Recenzja: JWS IFAÍSTEIO

JWS_IFAÍSTEIO_006 HiFi PhilosophyI   Dopiero co pisałem, że nie wszystkie audiofilskie złoto połyskuje na AVS, a dowód stoi teraz przede mną i odtwarza muzykę. Gdzieś pod koniec lata skontaktowała się firma JWS z Łodzi, pytając czy nie zechciałbym przetestować ich „betonowych” kolumn. No, betonowych tośmy tu jeszcze nie mieli, pomyślałem, i się zaraz zgodziłem. Może trochę naginam fakty, bo najpierw powiedziałem że może, potem zasięgnąłem języka w Internecie, a dopiero potem na propozycję przystałem. Rzecz ziściła się w październiku, to znaczy wówczas kolumny przybyły, ale że jak zawsze jestem spóźniony, za dużo chapiąc naraz, i jeszcze ten AVS wszedł w paradę, to się  naprawdę późno zrobiło. Zatem do dzieła.

Firma JWS powstała w 2014 roku, ale jej szef i właściciel – pan Jarosław Walczak – budowaniem głośników zajmuje się od lat już piętnastu. A że z wykształcenia jest inżynierem, doktorem elektronikiem i do tego jeszcze perkusistą, jak również pasjonatem dobrego dźwięku za pośrednictwem aparatury audio, to mamy do czynienia z człowiekiem odpowiednio wykształconym, odpowiednio zaangażowanym i odpowiednio doświadczonym – czyli kimś na właściwym miejscu. Tak nawiasem pan Jarosław jest pracownikiem naukowym, zajmującym się na co dzień rzeczami znacznie poważniejszymi w sensie badawczym niż dźwiękowe kolumny, natomiast jego droga na polu audio okazuje się typowa, to znaczy zmierzająca od zainteresowania, poprzez hobby na własny użytek, dalej usługi dla znajomych, a na koniec profesję. To się raz po raz powtarza, a rezultaty potrafią być spektakularne, czego dowodzą dokonania takich producentów jak Ancient Audio, TR-Studios, Burmester czy Rogoz Audio. Od czasu do czasu zdarza się, że amatorska kolumna lub wzmacniacz przeradza się w sławną, światową markę. Ta sława do JWS jednak dopiero przyjść może, a na razie mamy parę kolumn o bardzo nietypowym wyglądzie.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

19 komentarzy w “Recenzja: JWS IFAÍSTEIO

 1. Patryk napisał(a):

  Brzmi naprawde ciekawie,ale tak miedzy nami: kto chce miec tak brzydkie glosniki u siebie w domu? ?
  Oczywiscie to rzecz gustu jak zawsze w zyciu.

  Patryk.

 2. Piotr Ryka napisał(a):

  Brzydkie nie są. Raczej oryginalne. A mogą być wykończone tradycyjnie, tak więc nie ma problemu. Ale oczywiście surowa zaprawa może się nie podobać, podobnie jak modne na Zachodzie i w USA ściany z surowej cegły.

 3. Marecki napisał(a):

  Być może w przyszłości wezmę je pod uwagę, ale przydałoby się do nich dobre, analogowe i przystępne cenowo źródło. Niech będzie to np. taki Accuphase poniżej 10-ciu tys. 😀 Dac, albo jakiś ciekawy gramofon. No i nie można zapomnieć o wzmacniaczu. : ) Masz Piotrze coś ciekawego i przystępnego w zanadrzu?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Niedługo, choć nie tak zaraz, powinien być test taniego a legendarnego gramofonu Nottinghama, który przywrócono do produkcji. Z cyfrowych źródeł jest na przykład OPPO 105D. Tanie lampowe wzmacniacze Cayina są też bardzo dobre. Tak więc system spokojnie można stawiać. Paradoksalnie największy kłopot to okablowanie. Ale tu pomogą tanie Harmonixy.

   1. Marecki napisał(a):

    Słyszałem ostatnio o litewskich kablach Perkune – może warto by je sprawdzić. W temacie ituba coś się ruszyło?

    1. Piotr Ryka napisał(a):

     Ruszyło się z iTube, że przyjechał. Nie ma natomiast i raczej nie będzie iPower, tak więc trzeba będzie prawdopodobnie testować po kablu optycznym.

     1. Marecki napisał(a):

      Ale fajnie że jest itube. Zapomniłem zapytać o kabel od Forzy. Będzie w aktualizacji?

     2. Piotr Ryka napisał(a):

      Miał być, ale go nie ma. FAW chyba czuje się wystarczająco wypromowana i jej nie zależy.

     3. Marecki napisał(a):

      Trochę szkoda. Bo Noir pewnie wniósł by z powrotem trochę analogu. Ale to nic. Licze na ituba : )

 4. miroslaw frackowiak napisał(a):

  Jaka jest minmalna odleglosc ustawienia kolumn od tylnej sciany,bardzo jestem ciekawy.Recenzja super,budowa kolumn przypomina mi podobne ktore odsluchiwalem w UK, graly akurat z Lampizatorem, tylko one byly szerokie,technicznaie budowa bardzo podobna.
  Jesli tak graja i za taka cene to wspaniale kolumny do wzm lampowych,mozemy zaliczyc je na 100% do kolumn wysokoskutecznych i napewno dobrze gralyby z moim Carym 300B,ale juz kolumny mam tak ze nie bede ich sprawdzal.

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   U mnie stały jakieś 160 cm od ściany tylnej.

 5. Roman napisał(a):

  ” Paradoksalnie największy kłopot to okablowanie. Ale tu pomogą tanie Harmonixy.”
  Słuchałem bo polecałeś,fajne dosyć,ale brak im trochę masy.

 6. akbar napisał(a):

  Pisze Pan, że scena zaczynała się za linią głośników. Słuchałem głośników tubowych Avantgarde Acoustic, gdzie miałem wrażenie, że scena zaczyna się mocno przed głośnikami, co dawało też efekt pewnej „natarczywości”. Do tej pory wydawało mi się, że owo granie „na twarz” z Avantgarde jest typowe dla głośników tubowych. Tutaj czytam, że jest inaczej. Chciałem poznać Pana zdanie w tej kwestii.
  I jeszcze jedno. Do jakiego metrażu (od – do) Pana zdaniem „wulkany” są optymalne?

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Tuby Avantgarde, w każdym razie te duże, bo tylko takie u siebie miałem (konkretnie Duo Grosso), mają tendencję do bardzo mocnego wzbudzania całego pomieszczenia. To całkiem inny typ prezentacji niż u Ifaisteio, postrzegany przez słuchacza jako zanurzenie w muzykę a nie zewnętrzny jej ogląd.

   Co do metrażu, to u mnie jest 26 metrów kwadratowych z sufitem wysokim na 3,05 m. Było znakomicie, ale jak jest na mniejszym i większym metrażu, tego nie wiem. Podejrzewam, że od jakichś 18 metrów powinno być bardzo dobrze, a jakieś 35 powinno się jeszcze bez problemu nagłośnić. Ale to tylko przypuszczenia.

 7. Roman H napisał(a):

  Chciałbym wrócić jeszcze na chwilę do wątku o wzmocnieniu. Czy Pana zdaniem mocny (ok. 200W) tranzystor dobrze sprawdziłby się w roli źródła z tymi kolumnami? Innymi słowy – czy predyspozycje dla wzmacniacza lampowego nie wykluczają dobrej integracji z dobrym tranzystorem?
  I jeszcze jedno pytanie – rozumiem, że nie próbował Pan ustawiać tych kolumn blisko tylnej ściany dla sprawdzenia ew. różnic w dźwięku / obrazowaniu? Jakie są Pana ogólne doświadczenia z ustawianiem kolumn z BR z tyłu blisko ściany?
  Pozdrawiam.

  1. Piotr Ryka napisał(a):

   Może odpowiem w środę, jak przyjedzie konstruktor i z nim porozmawiam. Próbę z bliskim ustawieniem też spróbuję zrobić.

  2. Piotr Ryka napisał(a):

   Przetestowałem. Jest na miejscu Schiit Ragnarok, a to dość mocny tranzystor (2 x 60 W przy 8 Ohm). Zagrało pierwszorzędnie, jakby urządzenia były dostrajane. Nie tak dobrze jak z moimi lampami, ale naprawdę ekstra. Potem dostawiłem kolumny do ściany, tak z dystansem jakieś pół metra. Dźwięk się obniżył i ocieplił. Wciąż pozostał dobry i ciekawy, ale przestrzeń się zredukowała. Zrobiło się duszniej, ciaśniej, zdecydowanie mniej magicznie. To wciąż było dobre granie, ale już nie rewelacyjne.

   1. Roman H napisał(a):

    Dziękuję bardzo za to ćwiczenie. W zasadzie należało się takich wniosków spodziewać. Niedawno słuchałem monitorów AA (również z BR z tyłu) postawionych w zasadzie na środku pokoju i przestrzeń objawiła się spektakularna – obawiam się, że ona również zostałaby zduszona przez brak oddechu.
    Nieszczęsne kompromisy!

 8. Sebastian napisał(a):

  Opisywane kolumny skłądają się z
  2 x W.25.400.8.MCX
  2 x BMS 4524
  2 x zwrotnice
  2 obudowy

  Cena samych głośników to ok 1400zł (http://www.rockonpro.pl/bms-4524, http://stx.pl/w-25-400-8-mcx.html). Myślę że koszt produkcji elektroniki i obudowy jest dużo niższy (a może się mylę?). Z czego wynika więc cena kolumn? Czy producenci ustalają ceny kolumn na podstawie kosztów produkcji czy z jakości dźwięku jaki dane kolumny oferują.

  W żaden sposób nie chcę umniejszyć producentowi, ani nie twierdzę że te kolumny są drogie, nie słuchałem ich a wiedzę i doświadczenie w zakresie audio dopiero powoli zdobywam. Po prostu zastanawiam się od czego zależy cena kolumn w ogóle. Z doświadczenia własnego oraz innych wiem, że często kolumny dużo tańsze zagrają lepiej od droższych. Przeglądając oferty różnych producentów często widzę że kolumny o podobnych parametrach potrafią bardzo różnić się w cenie. Mamy np budżetową wersje Dali Zensor 3 i teoretycznie dość podobną kolumnę kilka klas wyżej Dali Rubicon 2. Różnica w cenie 4 krotna. Czy faktycznie Rubicony posiadają jakieś kosztowne technologię które uzasadniają różnice w cenie, czy po prostu producent arbitralnie uznał że grają na tyle dobrze że warte są ceny.

  P.S. Zastanawiam się nad zamianą swoich Zensor 3 być może na Rubicony 2 lub 5 lub JWS IFAÍSTEIO lub coś jeszcze innego w podobnym przedziale cenowym (na razie robię listę kandydatów do odsłuchu).
  P.S.2 Z racji tego ze jest to mój pierwszy post tutaj, pozdrawiam autora i gratuluje niepowtarzalnego stylu i atmosfery artykułów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy