Demograf – najlepszy wzmacniacz elektostatyczny na świecie

Budowa

CORIOLAN   Wzorem większości maksymalistycznych wzmacniaczy dla słuchawek elektrostatycznych, takich jak Stax SRM-T2, RudiStor Coriolan czy SinglePower ES, jest Demograf urządzeniem dzielonym, posiadającym odrębną sekcję zasilania. Zupełnie wyjątkową ma natomiast obudowę, wykonaną w całości z drewna.ES-1 Pytałem czy to świadomy wybór i okazuje się, że tak. Drewno nie wchodzi bowiem w interakcję z polem elektromagnetycznym, w związku z czym drewniana obudowa w odróżnieniu od metalowej nie stanowi pułapki elektromagnetycznej, od ścian której odbijają się fale radiowe, powodując zakłócenia znajdujących się w jej obrębie urządzeń. Dmitry badał wpływ obudów na brzmienie i doszedł do wniosku, że drewniane są lepsze. W tym wypadku ta drewniana jest jak widać na zdjęciach dwuwarstwowa, nie tylko pozwalając zakłóceniom uciekać na zewnątrz, ale także dzięki sztywnej, grubościennej konstrukcji tłumiąc drgania. Poza tym przyszły właściciel był jak najbardziej za drewnianą oprawą, z uwagi na jej naturalność i ciepły dotyk.

Demograf_01

Zaglądamy do vintage’owego raju

Obie części wzmacniacza są bardzo pokaźne. Łączna ich waga to 42 kg, na które składa się 28 kg sekcji zasilania i 14 kg wzmacniacza właściwego. Łączy je wielożyłowy kabel z miedzianych przewodów Western Electrica, pokrytych złotem przez AMRG. Także wewnętrzne okablowanie jest najwyższej klasy, ze srebrnych przewodów japońskiego UPOCC SILVER Audio. Całe okablowanie, tak nawiasem, było testowane przy użyciu różnych wysokiej jakości przewodów i to właśnie wybrano.

Głównym założeniem projektu nie było jednak najlepsze okablowanie, tylko najlepszy wzmacniacz dla słuchawek elektrostatycznych. Ponieważ projektujący go Dymitry jest miłośnikiem urządzeń lampowych i dawnej szkoły lampowego, analogowego dźwięku, ideę takiego wzmacniacza zaczerpnięto od klasycznego schematu Western Electric 7A, pochodzącego jeszcze sprzed II wojny światowej, a konkretnie z 1922 roku. Pierwotnie był to wzmacniacz przeznaczony dla głośników podpiętych do sieci telefonicznej i podobnie jak Demograf posiadał drewnianą obudowę oraz widoczne lampy zamontowane na wierzchu. Konstrukcja ta została w przypadku Demografa gruntownie przeprojektowana, by osiągnąć jakość wzmocnienia zdolną przebić schematy HEV-90 i SRM-T2.

Demograf_07

Mała, high-end’owa elektrownia

Tak więc Demograf w odróżnieniu od oryginalnego Western Electrica jest konstrukcją zbalansowaną od wejścia do wyjścia i pracującą w trybie push-pull, czyli tak naprawdę są to dwa wzmacniacze – po jednym dla każdego z kanałów – pracujące synfazowo, czyli z przeciwnymi znakami polaryzacji sygnału. Tak jak w oryginale odnajdujemy tu transformatory wejściowe, tworzące w tym przypadku rolę regulatora wzmocnienia poprzez przełączanie sekcji uzwojeń, działające więc na zasadzie potencjometru. Poprzez nie sygnał dociera do symetrycznie pracującego stopnia lampowego w postaci dwóch podwójnych triod 6SN7, z których anod kieruje się do transformatorowego odwracacza fazy, by w wersji push-pull trafić na siatki pentod, konkretnie czterech zmostkowanych EL8, z których anod wychodzi już wzmocniony i lampowo rozśpiewany na transformatory stopnia końcowego, z nich na autotransformatory zakończone kondensatorami – i nareszcie, fiu na słuchawki.

Powyższy opis ma oczywiście formę uproszczoną, a konkretne rozwiązania stanowią tajemnicę projektanta. Zwłaszcza stopień wyjściowy złożony z transformatorów, kondensatorów i autotransformatorów.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

6 komentarzy w “Demograf – najlepszy wzmacniacz elektostatyczny na świecie

 1. Przemek napisał(a):

  21 wiek bedecy dla mnie wiekiem podroby ,maksymalnych ciec na jakosci oraz masowki aby tylko nachapac sie jak najszybciej daje do myslenia przy dluzszej zadumie czy juz nie bedzie nam dane poczuc prawdziwego ducha pasji i wlozonego serca w ludzka prace.Takie prace pasjonatow ja koledzy z Rosjii lub wspolny wysilek Wiktora ,Andrzeja oraz Pana Dubiela daja nadzieje ,ze jeszcze tli sie iskra ,malutka dogasajaca sie lecz poki nie zgasla jest szansa na obcowanie z ludzmi i dzielem ich prawdziwej pasji.
  Pozostaje tylko trzymac kciuki za Wiktora aby udalo mu sie zdobyc Demografa na odsluch.
  Pozdrawiam
  Przemek

 2. Piotr Ryka napisał(a):

  Duch walki o rzeczy najlepsze na pewno w narodach nie zginie i zawsze będą tacy, którzy nie podporządkują się rzeczywistości, tylko będą ją zmieniać. Odkurzać zadeptywane przez codzienność ideały, nawiązywać do szczytnych postaw i nie godzić się na to, by życie organizowali im inni. Nie dadzą sobie wmówić, że tak jak jest być musi i udowodnią, że to nieprawda.

 3. Piotr Ryka napisał(a):

  Tytułem uzupełnienia dodam, że za czas jakiś mam otrzymać schemat budowy Demografa i wtedy go opublikuję. Nie ustały też nad nim prace rozwojowe i obecnie trwają przymiarki do zastąpienia lamp EL8 lampami AL4.

  Tymczasem jest już u mnie LRT i będę go badał w odniesieniu do klasycznych wzmacniaczy elektrostatycznych. Szkoda jedynie, że Demograf nie weźmie w tych porównaniach udziału.

 4. Marcin napisał(a):

  Na ile konstruktor Demografa szacuje koszt swojego wzmacniacza?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Tego nie wiem. Wiem tylko, że same podzespoły były wielokrotnie droższe niż w Orpheus HEV-90, a zważywszy trzy poprzedzające prototypy, jednostkowość produktu i niewątpliwie bardzo dużą ilość czasu poświęconą na prace badawcze, jest to z pewnością kwota idąca w grube setki tysięcy złotych.

 5. Complin napisał(a):

  The cost stated of hundereds of thousand of dollars appears to be a gross exageration!

  Koszt ujęty z badzo tysiąca dolarów wydaje się być całkowita przesadzam!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy