Recenzja: Sennheiser HD 800 S

Sennheiser_HD800S_023_HiFiPhilosophy   To raz jeszcze słuchawki i znów ekskluzywne. W dodatku nawet bardziej, bo flagowe a nie tylko uplasowane wysoko na słuchawkowych szczeblach społecznych. Z tym, że można do tego podchodzić dwojako. Bo z jednej strony są faktycznie szczytowe, jako że lepszych od Sennheisera w tej chwili nie kupicie, lecz z drugiej nie do końca, gdyż istnieje już i nawet był prezentowany model wyższy – elektrostatyczny, jubileuszowy, niezwykły. Jego polska premiera ma się odbyć na pokazie zamkniętym w połowie marca, a póki co debiutuje, i to jak najbardziej rynkowo, poprawiona wersja flagowych słuchawek dynamicznych HD 800. Opatrzono ją symbolem HD 800 S, gdzie owo „S”, tak jak „X” albo „Z” u Audio-Techniki, bądź „i” czy „e” u Grado, znakuje nowszą wersję – technicznie uszlachetnioną – sławnych i już obrosłych licznymi opowieściami flagowców dotychczasowych.

A moje z nimi boje to też niezgorsze pasmo potyczek, toczonych od samego początku i z epizodem ostatnim nie dalszym jak kilka dni temu, gdy brały udział w recenzowaniu najnowszej Audio-Techniki ATH-W1000Z. Napisałem tam wówczas, że zachodzą z tymi HD 800 zasadnicze problemy w odniesieniu do ferowania ocen, ponieważ bardzo różna w nich bywa reprodukcja wysokich tonów, a także bardzo różnie się zachowują w zależności od wzmacniacza oraz dramatycznie reagują na zmianę okablowania.

Ta różnorodna zmienność, naprawdę nieraz drastyczna, nie jest wcale moim ani czyimś wymysłem, efektem jakiegoś recenzorskiego kaprysu, tylko źródłem licznych o tych słuchawkach opinii, a nawet legend. Jedna pośród nich jest szczególnie utarta i na trwałe wprowadzona w obieg; głosząca, iż te z początku produkcji grały inaczej – bardziej łagodnie i na większym obszarze – podczas gdy obecne są bardziej agresywne i scenę mają mniejszą. Sam byłem tego zdania i się bez bicia przyznaję, ale to nie jest prawda. To znaczy, możliwe iż faktycznie Sennheiser coś pozmieniał, próbując większy ład brzmieniowy w swoim flagowcu wprowadzić, tak żeby stał się bardziej jednolity – grający jednym stylem niezależnie od okoliczności. Ale jeżeli nawet, to zmiany te były bardzo nieznaczne, a twierdzenie, że dawne całkiem były inne, nie ma pokrycia w faktach. Piszę to z pełnym przekonaniem, ponieważ dwakroć takich z początku produkcji o wieloletnim stażu słuchałem, i oba egzemplarze okazały się grać wcale nie łagodnie, tylko jak najbardziej konkretnie, z bardzo wyrazistym rysunkiem i pełną ekspozycją sopranów. Natomiast faktem jest, i to faktem niezbitym, że od słuchawek Sennheiser HD 800 otrzymać możemy brzmienia różne, różniste. (Jak mawiał Bohdan Smoleń.) Dwa tylko, gdy chodzi o styl, natomiast całą gamę jak chodzi o jakość. Te style to łagodność aż nieraz przeradzająca się w nudę, a z drugiej pikanteria, przez niektórych krytykowana za zbytnią właśnie pikantność.

Natychmiast to uzmysławia, z jak wielkim do czynienia mamy rozrzutem, co prokuruje, też prędko, chwiejność ocen. Bo jedni szalenie chwalą i żyć bez tych HD 800 nie mogą, a inni odkładają i idą szukać dalej. Niemniej gadanie gadaniem, a fakty okazują się takie, że spośród słuchawek flagowych, uchodzących za naprawdę wybitne, żadne z pozostałych nawet nie zbliżają się pod względem ilości sprzedanych egzemplarzy. Sprzedał już bowiem Sennheiser tych swoich „osiemsetek” ponad sześćdziesiąt tysięcy, co jest wynikiem rewelacyjnym, zważywszy cenę i skalę konkurencji. Aż tak mu dobrze z tym szło, że cenę wyjściową podbił, a nie ulega też kwestii, że stały się te HD 800 słuchawkowym klasykiem, i jeśli ktoś gdzieś się słuchawkami wysokiej klasy pragnie podeprzeć, to właśnie w pierwszym rzędzie tych HD 800 użyje. Podobnie zawodowi recenzenci niezmiennie, zawzięcie chwalą; i nie spotkałem żadnego prócz siebie (ale siebie dość często spotykam), który by coś nieprzychylnego przy jakiejś okazji choć pisnął. Oczywiście mogę się mylić, bo trudno znać wszystkie recenzje, ale jakoś nie napotkałem. Lecz to wcale grzech żaden i nic a nic nie zarzucam, jako że te Sennheiser HD 800 grać potrafią zachwycająco. Zwłaszcza kiedy im wdrożyć kabel Entreq Atlantis i podpiąć do wzmacniacza Bakoon HPA-21, albo jeszcze lepiej EternalArts OTL. To się staje ucztą dla ucha i bez mała sam sennheiserowski Orfeusz z tą swoją dziesięć razy wyższą ceną może się poczuć nieswojo, a szkoda tylko, że rewelacyjny kabel Entreqa nie jest już oferowany, a wspomniane wzmacniacze, szczególnie ten drugi, też bardzo drogo kosztują. No ale jest potencjał, co do tego bez kwestii, a jedynie dość trudny do wyzyskania tak na zupełną skalę.

Poza problemem technicznym, różne opowieści rodzącym, był także może nie problem, ale coś na kształt chętki. Otóż słuchawki wygląd posiadają ciekawy, bardzo modernistyczny, który aż sam o to prosi, by zaoferować go w różnych barwach. Tymczasem Sennheiser czepił się srebra z uporem, z powodów mi nie znanych, oferując flagowy swój wyrób o jednym tylko, srebrzystym obliczu. A w Internecie aż gęsto od innych pomysłów kolorystycznych, które użytkownicy na własną rękę czynili, smak innym z kolei czyniąc.

Dwie przeto były sprawy do wzięcia pod rozwagę i ponownego opracowania: wygląd oraz styl brzmienia. Bagatela! – rzec można, no ale fakty są takie. Coś trzeba było zrobić z tym rozrzutem sopranów i cośkolwiek w kwestii wyglądu.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

76 komentarzy w “Recenzja: Sennheiser HD 800 S

 1. Patryk pisze:

  Wow!Bardzo dziekuje za test HD800-S. Bardzo dobra recenzja jak zawsze i porownanie ze srebrnymi HD800 z pana strony, ktora czatalo mi sie bardzo dobrze i przyjemnie. Widze wszystko tak samo jak pan. HD800S sa ogolnie lepszymi sluchawkami,ale dla posiadaczy srebrnych HD800 to dosc drogi interes ,jezeli chodzi o zmiane i przejscie na nowe.
  Sam slucham podlaczonych pod Brystona BHA i jestem bardzo zadowolony. Krolem basu pozostaja dla mnie nadal Audeze-XC (cos wspanialego po prostu)

  Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za test.

  Patryk.

  1. Tadeusz pisze:

   Patryk które masz te Sennki HD800 czy HD800s ?

 2. fon pisze:

  Te ceny to są z kosmosu …jak wyszły HD800 to kosztowały coś koło 3000zł teraz masakra ,dlatego dobrze,że jest taki Audioqest NH dla mnie równie dobre co Sennheiser

  1. Patryk pisze:

   Fakt,ze nie sluchalem NH,ale wierzyc mi sie nie chce,ze graja tak samo dobrze jak HD800.Chetnie ich poslucham jak tylko bede mogl.
   Patryk.

   1. fon pisze:

    Nh nie grają identycznie jak 800 to trochę inny styl ale równie klasowy i są mega wygodne ,dla mnie 800 mają za duże muszle zachodzące na policzki ,to mnie w nich denerwowało i chyba dlatego ich nie mam

    1. Patryk pisze:

     Dla mnie HD800 to najwygodniejsze sluchawki na swiecie.Rozumiem cie, jezeli wchodza na policzki.
     Dzisiaj tak ogolnie to szaleja wszyscy z cenami.Hifiman 1000 to szalenstwo.Pieknie graja i bardzo wygodne,ale jakosc wykonania to zart za te pieniadze.Traca wiele osob dokladnie przez to.

     Jezeli chodzi o dzwiek i cene to FinalAudio Sonorous 6 sa najlepszymi sluchawkami ktorych sluchalem.

     Patryk.

     1. Wiceprezes pisze:

      Ja z HD800 mam ogromny problem – jak bym nie poruszył głową to od razu lecą do przodu. Tak bardzo chciałbym je lubić, a nie mogę… Natomiast ergonomia NH to poezja – godziny długie z nimi na uszach spędziłem i nigdy mnie nie zmęczyły. Po prostu cudowne pod tym względem 🙂

      A co do cen, to faktycznie niektórzy księgowi i marketingowcy z dobrze znanych nam firm powinni iść na spacer jakiś, przemyśleć na spokojnie kilka spraw… 😉

 3. Mariusz pisze:

  Panie Piotrze czy sluchal pan EternalArts otl rekomenduje pan go do Hd 800 moze napisz pan cos wiecej na ten temat

 4. Piotr Ryka pisze:

  Wzmacniacz był na Audio Show w 2014 roku. Jest niewątpliwie wybitny, a najlepszym tego dowodem, że w tym samym 2014 stał w Monachium razem z Orfeuszem. Można było porównać i HD 800 napędzane przez Ethernal Arts nawiązywały równorzędną walkę. Kosztuje niestety 10 tysięcy euro.

 5. Jarek pisze:

  Piotr,
  są inne słuchawki, których powinieneś posłuchać. Tak się składa, że mam HD800s, ale mam też Enigmacoustics Dharma D1000 – hybrydowa konstrukcja 🙂
  Bardzo wciągające brzmienie. HD800s grają bardziej liniowo, D1000 są bardziej postawione na fun, ale mają fenomenalną średnicę. To trochę podobny patent brzmieniowy jak w HE1000, gdzie centrum uwagi jest średnica i od niej rozchodzą się pozostałe części pasma. D1000 mają lepszą górę od HE1000 🙂

  1. Piotr Ryka pisze:

   Jest mnóstwo słuchawek do posłuchania i ta hybryda też. Na razie mam ustawiony kalendarz zajęć na jakieś trzy tygodnie, a pod koniec lutego – ale to nie jest pewne – być może zjawią się bardzo ciekawe słuchawki. Takie nieobecne w Polsce.

 6. kabak1991 pisze:

  Dobra recenzja, pamiętając jak brzmiały tamte stare HD800, mniej więcej można sobie z wizualizować co zostało poprawione, nie wiem czy zabieg opisany dotyczący sceny i układu jej w słuchawkach to zmiana na lepsze czy po prostu zmiana, ale myślę że utemperowanie wysokich tonów powinno wyjść na dobre. Pamiętam jak oglądałem relację pewnego audiofila z USA który zmienił stare HD800 na LCD2. Argumentował to tak że po długim słuchaniu HD800 słychać „ringing” w uszach, a na ociężałych, wypełnionych po brzegi LCD2 tego nie doświadcza. Sam zapamiętałem HD800 jako takie słuchawki których chce się słuchać głośniej i głośniej, to nie jest jak z DT150 które pomimo neutralności angażują, słuchając HD800 ciężko było mi się zaangażować w muzykę, słyszałem za to okazałą doskonałość dźwięków, rozpiętość, klarowność, czystość, rozdzielczość, jednak kiedy na chwilę zacząłem się zastanawiać nad czymś w czasie słuchania, od razu wychodziłem z przekazu. To oczywiście nie przeszkadza temu że technicznie to chyba wciąż najlepsze słuchawki jakie słyszałem. Ale z tym co mam wolę DT150 na dzień dzisiejszy.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Tak jak napisałem – nowe HD 800 są łatwiejsze do słuchania i łatwiejsze dla wzmacniaczy. Ale dotychczasowe z odpowiednim wzmacniaczem są naprawdę rewelacyjne.

   1. kabak1991 pisze:

    Nie wątpię. Kolega słuchał ich z AudioReserch CD9 albo 8 jako źródło (tych starych), ponoć rewelacja. Nie pamiętam wzmacniacza niestety, chyba to był BlackPearl naszego kolegi Michała. Potencjał tych słuchawek zauważyłem szybko, wystarczyło dać im inne pliki, lepszej jakości, reagowały natychmiast. One pokazują każdy klocek z osobna w torze od razu. Zastanawiam się gdzie może leżeć kres ich możliwości. Ale wiem jedno, da się z nich wyciągnąć baaardzo dużo, tylko trzeba mieć odpowiednią aparaturę, bardzo często tą najdroższą najwyższych lotów z tego co widzę. Chociaż z moim BlackPearl grały dobrze, a potwornie drogi jak na możliwości to on nie jest. Ciekawią mnie bardzo te HD800 nowe bo stare zapamiętałem własnie jako jedne z najlepszych.

    A takie pytanie do Ciebie Piotrze, wiesz może jak Ultrasone E5 łapią synergię z BP Michała?

    1. Piotr Ryka pisze:

     Synergia HD 800 z BP jest średnia. Grają dobrze, ale dalekie to jest od kresu ich możliwości. Nie jest z nim nudno, a to ważne. Ten wzmacniacz był strojony pod Grado, a więc na niską impedancję. I z Grado GS1000 gra rewelacyjnie.

 7. Mariusz pisze:

  Piotr najdrozszy wzmacniacz sluchawkowy EternalArts znalazlem za 3500 euro
  http://www.eternalarts.de/en/node/313.html.

  1. Wiceprezes pisze:

   Standardowa wersja HPL faktycznie kosztuje 3.500 Euro. Dr Schwabe proponuje również (przynajmniej tak było w 2014) wersję full-upgrade, z wyselekcjonowanymi, rzadkimi komponentami i tylko na specjalne zamówienie. Tak samo jest u Audiona – wzmacniacz PX25 normalnie kosztuje 18 tyś. złotych, ale można też zamówić wersję full za jakieś 40 tys…

 8. Patryk pisze:

  Bardzo polecam,naprawde bardzo duo: HD800-S + Bryston BHA-1.
  Sluchawki graja coraz lepiej.Kolega twierdzi, ze dopiero po 150 godz.pokazaly jak wspaniale potrafia zagrac.
  Z mojej strony moge powiedziec, ze w polaczeniu z Brystonem jest fantastycznie.

  Patryk.

  1. Jarek pisze:

   Moje HD800s najbardziej mi się podobają z combo Fostexa HP-A8c 🙂 Zwłaszcza wokale w muzyce klasycznej – kapitalna sprawa 🙂

   1. Patryk pisze:

    Dzwieku Fostexa HP-A8c nie znam, ale „pilota” zazdroszcze 🙂

   2. Piotr Ryka pisze:

    A czemu Fostex a nie Headonic?

    1. Jarek pisze:

     Fostex jako combo 😉 Headonic jako wzmacniacz 🙂

     1. Piotr Ryka pisze:

      No ale to lepiej grają prosto z Fostexa, czy po Headonicu?

 9. fon pisze:

  Jak wypadają NH w porównaniu do HD800s

  1. Piotr Ryka pisze:

   Wypadają podobnie jakościowo, ale HD 800S mają bardziej autentycznie brzmiące wokale. Takie mocniej przywołujące obecność.

 10. David_Ames pisze:

  Witam. A gdyby miał Pan porównać HD 800s do flagowca AKG, czyli modelu K812 pro (na kablu FAW Noir), według własnego gustu, to które słuchawki by Pan preferował?

  1. PIotr Ryka pisze:

   W recenzji tych AKG zawarte jest porównanie do HD800 jeszcze bez S. Proszę rzucić okiem. Co do takich narzucających się różnic, to AKG grają na mniejszej scenie i są brzmieniowo nieznacznie bardziej drapieżne. Takie bardziej w zwarciu i chropawym dotyku. A Sennheiser bardziej z ogładą, dokładnym formowaniem dźwięków i ukazywaniem ich na szerszych planach; z większym naciskiem na ambience a mniejszym na bezpośredni kontakt. Natomiast co się woli, to już indywidualna sprawa, związana z danym słuchaczem.

 11. TOM pisze:

  Mam do Pana pytania dot tych sennheiserow: 1. Czy na poczatek, czyli do momentu zakupu wzmacniacza słuchawkowego, wbudowany wzmacniacz słuchawkowy w Marantz SA 7003 poradzi sobie z tymi sluchawkami?
  2. Czy w/w sluchawki sa solidnie wykonane?
  3. Jaki wzmacniacz słuchawkowy do 6000zl poradzi sobie idealnie z tymi sluchawkami? No i czy tanszy wzmacniacz tez sobie dobrze poradzi?
  4. Domyślam sie, ze do muzyki klasycznej bedzie to dobry wybor?

 12. PIotr Ryka pisze:

  Marantz sobie powinien poradzić. Wykonane są bardzo solidnie i są efektowne. Do 6000 PLN zdecydowanie polecam wzmacniacz iCan SE z osobnym wejściowym stopniem lampowym iTube. Do muzyki poważnej będą znakomite. Grają podobnie do prawdziwych głośnikowych kolumn.

  1. Piotr pisze:

   A który ze znanych Panu kabli najbardziej nasyci, wypełni substancją, doda „ciała” w dźwięku hd800s jednocześnie nie pozbawiając ich przejrzystości i precyzji ?

   1. Piotr+Ryka pisze:

    Odpowiem inaczej: Najlepiej grające HD 800 słyszałem z Entreq Atlantis (nie znam aktualnej ceny, gdzieś pewnie pomiędzy pięć a osiem tysięcy), na drugim miejscu Tonalium (około trzech). Jeden i drugi kabel czynią ich dźwięk pełniejszym, a przede wszystkim prawdziwszym. Ale niedroga w porównaniu do tamtych Foraza także poprawi wypełnienie.

    1. Piotr pisze:

     Rozumiem, a gdzie plasuje się kabel firmy Luna ? Z recenzji można wnioskować ze jest równorzędny z tonalium ale rozumiem ze nie wypełnia tak dźwięku jak on tylko stawia bardziej na energię blask i dynamikę ? I niewiem czy to ma dużo zmienia ale testował Pan kable z oryginalnymi Hd 800 a ja potrzebuje do 800S czy zależności będą tu takie same ? Serdecznie Pozdrawiam

     1. Piotr+Ryka pisze:

      Luna jest trochę ciemniejszy i bardziej echowy. Faktycznie równorzędny. Dodatek S raczej niczego nie zmienia.

 13. Robert pisze:

  Lepiej wybrać wersje hd 800 albo z dopiskiem s? Która wersja bardziej nadaje się do muzyki klasycznej i piękna ukazania wokali? W tym pięknej średnicy? Czy raczej Akg k 812 wygrywają na tym polu?

 14. PIotr Ryka pisze:

  AKG i Senheiser to równorzędne słuchawki. Proszę zajrzeć do recenzji K812.

  HD 800S są bardziej wybaczające dla wzmacniaczy od HD 800. Nie robią problemów z sopranami, są łagodniejsze. Do HD 800 potrzebny jest lepszy wzmacniacz.

 15. T pisze:

  Jak tutaj wyglada średnica, bo czytałem kilka recenzji, gdzie piszą ze jest nieco wycofana. Czy można to ,,naprawić,, wzmacniaczem lub źródłem?

  Wg Pana, lepiej wybrać hd800s czy postawić na Audeze lcd3 jako słuchawki dla miłośnika muzyki klasycznej, w szczególności Straussa, ale również jako miłośnika wokali męskich i damskich?

  1. Patryk pisze:

   Muzyka klasyczna: HD800S

   Wokale meskie i damskie: LCD3

   Na wszystko wedlug mnie to: Final Audio VI lub X.😍

  2. Piotr Ryka pisze:

   Odnośnie Audeze LCD-3. Jak już kilka razy w komentarzach pisałem, te słuchawki potrafią być świetne, ale jest problem z trzymaniem jakości przez poszczególne egzemplarze. Dlatego bez możliwości posłuchania tego konkretnego, który zamierzamy kupić, nie polecam, natomiast można trafić na rewelacyjny i wówczas jak najbardziej. Wokale wypadają w nich szczególnie zmysłowo, natomiast obraz orkiestry będzie gorszy pod względem przestrzennym niż w Sennheiserach. Poza tym HD 800 też rewelacyjnie podkreślają indywidualizm ludzkich głosów – to obok wielkiej sceny ich największa zaleta. Dla wzmacniaczy są natomiast wybredne, trzeba kupić dopasowany: PhaSta, Bursona, Bakoona, Cary, Phasemation, Trilogy 933 – jest tego trochę. Nie podzielam przy tym opinii o ich jakoby wycofanej średnicy. Mają prawidłowo eksponowaną, natomisat Audeze wypchniętą kosztem sceny.

 16. Jacek pisze:

  Jaki wzmacniacz sluchawkowy poleci Pan do Sennheiser hd800s, ktory bedzie pasowal do muzyki klasycznej ? Kwota do 6000zl. Polecal Pan ican Se z iTube. Czyli za ok 9000zl mozna miec namiastke hi-endu i posluchac pieknej muzyki klasycznej, a nawet pieknych wokali?

  1. Alucard pisze:

   Z HD800 do 6000zł powinien być najlepszy Questyle CMR800, wzmacniacz zrobiony specjalnie dla tych słuchawek, sam twórca tak powiedział. Nie można przestrzelić. Ale od razu mówię że nie słyszałem, parę znajomych osób mi mówiło. Trop wydaje się być dobry, pozostaje sprawdzić na własne uszy.

 17. Pawel pisze:

  Czy Burson Audio Conductor V2 to dobry partner dla Sennheiser hd 800s? Czy w rej cenie lepiej szukac innego wzmacniacza?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Bursony to znakomite partnerstwo dla słuchawek Sennheisera. Pod nie były robione.

 18. Jacek pisze:

  Na chwilę obecną jestem na etapie zakupu słuchawek i wybór padł na Sennheiser hd800s. Słucham muzyki na odtwarzaczu Marantz sa 7003 i akg k 550.czy do momentu ubierania pieniędzy na zakup wzmacniacza słuchawkowego upłynie trochę czasu. Czy podlaczajac słuchawki sennheiser hd800s do wbudowanego wzmacniacza słuchawkowego w Marantz sa 7003,zabrzmia w miarę przyzwoicie i będzie lepsze brzmienie niż z akg k 550?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Powinno być w porządku, zwłaszcza że model HD800S jest bardziej wybaczający niż HD800.

 19. Tomasz pisze:

  Wg Pana doswiadczenia, sluchawki Sennheiser hd800s z jakim wzmacniaczem sluchawkowym do 5000zl najpiekniej i naturalniej ukaza wokale meskie i damskie oraz barwe instrumentow? Przy okazni zapytam, jakie zestawy do 11.000zl za sluchawki i wzmacniacz sluchawkowy beda godne do odsluchow, z uwzglednieniem powyzszych cech w muzyce?

 20. Jan Laron pisze:

  Panie Piotrze
  Czy sa kable polecane do hd800s lepsze niz originalne ? Uzywam z cd i wzmacniaczem sluchawkowym naim audio. Izolacja originalnalnych podlaczen odpadla blisko podlaczen i mam czesciowo gole przewody ktore wniektorych miejscach sa juz zielone.. Takiego s… bym sie nie spodziewal po tej firmie. Uzywam takze grado gs1000 audeze lcd3 (byly problemy z driverami wymienione w ramach gwarancji) i moich ukochanych crosszone cz1

  Dziekuje

  Janek Laron

  1. Piotr Ryka pisze:

   Takich kabli jest multum. Do HD 800S można wybierać spośród ogromnego wyboru: Cardas, Entreq, FAW, Tonalium, Acoustic Revive, Moon Audio, Kimber, ALO – masa innych.

   1. Jan Laron pisze:

    Dziekuje za szybka odpowiedz
    Zdrowia !!!

 21. Fon pisze:

  Słuchałem całkowicie nowych 800s i w związku z tym mam pytanie czy mocno zmieniają się po wygrzaniu?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Nieszczególnie. To na pewno nie Grado GS1000, że potem całkiem inaczej. Grają dość dobrze od samego startu.

   1. Fon pisze:

    Miałem możliwości posłuchać tylko z smartfona lg v10 z dobrym dacem na pokładzie i przyzwoitym ampem, może to był powód, że nie zagrały jakbym oczekiwał… Moje NH grały na tym samym poziomie z trochę gorszą przestrzenią ale zgłupiałem czy te NH faktycznie są niewiele gorsze od 800s?

    1. Patryk pisze:

     Nie mozna porownac NH do HD800S. To inny swiat.

    2. Piotr Ryka pisze:

     Faktycznie. Przecież wiele razy pisałem, że są high-endowe.

     1. Fon pisze:

      Hd800 s osłuchiwałem z myślą ich zakupu a tu taka trochę konsternacja… NH mam od początku jak wyszły, grały już wiele godzin i zawsze było czuć w nich klasę i w pełni popieram Piotra w tej materii, niewiele ustępują 800s o ile w ogóle. Przestrzeń w hd jest lepsza ale reszta podobnej klasy.

 22. Fon pisze:

  Zaczynam mieć nawet podejrzenie, że Audioquest musiał zaprzestać produkcji pod naciskiem konkurencji i całego lobby słuchawkowego… bo były zbyt dobre do ceny.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Lepsze całościowo słuchawki od NH to dopiero T+A Solitaire P, które trzeba napędzać dobrej klasy kolumnowym wzmacniaczem. Też ta limitowana Audio-Technica ATH-5000L, którą już wykupiono.

 23. Shakhal pisze:

  Dzien dobry, jaki kabel XLR od Forza bylby najlepszy do HD800s i BHA-1? Dziekuje

  1. Piotr Ryka pisze:

   O to trzeba zapytać samą Forzę, ale przypuszczam, że topowy w najnowszej wersji Noir Hybrid.

   1. Shakhal pisze:

    Dziekuje

 24. Piotr pisze:

  Witam, czy mogę prosić o polecenie kabla 6.3 mm do sennheiser hd 800s, takiego który byłby lepszy od kabli forzy ale za jeszcze rozsądne pieniadze. Pozdrawiam – wierny czytelnik od lat.

  1. hifiphilosophy pisze:

   Muszę prosić o uściślenie określenia „rozsądne pieniądze”. Jaka jest górna granica?

   1. Piotr pisze:

    Do około 2.5-3k , oraz z ciekawości ogólnie jaki jest „najlepszy” nie patrząc na cenę. Oraz czy warto wydawac na lepszy kabel jeśli nie mam połączenia zbalansowanego w wzmacniaczu – uzywam burson conductor 3 performance. Czy balans daje dużo hd 800s ?

    1. Piotr+Ryka pisze:

     Balans może dać sporo, jeżeli HD 800 będą współpracowały ze wzmacniaczem wyrzucającym większą moc na wyjściu symetrycznym. W innym wypadku nie da nic lub najwyżej niewiele. (Mój najlepszy wzmacniacz nie jest symetryczny, a gra lepiej od symetrycznych.) Z uwagi na dość często większą moc wyjścia symetrycznego warto mieć jednak kabel symetryczny, tym bardziej, że przez przejściówkę będzie pasował do wyjść niesymetrycznych, a sytuacja odwrotna nie zachodzi.

     Sam dla HD 800 preferuję Tonalium, namiar pod telefonem 734 147 746. Alternatywy to Luna Cables i droższy z Cardasów. Najlepszy w ogóle – Entreq Olympus.

     1. Piotr pisze:

      Dziekuje za odpowiedź, recenzje kabli luna i tonalium czytałem na stronie ale odnosnie Cardas Clear nie znalazłem nigdzie żadnej recenzji, czy jakoś w skrócie może Pan powiedzieć jak grają w odniesieniu do luny i tonalium ?

     2. Piotr+Ryka pisze:

      A tu?
      https://hifiphilosophy.com/porownanie-cardas-aka-cross-vs-faw-noir-hybrid-hpc/

      Ale to recenzja słabszego Cardasa. Droższego, który podobno jest znacznie lepszy, niestety nie poznałem.

 25. Piotr pisze:

  Witam, jaki najlepszy wzmacniacz do HD 800S by Pan polecił do około 12k? Czy Songolo z lepszymi lampami to dobry kierunek czy gdzie indziej będzie wieksza synergia ? Pozdrawiam

  1. Piotr+Ryka pisze:

   Songolo to najlepszy kierunek.

 26. Jan pisze:

  Witam, jakiego Daca by Pan polecił do 10K który zgrywa się bardzo dobrze lub wybitnie z Hd 800S i może przyszłościowo pasował by także tdo Utopii 🙂 ?

  1. Piotr+Ryka pisze:

   Ale sam DAC, czy ze słuchawkowym wzmacniaczem?

 27. Jan pisze:

  Sam, czysty Dac.

 28. Jan pisze:

  Dziekuje, a jakby pójść jeszcze troche wyzej to jaki w następnej kolejności lepszy ?

  1. Piotr+Ryka pisze:

   Sam używam min. tego. Pięknie trójwymiarowe brzmienie, po wymianie lamp na gatunkowe NOS jeszcze lepsze.
   https://mp3store.pl/wzmacniacze-dac/wzmacniacze-z-dac/primaluna/2021090536715222725//primaluna-evo-100-dac-silver-lampowy-przetwornik-cyfrowo-analogowy

 29. Jan pisze:

  Rozumiem, ze tak wysokiej jakości dac jak primaluna jest dość uniwersalny i bedzie sie znakomicie zgrywał z większością słuchawek z wyższej polki( Hd800s, Utopia, Final 8000, Hifiman czy ZMF) ?

  1. Piotr+Ryka pisze:

   Oczywiście. Inaczej przecież bym go nie używał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy