Recenzja: Lumin D1

Lumin_D1_004_HiFi Philosophy   Chcecie plika co nie pika i muzyki jak z fabryki, co wam zrobi fiki-miki? To słuchajcie mojej bajki.

Lumin jest w dalekim świecie, gdzie piechotą nie zajdziecie, tam go robią czarownicy, co w muzycznej tortownicy układają same cuda, a gdy wam się kupić uda, będzie służył bardzo wiernie, a muzyki tak obszernie zgromadzonej nie znajdziecie, bo kto słyszał tu – w powiecie – by się w pudle maluteńkim pomieściły jej ogromy, że na płyty rozłożony szafy całe nie wystarczą, a tu pstryk – poruszasz tarczą niewielkiego cud iPada i muzyka w ucho wpada. Jest jej tyle że tygodnie, ba – miesiące długie miną – abyś z całą się uwinął. Takie dziś nastały czasy a wraz z nimi te frykasy, co nam w duszę dźwięki leją i radością promienieją. Ciesz się zatem swoją chwilą, bo ci co w ten czas nie żyją, mieli szczęścia nie tak wiele i to twoje jest wesele.

Lumin Audio, czyli marka odtwarzaczy plikowych należąca do koncernu medialnego Pixel Magic Systems Ltd. z siedzibami w Hong Kongu i Kalifornii, przedstawił się już w recenzji odtwarzacza A1, a teraz nadeszła pora zaprezentować jego kolejne dziecię – najnowszy odtwarzacz D1, dostarczony do testu wraz z dedykowaną biblioteką nagrań L1, w oryginale określaną mianem Library, a popularnie mówiąc serwerem. Takie duo to prawdziwa kopalnia muzyki, jako że na dysku serwera można jej zgromadzić naprawdę multum, a miejsca wraz z odtwarzaczem D1 zajmą tyle co nic. Jest bowiem ten D1 najmniejszym z Luminów – i, uwaga, nadstawcie ucha – także najtańszym. Kosztuje całkiem rozsądne dziesięć tysięcy, czyli tyle co przyzwoity ale nie jakiś budzący respekt odtwarzacz CD, a dedykowany serwer dodatkowe cztery i trochę. Tak więc za czternaście tysięcy z kawałkiem mamy cały kufer z muzyką, co nawet nie jest kuferkiem, tylko dwoma małymi pudełkami. Nikczemna wielkość to bowiem specjał naszych czasów. Wszystko się oficjalnie bądź chyłkiem miniaturyzuje, albo już stało się małe. Armię mamy już tycią, co najbardziej raduje sąsiadów na wschodzie, pensyjki z reguły niewielkie i mieszkanka też małe, tudzież ambicje mocno okrojone. Ale przede wszystkim miniaturyzuje się elektronika, bo taki jest trend światowy. Układy scalone kurczą się w oczach i z roku na rok scalają coraz bardziej. A w ślad za tym topnieją w oczach całe urządzenia, jak również objętość składowa danych, tak więc dużo ich w niewielkiej objętości można zgromadzić i niewielkim czymś odczytywać. I tak jest tu właśnie. Lumin D1 jest mały i mała jego biblioteka, a pani bibliotekarki nawet nie widać wcale. Kabli tylko trochę naokoło się plącze i jakiś recenzent to wszystko ogląda, nie wiadomo na jaką cholerę. Pewnie zaraz będzie coś ględził, pacan jeden.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

23 komentarzy w “Recenzja: Lumin D1

 1. Maciej pisze:

  A nawet widziałem go wczoraj w pobliskim sklepie, ale już się nie fatygowałem z odsłuchem. Znajomy sprzedawca powiedział, że mi się raczej nie spodoba. Ale może jednak się pofatyguję z odsłuchem choćby ze względu na to że podoba się nie zawiesza i nie muli 😉

  1. Piotr Ryka pisze:

   Posłuchaj, jak masz czas, bo ciekaw jestem opinii. Tylko oczywiście w jakimś sensownym zestawie.

   1. Maciej pisze:

    Takie plikowe platformy stają się standardem czy ktoś tego chce czy nie. Obserwując zachód to widać, że nawet od zwrotnic klasycznych w głośnikach się odchodzi na poczet cyfrowego 'managementu’ pasmami. I jedyne kable analogowe to te do głośnika i te sieciowe. Wszystko w imię 'zerowych’ strat. Na ile zerowych to już każdy z nas musi oceniać swoimi uszami.

 2. Maciej pisze:

  *podobno

  1. Maciej pisze:

   errata dotyczy mojego pierwszego wpisu

 3. AAAFNRAA pisze:

  Kuszą te odtwarzacze plików, kuszą 🙂 A gdyby tak porównać Lumina D1 z komputerem (PC, Mac) z b. dobrym programem do odtwarzania muzyki + wysokiej jakości interface USB – SPDIF (np. M2Tech) + dobry kabel + dobry DAC (Mytek? Audiolab?) tak, aby cenowo wyszło coś około 10k PLN… To jak Lumin wypadnie? I czy gra warta świeczki?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Z Lumina D1 będzie grało mocniej, bardziej gęsto. Z komputera da się lepiej, ale z przetwornikiem klasy Femto. A to trochę kosztuje.

   1. Maciej pisze:

    Taki dylemat stoi przed wieloma osobami. Warto rozważyć wygodę użytkowania. Komputer co by nie było wymaga nie małej gimnastyki konfiguracyjnej żeby włączał się szybko i żeby sterować nim poprzez tablet. Da się to wszystko zrobić ale wymaga to np.: platformy Daphile. Konieczne jest też dobre chłodzenie pasywne. Solidna obudowa a nie jakiś blaszak brzęczący. Nie słyszałem o wielu komputerach dedykowanych do audio. A najczęściej są to konstrukcje DIY a one raz są udane a raz nie. Taka platforma jak Lumin ma już odrobioną pracę domową, z tego o czym piszę, przez ludzi którzy to wyprodukowali. I owszem kosztuje – ale odpadają kable usb, konwertery, dace, zabawy wszelkie z dyskami. Jest koszt – ale jest to cena wygody. Charakter grania/jakość pewnie można osiągnąć i tu i tu. Ale nie dajcie się zwieść że komputer tak na dzień dobry zagra wybitnie z DACem. Komputery są różne. Systemy też. A prąd w tym wszystkim odgrywa niebagatelną rolę jeśli nie 50% sukcesu.

 4. Janusz pisze:

  Dragon + PC lepiej czy gorzej? Gdyby Lumin miał wejścia optyczne lub coax to bym brał…

  1. Piotr Ryka pisze:

   Trzeba zapytać, jaki PC i po jakich plikach. Poza tym ważny jest wzmacniacz i kolumny albo słuchawki. Jakoś nigdy nie miałem problemu ze zbudowaniem dobrego dźwięku z PC. Wiele osób pisze na jego temat w ten sposób, jakby był prawie nieosiągalny. Sam nie odnoszę takiego wrażenia. Słyszałem też wielokrotnie cudze systemy ze źródłami w postaci laptopów – i też bardzo dobrze się spisywały. Ale już taki Lumin A1 to będzie maszyna raczej przez komputer nie do pobicia, a przynajmniej nie w porównywalnych pieniądzach.

   Ważna także jest cisza, jak słusznie zwraca uwagę Maciej. Mam w obu komputerach wyłącznie wolno się kręcące Noctuy i Be-Quiety na olejowych łożyskach. To daje komfort, ale oznacza koszty. Okropnie ważny jest kabel USB, ważne zasilanie i kable zasilające. Całą książkę można by o tym napisać, ale wszystko tak szybko się zmienia, że to nie ma sensu. Generalizując można powiedzieć, że czytniki strumieniowe radykalnie upraszczają sprawę i zmagania z PC szybko wygrają. A model D1 to taki w sensie jakościowym bardzo dobrze złożony pod muzykę PC albo laptop z rasowym zewnętrznym przetwornikiem i wysokiej klasy kablem USB. Cenowo taniej taki PC na pewno nie wyjdzie. A jest jeszcze kwestia kompatybilności plikowej, którą Lumin na starcie ma rozwiązaną.

 5. Janusz pisze:

  Raczej chodzi mi o porównaniu jakości dac’ka przy założeniu, że komputer jest dobry lub np. Ma się aurallica ariesa. Ale z tego co czytam d1 musi być piekielnie dobry w biorąc pod uwagę jakość cena… A jeszcze pewnie można go ulepszyć zasilaniem od tomanka albo teddego. Gdyby tylko to obsługiwało WIMPA I SPOTIFY…

  1. Maciej pisze:

   Od tego to już stary poczciwy Squeezebox Touch 🙂

 6. sebna pisze:

  Witam,

  Widzę, że zapowiada się powrót do głośników Avantgard 🙂

  Bardzo się cieszę bo systemy budowane w oparciu o te głośniki, które słyszałem zawsze mi się podobały.

  Kiedy możemy się spodziewać coś o nich poczytać?

  Pozdrawiam

  1. Piotr Ryka pisze:

   Jutro będę zaczynał recenzję, a w czwartek spotkanie z właścicielem Avantgarde.

   1. sebna pisze:

    Spotkanie z właścicielem marki / firmy czy tych konkretnie egzemplarzy jako osoby prywatnej?

    Pozdrawiam

    1. Piotr Ryka pisze:

     Szefostwo Avantgarde i Octave przyjeżdża do Nautilusa.

 7. Robert Małas pisze:

  Witam wszystkich.
  To niedużych rozmiarów urządzenie jest miłym wyjątkiem w stosunku do zalewu przetworników i odtwarzaczy opartych na kościach SABRE. Nie wiem skąd ten pęd do maksymalizacji precyzji, przez którą bardziej słychać to, że słuchamy nagrania a nie muzyki na żywo. Nagrania same z siebie zawsze zawierają uproszczenie, niedokładności. Rolą urządzenia odtwarzającego nie powinno być pokazywanie ich. Potrzebne jest pewne niedoprecyzowanie aby oszukać nasz mózg, aby nie doszedł do wniosku, że to nagranie. Mały Lumin to kompleksowe rozwiązanie, nie wymagające bycia informatykiem i gdy dodamy do niego końcówkę mocy otrzymujemy HI-END-owy system za rozsądna kwotę. Użytkuję od dłuższego czasu wyższy model tego producenta i wciąż kupuję nowe nagrania, nie szukając tylko tych idealnie nagranych.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Bardzo słuszna uwaga. Potrzebna jest muzyka i jej przeżywanie, a analizy zostawmy nagraniowcom. Oni wprawdzie nagrania mimo analiz i tak najczęściej skopią, ale dzięki odpowiednio muzykalnym urządzeniom nawet te gruntownie skopane mogą stać się na powrót muzyką.

   1. Maciej pisze:

    Lampa którą ostatnio mam na tapecie jest znakomitym 'ratownikiem’.

    1. Piotr Ryka pisze:

     Taki sprzęt to sama przyjemność. Wiem coś o tym.

 8. Gt pisze:

  Jaki jest w ogóle sens takiego lumina czy innych drogich streamerow jak jest SBox touch Logitecha który gra pliki we wszystkich formatach, gra z tidala, ma radia internetowe itd. i kosztuje 400zl uzywka 🙂 A jakością dźwięki chyba im nie ustępuje? u mnie squeezebox odstawał dźwiękiem jako transport dopiero w porownaniu z b.drogimi CDkami. Z naciskiem na bardzo drogimi…

  1. Sławek pisze:

   Przecież ta recenzja jest z 2015 roku, co tu komentować, od tego czasu trochę się w streamerach podziało. Ja mam Lumina U2mini, który jest pewnie o 2 klasy lepszy, poza tym to transport. Jak się ktoś łudzi, że SBox touch Logitecha ma taką samą jakość dźwięku jak porządny streamer to niech się łudzi dalej, albo niech bez uprzedzeń na porządnym sprzęcie porówna. Ja już 2 maliny przerobiłem i U2mini jest dużo lepszy.

  2. Piotr+Ryka pisze:

   To dotyczy w praktyce użytkowej Luminów droższych. Kiedy kogoś na taki stać, stać go też na dysk zewnętrzny Fidaty. I takie duo to już wyższa szkoła jazdy. A odnośnie tych tańszych, to jak napisał Sławek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy