniądze. Dystrybutorem oficjalnym od niedawna http://tubes-store.eu/pl/content/8-opinie-i-rekomendacje

   1. Adam Rzetelski pisze:

    Powrócę jeszcze do kwestii PhaSta. Czy chodziło Panu konkretnie o połączenie PhaSt DAC i PhaSt Headphone Amps pod Dharm D1000?
    A czy jest coś innego bardziej dostępnego na rynku, bo niestety z tego co widzę poza bezpośrednim kontaktem z producentem, to chyba nie ma nigdzie żadnego sklepu, a branie zupełnie w ciemno nie jest najlepszym pomysłem.

    1. Piotr Ryka pisze:

     Chodzi mi o sam wzmacniacz słuchawkowy. Przetwornika słuchałem jedynie na AVS rok temu. Jest bardzo dobry, ale nie rozbierałem go odsłuchowo. Można posłuchać i kupić Coplanda – jest w porządku. Można wieżę ifi – jest bardzo w porządku.

     1. Adam Rzetelski pisze:

      Dziękuję za odpowiedź.

     2. Adam Rzetelski pisze:

      Witam
      Miał Pan styczność może z integrą Audio-gd Master 11? Bo ostatnio się na nią natknąłem i parę osób mi ją polecało pod Dharmy D1000, sam ją postaram się przetestować, bo w Q21 ją mają, natomiast do tego czasu, chciałbym zebrać troszkę informacji.

      Poza tym życzę Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku, który niedługo do nas zawita.

     3. Piotr Ryka pisze:

      Urządzenia audio-gd prezentują wysoką jakość, tak więc bardzo możliwe, iż takie zestawienie się sprawdza. Nie testowałem, ale teoretycznie powinno to grać co najmniej dobrze.

 18. Adam Rzetelski pisze:

  Dobrze dziękuję, sam natomiast postaram się to połączenie sprawdzić i zobaczę co z tego wyjdzie.

 19. Witam Panie Piotrze mam pytanie czy była by możliwość zakupu kabla tonalium długości 3m do he 1000 w wersji symetrycznej jeśli tak to jak to zrobić, jestem zdecydowany. Pozdrawiam Pana i wszystkich czytelników.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Proszę podać jakiś namiar kontaktowy.

 20. Kuba Białek pisze:

  Witam, mam możliwość nabycia Dharm D1000 od kolegi za przystępną cenę.
  Chciałbym się zapytać, z czym powinienem je sparować, chcąc wydać na wzmacniacz i przetwornik maksymalnie 5000?
  Wchodząc w grę również używane sprzęty, lecz jeśli mógłbym prosić to o nowe oraz używane propozycje do 5000.

  Prosiłbym o poradę 🙂

  Pozdrawiam Kuba

 21. AudioScience pisze:

  „Tymczasem takiego popisu słuchawki wyciągnięte z pudełka nie dały i winię za to złożyłem na kabel.” Producent słuchawek za 5 tysięcy wykombinował zaawansowany przetwornik, wysokiej jakości materiały i oczywiście dał beznadziejny kabel, który się p. Piotrowi nie podoba. Psuje słuchawki ! Ktoś wierzy w te wynurzenia ? Nie mogę się nadziwić komentarzom pod recenzją. Słuchawki za 6k plus najlepiej kabel za drugie 6k.
  Audio voodoo w najczystszej postaci. I potem wszyscy się dziwią, że p. Recenzent jest obiektem żartów w internecie.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Słuchał Pan tych słuchawek? Słuchał potem z kablem Tonalium? Bo jak nie, to o czym ta mowa? Możemy rozmawiać merytorycznie, bardzo proszę, natomiast kompleksy i brak doświadczenia proponowałbym leczyć gdzie indziej.

   1. Andrzej pisze:

    Trudno słuchac z kablem, który nie jest oficjalnie dostępny 😉

    1. Piotr Ryka pisze:

     Równie dobrze można z każdym innym uchodzącym za wybitny. Chodzi o wpływ lepszego kabla a nie jakąś konkretną markę. A kabel jest dostępny, można zamawiać i niektórzy już mają. Zresztą Pan Naukowiec jest z Krakowa i może do mnie wpaść. Dharmy akurat nie mam, ale wiele innych podobnej jakości słuchawek. Porównamy i zobaczymy, czy zdanie będzie podtrzymywał.

     1. Andrzej pisze:

      To tak bardziej w formie żartu miało być na rozluźnienie atmosfery 😉
      Na headfi narzekaja ludzie np. mocno na kabel Audeze (ta taśma płaska 4 żyłowa). Coś w tym pewnie było, bo Audeze zmieniło kabel.

     2. Piotr Ryka pisze:

      To zła wiadomość, bo kable Audeze były dość znośne. Zarówno te płaskie w niższych modelach, jak i niebieski w LCD-4. Z Audeze w tym roku produkowanymi styczności jeszcze nie miałem. Podobno sporo się u nich dzieje, ale wszystkie słuchawkowe ogony trudno połapać. Za dużo zwierzątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy