Recenzja: Schiit Lyr

Shiit_Lyr_7   O amerykańskiej firmie Schiit i jej ekstrawaganckim pomyśle na autopromocję zawartym w obscenicznej nazwie pisałem niedawno recenzując ich flagowego Mjølnira. Pora zejść stopień niżej i posłuchać najbardziej znanego wyrobu pomysłowych Kalifornijczyków, wzmacniacza słuchawkowego Lyr. Stał się on prawdziwą sensacją i jeśli szukać przykładów audiofilskich wyrobów cenionych za wspaniałe brzmienie przy jednoczesnych niewielkich kosztach, to Lyr znalazłby się niewątpliwie w najściślejszej czołówce. Grono jego posiadaczy manifestujących nieustający entuzjazm jest liczne i donośne. Jemu to przede wszystkim firma Shiit zawdzięcza szybko rosnącą sławę oraz wysoką pozycję w branży.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

45 komentarzy w “Recenzja: Schiit Lyr

 1. roman pisze:

  Mam zestaw Schiita,co do LYRA to potrzebuje on dobrego źródła ,niestety pasujący do niego wymiarem BIFROST nie jest odpowiednim kompanem ponieważ brzmi za cieńko a sam lyr też nie ma nasyconego brzmienia.U mnie HD-600 w tym zestawie praktycznie nie grają ,kompletny brak wypełnienia,bronią się jakoś DT-990 PRO,a mam w LYRZE lampy 6N23P ,które biją na głowe Philipsa SQ ,które również posiadam.
  A jak LYR ma się do Sonic Pearl ?

  1. Kris pisze:

   Mam LYR-a , gra z odtwarzaczem Accuphasse dp-400, na słuchawkach HiFI-Man HE-500, – wymiata!!. Radzę zmienić słuchawki.

 2. roman pisze:

  Zaciekawiło mnie jeszcze to co piszesz o gorącym przewodzie,w gniazdku to sprawa prosta,natomiast w kablu ma być po prawej stronie wtedy kiedy patrze na wtyczkę kabla skierowaną w moją stronę ,czyli widzę te otwory ? To znaczy że do urządzenia,powiedzmy że do lyra w sytuacji gdy stoi przedemną dokładnie jak na środkowym zdjęciu ( patrz na zdjęcie na tej stronie ) napięcie wejdzie od strony lewej urządzenia ?
  Czemu pytam,bo fabrycznie konfekcjonowane kable mają różnie puszczoną gorącą żyłe ,ten od Lyra miał tak jak napisałeś ,ale ten od Bifrosta odwrotnie .Sprawdziłem też kilka innych kabli jakie miałem w domu i mają odwrotnie niż piszesz że powinno byc.

  1. roman pisze:

   pisząc o środkowym zdjęciu mam na myśli zdjęcia na stronie trzeciej tego testu

 3. Piotr Ryka pisze:

  Odnośnie samego Lyra. Nie posiada on masy własnej. Dociążenie musi dostać od źródła. Nie ma też specjalnie dużego nasycenia barwą ani głębi brzmienia. Wszystko to musi być wydobyte z płyty przez odpowiednie źródło, czyli porządny odtwarzacz, albo ewentualnie lepsze lampy, ale u niego wymiana lamp nie daje spektakularnych efektów. Dlatego Lyr niespecjalnie sprawdza się z komputerem, bo karty komputerowe zwykle nie błyszczą w tych aspektach. Domeną Lyra jest drajw, power, szybkość, energia, rozmach.
  Odnośnie porównania z Sonic Pearl, to ten jest z kolei trochę jak tranzystorowa lampa. Posiada te rzeczy, których Lyrowi brakuje, a pod tymi względami, pod którymi Lyr jest najlepszy, jest z kolei słabszy od niego. Dlatego Lyr potrzebuje dobrego źródła, a Sonic Perl niekoniecznie, i dlatego to on lepiej będzie grał z komputerem.

  Co do wtyczek. Postaw Lyra przodem do siebie, tak jak to zawsze się robi gdy czegoś używać. Po prostu potencjometrem w swoją stronę. Weź teraz do ręki kabel zasilający jakbyś chciał go do Lyra wetknąć, czyli dziurami w swoją stronę. Trzymaj go tak, żeby otwór uziemienia był u góry. Żyła gorąca powinna być teraz po prawej. Jeżeli jest, wetknij i będzie OK.

  Z powodów niewiadomych większość kabli ma odwrócone fazy. Trochę ponad połowa. Na trzy posiadane przeze mnie kable audiofilskie, dwa były sfazowane niewłaściwie. Najprostsze wytłumaczenie dlaczego tak jest nasuwa się takie, że sprzęt podłączony niewłaściwie ma krótszą żywotność i większą awaryjność, a więc lepiej się na nim zarabia.

  1. Grzegorz pisze:

   witam
   puszczam muzykę z komputera i puszczam przez dac M2Tech Young który wpięty jest do Nad 326 Bee czy Lyr sprawdzi się w moim systemie? Bardzo proszę o odpowiedż gdyż jestem już prawie zdecydowany na 100% na kupno tego wzmacniacza

   1. Piotr Ryka pisze:

    Nie polecam Lyra do stacjonarnego komputera. Nie polecam żadnego lampowego wzmacniacza bez wypróbowania. Do laptopa prędzej, ale stacjonarne komputery generują silne pole magnetyczne, a lampy zbierają je jak mikrofony i w efekcie dostajemy w słuchawkach sporą dawkę zakłóceń. Do komputerów zdecydowanie bezpieczniejsze są wzmacniacze tranzystorowe. Lampowe muszą stać od komputera daleko, a i to nie zawsze pomaga.

 4. Michal W. pisze:

  Ja jeszcze dodam gwoli ścisłości, że jeżeli gniazdo w ścianie ma bolec u góry, to faza powinna znajdować się po lewej stronie. Problemem są gniazda ścienne podwójne, bo są tak zbudowane, że dla dolnego gniazda bolec jest u góry, a dla górnego u dołu. Tu już trzeba sprawdzić samemu które z tych gniazd ma prawidłowo fazę, a które odwrotnie, gdyż to zależy od preferencji montera, który wkręcał gniazdo. Styki fazy i zera są w nich wspólne dla obydwu gniazd, więc jeden da po lewej, drugi po prawej. Raczej powinien dać po lewej, bo jakby wkręcał gniazdo pojedyncze, to bolec lepiej dać do góry z racji konstrukcji wtyczek, więc też wyjdzie faza po lewej.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Michał, kurczę, nie rób ściemy. Jak bolec u góry, to faza po prawej. I tak samo jak patrzysz na wtyczkę.

   1. roman pisze:

    Piotrze a słyszysz różnicę po zmianie fazy,czy sprawdzałeś jak to wpływa na LYRA ?

    1. Piotr Ryka pisze:

     Nie sprawdzałem akurat u Lyra, bo u mnie wszystko jest zawsze jak trzeba. Syn go zabrał go do swojego komputera i tam się rozgrzał. Zdziwiłem się dlaczego, sprawdziłem fazy, no i masz, były odwrócone. Sprawdzałem kiedyś inne urządzenia. Nie zawsze jest to słyszalne, ale często jest. W moim wzmacniaczu poza tym jak odwrócić fazy, to lampy gongują.

  2. Fistaszeq pisze:

   Z całą pewnością poprawnie zmontowane gniazdo na ścianie posiada przewód (otwór) fazowy po LEWEJ stronie a „bolec” ochronny ponad otworami.

 5. roman pisze:

  Panowie zdecydujcie się,nie będę przekładać przewodów w nieskończoność. 😉

 6. Michal W. pisze:

  Ja pisałem gdzie ma być faza w gnieździe. Jak bolec u góry, to faza po lewej. Jak patrzysz na wtyczkę do gniazda bolcami do siebie, to bolec fazowy jest po prawej stronie, gdy otwór na bolec uziemiający jest u góry. Inna sprawa, że wpływ podłączenia fazy na temparaturę wzmacniacza jest zjawiskiem przedziwnym i musi mieć coś wspólnego z geometrią i umiejscowieniem transformatora we wzmacniaczu.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Gdyby było jak piszesz, to żyły musiałyby się w przewodzie krzyżować. Faza jest zawsze po prawej jak uziom jest u góry. I w gniazdku ściennym, i we wtyku.

 7. Michal W. pisze:

  Tylko że domyślne położenie pinu uziemiającego w gnieździe sprzętowym jest u dołu. Wystarczy popatrzeć na to jak są napisy na każdej z wtyczek kabla „komputerowego”. Wtedy się nic nie krzyżuje.

 8. Piotr Ryka pisze:

  Michał, nie róbmy ludziom z mózgu wody. Napisałem, że jak się trzyma wtyk kabla sieciowego patrząc mu w dziury, ten wtyk co jest po stronie sprzętu a nie ściany czy listwy, to jak uziom będzie u góry, to żyła gorąca ma być po prawej. Tyle, reszta nieważna.

  1. Michal W. pisze:

   Reszta też jest ważna, bo czy faza będzie w lewej czy prawej dziurce, to wynik:
   1. prawidłowo połączonego kabla zasilającego
   2. prawidłowo połączonej listwy zasilającej
   3. prawidłowo podłączonej fazy i neutralnego w gnieździe w ścianie.
   Nieparzysta liczba błędów implikuje sytuację odwrotną do oczekiwanej, czyli faza ląduje w lewej dziurce złącza IEC. Gniazdo i wtyk Schuko dają możliwość odwrócenia sobie sytuacji w dowolnym miejscu, a sprawdzić należy kontrolką.

  2. Maciej pisze:

   Niestety nie ma reguły, jedni producenci dają po prawej fazę inni po lewej, zarówno w urządzeniach jak i kablach. Nie ma standardu. Ja tam gdzie mam na to wpływ trzymam się 'stadardu’ że patrząc na gniazdo urządzenia (widząc urządzenie z tyłu) z uziomem na górze to faza po prawej. Ale rozmawiałem z człowiekiem który w 5 kupionych kablach Furutecha miał w 3-ch fazy po prawej a w 2-ch po lewej. Wielu monterów gniazdek ściennych tez robi tak jak im łatwiej..
   Wniosek: tylko neonówka tudzież miernik prawdę Ci powie, no ewentualnie uszy.

   1. Maciej pisze:

    Przepraszam, jakaś afazja mieszana starcza mi się włącza: miało być po lewej w tym zdaniu:
    „Ja tam gdzie mam na to wpływ trzymam się ‘stadardu’ że patrząc na gniazdo urządzenia (widząc urządzenie z tyłu) z uziomem na górze to faza po prawej. „

 9. roman pisze:

  co do nagrzewania się Lyra ,to nie widzę różnicy ,kilka godzin podłączony był w jedną kilka w drugą stronę…

  1. Piotr Ryka pisze:

   Widocznie masz dwukierunkowego. Mój nagrzewa się po parudziesięciu minutach. Sprawdzałem dwa razy.

 10. roman pisze:

  Jeżeli mój DAC nie daje wystarczająco gęstego dźwięku do LYRA ,a na chwilę obecną nie kupię nowego DACA ( coś przy nim kombinuję ,ale nie wiem co z tego wyjdzie)to może jakieś słuchawki dodadzą wypełnienia ,musiały by być bardziej nasycone od DT 990 PRO 250 ohm.
  A może jednak zostawić słuchawki jakie mam ,czyli te co wyżej + HD-600 i wymienić DACa ?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Zależy ile możesz wydać na słuchawki. Na pewno gęściej zagrają Denony AH-D600, ale to słuchawki zamknięte, a nie każdy takie lubi.

 11. roman pisze:

  powiedzmy że 3500 do 4000 ,albo DAC ,albo słuchawki ,ten zakup był by ostatnim posunięciem na jakie było by mnie stać i musiało by to być najlepsze możliwe,drugiego ruchu nie będzie

 12. Piotr Ryka pisze:

  Nie umiem odpowiedzieć na takie pytanie. W Krakowie można posłuchać Denonów w Galerii Krakowskiej, w salonie Denona. Pewnie gdzie indziej też można. Za cztery tysiące to można kupić w Anglii na promocji Denony AH-D7100. Ale czy to zagra, czy będzie się podobało? Teoretycznie i na wyczucie – powinno. Ale gwarancji nie ma.

 13. Sebastian pisze:

  Piotrze a czy przy testach D7100 zauważyłeś wycofaną średnicę? Szczególnie początek średnicy? Moje słuchawki mają co prawda dopiero koło 70h na zegarze a ponoć średnica wyrównuje się znacznie później ale jestem ciekawy jak to było z Twoim egzemplarzem testowym i ile godzin miał wygrzanych jak wziąłeś się formowanie opinii i oceny?

  Pozdrawiam

 14. Piotr Ryka pisze:

  Nie wiem ile miały godzin na liczniku, bo to było demo dystrybutora, ale na pewno sporo. Wycofanej średnicy nie odnotowałem.

 15. Michal W. pisze:

  Ja powinienem mieć nówki AH-D7100 w ten piątek z UK. Całkowity koszt zakupu 2360zł z wysyłką DPD standard. Niestety nie porównam do Grado PS1000 teraz, gdyż te poleciały do naprawy, ale zamierzam przeczesać temat strojenia wzmacniacza pod ich kątem oraz zobaczyć jak grają z innym kablem jeśli tylko uda się kupić odpowiednie wtyczki.

  1. Piotr Ryka pisze:

   To tylko pogratulować i pozazdrościć. Od czasów kiedy za 2700 zł można było kupić AKG K1000, tej klasy słuchawek za takie pieniądze nie było szans nowych zdobyć. Wtyki do kupienia w Nautilusie.

  2. Sebastian pisze:

   Ja z kolei powinienem mieć w tym tygodniu spóźnionego już kilka ładnych dni Eximusa DP-1.

   A D7100 pewno kupowałeś u tego samego dystrybutora co ja w UK bo cena plus minus ta sama 🙂

   Pozdrawiam

 16. roman pisze:

  Piotrze ,dziękuję Ci za ten test,czytanie Twoich testów to prawdziwa przyjemność.Mają one dla mnie prawdziwą wartość bo testujesz urządzenie na różne sposoby z różnymi słuchawkami ,co mi po teście z którego dowiem się że urządzenie jest super ,ale nie wiem jak grało w różnych zestawieniach.
  Szczególnie chciałem podziękować na zwrócenie uwagi odnośnie umiejscowienia fazy,podłączyłem tak jak sugerowałeś i nastąpiła lekka ,ale istotna poprawa dźwięku ,znikło przymulenie jest bardziej klarownie .
  I na koniec chciałem pochwalić Michała W. Poprawił mi Schiita Bifrost ,nie zmienił charakteru urządzenia a jedynie „wyczyśćił” brzmienie ,zmiana nie jest ogromna ale słucha się przyjemniej.
  Dzięki panowie.

 17. Kuba pisze:

  Bardzo się cieszę ,że blog tętni życiem, jak zwykle świetna recenzja.

 18. BartekOstaszewski pisze:

  Ciezko jest znalezc hifiphilosophy.com w googlach na niektore slowa kluczowe, przydaloby sie pozycjonowanie, polecam podpiac sie podpiac system wymiany linkow, im wiecej masz podstron tym wiecej punktow otrzymasz. Punkty mozesz przeznaczyc na linki do twojej strony czyli masz seo za darmo.
  Wystarczy poszukac w google – seo stronka z seo poradami – tu jest wszystko opisane, napewno ci sie przyda, ruch na stronie powinien wzrosnac nawet kilka razy
  pozdro

 19. tom pisze:

  witam, mam pytanie na ile ten wzmacniacz słuchawkowy wniesie jakosci brzmienia do sluchawek akg k 550? w planach mam wymiane sluchawek na audiotechnica.

 20. PIotr Ryka pisze:

  Do K550 powinien być bardzo dobry, ale Audio-Technica jest kapryśna i wymaga wcześniejszego wspólnego posłuchania.

 21. tom pisze:

  A wg Pana, ktory z wzmacniaczy sluchawkowych w cenie do 2500zl bedzie najlepszym partnerem dla sluchawek AKG k 550? Chodzi o lepsze ukazanie barwy, o troche wiecej ciepla w glosie i wiecej muzykalnosci, a jednoczesnie wzmacniacz bedzie otworem do zakupu lepszym sluchawek?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nieco przekracza budżet, ale warto sięgnąć po PhaSta. Recenzja jest tutaj, wystarczy wpisać PhaSt w wyszukiwarkę.

 22. tom pisze:

  a czy wzmacniacz hifiman ef 5 tez jest dobrym wyborem dla akg k 550???

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie.

 23. tom pisze:

  ciekawie sie zapowiada tanszy Heed Canamp II.

 24. roman pisze:

  Heed Canamp to muzykalny nawet bardzo muzykalny wzmacniacz,gra trójwymiarowo dobry wzmaczniacz do słuchawek w cenie poniżej 2000zł.

 25. Czesiek pisze:

  Dzień dobry,
  Panie Piotrze mam pytanie – czy ten wzmacniacz będzie odpowiednim kompanem dla ATH AD2000X?

  Dziękuję i pozdrawiam.

  1. PIotr Ryka pisze:

   Możliwe, ale niekoniecznie. Radziłbym kupić Phasta. Kosztuje podobnie a brzmieniowo jest lepszy.

   1. Czesiek pisze:

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam
    Czesiek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy