Niby to Rekkord, a naprawdę Dual, choć w tym wypadku już nie tak bardzo. W recenzji niższego o punkt modelu M500 wyjaśniałem, skąd to przebrandowanie, ale to było dawno temu i nie wszyscy czytali. W październiku zeszłego roku, odbywszy śledztwo pisałem:
Niemiecką firmę REKKORD AUDIO muszę czytelnikom przybliżyć, ponieważ na tych łamach jej wyrób wcześniej nie zaistniał. Pochodzi z Badenii-Wirtembergii, czyli najbardziej południowo-zachodniego skrawka Niemiec, konkretnie z kilkunastotysięcznego St. Georgen im Schwarzwald, a w takim razie ze Szwarcwaldu. Czarny Las to brzmi groźnie, a że od niemieckich lasów lepiej się trzymać z daleka, o tym w dziewiątym roku naszej ery przekonał się konsul Varus, tracąc w nich własne życie i trzy towarzyszące legiony. To było jednak w Teutoburskim Lesie (Teutoburger Wald), sześćset kilometrów na północ, a my obecnie z wizytą u św. Jerzego w górzystym Lesie Czarnym.
REKKORD Audio szczyci się tym, że ma bez mała stuletnią tradycję i cały montaż na miejscu oraz niemieckie podzespoły. Tak naprawdę ta stuletnia tradycja odnosi się do firmy Dual, lecz skutkiem zawirowań prawnych, o których napisano, że nie przyniosły chluby wirującym, z nazwy Dual zrezygnowano, zastąpiło ją REKKORD Audio. Słówko o tym Dualu, skoro wszedł nam w paradę tym swoim byciem antenatem.
W 1907 roku bracia Christian i Joseph Steidinger rozpoczęli w St. Georgen im Schwarzwald produkcję mechanizmów zegarowych i napędów gramofonowych. Dwadzieścia lat później, w 1927, Christian wynalazł Dual-Motor, składający się ze sprężynowego mechanizmu zegarowego i silnika elektrycznego; pod wrażeniem sukcesu, jaki ten wynalazek przyniósł, firma przyjęła w 1935 nazwę Dual. Po II wojnie światowej Dual z dostawcy części do samolotów z powrotem przedzierzgnął się w największego europejskiego producenta gramofonów, z czasem wszedł także w elektronikę audio-video, ale w latach 70-tych przegrał konkurencję z Japończykami i w 1982 zbankrutował, stając się (podobnie jak Telefunken, SABA i Nordmende) własnością Thomson SA. Następnie przeszedł pod kuratelę Schneider Electronics, by wraz z tą firmą zbankrutować w 2002 i zostać ostatecznie własnością chińskiego giganta TCL. A teraz schedę po nim w odnodze gramofonów przejęło REKKORD Audio, ale bez praw do marki Dual.
Historia zatem długa, obejmująca dwie światowe wojny i powojenne zmagania o prymaty na rynkach elektroniki użytkowej, obejmująca też dni chwały, jak również rodzinne spory rodu Steidingerów, na chwilę obecną ścichłe po sfinalizowaniu się zanikiem marki Dual i zastąpieniu jej szyldem REKKORD Audio. A tego REKKORD Audio najwyższy ofertowo gramofon staje teraz przed nami i gotów się ocenić.