Recenzja: Ayon HA-3

ayon-ha-3-hifi-philosophy-014   Pierwszy raz mam możność opisać wzmacniacz słuchawkowy posługujący się tak samo jak mój Twin-Head lampami 45ʼ- z tym że ten opisywany ma je od samych założeń technicznych, podczas gdy mój jest oryginalnie wyposażany w nieco mocniejsze i bardziej popularne triody 2A3, a tylko sam zleciłem jego przeróbkę na czterdziestki piątki, uchodzące za lepsze. Ta lepszość to także powód, dla którego Gerhard Hirt – właściciel i główny konstruktor Ayon Audio – sięgnął po nie w swym HA-3, o czym bez ogródek wspomina w materiałach reklamowych, pisząc że jest to „prawdopodobnie najdoskonalsza i najlepiej brzmiąca duża trioda niewielkiej mocy”, w przypadku jego wzmacniacza wspomagana najwyższej klasy niklowo-żelazowymi transformatorami wyjściowymi.

Że lampy 45ʼ są najlepsze, to wiedza dosyć powszechna, a rzecz wzięła się z tego, iż w złotych czasach radioodbiorników i wzmacniaczy lampowych lampy te pojawiły się dość późno, jako efekt technicznego postępu. Jednakże wiedza o tym nie znajduje odzwierciedlenia w dzisiejszej ofercie wzmacniaczy; co dosyć jest dziwne gdy chodzi o te słuchawkowe, natomiast nie dziwi w odniesieniu od głośnikowych, w przypadku których nadają się te 45ʼ jedynie dla kolumn tubowych, a tych oferta jest wąska. Co innego jednak słuchawki, z których zdecydowana większość nie potrzebuje więcej niż 2,5 W mocy, a tyle trioda 45ʼ oddać może bez trudu. I jeśli nawet, z uwagi na jakieś względy techniczno-konstrukcyjne, moc ta zostanie zredukowana o połowę, to i tak będzie jej dosyć dla prawie każdej słuchawki. Tym bardziej, że ostatnimi czasy odchodzi się gromadnie od stricte audiofilskich wysokich impedancji na rzecz dopasowania do sprzętu przenośnego, obligującego wymóg wysokiej nie impedancji a skuteczności. (Czyli zależność odwrotna.) Przyczyna leży zatem gdzie indziej – w dostępności lamp oraz kosztach całego przedsięwzięcia. Obecnie lampa 45ʼ pozostaje w ofercie jedynie dwóch producentów i obaj słono za nią liczą. W dodatku jeden z nich, firma Sophia Electric (inaczej Full Music), bez ogródek powiada, że jej lampy 45ʼ nie są jakoś szczególnie wyżyłowane technicznie i produkuje je bardziej dla świętego spokoju, tak aby tylko mieć sławną lampę w ofercie, podczas gdy cały nacisk techniczno-rozwojowy kładzie na lampy 300B, zdecydowanie popularniejsze. Były tak nawiasem te ich szczytowe 300B na tych łamach opisywane i porównywane z głównym konkurentem od Takatsuki, a zwą się Sophia Royal Princess.

Na placu boju zostaje zatem tak naprawdę jedynie niemiecko-czeski Emission Labs, firma bazująca na dokonaniach sławnego Alesy Vaica. Ona się od jakości w przypadku lamp 45ʼ nie odżegnuje, oferując je w wersjach solid i mesh ze złoconymi anodami oraz całym pozostałym arsenałem wypracowanych na rzecz wybitnego brzmienia rozwiązań. Mało tego, dwa lata temu wypuściła limitowaną edycję jubileuszową z okazji dziesięciolecia oferty „czterdziestek piątek”, ochrzczoną jako Emission Labs Anniversary 45-GLOBE, która to edycja mimo wysokiej ceny została natychmiast rozchwytana, przy czym za parę żądano 800 euro, a więc blisko dwakroć więcej niż w przypadku par nie jubileuszowych. Całuj psa w nos, powiada Emission Labs tym wszystkim, którzy z decyzją zakupu zwlekali, ale w przypadku Ayon Audio sytuacja dalece jest inna. Obie firmy blisko bowiem współpracują i Gerhard Hirt ma zapewne w Emission Labs właścicielskie udziały, a w każdym razie firma produkuje dla niego co tylko sobie zażyczy, w tym na wyłączność niektóre lampy, noszące później na bańkach sygnaturę Ayona. Nie inaczej jest w przypadku Emission Labs 45-GLOBE, które oferowane były na zasadzie ulepszonych replik lamp dawnych i w związku z tym posiadały wyłącznie lite anody, podczas gdy w Ayon HA-3 biją rozmiarem po oczach umieszczone na froncie, zaraz za małymi sterującymi ECC82/12AU7, potężne 45-GLOBE, jednakże w nie oglądanej dotąd wersji mesh. Lampy 45ʼ Emission Labs „mesh” sam wprawdzie posiadam, jednakże nie w wersji Globe, która reklamowana była jako lepsza z uwagi na mniejsze objętościowo bańki, mniej narażone na mikrofonowanie. Nikt jednak słowem nie napomknął o meshowej wersji takiej lampy i dlatego śmiem twierdzić, że występują jedynie w tym wzmacniaczu.

Wyjaśnijmy jeszcze co znaczy „mesh”, ponieważ nie każdy musi to wiedzieć. Oznacza anodę mającą w części centralnej spore okno z drucianej siatki, w przypadku lamp od Sophia Electric zastępowanej dziurkowaniem, co firma Emission Labs pogardliwie nazywa mizernym zastępstwem. Prawdziwy „mesh” to bowiem druciana siatka tkana niczym skrawek grubego materiału, to znaczy z wątku i osnowy. Oznacza to oczywiście poważną komplikację konstrukcyjną, a zatem powinno dawać coś w zamian. To coś określa się jako brzmieniową magię i lepszą holografię, ale rzecz nie jest wcale jednoznaczna, gdyż najlepsze lampy 300B wcale nie są „mesh”, a też brzmią magicznie. Niemniej wersje siatkowe uchodzą ogólnie za lepsze i na tym poprzestańmy. Srayan Ebaen z serwisu 6moons porównywał kiedyś konstrukcje mesh i solid w odniesieniu właśnie do lampy 45ʼ i uznał siatkowe za rzeczywiście bardziej magiczne, a jednolite za realistyczniejsze – a ponieważ sam nie porównywałem, to pozostaje wierzyć na słowo i tego się trzymać. Skoro tak mówi sam producent i tak twierdzi znany recenzent, to pewnie coś w tym jest i tak te brzmienia się stylizują. Sami będziemy mogli natomiast porównać wersję mesh Globe ze zwykłą, co też winno być pouczające.

Przed daniem nura w techniczne i użytkowe konkrety wypada jeszcze nadmienić, że HA-3 to pierwszy wzmacniacz słuchawkowy w karierze Ayon Audio, które wzmacniaczy zintegrowanych, przedwzmacniaczy i monobloków zmajstrowało już masę, tak więc wzmacnianie sygnału to dla nich chleb powszedni. Natomiast zwrot ku słuchawkom to nic innego jak signum temporis, tyle razy już na tych łamach przywoływane, że nie ma do czego wracać. Słuchawki wybiły się na współrządy i nikt tego im nie odbierze. Pozostają znakiem czasu przede wszystkim w tym sensie, że są przyczynkiem do budowy świata osamotnionych podmiotów, coraz usilniej przez postęp technologiczny wpychanych w wirtualną izolację i sztuczną rzeczywistość. Rzeczywistość gier, społeczności internetowych, fabuł i oczywiście muzyki, która stała się darmo dostępna poprzez Internet w terabajtowych dawkach. Jak jeszcze kiedyś wynaleziony zostanie wirtualnie podawany autentyczny narkotyk, to wszyscy będziemy chodzić tyłem, czego niektórzy i bez tego są bliscy, goniąc w terenie za pokemonami i wyczyniając inne kretyństwa.

Gdy na to wszystko spojrzeć przez szkła filozoficznej refleksji, pozostaje jedynie pogratulować Kantowi niepoznawalnych rzeczy samych w sobie, a Leibnizowi monad. Najbardziej zaś boskiemu Plato jego wizji jaskini. – Wszyscy wszak z dnia na dzień coraz mocniej wtłaczani jesteśmy przez technologię do jaskiń własnej jaźni i słuchawki temu też służą.   

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

85 komentarzy w “Recenzja: Ayon HA-3

 1. MIROSLAW FRACKOWIAK pisze:

  Super wmacniacz jak widac,ladny i solidny,recenzja jak zawsze swietna.

 2. Marcin pisze:

  można poprawić tytuł, który sugeruje, że jest to news, a nie recenzja

  1. PIotr Ryka pisze:

   Słuszna uwaga, już poprawiłem. Dziękuję za pomocny komentarz.

 3. Blue pisze:

  Skoro już Pan przelotnie wspomniał o Woo Audio, można się kiedyś spodziewać recenzji? Słyszałem że dystrybutorzy nie są zbyt łasi na amerykańskie marki. Ciekawi mnie jak by Pan odniósł ten wzmacniacz do trilogy 933, według mnie reprezentował poziom Bakoona więc uwzględnia go pan również do jednego z najlepszych wzmacniaczy słuchawkowch na rynku?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Pytanie, o którego Woo Audio chodzi, bo oni robią sporo słuchawkowych wzmacniaczy. Polskiego dystrybutora nie ma, bo dyktują za niskie marże. Jest natomiast recenzja jednego Woo tutaj, wystarczy wpisać Woo Audio w wyszukiwarkę.

 4. Stefan pisze:

  Piotrze, czy T1 v2 brumiały z HA-3?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie. Sennheiser HD 800, Beyerdynamic T1 i HiFiMAN HE-6, a także na pewno wszystkie inne słuchawki o wysokiej impedancji albo niskiej skuteczności, pracują z tym wzmacniaczem bez zarzutu. A sam wzmacniacz jest warty grzechu – zapewniam.

 5. Stefan pisze:

  Dziękuję, mogę też dodać że z HE1000 też jest ok, ale takie Utopie i Eleary to już słabo.

  1. PIotr Ryka pisze:

   A co to był za egzemplarz HA-3? Bo właśnie jestem w sporze z twórcą, wg którego to skandal, że napisałem o jakimś w HA-3 brumieniu.

 6. Stefan pisze:

  Raczej nie ten sam.

 7. Panie Piotrze słucham tylko plików z tidala hifi z komputera a ostatnio z takiego ustrojstwa co to się nazywa sonore microrendu (swoją drogą rzecz jest genialna i daklasuje nawet komputer zbudowany specjalne pod audio) i w związku z tym mam pytanie, czy Pana zdaniem warto zainwestować w ten wzmacniacz czy np ifi pro ican z tymi plikami będzie grał tak samo lub bardzo podobnie, to po pierwsze , po drugie niech Pan doradzi , oczywiście Pana zdaniem czy do tego lepszy byłby hegel hd 30 czy np auralic vega wystarczy.czy może ma Pan jakiegoś faworyta. Pytam bo jak wiemy najdrożej wychodzi wieczna zmiana sprzętu.Dodam że mam słuchawki hifi man 1000 ale z czasem chciałbym kupić jeszcze jakieś zamknięte żeby się odciąć od domowników i tu może być problem bo te najlepsze to chyba sonorous viii a te nie za bardzo chcą współpracować z ha 3.
  I jeszcze jedno pytanie mianowicie chodzi o kabel czy sułek czy jakiś inny. Z tym mam największy problem bo tylko sułka można wypożyczyć inne niestety trzeba kupić, więc tu muszę sie Pana z całym szacunkiem poradzić jako osobę względem tych kabli osłuchaną.
  I teraz najważniejsze pytanie natury ogólnej. Czy za „dobry” sprzęt nie ukaże w pełni mizeri plików z tidala powodując frustrację zamiast radości , w związku z tym co robić Panie Piotrze Co Robić

  1. Zapomniałem dodać że oczywiście posiadam ifi usb 3, 0 i kabel gemini.
   Pozdrawiam Serdecznie Darek

   1. PIotr Ryka pisze:

    Bardzo dużo pytań więc może w punktach:
    1. Do HE-1000 Ayon wydaje mi się lepszy, bo gra cieplej. Ale wyklucza wszystkie słuchawki o niskiej impedancji, tak więc z zamkniętymi będzie problem bardzo ograniczonego wyboru. Poza tym trzeba mu będzie kupić lepsze lampy sterujące, a to wydatek minimum kilkuset złotych. Tu zatem na dwoje babka wróżyła. Każdy ma plusy i minusy. iCan PRO bardziej uniwersalny, HA-3 cieplejszy, bardziej rozszumiany. Ale jak mają być któreś zamknięte koniecznie, to raczej ifi.

    2. Jak chodzi o DAC, to Auralic i HD30 są brzmieniowo w podobnym typie i podobnej jakości. Polecić mogę jeden i drugi, trzeba by zrobić najlepiej porównanie, sam nie miałem okazji. ifi ma zrobić DAC dedykowany do iCan PRO, ale jeszcze go nie ma, ma debiutować w Monachium.

    3. Mnie interkonekty Sulka bardzo pasują, bo dają brzmienie całościowe, uporządkowane, skupione na muzyce. Ale jak się lubi przede wszystkim szczegółowość, to taki szczytowy Acoustic Zen miedziany będzie bardziej efektowny.

    4. Z dobrym sprzętem pliki na pewno zabrzmią lepiej.

    1. Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, a jakie te lampy by Pan polecił i jak wg Pana, w prostych żołnierskich słowach powinno wyglądać zasilanie takiego systemu (od gniazdka do przetwornika i wzmacniacza po kolei) chodzi o nazwy kabli ew kondycjonerów i listew i co tam jeszcze trzeba nie np za 50k ale takie żeby na tych parę lat jak to się mówi stykło czyli taka porządna średnio wyższa półka. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

     1. PIotr Ryka pisze:

      Ayon ma dobre lampy mocy, trzeba tylko dokupić sterujące, najlepiej Mullarda. Kable zasilające proponuję średnie Harmonix, takie za circa 3 tys. Dobre listwy w średnich cenach oferują polscy producenci. Trzeba poszukać ofert i rozejrzeć się w cenach oraz opiniach.

 8. A.B pisze:

  Piotrze, a testowany HA-3 kontra Twin Head Mark III pod LCD -3 ? w niedalekiej perspektywie Crosszone CZ-1.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Twin-Head jest lepszy, ale to nic dziwnego, bo ma optymalne lampy. Sterujące w HA-3 są do wymiany. I tak, jak napisałem w recenzji – HA-3 to najlepszy wzmacniacz słuchawkowy na naszym rynku, jeśli nie liczyć kolubryn Fostex HP-V8 i Headtrip. Alternatywą, bardzo mocną, jest Cary 300-SEI, któremu trzeba wymienić wszystkie lampy a nie tylko sterujące, no i jest droższy. Pod LCD-3 i Crosszone wzmacniacz Ayona na pewno będzie pasował.

 9. Stefan pisze:

  Będzie update 😉

  1. PIotr Ryka pisze:

   Tak, mówili mi dziś w Nautilusie, że podobno ulepszona wersja przyjeżdża.

 10. Stefan pisze:

  No i lampy są inne już nie GLOBE.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Ja słyszałem o dwóch gniazdach słuchawek – dla niskiej i wysokiej impedancji.

 11. Stefan pisze:

  Tak to też, w środku zniknęło parę rzeczy, zamiast drabinki scalonej jest potek, prawdopodobnie alps niebieski.
  Nie ma też wyświetlacza i całego sterowania z tym związanego.Jest dużo lepiej, tylko lampy sterujące nie wiem
  jakiego producenta, teraz mają napis czerwony 12AU7.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Jak czerwone, to prawdopodobnie RCA albo JJ. Grunt, że jest lepiej.

   1. Stefan pisze:

    Zastanawiam się tylko czemu zmienili 45.

    1. PIotr Ryka pisze:

     Jeżeli zmienili na 45 bottle zamiast globe, to chyba przeczytali recenzję 🙂

     1. Stefan pisze:

      Tu nie da rady fotek zamieszczać, ale zobacz na stronie Ayona już jest nowa wersja.
      Jest też w newsach link to recki ze Stereoplay z fotkami wnętrza, ale jeszcze wersja z Globe.
      A Crosszone dużo czasu potrzebują aby doszły do siebie?

     2. PIotr Ryka pisze:

      No to walnęli swoje tradycyjne lampy od wzmacniaczy, tyle że w wersji 45. Zapewne brzmieć będą lepiej. (To nie są Globe tylko Bottle.) Crosszone nie wygrzewają się jakoś szczególnie długo. Po stu godzinach grają już dobrze. Ale oczywiście na swój sposób.

 12. Stefan pisze:

  Tak teraz są Bottle, ale ta wersja testowana w Stereoplay miała jeszcze Globe.
  Fakt Crosszone są „specyficzne”.

 13. Piotr pisze:

  Piotrze, twoim zdaniem do tego wzmacniacza będą może nie lepsze ale bardziej odpowiednie LCD4 czy HD800S?
  A może żadne z nich?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Najlepsze będą Final Audio D8000.

   1. piotr pisze:

    Ale słyszałeś czy to tak na fali zauroczenia D8000?

 14. Tadeusz pisze:

  Ten Ayon HA-3 z opisu ostatniej recenzji słuchawek Final Audio to już ten „nowy” czy jeszcze „stary” ?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Ten nowy i z lampami sterującymi Sylvanii.

 15. Tadeusz pisze:

  Czy doczekamy się jego recenzji ,czy to tylko zmiany kosmetyczne plus różnice wynikające z zastosowanych lamp ?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Recenzji nie ma sensu pisać, bo zmiana dotyczy przede wszystkim tego, że teraz już nie brumi i można spokojnie słuchać nawet z bardzo czułymi słuchawkami. Zmieniono też lampy sterownicze, a chociaż to chiński no name, to i tak od poprzednich są lepsze. Zmieniono także lampy mocy na charakterystyczne dla Ayona i też chyba są lepsze, ale bezpośrednio nie porównywałem.

   1. Stefan pisze:

    Zmianie uległa też regulacja gośności z elektronicznej na potencjometr Alpsa.
    Także ubyło trochę w środku;)

    1. Piotr Ryka pisze:

     Fakt – okienka z cyfrowym wskaźnikiem wysterowania nie ma.

 16. Piotr pisze:

  Szkoda, myślę o recenzji czy chociaż porównaniu.
  Tym bardziej, ze Ayon potrafił zepsuć fantastyczny CD-1sx i (moim zdaniem oczywiście) wydać na świat dużo mniej ciekawy CD-10 – więc może być różnie.

  1. Piotr Ryka pisze:

   W tym wypadku poprawiona wersja jest lepsza.

 17. Piotr pisze:

  Piotrze, mam właśnie okazje posłuchać takiego zestawu :HA3+D8000+CD35 i jest aż za tłusto, brakuje zwiewności a bas jest na pograniczu zniekształceń. Wzmacniacz gra 5 godz. Myślisz, że to może się uspokoić po wygrzaniu?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Myślę, że tak. Poza tym, jakie kable?

 18. Piotr pisze:

  cardas reflection

  1. Piotr Ryka pisze:

   Do kabli Cardasa pełnego zaufania nie mam, podobnie jak zresztą do wszystkich. Dlatego warto sprawdzająco użyć innych. Jeżeli jest za tłusto, to Tary albo Acoustic Zen. Z niedrogich szczególnie polecam Acoustic Zen Matrix Reference II.

   1. Piotr pisze:

    No i proszę.
    Pomysł jak najbardziej dobry ale nie miałem jak na szybko wypróbować Acoustic czy Tary więc wpiąłem teoretycznie gorszy i praktycznie dwa razy tańszy Albedo Solid. Pod 3 czy 4 godzinach już nawet nie chciało mi się przepinać na Cardasa. Wszystko na swoim miejscu, bas nie gorszy a nie rozwlekły itd.
    Ha, czyżby więc po raz kolejny – dobre a polskie?

    1. Piotr Ryka pisze:

     Kable z reguły dają popalić. Na szczęście robią to w obie strony.

 19. Piotr pisze:

  Piotrze jak myślisz czy warto wymienić 45 na Emission Labs. No chyba że to EM tylko z napisem Ayon wtedy oczywiście bez sensu. Jest trochę starych np. RCA – może warto sprawdzić ten trop?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Sprawdzałem w odniesieniu do wersji baloon w tych pierwszych HA3 i Emission Labs grały lepiej. Grały też lepiej od klasycznych 45 z lat 40-tych, bo i takie porównywałem.

 20. Piotr pisze:

  Dzięki, to już jakiś trop.
  Mam tą poprawiona wersję Ayona i na moje niewprawne oko budowa lamp jest identyczna jak EML – na stronie maja duże fotki.
  Czyli wychodzi że skoro ta wersja limitowana 45 jest nieosiągalna to chyba można przyjąć, że firmowe są najlepszym wyborem.
  Ale za to można poszaleć z 12AU7

  1. Piotr Ryka pisze:

   Też mam tą poprawioną wersję, ale jeszcze mi się nie zebrało na porównywanie lamp. Może przy najbliższej okazji.

 21. Piotr pisze:

  Piotrze, czy HE1000 (czyli już pewnie wersję SE należy rozważyc) bedą twoim zdaniem dobrym partnerem dla tego Ayona?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Zapewne dobrym, ale tego zestawienia nigdy nie słyszałem.

 22. Stefan pisze:

  HE1000 jak najbardziej ładnie przestrzennie, do tego można jeszcze sterującymi dopasować brzmienie pod siebie.

 23. Artur pisze:

  Czyli można przyjąć że nowy egzemplarz nie będzie już brumil nawet z meze empyrean?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Oczywiście.

 24. Bogdan pisze:

  Panie Piotrze, odkopuję temat, a pamięta Pan czy ten wzmacniacz „brumił” na lcd 3? Recenzja była dawno, ale sprzęt wyjątkowy i może Pan pamięta. Dla mnie istotna informacja.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Nie brumi nowsza wersja, ta z kanciastymi lampami mocy. Nie robi tego, ponieważ producent wziął sobie tę recenzję do serca.

   1. Bogdan pisze:

    Dziękuje, a czy pierwsza wersja testowana przez Pana brumiła na lcd 3? Pytam w kontekście ewentualnego nabywania z rynku wtórnego. Fakt brumienia na niskoomowych słuchawkach może nacząco obniżyć tu cenę, a ja zamierzam używać z lcd 3 właśnie. Jeśli i na lcd 3 brumi to starsza wersja nie ma sensu, a nowsza jednak droga.

    1. Piotr Ryka pisze:

     Tak, trochę brumiła.

     1. Bogdan pisze:

      Dziękuję to cenne i unikalne informacje. Jest problem z dobraniem dobrej pełnej lampy do lcd 3. Albo bardzo drogie, albo nie ma synergii. A jaką lampę zamiast Anyona może Pan polecić do lcd3? W tekście jest wspomniany jeden wzmacniacz, ale bardzo drogi. Rozważałem też wa22, ale tutaj chyba jakość/cena nie jest najlepsza, choć są (preferowane przeze mnie) okazje z rynku wtórnego.

     2. Piotr Ryka pisze:

      Znakomicie grały poprzez oferowaną kiedyś przez HiFiMAN-a przejściówkę dla HE-6 do podpinania 4-pinem w wyjścia głośnikowe normalnego a nie słuchawkowego wzmacniacza. Z tańszych konstrukcji FEZZ Audio Omega Lupi powinien być wystarczająco mocny. Takaże Little Dot VI+ oferowany przez Audiomagic (Uwaga, ma wentylatory, które trochę szumią.) Obecnie oferowany Ayon HA-3 też będzie dobry. Tym bardziej Cary CAD-300-SEI albo Woo Audio 5-LE

 25. Tadeusz pisze:

  A czy te „oczyszczacze brumienia” wpłynęły na brzmienie ?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Jeżeli, to pozytywnie. Te kanciaste lampy wydają się grać lepiej.

 26. Adam pisze:

  Witam
  A gdyby sięgnął Pan pamięcią o te kilka lat wstecz.
  Jak oceniłby Pan połączenie Nighthawk i Ayona HA-3?
  Pomijając oczywiście ogromną różnice w cenie i fakt, że AQ nie potrzebują takiej mocy jaką oferuje Ayon. Chodzi mi wyłącznie o dźwięk jaki razem stworzył duet Nighthawk i HA-3.

  Pozdrawiam 🙂
  Adam

  1. Piotr Ryka pisze:

   Aż tak daleko sięgać nie muszę – Ayon stoi o metr ode mnie, a NightHawk wprawdzie z rok nie słuchałem (są u syna), ale to zestawienie jest w porządku. Tylko Ayon powinien być z tych nowszych, poprawionych – tych z kanciastymi lampami 45, bo pierwsze, z balonowymi, jak dla niskoimpedancyjnych NightHawk za mocno brumiły.

   1. Adam pisze:

    Dziękuję za odpowiedź
    A jeśli mogę jeszcze zapytać przy okazji o Empyrean, które są moim następnym celem, a poza nimi myślę o AKG K1000 z którymi chciałbym się poznać, a chodzą mi one po głowie od długiego czasu, a jest oferta w moim mieście, więc cóż trzeba działać.

    Czy dałoby radę pogodzić jednym wzmacniaczem obie słuchawki. Czy Ayon mógłby się nadać zarówno do Empyrean i K1000?
    Albo myślałem też o ifi iCan Pro, gdzie można zmieniać brzmienie za pomocą tych trzech trybów.

    1. Piotr Ryka pisze:

     Ayon z Meze jak najbardziej, ale z K1000 nie bardzo. Do napędzania jednych i drugich polecam Lebena CS-300, najlepiej tego w wersji podrasowanej przez dystrybutora. (Jest kilka poziomów tego rasowania.) Empyrean byłyby podłączone do dziurki z przodu, K1000 z tyłu do odczepów głośnikowych. Analogicznie byłoby z Cayinem HA-300, tylko w większym budżecie. Albo z Lebenem CS-600.

     1. Adam pisze:

      Dziękuję.
      Właśnie o Lebenie też zapomniałem. Kiedyś o nim czytałem, lecz jakoś nie kojarzył mi się za bardzo ze słuchawkami.
      Cena podstawowa zjadliwa.
      A orientuje się Pan jaki jest koszt podrasowania Lebena 300?

     2. Piotr Ryka pisze:

      To zdaje się od tysiąca do trzech.

 27. Adam pisze:

  A to można powiedzieć, że w miarę rozsądnie, bo już czasami widziałem wzmacniacze lampowe gdzie upgrade to była cena samego urządzenia prawie. I wzmacniacz z ultra drogiego robił się nieziemsko drogi.

  No muszę przyznać, że zaciekawił mnie Pan tym Lebenem, będzie trzeba go sprawdzić.

  A tak jeszcze z ciekawości, jaka jest różnica między ulepszonym Lebenem 300 a Ayonem?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Bardo mała. Ayon gra trochę bardziej powłóczyście, jak to duże triody; Leben cokolwiek bardziej wartko, jak to push-pull.

 28. Adam pisze:

  Dowiedziałem się dziś, że tak na prawdę są 3 rewizje. Pytałem kolegi, który z kolei rozmawiał z dystrybutorem. I oficjalnie są dwie wersje lecz nieoficjalnie są 3.
  Pierwsza która brumiła, pierwsza(druga) ze zmienionym środkiem i poprawili brumienie i druga(trzecia) już ze zmianą wyświetlacza.
  Pierwotna wersja była 6 miesięcy i potem została wycofana na rzecz (drugiej) bez brumienia. Ta wersja rzecz jasna jest tańsza niż ta bez wyświetlacza.

  A to wszystko przez to, bo z kolegą się zastanawialiśmy dlaczego tu opisywany Ayon brumiał, a czy to jego kolega słuchał Meze na Ayonie (drugim) i nic nie brumiło, jak również na head-fi były takowe informacje, że (Druga) wersja Ayona HA-3 nie brumi z Meze. I to była cała zagadka, która się rozwiązała.

 29. Bogdan pisze:

  Potwierdzam, moja pierwsza rewizja jest kompletnie cicha z Meze Empyrean. To bardzo realistyczne combo. Szczerze mówiąc to Woo Wa6se brzmi mi z Meze bardziej lampowo (ma też odcięte wysokie tony w stosunku do Ayona), choć oczywiście klasa brzmienia jest sporo niższa.

  Panie Piotrze, mam do Pana dwa pytania. Na ile zmiana lamp sterujących w stosunku do stockowych w Ayonie wpływa na brzmienie? Chciałbym je trochę uspokoić na górze kosztem neutralności. Zamówiłem mullardy cv4003, ale nie mam ich jeszcze. I drugie pytanie jak się ma Ayon ha3 do Woo WA5 brzmieniowo? Odniosłem wrażenie, że Ayona ceni Pan wyżej. Jest pewnie kilka osób na świecie, które słuchały obu tych wzmacniaczy, stąd Pana wrażenia będą bardzo cenne.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Odnośnie lamp. Można przy ich pomocy zmienić bardzo dużo. Osobiście najbardziej lubię sterujące Mullarda – najbardziej w wersji „long anode” (czyli niestety najrzadszej i najdroższej). Dają brzmienie ciemniejsze, pełniejsze, żywsze, mniej mimo to agresywne, a bardziej melodyjne.

   Co do porównania Ayona z Woo Audio WA5-LE, to sprawa jest skomplikowane, ponieważ prawdziwe takie porównanie powinno się odbyć przy optymalnych u obu lampach. A zacznijmy od tego, że porównywałem lampy 45 Ayona ze swoimi, produkowanymi pod marką Emission Labs (też wersja „Mesh”), i te moje wypadły lepiej. Sporo nawet. W Woo natomiast sprzedażowe 300B są w najlepszym razie przeciętne, i duże prostowniki też. (Podobno rewelacyjne są 300B Psvane Acme, ale ich nie słyszałem.) Bez takiej lampowej optymalizacji trudno ferować ostateczne wyroki. Stawiam jednak, że Woo ma większy potencjał, podobnie jak Cayin 300B i Cary 300B. Z tym, że w wersji sprzedażowej Woo miał lepsze osiągi brzmieniowe ze słuchawkami o wysokiej impedancji – Beyerdynamic T1 i Sennheiser HD 800. I takie to wszystko pokrętne. Ale gdybym musiał w ciemno wybierać, to sam bym wybrał Woo. Ciekawą opcją jest jednak Cayin 300B, który lampy sprzedażowe ma od Woo lepsze (choć dalekie od optymalnych), a polski dystrybutor wycenia go teraz na 15 900 PLN. To moim zdaniem okazja.

 30. Bogdan pisze:

  Dziękuję. Pytam z pozycji osoby, która już Ayona ma i nie wiem, czy jest sens myśleć o zamianie jeszcze na WA5, czy cokolwiek innego. Pewnie wolałbym już zostać z Ayonem, ale nie słuchałem WA5, stąd pytanie. Opcja Woo Audio sporo jednak droższa plus lampy też droższe. Sporo w Meze dała zmiana padów na te z alcantry i teraz jest naprawdę dobrze. Pytanie, czy te Pana lampy 45 były wygrzane? Te Ayona to też mesh.

 31. Piotr Ryka pisze:

  Lampy w Ayonie nie tylko też są meszowe, ale są także produkcji Emission Labs. Ale produkcji osobnej, specjalnie dla tej firmy. Moje były przed porównaniem latami wygrzewane, Ayona także długo. Lepsze sterujące na pewno solidnie poprawią. A Meze dobrze byłoby sprawić lepszy kabel, ale pytanie, który? Tu wybór jest przeogromny, nie podejmuję się doradzać optymalnego wskazania, bo z wielu stron dobiega, że ten czy tamten, o którym nigdy nawet nie słyszałem, jest genialny.

 32. Bogdan pisze:

  Dziekuje. Kabel mam Forza noir hybrid. Znalazlem też u siebie jakieś dawno kupione mullardy (chyba z lat 60) i chyba dochodzą do siebie, bo dzwięk robi się magiczny. Gładki, a szczegółowy. Holograficzny i taki barwny. Jak gra wa5 pewnie długo nie będzie mi dane sprawdzić, ale też niczego mi nie brakuje. Widać wszystko trzeba dobrze dobrać i dać czas na dojście do siebie, bo teraz jak czytam Pana recenzję to się zgadza z moimi odczuciami. Wcześniej tak nie było. Dziękuję za odpowiedzi. Ayon z Meze Empyrean to super zestawienie.

 33. Bogdan pisze:

  Panie Piotrze, mam pytanie o lampy, których Pan używał w Ayonie. W recenzji Auralica pisał Pan, że po włożeniu 2a3 „w dźwięku rozwinął się trzeci wymiar, przyrosła głębia i szlachetność, a holografia też się wzmogła, może nawet najbardziej”. Pewnie było też cieplej, bo 2a3 raczej nieco cieplejsze niż 45 tki? Jakie to były 2a3? Czy różnica była duża, również względem EML 45 mesh? No i pytanie najważniejsze, czy mogę zamiast 45tek do Ayona wstawić 2a3 tak po prostu? To w sumie ten sam voltaż.

  I ostatnie pytanie, czy próbował Pan może zamiast ecc82 wstawić 6sn7 (przez adapter)? Bo jeśli ecc82 są tu na 6,3 v to możnaby użyć 6sn7?

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Po kolei:
   1. Tak, 2A3 mogą pracować przy prądach dla 45, ale nie odwrotnie.
   2. To 45 są zwykle cieplejsze.
   3. Użyte 2A3 to była sygnowana przez Psvane replika dawnych Western Electric (https://www.4hifi.pl/ps-wr-2a3_5190.html)
   4. Ale podobno lepsze są ich Acme 2A3 (https://www.4hifi.pl/ps-a-2a3_7693.html)
   5. Oryginalne 45 Emission Labs mesh są lepsze niż te oferowane z Ayonem.
   6. Nie umiem powiedzieć, które lampy dla Ayona będą najlepsze, bo moich Emission Labs 45 nie udało się wetknąć w jego gniazda, nie chciałem ryzykować pchając na siłę.
   7. Wydaje mi się, że dla tego wzmacniacza ważniejsza jest wymiana lamp sterujących na porządne Mullardy.

 34. Bogdan pisze:

  Dziękuję. no to mam obawę w takim razie, że jak kupię EML 45 to nie wejdą w gniazda… Fullmusic 45 weszły bez problemu..

  1. Piotr Ryka pisze:

   Na pewno wejdą. Jak weszły FM, to i EL też wejdą.

 35. Bogdan pisze:

  Dziękuję za odpowiedź.

  Dobór lamp do Ayona to też ciekawa sprawa jak się okazuje. Jeśli pasują tam 2a3 to robi go to całkiem elastycznym. Z drugiej strony rozumiem, że 45tki są nieco bliżej 300g niż stereotypowe 2a3, co pewnie bardziej by mi pasowało

  Jeśli jeszcze będzie można użyć 6sn7, to by oznaczało, że wejdą też black treasure cv181. Co z kolei spowoduje, że zasadniczo będzie można uzyskać na tym wzmacniaczu topowe brzmienie bez sięgania po lampy NOS. Do sprawdzenia, ale najpierw może faktycznie mullardy.

 36. pako61 pisze:

  Panie Piotrze
  Jak oceniłyby Pan zgranie Ayona z Focal Utopia 2022
  Są bardzo wrażliwe na wzmacniacz ,z którym współpracują
  Moje skromne doświadczenie to z DAVE Chord oraz oraz przedwzmaczniach Audia Flight
  tu jest lepiej swobodniej głębsza scena – z który obecnie słucham .
  Chciałbym ujawnić większy potencjał
  Myślę o Wells Milo lub Ayon HA-3
  Nie kosztują fortuny
  Proszę o radę

  Ryszard

  1. Piotr+Ryka pisze:

   To się wydaje okazją: https://www.audiomagic.pl/stereo/wzmacniacze/cayin-ha-300

   Nie umiem powiedzieć, czy Ayon mógłby prześcignąć Chorda. Pod jednymi względami na pewno, pod innymi wątpliwe.

 37. pako61 pisze:

  Myślę ,że pewny progres będzie jak uzbieram na Wells Headtrip 2
  /trochę to potrwa / , rozumiem ,że na tym poziomie cenowym to jest zawsze krok w bok
  lepiej w pewnych aspektach w innych nie koniecznie
  Myślałem też o cayin ale z lepszymi lampami -proszę o radę z jakimi

  Dziękuję za cenne sugestie
  Pozdrawiam
  RP

  1. Piotr+Ryka pisze:

   Najlepszy stosunek jakości do ceny mają duże triody Emission Labs. A w kategoriach absolutnych także nie ustępują, najczęściej przeganiają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy