Demograf – najlepszy wzmacniacz elektostatyczny na świecie

Demograf_10   Taka okazja zdarza się bardzo rzadko. Bardzo rzadko bowiem można pisać o czymś powstałym z pasji i pragnień ludzi chcących osiągnąć coś wyrastającego ponad wszystko inne, którym się to zamierzenie powiodło. W tym wypadku chodzi o wzmacniacz dla słuchawek elektrostatycznych, nazwany od imienia swego twórcy – Demograf.

Dmitry Gubchenko

Dmitry Gubchenko postanowił sięgnąć gwiazd

Tak naprawdę Demograf nie jest jednak imieniem tylko forumowym nickiem z forum doctorhead.ru, na którym występuje pod nim znany i bardzo w Rosji ceniony konstruktor wzmacniaczy lamowych – Dmitry Gubchenko.

Dmitry mieszka i pracuje w Moskwie,  zasłynął już całym szeregiem doskonałych konstrukcji, kolejne są w planach, a Demograf to jego najwspanialsze jak dotąd dzieło. Trudno by było inaczej, wszak najlepszy prawdopodobnie wzmacniacz dla słuchawek elektrostatycznych w historii, to niewątpliwie tytuł do chluby.

Pozostałe dokonania Dmitrego można sobie obejrzeć pod jego firmowym adresem http://www.audio-tube.ru/ i przyznać trzeba, że budzą szacunek.

Podobnie jak polska Dubiel Accoustic Euridice wzmacniacz Demograf nie powstał samorzutnie, tylko jego poród sprowokowany został przez innego moskiewskiego pasjonata, pochodzącego z Kijowa i mającego również polskie korzenie wielkiego miłośnika słuchawek elektrostatycznych w szczególności, a wybitnych słuchawek w ogóle – Alexandra.

Demograf_02

Jakieś 42 kg czystej, audiofilskiej radości

Tak jak polscy pasjonaci elektrostatów – Andrzej i Wiktor – wymogli na znanym konstruktorze Bogusławie Dubielu rozpoczęcie prac nad Euridice, tak Alex wymusił je na Dmitrym. Pomiędzy Euridice a Demografem zachodzi wszakże istotna różnica. Ta pierwsza, pomimo ambicji bycia co najmniej nie gorszą od oryginalnego Orpheusa HEV-90, pozostaje projektem skierowanym w zamyśle do szerokiego grona odbiorców, mającym kosztować rozsądne pieniądze i cieszyć wielu słuchaczy, podczas gdy Demograf jest konstrukcją absolutnie maksymalistyczną, podobnie jak sam Orpheus ukierunkowaną wyłącznie na jak najlepszy efekt brzmieniowy, zupełnie bez oglądania się na koszty i ewentualnych nabywców. Tak więc w przypadku Demografa mamy do czynienia z przedsięwzięciem z założenia elitarnym, i to elitarnym tak bardzo jak to jest tylko możliwe, ponieważ wzmacniacz ten powstał jak dotąd w jednym tylko egzemplarzu.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

8 komentarzy w “Demograf – najlepszy wzmacniacz elektostatyczny na świecie

 1. Przemek pisze:

  21 wiek bedecy dla mnie wiekiem podroby ,maksymalnych ciec na jakosci oraz masowki aby tylko nachapac sie jak najszybciej daje do myslenia przy dluzszej zadumie czy juz nie bedzie nam dane poczuc prawdziwego ducha pasji i wlozonego serca w ludzka prace.Takie prace pasjonatow ja koledzy z Rosjii lub wspolny wysilek Wiktora ,Andrzeja oraz Pana Dubiela daja nadzieje ,ze jeszcze tli sie iskra ,malutka dogasajaca sie lecz poki nie zgasla jest szansa na obcowanie z ludzmi i dzielem ich prawdziwej pasji.
  Pozostaje tylko trzymac kciuki za Wiktora aby udalo mu sie zdobyc Demografa na odsluch.
  Pozdrawiam
  Przemek

 2. Piotr Ryka pisze:

  Duch walki o rzeczy najlepsze na pewno w narodach nie zginie i zawsze będą tacy, którzy nie podporządkują się rzeczywistości, tylko będą ją zmieniać. Odkurzać zadeptywane przez codzienność ideały, nawiązywać do szczytnych postaw i nie godzić się na to, by życie organizowali im inni. Nie dadzą sobie wmówić, że tak jak jest być musi i udowodnią, że to nieprawda.

 3. Piotr Ryka pisze:

  Tytułem uzupełnienia dodam, że za czas jakiś mam otrzymać schemat budowy Demografa i wtedy go opublikuję. Nie ustały też nad nim prace rozwojowe i obecnie trwają przymiarki do zastąpienia lamp EL8 lampami AL4.

  Tymczasem jest już u mnie LRT i będę go badał w odniesieniu do klasycznych wzmacniaczy elektrostatycznych. Szkoda jedynie, że Demograf nie weźmie w tych porównaniach udziału.

 4. Marcin pisze:

  Na ile konstruktor Demografa szacuje koszt swojego wzmacniacza?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Tego nie wiem. Wiem tylko, że same podzespoły były wielokrotnie droższe niż w Orpheus HEV-90, a zważywszy trzy poprzedzające prototypy, jednostkowość produktu i niewątpliwie bardzo dużą ilość czasu poświęconą na prace badawcze, jest to z pewnością kwota idąca w grube setki tysięcy złotych.

  2. AL-4 amp is very old and unique electrostatic amplifier.
   It was a customized order of very serious and important client.
   It cost just several thousand dollars and was constructed more than 10 years ago.
   Now we do a lot better amps e.g. 811 tubes universal amp for Loudspeakers, any Isodynamic Headphones, Electrostatic Headphones – https://audio-tube.ru/catalogue/amps/dae-integra-811

 5. Complin pisze:

  The cost stated of hundereds of thousand of dollars appears to be a gross exageration!

  Koszt ujęty z badzo tysiąca dolarów wydaje się być całkowita przesadzam!

 6. HI everyone!
  As a representative of Demograf Audio Equipment i’d like to thank „topic starter” for such good article as well as to tell you that you can visit our page in internet – audio-tube.ru where you can find your FB, insta as well as other sources of info or you may ask your questions via demograf.tube@yandex.ru
  Best regards!
  Ruslan Fayzullin.
  Demograf Audio Equipment, CEO.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy