Recenzje: Beyerdynamic T5p 2. Generation

Odsłuch

...i naszym oczom ukażą się Beyerdynamic T5p drugiej generacji.

…i naszym oczom ukażą się Beyerdynamic T5p drugiej generacji.

   Skoro słuchawki mają przeznaczenie do aparatury przenośnej (cokolwiek w dzisiejszych czasach miniaturyzacji sprzętu miałoby to znaczyć), odsłuch zaczniemy od urządzeń bez wątpienia przenośnych, jakimi są odtwarzacze FiiO X7 i Cowon Plenue. Zarazem w konfrontacji z dość podobnie (nieznacznie mniej) kosztującymi słuchawkami Audio-Technica ATH-A2000Z, także zamkniętymi i też nadającymi się do wzmacniaczy o małej mocy.

 

Z FiiO X7 i Cowon Plenue vs Audio-Technica ATH-A2000Z

Flagowe FiiO jest spore i sporo też kosztuje. Niedługo będzie jego recenzja, a na razie powiem tyle, że podobało mi się, iż bez ceregieli po zakończeniu regulacji gasi natychmiast ekran, nie narażając użytkownika na nerwowe oczekiwanie. Czarna tafla ekranu zostawia nas sam na sam z muzyką, a wówczas okazuje się, że słuchawki Auio-Techniki grają dźwiękiem lżejszym, dalszym i o bardziej zaznaczonych konturach. Jak zwykle, jak to one, rzeźbiły misterne, kontrastowe dźwięki, których naturalizm był trochę przerysowany ale silnie działający. Wypełnienie mogłoby być lepsze, lecz sumarycznie wypadało to efektownie i zajmująco. Wyraźny, cyzelowany realizm, choć widziany nieco z oddalenia; taki z pomniejszającą perspektywą. Czerń mocno przy tym kładziona jako dodatkowy kontrast dla światła – i ogólnie było to efektowne, zwłaszcza w pierwszych minutach.

Na tle zdobnego tytanem i sławą marki konkurenta najlepsze Beyerdynamic dla sprzętu przenośnego zagrały wyraźnie bliżej i zdecydowanie większym dźwiękiem. Bez wizji oddalenia i układanek z drobnych postaci, tylko dużymi, bliskimi dźwiękami o dobrym wypełnieniu. Czuć było także wyraźną różnicę w odniesieniu do traktowania krawędzi, kreślonych u Audio-Techniki cienką, wyraźną kreską, podczas gdy u Beyerdynamic obrysy pokazywały się jako obłe, zaokrąglone. Generalnie biorąc prawdziwsze, choć można utrzymywać, że krawędź z oddalenia wygląda inaczej niż z bliska, gubiąc swą obłość z bliska widoczną. Tak czy inaczej dźwięk obu słuchawek był różny – i różny pod jednym jeszcze ważnym względem.

Zasadniczo tak jak i w poprawionym modelu T1, tak i tutaj zmian wizualnych próżno szukać.

Zasadniczo tak jak i w poprawionym modelu T1, tak i tutaj zmian wizualnych próżno szukać.

Otóż Audio-Technica dawała mu pogłos i był on dobrze realizowany w sensie przyjemności odbioru, jako coś wzbogacającego. Jasne było, że to pogłos i nikt nie mógł się jego obecności czepiać, natomiast u Beyerdynamic sprawa była mniej oczywista. Z początku zdawało mi się, że to one bardziej są pogłosowe, bowiem wszystkim ich dźwiękom towarzyszyła aura, nawiasem mówiąc dość ciemna i niejednoznaczna w wyrazie. Taka pomiędzy pogłosem a dudnieniem, co dosyć było dziwne. Ale kiedy sięgnąłem po utwory o pogłosie wyraźnym, takim oczywistym i w tym sensie łatwym do przebadania, wówczas okazało się, że tego naturalnego pogłosu Audio-Technica ma dużo więcej, a Beyerdynamic raczej skłonne są go wyciszać. Koniec końców wyszło więc na to, że albo T5p same coś robią z dźwiękiem, albo styl flagowego FiiO nie bardzo im odpowiada i generują zniekształcenia w postaci specyficznego dodatku, który może nieco podkreśla trójwymiarowość, ale jawnie jest sztuczny.

Jak często w takich razach początkowe wrażenie dziwności wraz z upływem czasu stopniowo ustępowało, niemniej nie ma co udawać, ten dźwięk do końca naturalny nie był, nawet w sensie ograniczonych kryteriów naturalności, jakie zmuszeni jesteśmy przypisywać słuchawkom. Nie było to nic przykrego, ale trochę psuło dobre wrażenie bliskości, niezłej całkiem złożoności i dobrej temperatury poszczególnych dźwięków. Nie było tego u Audio-Techniki, tak więc tym wygrywała, natomiast przegrywała poczuciem kontaktu z wykonawcami, wyraźnie słabszym wypełnieniem i mniejszą sferycznością modelowania.

Różnica zawiera się przede wszystkim w usprawnionych przetwornikach Tesla i ich warunkach pracy.

Różnica zawiera się przede wszystkim w usprawnionych przetwornikach Tesla i warunkach ich pracy.

Sytuacja z Cowonem Plenue nie uległa zmianie w tym sensie, że specyfika dźwięku u obu słuchawek pozostała bez zmian. Audio-Technica w dalszym ciągu oferowała brzmienia drobniejsze, bardziej koronkowe, kruche i kontrastowe, z właściwym sobie wyodrębnianiem pogłosu; a Beyerdynamic bliższe, większe, cięższe i bardziej sferyczne. Ciągle też pozostawało u Audio-Techniki wrażenie pewnego podrasowania, ale takiego dobrego – przyciągającego uwagę i chętnego do przyswajania; w kontrze do czego Beyerdynamic były bardziej powszednie, ale i bardziej prawdziwe. Bez żadnego misterium kruchości w dalach, detalach i kontrastach, tylko z bliska, masywnie i naturalnie – w bezpośredniości i powszedniości. Co natomiast było inne, poza ogólnym przyrostem jakości, to zanik tej quasi pogłosowej dziwności u T5p. Ich nieznacznie naprężone i wyoblające się brzmienia może nie zatraciły do końca tego dudniąco-pogłosowego obrysu o jednoczesnej funkcji bycia czymś obcym, czego w rzeczywistej muzyce nie ma, jak i czymś mającym swój udział w kształtowaniu sferyczności obrazu, ale niewątpliwie ten otok niemalże zaniknął i trzeba się było starać o jego wyłapanie a nie sam się narzucał. To bardzo mnie ucieszyło, tak jak poprzednio z FiiO zmartwiło, lecz mimo to odniosłem wrażenie, że przetworniki Tesla, mające w pierwotnym opracowaniu impedancję aż 600 Ω, nie do końca sprawdzają się ze sprzętem przenośnym, chociaż udana konfrontacja z jak najbardziej do takiego sprzętu pasującą Audio-Technicą sugerowała, że jeśli nawet, to jest to margines błędu.

Beyerdynamic_T5p_2_Generation_HiFiPhilosophy_010Beyerdynamic_T5p_2_Generation_HiFiPhilosophy_009Beyerdynamic_T5p_2_Generation_HiFiPhilosophy_014Beyerdynamic_T5p_2_Generation_HiFiPhilosophy_012

 

 

 

 

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

27 komentarzy w “Recenzje: Beyerdynamic T5p 2. Generation

 1. navigator pisze:

  moje wrażenia są podobne:

  T5p (v2) naprawdę grają dopiero …z takim sprzętem jak Chord Hugo; owszem odpocznie sie nawet z nimi troche przy Iphonie czy Ipadzie, ale po Chordzie to jednak juz sie wie, ze się nie posłucha wtedy naprawdę; z Chordem: dynamika , „waga” instrumentów dżwięków, realność i muzykalność, scena jak na zamknięte – bardzo dobre; jeśli nie znakomite. Dobry balans miedzy jasne/ciemne, Na plus trzeba im zapisać: ze nie zniszczą uszu od razu przy gorszym nagraniu, jak t5p pierwszej generacji, wiec nawet pływanie po falach Youtuba jest z nimi możliwe. Ale wniosek ostateczny – bez żródła takie klasy jak Chord ( z FIIO X7; moduł wzmacniacza am1 tez je słuchałem) chyba nie warto ich kupować; wiec budżet trzeba obliczać „perspektywicznie”; Ciekawe czy okablowanie wtedy przy takim „combo” by coś znaczącą poprawiało…? pzdr

 2. Sławomir S pisze:

  Mamy różne preferencje funkcjonalne, estetyczne i dźwiękowe. T5p wpisują się w pewne zapotrzebowanie, przyznam także moje.
  Funkcja – dla mnie słuchawki mają być mobilne, ale nie w sensie łatwości transportu, tylko powiązania z moim aparatem słuchowym bardziej niż z ‚ołtarzykiem’ audio wypełnionym dakami, wzmacniaczami i różnymi źródłami. Jeśli źródłem może być mały ambitny plikograj bez istotnego kompromisu dla jakości, to właśnie wydaje się pewnym nowo zarysowanym trendem funkcjonalnym. Dla mnie istotą słuchawek jest intymność percepcji, dlatego koniecznie muszą to być słuchawki zamknięte.
  Forma – produkty Beyerdynamika należą nurtu minimalistycznego designu. Zaryzykowałbym tezę, ze czerpią z tradycji Bauhausu podobnie jak miało to miejsce w projektach Brauna dla audio. To dla mnie kolejny atut, w opozycji do np. Meze z ociekającymi złotem detalami i ciepłym drewienkiem muszli lub naklejek drewnopodobne na HifiMan-ach. Beyerdynamic to znakomity design połączony z dobrą ergonomią. Owszem, pady z materiału syntetycznego, ale podobno lepszego użytkowo niż ze skóry naturalnej, która była w wersji 1 tych słuchawek i które to pady można dokupić.
  Jakość dżwięku – pozostając przy koncepcji mobilnej, dla mojego odtwarazacza A&K 120 nowe T5pv.2 plasują się na szczycie rankingu już wypróbowanych zamkniętych. Lista oczywiście nie jest zamknięta

 3. PIotr Ryka pisze:

  Bardzo się cieszę, że mają T5p swoich fanów, bo na to zasługują. To jest ciekawe, nietuzinkowe brzmienie, przeznaczone właśnie do odtwarzaczy typu AK120 i dobrych torów stacjonarnych. A można je jeszcze poprawić lepszym okablowaniem od Tonalium czy Forzy. Co do wzornictwa, to bardziej podobają mi się T1 z ich mniej widocznym plastikiem, ale T5p niewątpliwie bardziej znikają, a taka jest rola słuchawek ulicznych.

  1. Sławomir S. pisze:

   Czy można prosić o podpowiedź – jakie kabelki dla tych słuchawek np z oferty FAW ?

 4. Soundman pisze:

  Ciekaw jestem jakby zagrały T5p rev2 z padami od T1 rev2…

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie chce mi się, ale sprawdzę dla świętego spokoju 🙂

   1. crysis94 pisze:

    Z symetrycznymi skórkami HM5 ciemniej, największego kopa dostaje najniższy bas, hybrydy HM5 szerzej, głębiej, trochę lżej, bardzo rozdzielcza i rozciągnięta góra. Welórów do nich nie polecam…
    Dokładnego porównania nie dam, bo na stock padach słuchałem poniżej 2-óch tygodni.

  2. Marcinroj pisze:

   Graj bardziej analitycznie, jak dla mnie za bardzo

 5. Maciej pisze:

  Miałem okazję chwilę z nimi obcować. Nie są tak luksusowe jak V1. Pady są twarde i par excellence, ordynarne jakieś takie. Ten element to istna deewolucja 🙂

 6. burnart pisze:

  Mógłbym prosić o jakieś porównanie T5p do Nighthawków? 🙂 W kwestii brzmienia i napędzenia.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Napędzanie jednych i drugich jest bardzo łatwe, bo to słuchawki przystosowane do sprzętu przenośnego. Co do brzmienia, to T5p grają takim pozornie niezbyt efektownym, zwyczajnym dźwiękiem. Tylko że kiedy potem słucha się innych, wychodzi tego dźwięku naturalność i brak zniekształceń. To słuchawki dla tych, którzy nie lubią efekciarstwa. Z kolei NightHawk są wyjątkowo muzykalne, gęste i potężnie brzmiące. Piękne wokale, głębokie brzmienie, super bas. Także nie generują zniekształceń, grają ciemniej, gęściej i masywniej.

 7. Piter pisze:

  A które z tych trzech ( NH, T1v2, T5p) są Pana zdaniem najlepsze do klasyki z iCan Pro ?.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Z ręką na sercu, nie umiem powiedzieć. To tak, jakby kazać wybierać pomiędzy Piaf, Joplin a Demarczyk, kiedy ja lubię wszystkie.

   1. Piter pisze:

    Ok. To inaczej spytam. NH znam, pasowały by mi słuchawki bardziej soczyste, lekko jaśniejsze, ale bez wyostrzeń na górze, coś jak AKG K701 tylko bardziej szczegółowe i z dobrym basem. Które z tych topowych Bayerdynamików lepiej pasują do tej charakterystyki ?.

    1. PIotr Ryka pisze:

     Lepsze K701, to są Sennheiser HD800. Mogą też być AKG K812. (Znakomite słuchawki, ale trochę ciemniejsze.) Z Beyerdynamiców sam wolę T1.

 8. Andrzej Wasniewski pisze:

  Dwa miesiace slucham T5p 2Gen is lubie je coraz bardziej. Mysle o kupieniu T1 2 Gen. Z recenzji wynika ze przetwornik uzywany w obydwu lepoiej sobie radzi w T1.2 (600Ohm). W skrocie czy jest wystarczajaca roznica miedzy nimi zeby kupic T1.2?

  1. PIotr Ryka pisze:

   To inne brzmienia. T5p grają łagodnie, spokojnie, a T1 dynamicznie, ostrzej, bardziej drążąc muzyczne tematy.

 9. Marem pisze:

  Witam, jaki odtwarzacz cd by pan proponowal do tych sluchawek Beyerdynamic t5p v2? Mysle o zestawie t5p + burson solist sl mk2 + odtwarzacz cd, chce zeby brzmienie pozostalo realistyczne, z moze lekko powiekszona scena, lepsza separacja i dobra kontrolą basu.

  1. PIotr Ryka pisze:

   A jaki budżet na odtwarzacz?

   1. Marem pisze:

    Budżet myślę że ok 3tys 🙂

    1. PIotr Ryka pisze:

     NAD C568

 10. Marem pisze:

  Dziękuję za odpowiedź, zapoznałem się z tym nadem ale myślę ze jednak bardziej odpowiada mi pioneer pd50
  Pozdrawiam 🙂

 11. Tomasz pisze:

  Z jakim wzmacniaczem sluchawkowym warto posluchac tych sluchawek? Wzmacniacz do 5000zl.

 12. marek pisze:

  Szukam sluchawek zaminietych i wybor padl na poczatku odsluchow na dwa modele Beyerdynamic tp5 2gen oraz Final Audio Pandroa VI. Uwielbaim muzyke klasyczna, jazz, a przede wszystkim piekne, naturalne, roznicujace barwe wokale. Ktory model bedzie bardziej odpowiedni?Z jakimi wzmacniaczami sluchawkowymi do 3000zl poleci Pan odsluch wskazanych modeli? Gdzies wyczytalem, ze z Beyerdynamic tp5 2gen dobrze bedzie sie zgrywal Burson Soloist SL mk2… Domyslam sie, ze jesli chodzi o wygode odsluchu to Beyerdynamic pokojuje Pandore?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Zacznijmy od tego, że piękne barwy wokali lepiej ukaże wzmacniacz lampowy. Ale może nie wchodzi z jakichś powodów w rachubę? Jeżeli nie wchodzi, to z Burson Solist najlepiej zagrają mieniącymi się wokalami w sensownych jeszcze pieniądzach Sennheiser HD 800. A jeśli wchodzi, to też proponuję HD 800, ale z FEZZ Audio Omega Lupi albo PhaSt. W razie konieczności słuchawek zamkniętych wspomniane Pandory VI będą odpowiednie. Zamiennie z BUrsonem można wypróbować (ten sam sprzedawca) wzmacniacze tranzystorowe ERZETICH – są bardzo dobre.

 13. Marek pisze:

  Wg Pana do Final Audio Pandora VI lepiej wybrać Ifi can se czy Burson Solist SL mk2? Czym się kierować przy doborze wzmacniacza słuchawkowego do tych słuchawek?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Nie jest w ludzkiej mocy znać odpowiedzi na wszystkie tego rodzaju pytania. Oba wymienione wzmacniacze są bardzo dobre, z tym że do iFi warto byłoby dodać moduł iTube. W zbliżonych pieniądzach (ale jednak większych) Pandory grały najlepiej z tranzystorowym wzmacniaczem Divaldi, i ten mogę polecić. Jest produkowany przez krakowską firmę Mediam. Ale tamte też powinny być w porządku. Ostatnio z tranzystorowych polecam także wzmacniacze ERZETICH – są naprawdę bardzo dobre. (Rozprowadza je ten sam dystrybutor, co Bursony.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy