Recenzja: MOONDROP Venus

Wygląd, wygoda, technologia

     Nabywca otrzymuje słuchawki w pokrytym matową czernią pudle, ozdobionym srebrnym, tłoczonym napisem VENUS. Pudło od zewnątrz osłania nasuwana obwoluta z komiksowym rysunkiem dziewczęcia w stanowiących zawartość wenusjańskich słuchawkach z firmy Kropla Księżyca. Na tej obwoluty odwrocie znajdujemy techniczne dane, mówiące o paśmie przenoszenia 6 Hz – 80 kHz, impedancji 18 Ω i skuteczności 100 dB. Mowa tam również o dwóch kablach; jednym zwyklejszym, zakończonym wtykiem 3,5 mm, a drugim z posrebrzanej, monokrystalicznej miedzi 6N z symetrycznym przyłączem Pentacon. I jest tam nawet diagram przebiegu odpowiedzi impulsowej i poglądowy przekrój przetwornika, tak więc kupując w normalnym sklepie nie będziemy musieli przekopywać się przez Internet w poszukiwaniu opisowych danych.

      Wnętrze pudła wyłożono czarnym jak ono syntetycznym atłasem, na którym w podtrzymującym profilu spoczywają srebrne słuchawki. Wszystko wobec tego się zgadza, jako że ta prawdziwa Venus także świeci srebrzyście na tle czarnego nieba, tyle że bardziej migocze i wydaje się mniejsza.
      Srebrne pokrywy muszli znaczą promieniście wybiegające jakby z łodyg szczeliny przypominające wiązki gałązek czy unerwienie liścia, którymi to łodygami będą kable. Szczeliny są wąskie i proste, lecz układają się we wzór nawiązujący do przyrody, coś jakby rosnąc wiązkami ku górze. Mniejsza o to, każdy może pofantazjować odnośnie tego na swój sposób albo tego nie robić, a muszle są okrągłe i duże. Ich górne półkola ciasno obiegają chwytaki, obrotnicowo połączone z pałąkiem właściwym, który także jest metalowy, srebrny i ażurowy, lecz nie za sprawą witek szczelin, tylko cały nakropkowany dużymi otworami. Aluminium surowca i zmniejszające ciężar ażurowania dają, pomimo starań o zmniejszenie, dosyć pokaźną wagę 580 g, potwierdzającą domysł, że jako metalowe i duże słuchawki będą sporo ważyć. Zadbano także o wygodę w szerszym niż wielkość i próby obniżania wagi zakresie – czarne pady, obszyte w dobrym gatunku syntetyczną skórą, okazują się miłe w dotyku i swobodnie okalające uszy, a przy tym należycie miękkie. Sztywniejsza od nich i obszyta szorstką skórą proteinową opaska podwieszona pod pałąkiem też prawidłowo przylega, tak więc wygoda jest dobra. Wzornictwo natomiast, pomimo tych śladowych skojarzeń przyrodniczych, generalnie jest industrialne – surowo obrobiony metal i kontrast srebra z czernią niczym nie nawiązują do ciepła czy innego umilania. Lecz za to jest wygodnie i w sumie nowomodnie, zważywszy że współczesna feministka, a więc coraz bliższa emerytury przemijająca forpoczta trendów, to też kontrasty osadzone w czerniach i cała, zwłaszcza duchem, jakby była z metalu. Z drugiej jednakże strony dziewczę na obwolucie narysowano stylem manga, i ono nas przekierowuje ku delikatnej kobiecości – ma wydekoltowaną sukienkę z falbankami, kruchą sylwetkę i za towarzystwo motylka. W sumie jest więc niejednoznacznie, a chodzi może o to, że ten surowy wygląd kontrastował będzie z muzyką.

 

 

 

 

      Odnośnie technologii głębszej, to znaczy przetworników, dowiadujemy się o polimerowej diafragmie mające 100 mm średnicy i dwa mikrony grubości. Diafragmie, zwyczajem słuchawek planarnych, pokrytej maksymalnie zagęszczoną serpentyną cewki, która ma w tym wypadku jeden mikron grubości i jest z czystego srebra, gwarantującego najlepsze przewodnictwo, ergo minimalny stres cieplny. Membrany obsługiwanej przez 36 beleczkowych magnesów neodymowych, mającej dzięki tak znacznej ich ilości reżim pracy bardzo zbliżonym do wzorca elektrostatycznego, czyli takiego o najlepszej kontroli wychyleń. Co urzeczywistnia się także dzięki takiemu tych magnesów dystansowemu rozmieszczeniu, by nie zjawiała się zakłócająca pomiędzy nimi interferencja, a równoczesne zmiennogrubościowe uformowanie samej membrany i jej falowodowa obsługa zapobiegają powstawaniu zniekształceń nieliniowych. Podobnie jak w Dan Clark Audio STEALTH do uzyskania tych efektów użyto matematycznej symulacji z zastosowaniem analizy elementów skończonych, a dodatkowym atutem jest bardzo duża zwartość konstrukcyjna przetwornika, jeszcze doskonaląca jego pracę. Efektem wykres odpowiedzi częstotliwościowej zbliżony do optymalnego i bardzo niski poziom zniekształceń, lecz oczywiście najważniejsze będzie, jak te sprawy się mają do odbioru muzyki.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

65 komentarzy w “Recenzja: MOONDROP Venus

  1. Sławek pisze:

    Strach na uszy zakładać, bo jak pogonią do kąta moje HiFiMAN HE1000se, to co ja wtedy zrobię?

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Będziesz miał tańsze a lepsze słuchawki! Ale tak serio, to nie umiem powiedzieć, które są tak ogólnie lepsze. Słuchałem kiedyś HE1000 (nie wiem której z trzech bodaj wersji) na AVS ze wzmacniacza/przetwornika Lampizator (takiego po byku, na dużych triodach); tam grały wprost rewelacyjnie, a u mnie na tle Susvar było już słabiej. W ciemno strzelam, że dobrze napędzane HE1000 spokojnie powinny się obronić, ale pewności nie mam.

      1. Sławek pisze:

        Ostatnio moje HE1000se grają wprost znakomicie, bo im sprezentowałem nowy kabel. Uwaga – zaskoczenie – FAW Noir Hybrid HPC w najnowszej wersji, Mateusz napisał, że to już po „ewolucji”, jest tam jakiś rdzeń z ręcznie tkanej bawełny jawajskiej, w każdym razie wróciłem do koncepcji 2 x 3pinXLR, wtyki Furutecha. No i super, selektywność wzrosła niebywale, ciemniejsze nieco brzmienie, bas zjawiskowy i zróżnicowany, średnica bardzo barwna, nasycona i dociążona, dynamika znakomita, wysokie całkiem inne niż z Tonalium, zróżnicowane i wyżej chyba idą. Solo na perkusji to istny dynamit. Do kąta pogoniły Tonalium i Argentum. Ale uwaga – z QUAD ERA-1 bardzo ciemne brzmienie, tutaj Argentum lepiej gra!
        Pewnie trzeba będzie kupić te Venus… Ww. kable przypasują do nich – więc mam 3 gatunkowe kable do wyboru.

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Z tym kupowaniem to ja bym radził się powstrzymać do przeczytania następnej recenzji, która w połowie już napisana. Będzie o ES Lab ES-R10.

          1. Sławek pisze:

            Aha, ale cena 2250$ + pewnie jakieś opłaty, a kabel ma nietypowe wtyki do nauszników, wiec z mojej bazy kabli nie skorzystam. Replika słynnych Sony…

          2. Andrzej Jakubczyk pisze:

            Panie Piotrze, słusznie Pan mówi, że warto z zakupami się powstrzymać.
            ES-R10 są świetne, choć z tego co wiem, to długo się wygrzewają. Będę chciał ich dłużej posłuchać, bo przy ostatnim krótkim odsłuchu mnie oczarowały. Mocowanie kabla w style starych hifimanów jednak jest bardzo dużą wadą tych słuchawek.

        2. Piotr+Ryka pisze:

          Poza tym zawsze powtarzam, że 2×3-pin to najlepsze złącze.

          1. Sławek pisze:

            100% racja – zgodne z moim doświadczeniem.

        3. Marek S. pisze:

          Odnośnie Faw Noir Hybrid HPC potwierdzam. Starsza wersja w ogóle mi nie podeszła, ten gra lepiej na basie. Góra nic nie kłuje, trzeba go tylko dobrze wygrzać, tak minimum 100h. U mnie zastąpił kabel do Fiio FT5 i różnica była kolosalna. Przy okazji gdy mowa o tanich słuchawkach, polecam sprawdzić te Fiio, w końcu słuchawki do relaksu.

          1. Sławek pisze:

            Masz takie spostrzeżenia jak ja. Ciekawe jak by FAW z tymi Moondrop Venus zagrały.
            Wydaje mi się, że zadziałał efekt synergii, to nie jest tak, że nagle Tonalium i Argentum są do d…, QUAD-y lepiej z Argentum grają.
            A FAW nie podniósł swoich cen, teraz to one są bardzo konkurencyjne.
            Może w czwartek uda się posłuchać tych Venus, rozmawiałem z człowiekiem z MP3Store z Katowic i jest na to szansa.

          2. Sławek pisze:

            Niestety, Venus pojechały na tournee i dopiero po Wielkanocy będą do posłuchania…

  2. Tomek pisze:

    Słuchałem dzisiaj wygrzanych, na lampce u Andrzeja. Jego były słuchawki kabel i prond. Reszta moja.
    Następnie pojechałem do Katowic… były tak na dwa razy odłożone laki.
    Grzeją się.
    Argentum Extreme z Lcd 3 mnie rozczarował.Z Venus strzał w 10.

    Venus + używany Argentum to kradzież.

    1. Sławek pisze:

      Venus + używany Argentum to kradzież.

      Rozumiem, że to jest wyraz najwyższego uznania?
      A z jakimś innym kabelkiem ten/ta Venus grał/a?

  3. Tomek pisze:

    Tak,to wyraz uznania. Venusy grały też z BARDZO drogim kablem,jak usłyszałem cenę to marka ani model nie były dla mnie już istotne.{może właściciel podpowie?]

    Moim zdaniem [bardzo prawdobodobnie] GL 2000 nadają się do rocka z Argentum po korekcji lampami, i pozostałym okablowaniem, to na tym drogim kablu wszelkie niedociągnięcia które wylapałem zostały skorygowane.Po prostu jest SWIETNY.
    Pierwsza myśl biorę GL2000 ,Venus nawet nie słucham. Spojrzałem na kabel i myślę aha…czas posłuchać Venus.

    W Venusach z tym kablem wysłuchałem jednego czy dwuch utworów, klasa Lcd3 z Tonalium na luzie,karp wigilijny na twarzy.
    Jednak nie chciałem marnować czasu, bo oceniałem je pod kątem spasowania do kompletnego mojego toru.
    Na Argentum mogę sobie jako tako pozwolić.

    Przyjdzie też pora na Gl 2000 ,nie będą musiały grać rocka.Venusy są bardziej uniwersalne od strzała – słucham stary rock,jazz, jazz rock,vocal .

    1. Sławek pisze:

      Ja byłem u Pana Andrzeja na przełomie roku, w każdym razie nie odnotowałem lampki, tylko Gustarda H20 i Audio-gd NFB ileś tam do słuchawek, w każdym razie oba miały wejścia 2 x 3pin XLR, choć korzystaliśmy z 4pin xlr. Miał też kable Argentum i słuchawki Goldplanary GL 2000 tylko nie wiem czy jednostronne czy dwustronne no i one bardzo ładnie grały, podobnie do HiFiMAN HE 1000se tylko jak dla mnie w głowie, HE 1000se o wiele szerzej. Ciekawe co to za super drogi kabel do tych Venus był podłączony – Plussound, Audeos, Eletech? Plussound X16 z przewodnikiem Palladium plated hybrid to koszt bagatela 19 399 PLN, ot kabelek słuchawkowy. Producent zapewnia, że: Palladium Plated Hybrid (PPH) – pierwszy tego rodzaju kabel, który ma przewodnik ze srebra pokrytego palladem oraz miedzi pokrytej palladem. Gwarantuje on bardzo dużą scenę dźwiękową i świetną rozdzielczość, a przy tym pełne, nasycone i gładkie brzmienie. To unikatowe połączenie, które czaruje tonalnością.
      Good luck!

      1. Andrzej Jakubczyk pisze:

        Pozdrowienia Panie Sławku!
        Widzę że dyskusja na temat Venusów się rozkręca 🙂
        Od czasu, kiedy był Pan u mnie już audio-gd znalazło nowego właściciela a ja zaopatrzyłem się w końcu w solidny transport CD.
        Na tym torze już na pewno nie będzie można powiedzieć, że GL2000 gra w głowie. Temat toru CD jest już u mnie zamknięty.
        Co do kabla, którego Tomek miał okazję słuchać, nie jest to żaden z powyższych. Jest to czyste srebro litz 6N 16 splotów bez żadnych domieszek. Odkupiłem go po znajomości. Ten kabel w końcu pozwala GL2000 rozwinąć skrzydła. Te słuchawki brutalnie obnażają każdą niedoskonałość toru.

        Gdyby Pan miał ochotę posłuchać Venusów to oczywiście zapraszam do mnie.
        Jesteśmy w kontakcie.

        1. Sławek pisze:

          Bardzo dziękuję za zaproszenie, choć raczej liczyłem na rewizytę. Widzę jednak, że nie jest Pan fanem Audio-gd, podkreślam jednak, że ja mam inny model – Master 11 Singularity.
          Venusy mam wypożyczone i przyjdzie jeszcze czas na wnioski.
          Czy można Panie Andrzeju zapytać co to za transport CD?
          A tak poza tym to ja mam jeszcze gramofon i nim kuszę…

          1. Andrzej pisze:

            Panie Sławku, dziękuję za zaproszenie, pamiętam 🙂 Chętnie się do Pana wybiorę jak będzie trochę wolnego czasu, ale to już się umówimy przez telefon.
            Audio-gd 27.38 było bardzo fajne, ale Gustard H20 + DAC Brzhifi NXC 10 to jednak wyższy poziom grania…no ale cena tez.
            Co do transportu to mam CD C.E.C TL53z. Z całości jestem bardzo zadowolony i już nie szukam żadnych upgradów. Mimo wszystko jestem bardzo ciekawy gramofonu, bo jest to ponoć magia 🙂 Jesteśmy w kontakcie.

          2. Sławek pisze:

            Bardzo zacny transport, dobry jak „wino i skrzypce” i oby służył jak najdłużej. No to czekam Panie Andrzeju na propozycję terminu wizyty, zapraszam.

  4. Piotr+Ryka pisze:

    Porozmawiałem wczoraj z FAW i muszę ostrzec, że ten przez was chwalony kabel za chwilę zniknie z rynku. Szykuje się rewolucja, oferta ulegnie zasadniczej zmianie.

    1. Sławek pisze:

      W każdym razie jest i ładnie gra. I te kable są trwałe i niezawodne.

      1. Piotr+Ryka pisze:

        Kto ma, to ma; kto nie kupi prędko, nie będzie miał.

    2. Marek pisze:

      A wg mnie najwyższa pora coś poprawić, bo ja tego topowego FAW się z ulgą pozbyłem, kabel odbierał przyjemność z odsłuchu wycinając górę i ogólnie osuszając brzmienie w całym paśmie, wszystkich słuchawek jakie do niego podpiąłem

      1. Sławek pisze:

        Stary FAW czy nowy FAW? Bo mam i taki i taki, i nowy jest znacznie lepszy, a nawet – i to na niejednych słuchawkach sprawdziłem – lepszy od Tonalium i Argentum.

  5. Tomek pisze:

    Sławek ,jak Będziesz u Krystiana odsłuchiwał to koniecznie weż tego Argentum extreme.
    Grzałem je do rana Black Sabbath na czarnym kablu fabrycznym.Jest kocyk.
    Rano wpiąłem Extreme.
    Dalej leci Sabbath na Bursonie 3R [16 Ohm – 7,5W] .Sześć lat słuchałem Lcd3.
    Jest nowy król basu. Taki przykład B.Sabbath 13.
    Józek napisał ,,Bas z Venus ma głębokie zejście, potęgę brzmienia, szybkość uderzenia i precyzję wybrzmienia. Jest jak Tyson na ringu.
    Trudno o lepszy.”

    Prawda Panie, Prawda.
    Przed odsłuchem u Andrzeja opisałem swoje nadzieje. ,,Cudów nie oczekuję . Ma nie być nudno, nie drażnić górą i wzbudzać emocje.”Miałem obawy czy w tej cenie jest to osiągalne.

    Warto też zapuścić A.M.Jopek.

    1. Sławek pisze:

      Nie znam Krystiana. Ale z Venus chętnie się zapoznam. Mam Tonalium, Argentum i FAW, coś powinno przypasować.

  6. Tomek pisze:

    Krystian – sprzedawca w MP3s K-ce.Powodzenia.

    1. Sławek pisze:

      Aha, nawet nie wiedziałem jak ma na imię, ale spoko facet, traktuje klienta poważnie, oddzwania informuje…
      Powiedział, że jest opcja wypożyczenia Venus do domu, ale po świętach, wtedy na spokojnie i własnym sprzęcie się sprawdzi.

  7. Tomek pisze:

    Przepraszam teraz zobaczyłem wpis z 27 marca.
    Bo lampka,Dac etc. były moje.Bez takiego odsłuchu bym nie kupił Venus.
    Te Goldplanar byly/są dwustronne.

    ,,Gwarantuje on bardzo dużą scenę dźwiękową i świetną rozdzielczość, a przy tym pełne, nasycone i gładkie brzmienie. To unikatowe połączenie, które czaruje tonalnością.”

    Opis pasuje idealnie do tego jak go odebrałem. Zrobiłem słowną aluzję do fraka. Lecz to raczej inny producent.

    Z droższych [jak dla mnie] ,miałem do trójek Nordost Heimdall,Tonalium [najlepsze połączenie], oraz słuchałem model ??? Entraq’a który grał bardzo organicznie.

    Ten to wyższa liga. Skądś się te ceny w końcu biorą.

  8. Alucard pisze:

    Porownasz te Venus jakos do Final D8000? Bez PRO, ttch oryginalnych. Potrafia stworzyc podobna objetos, potege dzwieku? Ich bas da rade nadazyc za D8000 albo takimi LCD2 chociazby?

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Najkrócej: dobrze napędzone D8000 to wyższy poziom brzmienia.

  9. Tomek pisze:

    Mogę porównać do Lcd 3,wiem że Znasz.
    Venus są szybsze,bardzo/bardziej energiczne od Lcd3.
    Fajnie to widać na burzy w ,,Black Sabbath” oraz ,,Riders on the storm”
    Góra z Argentum doświetlona jak w Lcd 3 na Tonalium.
    Potęga dżwięku,jakość i szbkość basu, hmmm, Lcd3 dziękujemy.

    Przez ograniczony budżet, spodziewałem się bolesnej przesiadki.Wyszło świetnie.
    Z tym że póki co na tranie mam drobny problem z sssss. Nie ma tego problemiku na lampce i wygrzanych.

    Strojone są powiedzialbym tak bardziej nowocześnie.
    Co jest dla mnie zarówno zaletą i wielką wadą.

    Chyba??? nie da się w nich wpaść w przygnębienie.Spróbuję to skorygować lampami i okablowaniem occ7N.
    Reszta wad – bardzo głośne na zewnątrz, konieczna zmiana kabla.

  10. Marek pisze:

    Dość zaskakująco wysoka ocena tych słuchawek, z wszystkich wcześniejszych zagranicznych recenzji, które czytałem w necie te słuchawki to solidna klasa średnia, raczej bliżej im do poziomu Ananda/Sundara/XS niż HE1000

    1. Andrzej pisze:

      Też mnie te recenzje zastanawiają. Są porównywane z tymi modelami z uwagi na cenę. Sundara w swojej cenie (ok 1000 zł używane) uważam za całkiem dobre słuchawki.Miałem je przez chwilę a XS dość długo, ale Venusy to zdecydowanie wyższy poziom. Recenzenci pewnie testują je z adekwatnymi cenowo torami, więc one nie pokażą wtedy tego co potrafią. Większość podpina do jakichś Toppingów czy SMSL.

      Jeden z recenzentów (CMA – Convince Me Audio) – taki niewidomy chłopak, który testuje sporo sprzętu high-end też je recenzował w filmie porównawczym z Sivga Luan i wspomniał, że podpinając je do wysokiej klasy sprzętu można uświadczyć z Venusów high-endu. To jest fakt, bo ja też ich słuchałem z torem top high end o mocy 50W/32 Ohm i to co pokazały było imponujące. Do hifimanów trudno mi porównywać inne słuchawki, bo ogólnie nie jestem fanem.

      1. Marek pisze:

        …lub mamy sytuację z brakiem powtarzalności w poszczególnych partiach / sztukach…

        Podpinając każde „rozdzielcze” słuchawki do wysokiej klasy toru ten przekaz zawsze będzie jakiś konkretny… tylko pytanie czy nie można lepiej?

        Te słuchawki mogą być szczegółowe, ale przejrzystość (ta właściwa rozdzielczość) przekazu to także równe pasmo przenoszenia, a te słuchawki nie mają takiego pasma niestety.

        1. Andrzej pisze:

          Czy ta opinia, że nie mają tej przejrzystości wynika z wniosków po obejrzeniu recenzji na YT czy z własnych odsłuchów?

        2. Piotr+Ryka pisze:

          Przejrzystość i pasmo są bez zarzutu. Pewnie że to nie Stax SR-009 goniony przez monobloki, ale wzglądem normalnych dobrych planarów wszystko w porządku.

  11. Sławek pisze:

    A tu nagle niespodzianka – dzwoni dziś Pan Krystian z MP3Store i mówi, że ma dla mnie Venus!
    Już są na moich uszach. Teraz muszą pograć i się rozgrzać, rozruszać co nieco… choć podobno trochę już grały.
    Pierwsze wrażenie: bardzo dobrze grają jak za swoją cenę, ale do HiFiMAN HE 1000se to im sporo brakuje.
    Zobaczymy co dalej, do środy po Świętach mam czas na decyzję.

    1. Sławek pisze:

      I jeszcze ciekawostka HE 1000se 96dB, Venus 100 db, a Venus ciszej grają, trzeba bardziej w prawo gałą od głośności pojechać.

  12. Tomek pisze:

    Słucham głośno.
    Na mojej lampce GL 2000 – 99db 60 Ohm godzina 9.00. Venus 100db 18 Ohm godzina 11.00.

  13. Tomek pisze:

    Jednak na tranie przydał się ten czarny kabel stock .
    Tidal – Annie Lennox ,,Collection” [MQA]
    Myślę że OCC 7N [ w przeróbce wtyków] będzie akurat do takich kawałków.

    Sławek, jak się sprawuje ten nowy FAW ?

    1. Sławek pisze:

      Znakomicie!

  14. Marek pisze:

    Odnośnie samej recenzji – co ja powiem, … no lubię czytać hifiphilosophy właśnie za tak barwne opisy, ale jakże życiowe (w sensie doświadczeń ogólnych także zbieżne z moimi) opisy samego choćby procesu zgłębiania tej materii, tym samym odbierane przeze mnie jako tak po ludzku szczere. Dziękuję za kolejną udaną recenzję! 🙂

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Przyjemnie że ktoś lubi. Dziękuję.

  15. Marcin pisze:

    Chciałbym również podzielić się moimi wrażeniami na temat słuchawek, które miałem okazję przetestować. Ale najpierw kilka słów na temat ich wyglądu.

    Już na zdjęciach zrobiły na mnie duże wrażenie, a pozytywne opinie o dzwięku znalezione w internecie jeszcze bardziej mnie do nich przekonały. Po wersję demonstracyjną tych słuchawek sięgnąłem z ciekawości. Muszę przyznać, że na żywo prezentują się jeszcze lepiej. Ich wykonanie jest naprawdę imponujące, wykonane z aluminium i po prostu pięknie się prezentują. Dla miłośników produktów firmy z jabłkiem będą stanowić idealne uzupełnienie estetyczne.

    Jednakże, mimo zachwytu nad ich wyglądem, mam mieszane uczucia co do ich zakupu. Podczas testów na Antelope Amari porównywałem je do modelu Hi-Fi Man Edition XS, i muszę przyznać, że Venus wypadły lepiej pod wieloma względami. Na przykład, w ścieżce dźwiękowej z filmu Joker, warstwowość wiolonczeli jest znacznie lepiej zauważalna na słuchawkach Venus – słychać ze 3 warstwy wiolonczeli, podczas gdy Hi-Fi Man te warstwy troche ze sobą zlewają. Na Venus dźwięk jest dalej, mniej w głowie, więcej przestrzeni i powietrza niż w XS. Barwowo bardzo podobnie.

    Venus mają też swoje wady. Przede wszystkim, opaska na głowę może być nieco niewygodna przy dłuższym noszeniu – ciśnie na czubek głowy. Dalej: uszy mogą się w nich mocno pocić, co może być problemem. W porównaniu do Hi-Fi Man Edition XS, Venus są cięższe i mniej wygodne, jednak ich estetyka i ciut lepsza jakość dźwięku nad XS nadal przemawiają za nimi. Zdecydowanie mam tutaj dylemat, czy warto je zakupić…

    Widziałem porównania obu słuchawek w necie i z większością się nie zgadzam, bo albo ludzie pusali że XS lepsze, albo że obie pary są do kitu. Zastanawiałem się na czym Ci ludzie te słuchawki testują…

    Jeśli ktoś potrafi zignorować wymienione wady Venus oraz wyższą prawie dwukrotnie cenę nad XS, zdecydowanie polecałbym je do zakupu. Jeśli jednak chcemy takie „prawie Venus” za 60% ich ceny, polecam XS.

    Hifiman XS to takie Venus w dziewięćdziesięciu-paru procentach. Bardzo fajne słuchawki (i wygodne!).

    1. Marek pisze:

      Ja jednak mam nadzieję, że jest inaczej niż napisałeś, bo XS to nie mój klimat.

      i XS raczej nie mają (powyżej w recenzji wymienionych) zalet:
      -…jednocześnie mocno brzmiące
      – Potęga miesza się z czułością, drajw z ekspozycją frazy,
      – Żadnych problemów z sopranami – sycą ilością i kulturą.
      – Średni zakres nie usiłuje się wdzięczyć, ale ma bezpośredniość i mocny smak.

      1. Marcin pisze:

        To co napisałeś to przecież nie są cechy występujące zerojedynkowo, tu zawsze jest jakaś skala i pisząc że XS czegoś nie mają piszesz bzdury. Użyłeś słowa „raczej” czym dajesz do zrozumienia ze XS-ów albo nie miałeś na głowie, albo nie miałeś na głowie dostatecznie długo. I pewnie nie pomylę się jeśli napiszę że nie porównywałeś ze sobą obu par w jednej sesji.

        Venus są lepsze od XS, ale nie jest to olbrzymia różnica, ogólny charakter dźwięku podobny. Dla mniej wytrawnego ucha i z określonym budżetem np do 2000 zł XS są mega dobre, rowno brzmiące, nie koloryzujące, świetna przestrzeń, detal, rozdzielczość i bardzo wygodne.

        1. Marek pisze:

          Spokojnie kolego, napisałem „raczej” „zalety” właśnie dlatego, że to nie jest zero-jedynkowe.

          Miałem XS i czułem niedosyt, więc mam HE1000v3 i kilka innych jajek HM miałem też na swojej głowie.

          Dla mnie gdyby to był taki XS tylko z lepszymi wokalami i gładszą górą, to już by to było „olbrzymią różnicą” i taką nadzieję daje ta recenzja

          Gdyby jeszcze dodać więcej kopa wyższego basu… koniec gry

          1. Marcin pisze:

            To super, HE1000 mieć bym chciał, może kiedyś sobie sprawie.
            Pozdrowionka!

      2. Andrzej pisze:

        XS miałem ponad pół roku. Miałem również okazję niedawno porównywać XS i Venusy bezpośrednio.
        XS są całkiem fajne w swoim budżecie. Niedawno widzialem używki za 1000 zł na forum i by była rewelacyjna cena.
        XS miały dla mnie szerszą scenę niż Venusy, ale znacznie płytszą. Odnośnie szerokości, to XS miały problem z zagraniem bardzo blisko do ucha w odróżnieniu od Venusów.
        Bas w XS jest znacznie gorszy. Jest podbity i jest go więcej ale brzmi w relacji do Venusów kartonowo.
        Wokale w Venusach są znacznie lepsze. Sybilanty w XS znacznie bardziej uwydatnione niż w Venusach, gdzie nie mam z nimi żadnego problemu.

        Jedyne co mi w Venusach nie do końca odpowiada to ilość wysokich tonów. Same talerze perkusji brzmią świetnie, pięknie wybrzmiewają, bez grama kompresji ale ja raczej preferuję przyciemnioną górę i nie zawsze taka prezentacja mi pasuje. Na szczęście w razie czego jest pod ręką Crosszone CZ-1, które uwielbiam.

        Jeśli ktoś nie chce tyle wydawać na Venusy, to alternatywą Moondrop Para za pół ceny Venusów. Nie słuchałem, ale na forach już się pojawiają opinie, że warto posłuchać.

  16. Sławek pisze:

    Słuchawki Venus powróciły do sklepu. Bezpośrednia konfrontacji z HiFiMAN HE 1000se, (przerwa na przełączenie to ledwie kilkanaście sekund) pokazała dobitnie, że do takiego poziomu jak HE 1000se nie zbliżają się nawet. Co więcej, nawet QUAD ERA-1 też prezentują wyższy poziom muzykalności.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Niezależnie od podjętej decyzji, zapewne słusznej, pisanie o „nie zbliżaniu” wydaje mi się przesadzone, choćby tylko dlatego, że na tej samej zasadzie mógłbym napisać, iż te właśnie (z dokładnością do egzemplarza) HE 1000se u mnie „nie zbliżyły” się do Susvar. Ale nie chciałbym tego robić, gdyż to lekka do średniej przesada. Mam te Susvary i są jeszcze u mnie Venus, nie ma pomiędzy nimi przepaści, choć jest różnica. Niezależnie od lepszości Susvar wciąż pozostają Venus znakomitymi słuchawkami.

      1. Sławek pisze:

        Moja opinia oczywiście jest subiektywna. Tym niemniej nie podobały mi się te Venus pomimo pierwszego wrażenia, że ich dźwięk jest bardzo żywy. To po prostu nie jest „mój” dźwięk, choć akceptuję takie wynalazki jak Crosszone. Ponadto Piotrze – wybacz ale nie mieliśmy tego samego egzemplarza, a nieraz słyszałem od różnych sprzedawców, że tzw. egzemplarze „demo” są lepsze od tych z regularnej produkcji. Pamiętam panikę sprzedawcy, gdy wyraziłem chęć zatrzymania egzemplarza „demo” HiFiMAN HE 1000se! Absolutnie, proszę oddać, dostanie pan nowiutkie nierozpieczętowane! Trzeba było długo je wygrzewać i choć bardzo mi się podobają teraz to jestem niemal pewien, że te „demo” były lepsze.
        Szkoda tych Venus, bo były bardzo wygodne i pięknie wykonane.
        Co do Susvar to są świetne, kilka razy słuchałem, choć nigdy długo.
        Konfrontacja wyszła jak wyszła i biorąc pod uwagę to co powyżej napisałem mam taką opinię a nie inną, a Twoją także szanuję. Może nastąpił brak synergii pomiędzy Venys a A-gd Master 11 S, on musi mieć słuchawki powyżej 15 ohm, Venus mają 18, więc niby ok, ale kto to wie ile naprawdę, są zawsze jakieś odchylenia.

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Źle zrozumiałeś. Pisałem o tym samym egzemplarzu HE1000se 🙂 Venus oczywiście mieliśmy różne i te u Ciebie chyba trochę za mało pograły, ale jak już poprzednio pisałem, zamiana HE1000 na nie mijałaby się z celem. Co innego odnośnie ES Lab ES-R10, te już by wymagały bardzo uważnego wsłuchania i rozważenia racji.

          1. Sławek pisze:

            No przecież wiem, ale prawda jest taka, że HE 1000se nie zbliżają się do Susvar – powiedzmy to szczerze, ale Susvary to też trzeba dobrze „nakarmić” – nie tylko dużo mocy, ale i jakości. Może się nie wygrzały te Venus po prostu, ale termin miałem, jaki miałem na zwrot.
            Co do ES-R10 to nie wiem czy można je wypożyczyć, raczej nie, a przy tej cenie kupowanie w ciemno nie wchodzi w rachubę. Tym bardziej, że myślę o lepszym zasilaniu – do tej pory były kable zasilające Argentum i listwa Tomanka TAP8, ale kabelek Oyaide Tunami GPX do A-gd Master 11 S zrobił dobrą robotę. Więc przy okazji – jakiś niedrogi kondycjoner tak do 4 tys. (NuPrime?), a u Ciebie zdaje się listwa Sulek Edia, tak?

          2. Piotr+Ryka pisze:

            ES-R10 ma nasz wspólny znajomy, z którym byliście u mnie. Może wypożyczy albo się umówicie na odsłuch?

          3. Piotr+Ryka pisze:

            Listwa tak. I bez kondycjonera.

  17. Marek pisze:

    Moim zadaniem lepiej mieć 3 pary dobrych, ale różnych brzmieniowo słuchawek, powiedzmy w cenie 3000 każda, niż jedne za 9000. Rzecz w smakowaniu, słuchawek idealnych nie ma i nie będzie.

    Jeśli spędzę klika godzin np. z Focal Clear lub LCD-XC, to jak przełączę po kilkunastu sekundach na HE1000 to też będę mógł stwierdzić, że HE1000 „nawet się nie zbliża” do FC / XC. Taka ocena wynika z „akomodacji” uszu. A rzeczywistości obie pary prezentują wysoki poziom, ale na różnych polach.

    Więc moje pytanie brzmi – czy Venus należy do grupy typowych scenicznych słuchawek takich jak HE1000, Arya, HD800 itp?

  18. Sławek pisze:

    Choć słuchawek – w różnych cenach miałem do niedawna 6 par (jedna oddałem synowi, a jedne sprzedałem, więc zostały 4) to stwierdzam, że wystarczy mieć 3 kable do jednych słuchawek, by bawić się w akomodację i smakowanie. Tylko po co mam się przyzwyczajać do czegoś, co się mi nie podoba?
    Słucham tak jak lubię. HE 1000se z FAW Noir Hybrid HPC nowym, a Quad-ERA1 z Argentum Extreme i jest ok. Quady do elektroniki.
    A pytanie to chyba do autora recenzji.

    1. Marek pisze:

      Ja nie wiem czy miałem stary czy nowy kabel, ale FAW Noir Hybrid na HE1000v3 u mnie wykastrował najcenniejsze to co te słuchawki posiadają, czyli rozpad wysokich tonów.

      Bynajmniej nie twierdzę, że trzeba się przyzwyczajać do czegoś, co się nie podoba. Jeśli weźmiemy 10 różnych, ale wysokiej klasy słuchawek (brzmieniowo, nie koniecznie cenowo) każda z nich będzie przedstawiać muzykę w sposób mniej lub bardziej skompresowany i zniekształcony. Nie ma jednego wzorca, dźwięk ze słuchawek to zawsze jest rodzaj malarstwa, a nie hiperrealistycznego zdjęcia.

      Dlatego np. takie Nighthawki były tak krytykowane przez ludzi, którzy nie potrafili patrzeć na ich brzmienie jako na dzieło malarza, a z kolei był tak uwielbiany przez tych, którzy mieli świadomość, że rzecz nie w szukaniu hiperwierności.

      1. Sławek pisze:

        To chyba był stary FAW, nowy dał HE 1000se daje bardziej dociążone i plastyczne brzmienie, bardziej barwne, a wysokie są jak brylant.
        AQ NightHawk słuchałem u autora recenzji i są świetne. A zawsze jest dylemat – czy ma grać wiernie czy przyjemnie?
        Bo wszelkie nagrania studyjne to rodzaj kreacji (np. nowa płyta Petera Gabriela wydana jest jako dwa, a z blu-rayem 3 krążki, inne mixy), a po to słuchamy muzyki by sprawić sobie przyjemność, no ale jak na koncert akustyczny pójdziesz a grajkowie mają instrumenty dobrej jakości, ładnie brzmiące to chciałbyś to samo w domu usłyszeć. I przeważnie nic z tego…hiperwierności nie będzie.
        Susvary też są na swój sposób „zrobione”, chciałbym je mieć, ale na razie mnie nie stać.

        1. Piotr+Ryka pisze:

          Myślę, że lepszym pomysłem od zbierania na Susvary będzie skontaktowanie się z Marcinem i odkupienie którychś z jego trzech AKG K1000. Twój wzmacniacz powinien je uciągnąć, specjalnie głośniejsze od Susvar nie będą, a jakościowo z pewnością nie niższe. W każdym razie warto spróbować, przynajmniej pożyczyć na próbę.

          1. Sławek pisze:

            Propozycja godna rozważenia, to ja poproszę o numer do Marcina na priv.

          2. Piotr+Ryka pisze:

            Pingnij najpierw mail do mnie, bo zgubiłem książkę adresową. Odpiszę.

  19. Sławek pisze:

    Pingłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy