Recenzja: Final Sonorous VIII

Final_Sonorus_VIII_013_HiFi Philosophy   O co chodzi w słuchawkach? O wiele rzeczy. Albo o jedną – o muzykę. Ale muzyka to pojęcie szerokie, tak samo jak sport. Też składa się z wielu dyscyplin, jako że czym innym jest i czego innego wymaga muzyka fortepianowa, czym innym ta na instrumenty dęte, czego innego chce śpiew, a jeszcze czego innego wielka symfonika. Słuchawki dobre do jazzu, tak samo jak odpowiednia dlań sala, mogą nie pasować do wymogów koncertu symfonicznego, podobnie jak do ostrego rocka czy muzyki elektronicznej; a cała sztuka polega na tym, by stworzyć takie pasujące do każdej muzyki i potrafiące zrekonstruować wszelkie warunki sceniczne. To nie jest niemożliwe, ani nie jest czymś jeszcze nie powstałym. Wiele lat temu stworzono Sony MDR-R10, a niewiele później Sennheiser Orpheus, które sztukę fantastycznego odtwarzania wszelkiej muzyki i nawet największych koncertowych sal opanowały niemal do perfekcji. Nie byłoby zatem potrzeby wyważania drzwi dawno temu otwartych, gdyby nie fakt, że zeszły one z rynku dwie dekady temu. Można zatem pytać –  gdzie następcy i gdzie podziewa się postęp?

Tych potencjalnych następców grono jakże jest liczne, bowiem co rusz któryś producent wyskakuje z nowiną, że stworzył słuchawki na miarę tamtych – i nic tylko brać, kupować, nie pytać. Sam jednak daleki jestem od polecania komuś czegoś obecnie produkowanego jako faktycznego następcy, choć trzeba przyznać, że takie na przykład Ultrasone Edition5 są niewątpliwie tego rodzaju nawiązaniem, podobnie jak Stax SR-009 i Abyss 1266. Nie do końca, nie całkiem (choć może Abyss, którego nie słyszałem), ale bardzo już bliskim.

Problemem równie kluczowym w całej historii jest cena. Zarówno ta z lat dawnych, jak i te bieżące. Orpheus wraz ze swym wzmacniaczem kosztował majątek, a koszt nabywczy samych Sony, które nigdy nie doczekały się dedykowanego wzmacniacza, także był elitarny. Nie inaczej jest ze współczesnymi pretendentami, z których najtańsze Edition5 w wersji Unlimited wyceniono na ponad osiem tysięcy. Bliżej to już wprawdzie pojemności przeciętnego portfela, ale wciąż bardziej daleko niż blisko.

Niestety, recenzowane tutaj japońskie Final Sonorous VIII nie pomogą nam tej cenowej bolączki przewalczyć. Ich koszt oszacowano na bite dwanaście tysięcy, a więc grubo wyżej niż Ultrasonów. Wynika to zarówno z faktu, że są japońskie, jak i luksusowego charakteru. Japonia nie od dziś jest krajem najwyższych cen i zarobków, a dochodzi do tego VAT i inne podatki wraz z wyjątkowo niekorzystnym kursem jena. Nie poprawia sytuacji fakt, że pokryto te Sonorousy tu i ówdzie prawdziwym złotem, a ich firma macierzysta to znany wytwórca luksusu. Nie tylko wprawdzie luksusowe słuchawki Final Audio wytwarza, ale w pamięci miłośników utkwił model Muramasa, wyceniony na 7 tysięcy dolarów. Następujące dwa lata po nim Sonorousy właśnie do niego są nawiązaniem, przy czym droższy model X kosztuje bardzo podobnie, bo aż 20 tysięcy PLN.

Słowem sprostowania - już nie Final Audio Design- po prostu Final.

Słowem sprostowania – już nie Final Audio Design- po prostu Final.

Nie przesuniemy w takim razie wraz z oboma Sonorousami granicy cenowej najlepszych słuchawek w stronę zwyczajnych użytkowników i pozostaje jedynie rozpatrzyć drugi aspekt słuchawkowych rozważań, mianowicie kwestię jakości. Czy wobec takich cen są to słuchawki ocierające się o perfekcję, a więc zdolne jakoś uzasadniać swe ekonomiczne rozpasanie?

W tym pytaniu tkwi założenie, jak zresztą w każdym. Zakłada ono, że luksus powinien się uzasadniać czymś więcej niż samym luksusem. Założenie takie jest błędne w sensie weryfikacji empirycznej, bowiem nie od dzisiaj wiadomo, że luksus pełni w głównej mierze rolę stratyfikatora społecznego a nie jakiejś wykładni jakościowej. High-end w rozumieniu dosłownym, pierwotnym i dzikim – a więc nie ten oswajany przez recenzentów gruchaniem i naginaniem faktów, tylko taki prawdziwy – to zwierzę kąsające cenową wścieklizną idącą w miliony. Jego najważniejszą rolą nie jest bycie szczególnie użytecznym, tylko szczególnie wyróżniającym. Żakiety Diora, pierścionki Cartiera i torby Vuittona nie są lepsze od innych dobrych, tylko bardziej prestiżowe. Ich sednem jest marka, a jakość czymś wtórnym. Na początku było odwrotnie, ale potem – wraz ze wzrostem prestiżu i rozpoznawalności – już nie musiało i jakość spadła na drugi plan.

Pod tym względem wyrób rynkowy zwany słuchawkami nie jest na szczęście obiektem z kręgu ścisłego luksusu, aczkolwiek tego typu ciągoty przejawia. Dowodem tak zwane serie limitowane, których w historii słuchawek było już sporo, czego ostatnim przykładem recenzowane w zeszłym roku Ultrasone Edition5 Limited. Te z ceną trafiały pomiędzy oba Sonorousy, jako że wynosiła ona 15 tysięcy, a szczyciły się zarówno technologią jak i wykończeniem. Czarny dąb, ruten i skórzany neseser, wraz z nowatorską technologią S-Logic EX, dawały rękojmię luksusu. Nie takiego na miarę stroju od Yvesa Saint Laurenta czy kolczyków od Harrego Winstona, ale już w tym kierunku.

Można powiedzieć, iż na szczęście jednych a nieszczęście drugich, słuchawki to nie torebka, tak więc nie służą jedynie paradowaniu Pradą czy innym Fendi, tylko mają również walor głęboko użytkowy. Słuchanie pięknie odtwarzanej muzyki w intymnym odosobnieniu, to wszak o wiele więcej niż noszenie portmonetki i szminki w pęczniejącym markową dumą kawałku skóry. Tak więc w przypadku słuchawek aspekt użytkowy wciąż pozostaje kluczowy, co paradoksalnie chroni je przed wejściem w krąg czystego luksusu. Co komu bowiem po najdroższych choćby słuchawkach, gdyby inne, o wiele tańsze, miały się okazać lepsze brzmieniowo? Taka groźba zawisa nad każdymi drogimi słuchawkami, i to chyba jest w słuchawkach najlepsze. Poza oczywiście samą muzyką, ale ona w tym wypadku oznacza truizm.

Zmodyfikujmy zatem nasze badawcze priorytety i spróbujmy odpowiedzieć na dwa a nie jedno pytanie: Na ile Final Sonorous VIII odpowiada potrzebom nie tylko użytkowym, ale i wizerunkowym.

Budowa i wygląd

Zaczyna się niezwykle - od drewnianej skrzyneczki!

Zaczyna się niezwykle – od drewnianej skrzyneczki!

   Zacznijmy od opakowania, jako źródła pierwszego kontaktu. Słuchawki otrzymujemy w dużym pudle z jasnego, matowo wykończonego drewna. Otwiera się ono bezzawiasowo, czyli ściąganą swobodnie pokrywą z napisem final. W środku jest pokryta białym futerkiem o długim włosie pozioma przegroda, pod którą znajdziemy dokumentację i akcesoria w postaci dwóch kabli, a na wierzchu spoczywają Sonorousy.

Ich powierzchowność w sensie kształtu jest identyczna jak zrecenzowanych onegdaj Pandora Hope VI, ale różni się wykończeniem. Pałąk powleczono otuliną w wyższego gatunku skórze, a wszystkie widoczne elementy metalowe za wyjątkiem prowadnic zostały pokryte złotem. Prezentuje się to szykownie i rzec można po jubilersku, niczym kosztowny zegarek albo złocona lornetka XIX-wiecznej damy, aczkolwiek sam kształt nawiązuje do nowoczesności.

Muszle zostały przytroczone do pałąka za pośrednictwem zawiasów kulowych, tak więc ruchomość posiadają swobodną, dzięki czemu mogą precyzyjnie osiadać na głowie, co w połączeniu z dobrze dobraną średnicą padów i płynną regulacją zawieszenia pozwala zapomnieć o niedogodnościach. Jedyne ewentualne utrudnienia to spory, wynoszący 490 gramów ciężar, a także konstrukcja zamknięta, nie przez wszystkich tolerowana.

Ze spraw zewnętrznych pozostaje jeszcze kabel, a ściślej dwa kable – długości 3,0 i 1,5 metra. Oba są cienkie, lekkie i elastyczne, oba też zakończone małymi jackami. Oba wreszcie identycznie wykończone śliskim, nie powodującym odgłosów tarcia oplotem, a w komplecie znajdziemy jeszcze tylko przejściówkę na duży jack oraz metalową plakietkę identyfikacyjną, będącą zarazem kartą gwarancyjną. Kable oczywiście są odpinane, a mocuje się je małymi jackami z umacniającym półobrotem. Brak tylko stojaka, który stał się dość częstym elementem wyposażenia współczesnych drogich słuchawek.

Od strony technicznej Sonorousy wycelowano przede wszystkim w aparaturę przenośną, o czym zaświadczają nie tylko małe jacki na końcach kabli, ale także bardzo niska, 16-ohmowa impedancja, pociągająca wysoką, 105-decybelową skuteczność.

Na której tyle mamy pełną informację, z czym i skąd mamy do czynienia.

Na której tyle mamy pełną informację, z czym i skąd mamy do czynienia.

W sensie danych na tym wiadomości się urywają, bowiem nie dowiemy się ani jakie przenoszone jest pasmo, ani jaka dopuszczalna i zalecana moc wejściowa, ani też jakie towarzyszą temu zniekształcenia. Dostajemy za to obszerny opis budowy wraz z jej schematem, dzięki czemu możemy się dowiedzieć, iż mamy do czynienia z wentylowanym przetwornikiem o super precyzyjnym i nader skomplikowanym aluminiowym wykroju. Niezwykła jest także tytanowa membrana, powstała prawdopodobnie we współpracy z fińskim Amphionem, bo tytan jako surowiec membran był dotąd domeną wyłącznie firmy Ultrasone.

Ma taka tytanowa membrana swoje specjalne wymogi, do których wrócę przy opisie brzmienia. Uwagę zwraca też fakt, że zrezygnowano z charakterystycznej dla wcześniejszej serii Pandora Hope budowy dwuprzetwornikowej, usuwając mniejszy przetwornik z kotwicą zrównoważoną, którego jedyną pozostałością jest otwór BAM (Balancing Air Movement), czyli balansu przepływu powietrza. Pozostała natomiast konstrukcja quasi-tubowa jedynego teraz przetwornika głównego, będąca kolejnym unikatem. Akurat do dźwięku głośników tubowych mam słabość, toteż wiele po nim oczekuję.

Aluminiowy przetwornik tubowy obudowano komorą z nierdzewnej stali oraz tworzywa ABS, a więc powstałego w efekcie „polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie” – co moim zdaniem brzmi fantastycznie, chociaż na razie jedynie w warstwie czysto werbalnej.

Reasumując. Słuchawki są wygodne, dobrze siedzą na głowie i prezentują się ekskluzywnie. Zapakowano je elegancko, a technologię prezentują swoistą, w standardowych rozwiązaniach niespotykaną. Zadbano też o detale, nie widać żadnych niedoróbek, a konstrukcja jest nowomodna; taka zwłaszcza pod sprzęt przenośny. Będzie więc można połyskiwać złotymi nausznikami w ruchu ulicznym, przykuwając uwagę przechodniów, a obiecane zostało także, że popisać będzie się można wspaniałym brzmieniem.

A mianowicie z...

A mianowicie z…

Do zagadnień brzmieniowych już przechodzimy, ale jeszcze tylko napomknę, że całościowo odebrałem te Sonorousy jako swoistą mieszankę tradycji z nowoczesnością. To dość charakterystyczne dla wyrobów japońskich, sygnowanych markami takimi jak Leben, Reimyo, Kondo czy Phasemation. Niewielka manufaktura, owoc wytężonych działań jednego twórcy-animatora, łącząca cechy kunsztu najwyższej klasy rzemiosła z najbardziej zaawansowaną techniką. A więc szczególne dla Japończyków pochylenie nad przedmiotem w połączeniu z fascynacją techniczną. Cała uwaga skupiona na jednym artefakcie i cały świat w nim dzięki temu zawarty. Podniosły, religijny wręcz nastrój, towarzyszący pogoni za wieloraką doskonałością.

Brzmienie

...Final Sonorus VIII.

…Final Sonorous VIII.

 Zanim jeszcze zacząłem słuchać, uczucia miałem mieszane. Z jednej strony nastawiało pozytywnie zapamiętane brzmienie modelu Pandora Hope VI, wraz z relacjami Karola z Monachium, gdzie grały ponoć popisowo; z drugiej gnębił niepokój, czy aby na pewno uzasadnią swą astronomiczną cenę. Bo jak dopiero co napisałem: słuchawki to nie luksusowa torebka ani zegarek, żeby się tłumaczyć samym wyglądem i logiem producenta. Tu na pewno potrzebne będzie coś więcej. Tymczasem z gdańskiego Premium Sound, gdzie trafiły na początek, dobiegały odgłosy niejakiego zażenowanie, że – no owszem, grają dobrze – ale żeby tak za dwanaście tysięcy? Raczej nie, niekoniecznie.

Do mnie trafiły prosto stamtąd, opatrzone adnotacją, że grały jakieś sto godzin w towarzystwie przeciętnej klasy aparatury. Założyłem, posłuchałem – i się z Gdańskiem zgodziłem.

No nic, sto godzin nie majątek i nabić trzeba będzie zdecydowanie więcej, jak również o lepszy sprzęt towarzyszący zadbać. Zaordynowałem tedy wzmacniacz Phasemation z odtwarzaczem i sobie po nocach plumkały trzy doby na okrągło, a w międzyczasie wyczytałem, nie bez pewnego zaskoczenia, że membrany mają z tytanu. Tuś mi bratku, myślę sobie, bo przecież takuśką miały Ultrasone Edition9, które pół roku się wygrzewały. Nie całodobowo wprawdzie, tylko od odsłuchu do odsłuchu, no ale pół roku. A identyczną mają także Ultrasone Edition5, które za swoje piętnaście tysięcy przez pierwszy tydzień ciągłego grania jęczały niczym dusza potępiona i dopiero potem zyskały naturę anielską.

W tym miejscu dygresja o membranach. Napisała dopiero co firma AudioQuest w swoich materiałach technicznych odnośnie świeżo rzuconych na rynek własnych NightHawk, że większość producentów posiłkuje się membranami z mylaru. A chociaż słowo „mylar” brzmi uczenie i jednoznacznie kojarzy się z nowoczesnością, to wykonane z tego surowca membrany zwyczajnie się wyświechtują. To mnie, muszę przyznać, zelektryzowało, bo zaraz sobie przypomniałem przypadek wycofanych pośpiesznie z produkcji Denon D7100, co do których zgłaszano nagminnie, że po wygrzaniu grają nie lepiej a gorzej.

Co w sumie bardzo ciekawe, bryła samych słuchawek nie zmieniła się za nic względem dobrze pamiętanej Pandory VI.

Co w sumie bardzo ciekawe, bryła samych słuchawek nie zmieniła się względem dobrze pamiętanej Pandory VI.

Jak zatem się okazuje, materiał membran i prawdopodobnie także dobór jego grubości względem mocy przetwornika ma znaczenie fundamentalne i nie darmo zarówno Orpheus jak i Sony R10 posiadały membrany bardzo szczególne. Szczególną, bo siedmiowarstwową, mają także najwyższe modele OPPO, jak również tytanowymi szczycą się wysokie modele Ultrasone, a teraz także oba Sonorousy. Do grona tego dołącza oczywiście sam AudioQuest ze swoimi  NightHawk, który historię z mylarem przywołuje w kontekście oferowanej przez siebie membrany z biocelulozy, nawiązującej bezpośrednio do legendarnych Sony.

Tak więc nie sama konstrukcja przetwornika, ale na równi także surowiec i grubość oraz stopień napięcia membran, decydują o jakości danych słuchawek; zarówno tej początkowej, pojawiającej się wraz z wstępnym ograniem, jak i tej roboczej, towarzyszącej potem przez lata. Tu trzeba zadbać nie tylko o efekt początkowy, mający olśnić przyszłego posiadacza już w pierwszych dniach użytkowania, a jeszcze wcześniej na spotkaniu ze wstępnie ogranym egzemplarzem dystrybutora, ale też o podtrzymanie wysokiej kultury pracy na dystansie wieloletniego użytkowania. I tego drugiego membrany mylarowe ponoć nie umieją, a w każdym razie mają z tym duże trudności. Stosunkowo szybko osiągają wysoką formę, ale też dość prędko ją tracą, nie mogąc dorównać wytrzymałością tytanowi ani biocelulozie. Inaczej to się zapewne układa w różnych typach słuchawek, jako że membrana w dynamicznych poddawana jest dużo silniejszym i bardziej nierównomiernym naprężeniom niż w ortodynamicznych, elektrostatycznych i z technologią AMT – a tu przyjmijmy do wiadomości, że firma Final zadbała, by ich szczytowe modele Sonorous dysponowały membranami obliczonymi na lata, które wprawdzie domagać się będą dłuższego okresu docierania, ale za to odwdzięczą się nienaganną potem pracą.

Zmianie uległy natomiast wykończenia - teraz mamy złoto, i to w bardzo obfitych ilościach

Zmianie uległo natomiast wykończenie – teraz mamy złoto, i to w bardzo obfitych ilościach

Dodam jeszcze, że ze swej strony nie bardzo mogę służyć poradami odnośnie trwałości wyrobów poszczególnych firm, jako że żadnych słuchawek poza dawnymi i całkiem już nieaktualnymi Staksami nie użytkowałem intensywnie przez lata. Mogę tylko napisać, że Sennheiser HD 800 i HD 600, podobnie jak wszystkie modele Grado, wydają się długowieczne, a o reszcie zmilczę. Oczywiście tytan i bioceluloza to w tym wypadku królowie życia, toteż właściciele mających takie membrany słuchawek spać mogą szczególnie spokojnie.

Po tych przydługich wstępach pora nareszcie wniknąć w brzmieniowy konkret. Słuchawki są w pierwszym rzędzie do sprzętu przenośnego, zatem poczynajmy od niego.

Brzmienie: Z Cowonem Plenue

Widać, że są to słuchawki dla ludzi z pozytywnym nastawieniem do życia!

Widać, że są to słuchawki dla ludzi z pozytywnym nastawieniem do życia!

   Wszystko w tej recenzji pisane jest z zastrzeżeniem, że słuchawki mają na liczniku jakieś dwieście godzin ogrania, tak więc mogą jeszcze się zmieniać, i to nawet w stopniu niemałym. Coś jednak z siebie po tych dwustu godzinach powinny przejawić, a czekać pół roku nie ma czasu.

Na początek tedy napiszę, że żartów z tymi Sonorous VIII naprawdę nie ma, toteż występy porównawcze ze słuchawkami za kilkaset czy tysiąc kilkaset złotych można sobie darować, bo to nie ta liga. Porównałem je zatem do kosztujących trzy tysiące Audeze EL-8 w wersji otwartej i jeszcze o ponad tysiąc droższych OPPO PM-2, które swego czasu „rozjechały”, jak to mawiają audiofile, tańsze towarzystwo ze wzmacniaczem samego OPPO.

Cena okazała się być bardzo dobrym wyznacznikiem, a chociaż nowe Audeze broniły się dzielnie, ulec tym OPPO musiały w całej rozciągłości. Szczególnie gdy chodzi o partie wokalne, gdzie naturalność i bogactwo głosów było całkowicie po stronie droższych planarów. Co na to japoński tytan? Powinien mieć strasznie trudno, jako że te OPPO to właściwie pod względem wokali referencja. Cóż można dorzucić do ich niezwykłej przenikliwości i naturalizmu? Otóż okazuje się, że przynajmniej trzy rzeczy. Po pierwsze ciepło. Sonorousy grają na pewno cieplej i milej, dokładając jeszcze do ciepła nutę słodyczy, co wespół czyniło ich śpiew milszym, bardziej radosnym i mniej technicznym. Nic tu nie było z poszukiwania technicznych aspektów dźwięku – sama wyłącznie analogowa gładkość i ciepło ludzkiego oddechu. Druga rzecz, to wypełnienie. Cielesność u japońskiej drożyzny stawała się pełniejsza, bardziej dociążona i bardziej konkretna. Taka wprost z życia wzięta – i to po jego przyjemniejszej stronie – a nie z analizą, nieznaczną oschłością, pewnym jednak odrealnieniem (wynikającym z nie dość cielesnej powłoki), a w efekcie pewną nostalgią i smutkiem. Walor emocjonalny tych samych utworów u obu wyraźnie był inny; i można rzec, że OPPO trochę dosmucały, a Sonorousy weseliły się wraz ze słuchaczem i wykonawcą. Osobiście bardzo lubię posępne nastroje, toteż smutek ani chłód OPPO zupełnie mi nie przeszkadzał, niemniej z ręką na sercu trzeba przyznać, że przywołanie żywych postaci wychodziło Sonorousom lepiej. Zważywszy, jak strasznie te OPPO potrafiły lać konkurencję, pozwała to kręcić głową z uznaniem nad umiejętnościami japońskiego cudu techniki. Fakt – trzy razy niemal droższego – ale jednak oferującego coś więcej niż tylko pozłotki.

Większy optymizm Sonorousów nie oznacza, że grają wyłącznie na optymistyczną nutę. Jedynie bardziej optymistycznie niż OPPO, co nie przeszkadza im kreować smutku czy powagi.

W pełnej krasie nowe Finale prezentują się wprost fantastycznie!

W pełnej krasie nowe Finale prezentują się wprost fantastycznie!

Trzecia obok wypełnienia i ciepła rzecz dorzucana względem groźnego konkurenta, to coś, co trzeba nazwać nie inaczej niż pięknem. Ich brzmienie było piękniejsze w takim potocznym, można nawet powiedzieć – dziecięcym – stylu. Dźwięk bardziej nasycony kolorem, bardziej pyzaty i słodki; coś jak cherubinki na płótnach Rafaela, albo kobiece twarze z malarstwa Bouchera czy Murilla. Taki zdrowy, wykarmiony, kolorowy, promienny i dogrzany. Do tego jeszcze aksamitnie gładki i niepospolicie bogaty, a także niepowszednio głęboki tudzież konkretny. Można powiedzieć – syty wszystkimi atrybutami po krańce sytości. Zarazem oczywisty w tej swojej ładności, niczym dziewczyna z okładki podrasowana Photoshopem, tyle że bardziej prawdziwa, bo jak hologram trójwymiarowa.

Sumując ten etap wypada zaznaczyć, że łatwe te Sonorousy do wysterowania są wyjątkowo i z Cowonem zagrały w bezdyskusyjnie znakomitym stylu. A jeszcze lepiej grało to ze smartfonem Sony, ślącym sygnał przez kabel Ortofona (za marne trzy stówy) na wzmacniacz Phasemation. Tu już mi szczęka z trzaskiem gruchnęła o posadzkę, ale nie mnóżmy bytów opisowych i przenieśmy się też w system plikowy, tyle że już całkiem stacjonarny.

Z Accuphase DC-37 i Sugdenem HA4

Znów zacząć muszę od didaskaliów, a konkretnie od kabli. Mają te Sonorousy tendencję do brzmienia ciepłego i pełnego, lecz nie warto z tym przesadzać. Sam w każdym razie takiego przegrzanego i zbyt pełnego brzmienia nie toleruję, a takie właśnie się pojawiło, kiedy spiąłem przetwornik ze wzmacniaczem interkonektem symetrycznym Tellurium Q Black Diamond. Bardzo dobrze pasował on do innych słuchawek, na przykład do AudioQuesta i OPPO, natomiast z Sonorous VIII zwyczajnie mnie denerwował. Przy całej maestrii wydobywania szczegółów i pięknej palecie barw, częstował piecowym wręcz ciepłem i całe granie przypominać zaczęło bochen chleba prosto z pieca. Taki posypany w dodatku słodką kruszonką – i nie, dziękuję, taka muzyka to nie dla mnie. Ciepło jest w porządku, ale tylko do pewnych granic, zwłaszcza kiedy wzmacniacz nie jest lampowy. Z lampą układa się to inaczej, bo dźwięk lampowy ma całościowo inny charakter, czego dowiódł po raz nie wiem który odpalony w międzyczasie inauguracyjnie system głośnikowy Phasemation, który testowałem tak nawiasem także ze słuchawkami AKG K1000, o czym będzie w jego recenzji.

Ale liczy się całokształt, i Japończycy dobrze o tym wiedzą.

Ale liczy się całokształt, i Japończycy dobrze o tym wiedzą.

Finansowe piekło, brzmieniowe niebo, a pośrodku tej dychotomii lampy w roli głównej, czyli swoista norma. Ale o tym przy innej okazji. Tu zaś jedynie dygresja, że granie takie naprawdę gorące wychodzi wyłącznie lampom, a u tranzystorów wypada drażniąco i czuć cały czas, że nie jest na swoim miejscu. Kształt dźwięków nie zgadza się z temperaturą, wywołując psychiczny dyskomfort. W każdym razie u mnie. Tak więc użyłem w miejsce Telurium interkonektu Divaldi, który okazał się bardzo skutecznym lekarstwem. Obniżył temperaturę, soprany (a wraz z nimi szczegóły) mocniej wyeksponował, podkręcając przy tym dynamikę kosztem niewielkim spójności; co akurat słuchawkom Sonorous się przysłużyło, podkreślając ich ogromne bogactwo, a nie uchybiając sile wyrazu i jedności wymowy artystycznej. Jest bowiem jedną z głównych umiejętności tych Sonorousów, darzyć słuchacza niezwykłym bogactwem i różnorodnością, ale nie w sposób separujący, kiedy każde coś ciągnie w swoją stronę, tylko w ramach jednolitego programu przekazania danej muzyki. Super szczegółowość, pięknie skacząca dynamika oraz różnorodność brzmień wszelakich zawsze składają się a nie rozpadają. Wynika to głównie z tego, że bas ani soprany nie zostają wyosobnione, a różnorodność dotyczy przede wszystkim średniego zakresu, przy czym zawsze zachowany zostaje całościowy brzmieniowy styl. Dźwięki nieodmiennie są ładne i pełne, a nigdy zimne i oschłe; podobnie jak zawsze mają głębię, czar i koloryt, który nie bierze się z pastelowej delikatności, tylko czerpie z oleistego nasycenia.

Brzmienie cd.

Wszystkie detale pragną przypominać właścicielowi, ile musiał wyłożyć na ten luksus.

Wszystkie detale pragną przypominać właścicielowi, ile musiał wyłożyć na ten luksus.

   Odmienne sposoby budowania dźwięków przy zachowaniu całościowego stylu bardzo dobrze były widoczne przy porównaniach do OPPO. Te grały wyraźnie chłodniej (chociaż nie zimno), bardziej refleksyjnie i lirycznie zarazem, ze słabszym wypełnieniem a większym rozwarstwieniem, i do tego bardziej miękko, bardziej ulegle. Ich dźwięk był bardziej szary i bardziej się układał, niczym delikatny materiał opadający na jakiś kształt, podczas gdy dźwięk Sonorousów był cieplejszy, twardszy, z własną wypukłą formą niczym jakaś błyszcząca zbroja, a także weselszy. Taki ha-ha-ha i trala-la, a nie plim-plam-plum. Bardziej kaloryczny, ekstatyczny i taki w sobie, a przy tam zawsze śliczny i zgrabny, podczas gdy u OPPO bardziej tkliwy, delikatny, smukły i mniej kolorowo odziany. Całkiem inne typy osobowości i powierzchowności, a oba fascynujące.

Można zatem powiedzieć, że wrażenia odniesione przy odtwarzaczu przenośnym zostały w całej rozciągłości podtrzymane, ale jest do powiedzenia o wiele więcej, jako że jakość tym razem była wyższa i więcej można było usłyszeć.

O brzmieniu prezentowanym przez Final Sonorous VIII należy w pierwszym rzędzie uzupełnić, że jego piękne i pełne brzmienie bazuje nie tylko na wypukłości kształtu, ale także powstaje skutkiem bardzo starannego dopowiadania wszystkiego do końca. Nie są to wprawdzie wypowiedzi tak w zupełności dograne, jak u niezrównanych pod tym względem Ultrasone Edition9, ale niewątpliwie w tej mierze się wyróżniające. Ale nie chodzi tylko o sam brzmieniowy finał, lecz także o przebieg brzmienia. Niewątpliwie zaznacza się tam zdefiniowana powierzchnia o pewnej elastyczności i śladowym wręcz  ale wyczuwalnym naprężeniu. Nie są te dźwięki niczym rozpraszające się na obrzeżach obłoki o nie stawiającej żadnego oporu przenikliwości, jakimi częstują choćby Grado GS1000, tylko takie obleczone elastyczną membraną wibracji, nadającą całemu brzmieniu bardziej przedmiotowego i uporządkowanego charakteru. Całościowo jest to zatem ładność ukonkretniona. Ładność dźwiękowego obrazka; a nawet dźwięków-rzeczy porozstawianych starannie na scenie. Dźwięków wyjątkowo eleganckich, a przy tym substancjalnych. Doskonale zdefiniowanych i doskonale się separujących, a jednak wciąż pozostających w kolektywie. Postaci sceniczne dokładnie się wyodrębniają, a równocześnie spektakl trwa i nie ma żadnego błądzenia ani zawahań.

Stalowa "karta" gwarancyjna również.

Stalowa „karta” gwarancyjna również.

A trzeba przyznać, że ten ukonkretniony i barwny kolektyw, w połączeniu z doskonałą jego widocznością i całościowym sprawnie kroczącym naprzód porządkiem, robi dość niesamowite wrażenie. Są to na pewno w sekundę zjednujące słuchacza słuchawki, które kiedy sygnał jest odpowiedniej klasy, potrafią zawrócić w głowie. Bo wówczas narzucają się nie tylko te duże, prawdziwe dźwięki i żywe postaci wykonawców, ale zalewa nas też fala szczegółów i wszystko aż skrzy się miriadami dźwiękowych iskier. Ku czemu by się nie zwrócić i pod jakim kątem nie spojrzeć, wszędzie natrafiamy na nawał dźwiękowego bogactwa, towarzyszącego nawet dźwiękom samotnym, lecz z wyjątkową maestrią i złożonością odtworzonym. To żywa muzyka i żywa jej przestrzeń wciągające nas w siebie.

Byłem świadkiem i widziałem na własne oczy, jak inni reagowali na ten typ grania i pod jakim byli wrażeniem. Możemy to nazwać wbijaniem w fotel, opadem szczęki, entuzjazmem czy niekłamanym podziwem – ale jakkolwiek będziemy rzecz nazywali, każdy dokładnie wie o co chodzi. No grają te Sonorousy – cholera, grają. Trochę ich granie przypomina stylem Sennheisery HD 800, ale sam odebrałem je jako zdecydowanie bogatsze i bardziej bezpośrednio oddziałujące. W każdym razie z takim przeciętnym a nie super dopasowanym wzmacniaczem. Puściłem na koniec komputerowych zmagań z YouTube beethovenowski Marsch des Yorck’schen Korps z parady pod Bramą Brandenburską. Nagranie samo w sobie mało muzykalne i nie przywołujące obrazu prawdziwej orkiestry. Ale tylko dopóki nie wezmą go w obroty Sonorous VIII. Wówczas orkiestra defiluje jak żywa, z całym złocistym majestatem trąbek i potęgą dynamiki. Konkurencja idzie w rozsypkę.

Z rzeczy istotnych trzeba jeszcze zwrócić uwagę na światło, scenę i skraje pasma.

Oświetlenie jest bardziej w stronę przyciemnienia niż rozjaśnienia. Tło w czerni i na nim nasycone barwy – a mimo to ogólnie optymistyczny a nie rembrandtowski styl, całościowe ciepło oraz postać dźwięków opisana przed chwilą, składają się na wrażenie dobrego, starannego oświetlenia, gdzie nic nie jest skryte ani niedoświetlone, tylko właśnie doskonale widoczne. Wraz z popisową transparencją, wynikającą z przezroczystości medium, daje to coś w rodzaju świetnych przeźroczy, a nie jakichś chwytów malarskich kreujących impresje.

No dobrze, ale czy brzmienie również rozpieszcza do granic możliwości?

No dobrze, ale czy brzmienie również rozpieszcza do granic możliwości?

Co do sceny, to jest podobna do tej z Pandora Hope, ale chyba nie tak rozległa. Duża, dźwięki daleko niosąca, z doskonałą słyszalnością szczególnie bogatego echa, jednak jak zawsze kiedy wszystko jest jawne a nic skryte, wydaje się mniejsza i mniej tajemnicza. Tu wszystko jest w sposób oczywisty obecne, a bezkres oznacza określoność a nie brak określoności. To nie znaczy, że wcale nie ma tajemniczości ani tęsknych klimatów, ale same z siebie słuchawki ich nie budują. Za to dźwięki w odejściu są szczególnie bogate, co bardzo uważnie sprawdziłem. Nieporównanie bogatsze niż u przeciętnych, a także bogatsze niż u większości nawet bardzo drogich słuchawek. Odległość od pierwszego planu okazuje się średnia – i nie ma ani dużego dystansu, ani wrzucenia między wykonawców. Gra zarazem nieco bardziej na boki a nie z przodu względem Pandora Hope, ale nie ma takiego bocznego rozrzutu jak u Sennheiserów HD 800, ani nic nie gra w głowie. Tak więc scena jest znakomita jedynie w sensie porządku, widoczności i transparencji medium, a poza tym raczej standardowa.

Brzmienie cd.

Z pomącą ustalenia tej kwestii przyszła nam cała gama wybitnej elektroniki, również z Japonii.

Z pomącą w ustaleniu tej kwestii przyszła nam cała gama wybitnej elektroniki, również z Japonii.

   O skrajach pasma już trochę pisałem. Krótko mówiąc, siedzą w przekazie, przy czym soprany nie mają cienia ograniczeń, ale też nic a nic nie swawolą na własną rękę, podczas gdy bas jest w pełni kontrolowany, natomiast rozmiar ma średni i na pewno ustępuje obfitością takim od szczytowych Audeze, oBravo czy najnowszych NightHawk. To bas dla lubiących trzymany w ryzach i nie pchający się przed orkiestrę, a nie tych, dla których powinien rozlewać się potęgą grzmotu i schodzić do sfer tektonicznych. Wprawdzie i tu niesie się poprzez przestrzeń i ma określone, wyraźne uczestnictwo, ale nie jest postacią nadrzędną, szczególnie zwracającą uwagę.

Z ASL Twin-Head i odtwarzaczem Accuphase

– Na prawo beczki, na lewo beczki – idziemy dalej, proszę wycieczki.

– Tu się buduje, tam się wali – idziemy dalej.

No i doszliśmy do finału, na moje zatracone szczęście. Bo recenzować słuchawki pośród upałów średnią jest przyjemnością. Nie dość, że ogólnie gorąco, to jeszcze ze słuchawkami goręcej. Nagrodą jakość brzmienia, ale o ileż przyjemniej byłoby jej zaznawać w normalnej temperaturze. Na dokładkę te lampy. One to już naprawdę grzeją i całkiem z upałem nie idą w parze; ale co robić, kiedy takie wymogi brzmienia? No więc grzejmy się śmiało, niczym wczasowicze na plaży, tylko że oni przynajmniej morze mają …

Odpaliłem lampowe piekło i słucham. Słuchawki i płyty zmieniam, uszu nadstawiam i łapię różnice. A różnice są takie:

A jakie wnioski? A takie, posiadając aparaturę na odpowiednim poziomie, właściciel Sonorusów VIII nabywa jedyny w swoim rodzaju spektakl muzyczny.

A jakie wnioski? A takie, posiadając aparaturę na odpowiednim poziomie, właściciel Sonorous VIII nabywa jedyny w swoim rodzaju spektakl muzyczny.

W torze lampowym, poza oczywistą wyższą jakością, jedna rzecz zmieniła się diametralnie. Ustąpiło mianowicie to coś, co pozwoliłem sobie nazwać elastyczną powłoką na dźwiękach. Z  odtwarzaczem Accuphase i ASL Twin-Head spiętymi srebrnym Crystal Cable Reference, nic takiego się nie pojawiło. Śladu nie było żadnych powłok ani naprężenia, tylko dźwięk w stu procentach naturalny, całkowicie w prawdziwej postaci. A ściślej przestrzeń dźwięku mająca określone lokalizacje, ale nie przejawiająca żadnych dźwiękowych bąbli, żadnego domykania fragmentów zwanych źródłami. Pełna otwartość i całkowita swoboda przepływu, a w efekcie żadnej sztuczności. Bardzo mnie to ucieszyło, bo prawdziwsze było zdecydowanie, a wraz z ogólnie wyższą jakością dawało pokaz dźwiękowej magii z samych wyżyn. Natomiast pozostałe cechy, jak ciepło, barwność, brak rozjaśniania, wypełnienie, optymizm, kontrola skrajów pasma i całościowy porządek wraz z super transparencją – to wszystko zostało powtórzone, tyle że na jeszcze wyższym poziomie. Na niewątpliwą super całość się to wszystko składało i tylko wielbiciele szczególnie potężnego basu mogliby marudzić, że takiego nie było, sam natomiast chciałem powiedzieć o jeszcze jednej rzeczy, o głębi brzmienia.

Z tą głębią bywa różnie, bo można z nią przesadzić, tak samo jak z temperaturą. Za ciepło i za głęboko to nie jest naturalnie, a w efekcie nie tak jak trzeba. Może i popisowo, ale tylko dla smakoszy takich smaków, a nie dla poszukiwaczy pełnego realizmu, przy czym przesadna głębia łączy się jakoś zawsze z niedostatkami ekstensji, a więc zbytnim skupianiem dźwięku w jednym miejscu, co często przeradza się w te wspomniane przeze mnie bąble o różnej twardości powłokach. Ale jak lampy umieją sobie radzić z wysoką temperaturą przekazu, potrafiąc ją transformować na piękno swego brzmienia, tak słuchawki Sonorous umieją sobie radzić z głębią. Niewątpliwie spośród porównywanych – a sporo ich tam było – grały dźwiękiem najgłębszym, co szczególnie się rysowało na tle operujących wyjątkową ekstensją i brakiem skupiania OPPO. Do nich zaraz wrócę, a teraz słowo o głębi u Final Sonorous. Otóż potrafiły czynić tę głębię przepastną nie w sensie pojedynczych dźwięków ale całego brzmienia. Coś jakbyś patrzył w przepastną toń górskiego jeziora albo jakiejś ogromnej studni. Fantastyczny dawało to efekt, nieco podobny do tego u Sennheisera Orpheusa, o którym kiedyś pisałem, iż słuchając go można odnieść wrażenie, że chce nas wciągnąć do jakiejś przepaści. Sonorousy grają mniej nieco drapieżnie, ale ich głębia brzmieniowa jest analogiczna i także towarzyszą jej szczególne doznania. Dźwięk ciągnie nas w czarną otchłań swej przepastności i jest to przeżycie tyleż przyjemne co niezwykłe. Fantastycznie zagląda się do tej przepaści i naprawdę niemałe emocje temu towarzyszą.

Może nie są najlepsze pod każdym względem...

Może nie są najlepsze pod każdym względem…

A na przeciwległym krańcu stylistycznym zupełnie czym innym traktują słuchacza OPPO, które z kolei cały dźwięk rozbijają na warstwy w równoległych płaszczyznach szarości, co nie jest jednolite jak czarna otchłań, tylko właśnie podzielone. A podzielone w taki sposób, że też wpada się w zachwyt dla subtelności oddania tego rozwarstwienia, z jednoczesną maestrią traktowania każdego dźwięku i uwidaczniającym się promieniowaniem od źródeł. To się układa w inną całość, ale także jedną z tych najprzedniejszych. Bardziej tutaj się akcentują soprany a cała tonacja jest wyższa i wszystko jaśniejsze. Bez najmniejszych jednak oznak jakiejś niedoskonałości, tylko w podziwie dla sztuki tak misternego przedstawiania. Sonorous są wprawdzie bardziej popisowe, a ich ustawienie tonacji poprawniejsze i przyjemniejsze w odbiorze, ale jednych i drugich słuchałem z fascynacją. Szkoda, że zbliża się pora pożegnań i wracać będą do siebie, ale niczego mieć nie można na zawsze.

Brzmienie cd.

Aż strach pomyśleć, co pokażą Sonorus X...

Aż strach pomyśleć, co pokażą Sonorous X…

   Zasłuchałem się w brzmienie tych Sonorous VIII i śmiech mnie pusty ogarnął, kiedy przypomniałem sobie te obawy o ich losy z początku recenzji. Pewnie, kosztują diabelsko i nie są dla zwykłych ludzi, ale kto je łyknie i gdzie trzeba podepnie, na pewno zyska satysfakcję. Tym bardziej jeszcze, że one najwyraźniej w im lepszym torze pracują, tym bardziej od konkurencji się oddalają, a nie tak jak na przykład Grado RS1, które w lichym torze miażdżą, a w dobrym już tylko trochę są z przodu. Final Sonorous VIII jakości toru łaknie i dopiero z takim wybitnym szaleje naprawdę. Ale jak już pisałem – ze smartfonem Sony Z2 za źródło i po kablu Ortofona do wzmacniacza Phasemation też grały niesamowicie, że aż mnie i Karola zamurowało.

– No tak, to nic już dawno nie grało! – orzekła młodsza część redakcji. I rzeczywiście, eksplozyjny to był popis.

Divaldi na deser

Już byłem na finiszu, a tu jeszcze jedno okrążenie. Dystrybutor poprosił o opis ze wzmacniaczem Divaldi, z którym słuchawki Final prezentują się szczególnie dobrze, efektem czego wspólny występ na ostatnim Audio Show. Tak więc wróciłem do komputera, jako że dla niego i jemu podobnych jest ten wzmacniacz w pierwszym rzędzie, aczkolwiek także dla gramofonów. Mała bestia o nietypowym kształcie, ze zmyślnym potencjometrem na wierzchu, podpięta została do przetwornika Accuphase interkonektem Entreq Konstantin, którego grzech, że dotąd jeszcze nie opisałem. Nie dlatego wykonałem nim podpięcie, że to jakieś sprawdzone jakościowo połączenie, ale akurat był pod ręką, a ślepy strzał okazał się wyjątkowo celny. Wszystkie słuchawki zagrały z tym wzmacniaczem po tym kablu naprawdę rewelacyjnie, ale mamy się odnieść do tytułowych.

Puki co delektujemy się modelem VIII, bo jak rzadko kiedy jest czym. Pełne zwycięstwo marki Final!

Póki co delektujemy się modelem VIII, bo jak rzadko kiedy jest czym. Pełne zwycięstwo marki Final!

Donoszę przeto, że ich dźwięk z Divaldi AMP 01 był bardzo nieznacznie mniej ciepły niż z Sugdenem i także mniej aksamitny, a za to z nieco większym nerwem i bardziej chropawy (w jak najlepszym znaczeniu). Szczególnie też głęboki i dynamiczny, a także bardziej trochę echowy. Dawało to spektakl analogicznej jakości, poprzez wymianę analogowości i ciepła za chropawość i dynamikę. Tego i tego słuchało się rewelacyjnie, a Sonorous VIII po raz kolejny okazały się dowodzić swojej wyjątkowości. Niewątpliwie nawet na tle takich asów jak OPPO PM-2 czy Sennheiser HD 800 ukazywały własne przewagi, ze szczególną głębią brzmienia, wyjątkowym kolorytem i doskonałą konkretyzacją na czele. A mówiąc najkrócej – one są wyjątkowo spektakularne.

Podsumowanie

Final_Sonorus_VIII_020_HiFi Philosophy   Dobra luksusowe mają w świecie ugruntowaną pozycję, a zżymanie się na nie ma sens jedynie wówczas, gdy nie reprezentują niczego poza sztucznie wykreowanym prestiżem. Sztuczność bycia gwiazdą, w następstwie ferowania i podtrzymywania fałszywych opinii, dotyka wszystkich sfer życia na świeczniku. Fałszywe idole spotyka się na równi w polityce, biznesie, kręgach intelektualnych i artystycznych. Wypromowane fałszem bywają też całe marki albo poszczególne produkty, chociaż tu żywot fałszerstwa zazwyczaj okazuje się  krótszy. W dobie for internetowych i masowości dostępu do dóbr maski fałszu są zwykle szybko zdzierane. Tak więc jedynie wyroby elitarne swoją drogością, do których dostęp bardzo jest utrudniony, mogą się przez czas jakiś przechowywać w fałszywym nimbie rzekomej wyjątkowości. Tutaj remedium bywają wystawy, na których wypada bywać, a wówczas zdarzają się spektakularne kompromitacje, czego i w Warszawie byliśmy świadkami. Można co prawda nawet w obliczu zdemaskowanej blagi kryć się za przekupnymi opiniami rzekomych znawców, tłumacząc równolegle, że wprawdzie tym razem nie do końca się wszystko powiodło, ale gdybyście usłyszeli wtedy a wtedy i tam a tam, to byście mieli pewność…

Baju, baju – będziesz w raju. Tym razem jednak nie jest. Z niemałą satysfakcją pozwolę sobie oznajmić, że elitarne i bardzo drogie słuchawki Final Sonorous VIII na pewno blagą nie są i nie samym są świecidełkiem. Oferują dźwięk faktycznie  elitarny, który w towarzystwie zwyklejszych systemów ma pewien styl popisowy, choć nie do końca naturalny, natomiast w torach najwyższej klasy przejawiają pożądany dla nich pełny naturalizm bardzo wysokiej próby. Do tego czy w torze takim zwykłym, czy bardziej popisowym, zawsze słucha się ich z ogromną satysfakcją, wynikającą zarówno z bogactwa jak i dynamiki. Wspomaga to jeszcze pozbawiona cech podwyższania dźwięków, bardzo przyjemna w odbiorze tonacja, wspierana zawsze obecną konkretyzacją oraz urodą brzmienia. Przyjemne światło omiata postawne i pięknie skrojone dźwięki; zawsze pełne życia i zawsze szczególnie głębokie. A wszystko to zawieszone zostaje w super transparencji i na uporządkowanej scenie, która nie jest wprawdzie ogromna ani szczególnie holograficzna, ale mała i ułomna też nie jest.

Wyjątkowo zaś godna pochwały jest umiejętność skutecznego maskowania własną świetnością słabszych torów, w połączeniu z podobnie wytrawną umiejętnością wydobywania tego co najlepsze z wybitnych. Nie są to zatem słuchawki wymagające jakichś specjalnych wzmacniaczy: czy to takich szczególnie pasujących, czy szczególnie wybitnych. Przy całej fantastycznej jakości na miarę gwiazdy, nie są grymaśne i nie strzelają fochów. Jak mistrz prawdziwy w swym fachu zawsze sobie radzą.

Przedstawiona tutaj recenzja zawiera dwie istotne słabości. Zabrakło nieco czasu na odpowiednie wygrzanie, skutkiem czego słuchawki sportretowane zostały na bazie trochę powyżej dwustu godzin pracy, co przy ich tytanowych membranach może być okresem za krótkim. Zabrakło także porównania do najgroźniejszego rywala, słuchawek Ultrasone Edition5 – w wersji Limited znacznie droższych, a w Unlimited znacznie tańszych. Nie dysponując nimi powstrzymam się od wszelkich odniesień, poza jedynie uwagą, że Ultrasony mają na pewno ciekawszą scenę, natomiast same dźwięki prawdopodobnie to Sonorousy oferują głębsze, ale tu mogę się mylić. Na pewno jednych i drugich słucha się z fascynacją, i na pewno stanowią przykłady współczesnego uniwersalizmu, zapewniającego zarówno świetną współpracę ze sprzętem stacjonarnym jak i przenośnym. Sonorousy są przy tym bardziej klasyczne, ponieważ nie wymagają przywyknięcia do technologii S-Logic, co do której pojawiają się sugestie, iż nie u wszystkich się sprawdza. Sporo osób zgłasza problemy z jej przyswojeniem, a w efekcie oferowanymi przez nią niezwykłymi efektami przestrzennymi nie wszyscy na równi mogą się cieszyć. Sam tylko dopowiem, że o ile początkowe wersje S-Logic także u mnie powodowały pewne zastrzeżenia, to najnowszy S-Logic EX przemówił do mnie z wielką siłą i bardzo chciałbym nim dysponować na co dzień.

Zostawmy jednak wątpliwej jakości pod absencję jednego z porównywanych odniesienia i napiszmy na koniec, że wbrew pewnym obawom słuchawki Final Sonorous VIII dały radę się obronić. Można utyskiwać na ich cenę, mogą się mniej czy bardziej podobać, ale na pewno za swoje bardzo obfite pieniądze oferują nietuzinkowe przeżycia, zwłaszcza gdy ktoś woli granie optymistyczne od nurzania się w posępnych refleksjach. Są ewidentnie po słonecznej stronie ulicy, tam gdzie jest ciepło i radośnie. A ulica ta to piękna promenada.

 

W punktach:

Zalety

 • Fantastyczna przejrzystość i czystość dźwięku.
 • Zawsze doskonale wypełnionego i konkretnego.
 • Znakomite, bardzo plastyczne oświetlenie.
 • Żadnego podnoszenia tonacji.
 • Naturalne ciepło.
 • Popisowy dynamizm.
 • Bogactwo całego przekazu wraz z rewelacyjną szczegółowością.
 • Spotykana jedynie u naprawdę najlepszych głębia brzmienia.
 • W efekcie stajemy przed muzyczną otchłanią.
 • Optymistyczny styl bycia. (O ile ktoś lubi.)
 • Najwyższego poziomu umiejętność kreowania prawdziwych instrumentów i żywych wykonawców.
 • Doskonale maskują słabości aparatury towarzyszącej.
 • I równocześnie uwypuklają takiej wybitnej.
 • W efekcie nie są kapryśne ani nie mają wygórowanych żądań.
 • Wytrzymują najcięższe porównania.
 • Do sprzętu przenośnego i stacjonarnego.
 • Mimo bardzo niskiej impedancji nie buczą z lampami. (Przynajmniej moimi.)
 • Tytanowe membrany.
 • Konstrukcja tubowa przetwornika.
 • Efektowny wygląd.
 • Staranne wykonanie.
 • Dobre kable.
 • Żadnych niedoróbek.
 • Wygodne.
 • Łatwe w regulacji.
 • Odporne na uszkodzenia.
 • Elegancko zapakowane.
 • Made in Japan.
 • Renoma marki.
 • Polski dystrybutor.

 

Wady i zastrzeżenia

 • Wymagają jednak doboru interkonektu.
 • Nie należą do lekkich.
 • Ani super wygodnych.
 • Scena jest tylko dobra.
 • Symetryczny kabel by nie zaszkodził.
 • Podobnie jak elegancki stojak.
 • Cena nie dla normalnych ludzi.

 Sprzęt do testu dostarczyła firma: 

fonnex

 

Strona producenta:

final_audio_design

 

 

 

 

 

 

 

Dane techniczne:

 • Słuchawki dynamiczne o budowie zamkniętej.
 • Przetwornik aluminiowy z otworem BAM (Balancing Air Movement) o konstrukcji quasi tubowej.
 • Membrana tytanowa o średnicy 50 mm.
 • Obudowa komory rezonansowej: stal nierdzewna i tworzywo ABS.
 • W komplecie dwa kable o długości 3,0 i 1,5 metra, oba zakończone małym jackiem, plus przejściówka na duży.
 • Impedancja: 16 Ω.
 • Skuteczność: 105 dB.
 • Waga: 490 gramów.
 • Cena: 11 999 PLN.

System:

 • Źródła: PC z przetwornikiem Accuphase DC-37, Cowon Plenue, Accuphase DP-700.
 • Wzmacniacze słuchawkowe: ASL Twin-Head Mark III, Divaldi AMP 01, Sugden Mastercalass HA4.
 • Słuchawki: AKG K712 (kabel Oyaide HPC), Audeze EL-8 OpenBack, Final Audio Design Sonorous VIII, Fostex TH-900, OPPO PM-2, Sennheiser HD 800 (kabel FAW noir Hybrid).
 • Kabel USB: ifi Audio Gemini z ifi Power.
 • Interkonekty RCA: Crystal Cable Reference, Entreq Konstantin,
 • Interkonekty XLR: Divaldi, Tellurium Q Black Diamond.
 • Listwy: IsoTek, Sulek.
Pokaż artykuł z podziałem na strony

28 komentarzy w “Recenzja: Final Sonorous VIII

 1. Piotr Ryka pisze:

  Pojawiło się nieco zamętu z nazewnictwem. Firma zmieniła bowiem nazwę z Final Audio Design na krótkie Final, co dotarło do mnie już po napisaniu recenzji. Za ewentualne zamieszanie i niepoprawne zapowiedzi przepraszam.

 2. Patryk pisze:

  Jak zwykle wspaniala recenzja dzieki ktorej stwierdzam, ze sluchawki oraz ich cena nie sa dla ludzi „normalnych”.
  Tymbardziej ciesze sie niesamowicie na wtorek czyli dzien, w ktorym przyjada do mnie moje Pandorki Hope 6.
  Cena tych Sonorous VIII jest naprawde wysoka i chociaz nie sluchalem ich osobiscie, stwierdzam po przeczytaniu panskiej recenzji, ze kupujac audeze lcd-xc lub HD800 otrzymamy duzo wiecej, jezeli chodzi o ilosc wydanych pieniedzy w stosunku do jakosci dzwieku.
  Patryk.

 3. Mirek pisze:

  A co z Phasemation, kiepsko z nim wypadły?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Napisałem przecież, że wypadły świetnie. Ale recenzja i bez opisu z nim jest chyba wystarczająco długa. Książkowych relacji nie ma co pisać.

 4. Stefan pisze:

  Czy wielkościowo muszle mają taki sam rozmiar na uszy jak Pandory ?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Identyczny.

   1. Stefan pisze:

    No to słabo bo się moje kłapouchy nie zmieszczą:(

    1. Piotr Ryka pisze:

     Faktem jest, że uszy mam małe i w ogóle dobrze się czuję w większości słuchawek, tak więc pod względem wygody nie jestem specjalnie miarodajny.

 5. Maciej pisze:

  Współczesny rynek słuchawkowy to bańka spekulacyjna. Pewnie pęknie za kilka lat, kiedy zacznie się boom na wireless w jakimś nowym standardzie Wi-Fi 11,6 GHz, i Apple lub Samsung wprowadzą nowe interfejsy. I wszystkie niskoomowe słuchawki pójdą do lamusa jak 600 ohmowe obecnie 🙂

  1. Piotr Ryka pisze:

   Zakładasz Macieju śmierć wszystkich wzmacniaczy słuchawkowych? Nie stawiałbym na to. A 600-ohmowe słuchawki Beyerdynamic właśnie puszcza na nową orbitę. Rozumiem irytację cenami, ale od bardzo wysokich cen audiofilskie słuchawki kiedyś zaczynały, a nie teraz dopiero kończą.

 6. Maciej pisze:

  Irytacja irytacją. Ale szczerze ubolewam, że forsuje się teraz niskoomowe rozwiązania limitując zastosowanie sprzętu studyjnego i wzmacniaczy OTL. Oraz ubolewam nad cenami nie proporcjonalnymi do jakości. I tutaj nie jestem odosobniony. Kilka osób słuchało HE1000 i uważają że ich jakość nie jest warta tej ceny. Chińskich firm jak mrówków, ceny szybują a wcale nie tak łatwo zrobić naprawdę dobre słuchawki. Rynek zbytu rośnie… Ale sytuacja nie jest normalna. CD lepszego się nie zrobi, kolumn też. Więc teraz boom na kable, mobilne playery w cenie (stacjonarnych!) no i słuchawki.

  Miłego wieczoru, Wszystkim lubiącym dobry dźwięk 🙂

  1. Piotr Ryka pisze:

   W relacji z Monachium też przytoczyłem opinię Karola na podstawie odsłuchu u Niemców, że HE-1000 są problematyczne. Dla mnie jednak o tyle to nic nie znaczy, że nie były słuchane w torze na miarę Twin-Head z Croftem albo tego od Phasemation. Wzmacniacz HiFiMAN-a jest nieudany, ale słuchawki są dopiero do rozpatrzenia. HE-6 u mnie, a HE-6 gdzie indziej, to też zupełnie inna historia.

 7. Andrzej pisze:

  W przypadku słuchawek sytuacja jest na dobrej drodze do tego aby każdy przeciętny człowiek mógł niebawem cieszyć się w swoim domowym zaciszu dźwiękiem klasy hi-end z nich płynących.Wystarczy otworzyć sobie stronę head fi.org. jest tam ekonomiczna prognoza jak bardzo w przeciągu najbliższych lat wzrośnie na świecie rynek związany ze słuchakami i całym otoczeniem do nich. Będzie to wygłądało w ten sposób jak było z telefonami. Niegdyś były tylko telefony stacjonarne który był przydzielany na lokal w postaci nieruchomości. Poźniej gdy nastała telefonia komórkowa każdy mógł już mieć swój numer dla siebie.Każdy w krajach wysokouprzemysłowionych będzie mógł już niedługo mieś swój własny system składający się z DAP-a i wysokiej klasy słuchawek przenośnych,dysponować słuchawkowym systemem stacjonarnym lub mieć oba jednocześnie.W przypadku tak bardzo rosnącego rynku słuchawkowego,bardzo rokujących prognoz ekonomicznych będzie na rynek wchodziło wielu nowych producentów ponieważ poważne słuchanie dzisiaj zaczyna się od słuchawek.W przypadku tak wielu nowych producentów wchodzących na rynek ktoś z nowych graczy będzie musiał zaproponować coś bardzo sensownego aby przebić stawkę, przykładem tego jest chociażby ifi audio które nie jest co prawda nową firmą na rynku audio,ale bardzo dobrze wykorzystuje ten trend używając do tego tzw. crowdfundingu czyli to co ludzie sobie życzą aby w danym urządzeniu było.W przypadku branży AGD jest bardzo dużo niedopowiedzeń i niejasnych sytuacji spowodowancych przez marketingowców i handlowców wmawiających pewne rzeczy niezgodne z prawdą.Tam można poprostu popatrzeć w specyfikację lub sprawdzić miernikiem jest to jak najbardziej mierzalne, a ludzie dają się nabierać. Ileż więc więcej konfabulacji można zawrzeć w branży audio która jest trudno mierzalna.Każdy zachwyca się bardzo dobrze brzmiącym sprzętem za kosmiczne pieniądze,a być może nie wie o tym iż normy dotyczące strojenia instrumentów mamy z początku XX wieku kiedy to powstawała radiofonia, która na tamte czasy miała problemy z odtworzeniem wyższych częstotliwości i aby przekaz był lepiej słyszalny podniesiono strojenie z 432 na 440 Hz wtenczas to było dobre, ale dzisiaj wyostrza to przekaz w górnych rejestrach co jest odbierane często niesłusznie na niekorzyść sprzętu który odtwarza poprostu wiernie to co dostał ze źródła.
  Wracając do słuchawek – Jednymi z bardziej opłacalnych słuchawek hi-end które obecnie mamy na polskim rynku są słuchawki FAD-a Pandory Hope VI. Jest to coś na wzór tzw. „czołgu podstawowego” Final-a który może utorować drogę pozostałym słuchawkom w ofercie. Będąc słuchawkami hi-endowymi mają ten swój hi-end nie wymuszony czyli taki który nie wykazuje powściągliwości w pewnych aspektach brzmienia po to aby nie stłumić innych.Czyli są detaliczne, ale jednocześnie nie boją się nasycenia aby tej detalicznośc nie stracić.Mają bas który jest swobodny,dynamiczny i barwny ale jednocześnie nie przeszkadza innym pasmom. Są zamknięte, ale niemalże tak przestrzenne jak słuchawki otwarte mająć większą izolacje akustyczną od tych ostatnich. Ich wygląd kojarzy się z drogimi tradycyjnymi motocyklami i wcale nie zdziwił bym się gdybym zobaczył harleyowca który ich używa.Stojąc na hi-endowym piedestale nie boją się z niego zejść i popełnić mezaliansu pracująć z tańszym sprzętem. Ich ośmiomowa impedancja przynosi jednak więcej dobrego aniżeli złego.Z braku środków można szukać po prostu laptopa w którym ktoś się przyłożył do właściwego zaimplementowania toru audio.Stary dobry Realtek już bardo dobrze odtwarza pliki Wave 24/192,jeżeli będzie jeszcze dobre wzmocnienie w środku to mamy już bardzo dobrze brzmiący zestaw. Porównywałem słuchawki 32 Ohm-y, na jednym przetworniku 40mm o podobnej skuteczności do Pandor 50mm, dwa przetworniki 8 Ohm. Pandory są o wiele głośniejsze. Jest zapas mocy na tyle duży aby Pandory się nie „dusiły” tak więc są również predysponowane do współpracy z dobrze brzmiącymi laptopami. Wiele opini o Pandorach jest formuowane o nich prawdopodobnie jeszcze w tracie ich wygrzewania, kiedy rzeczywiście na gorszych nagraniach lubią wyciągać za bardzo soprany do góry. Po ich wygrzaniu już tego nie ma. Słuchalem ostatnio na Pandorach VI słoweńskiego Gramatika.Podczas wygrzewania słuchawek nie dało się tego słuchać, ale już po wygrzaniu Pandory bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły, serwując dzwięk nasycony, ale jednocześnie szczegółowy i bezpośrednio realistyczny w taki sposób jakby ktoś stał na bardzo wysokim wzniesieniu i mógł korzystać z dobrdziejstw przejrzystego arktycznego powietrza które poprawia nam znacznie widoczność.

 8. Piotr Ryka pisze:

  Odnośnie high-endu dla wszystkich, to już teraz każdy może kupić Grado SR60 czy Beyerdynamic Custom One Pro i ze smartfona Sony wspieranego niedrogim przenośnym wzmacniaczem, albo odtwarzacza pokroju FiiO X5, cieszyć się bardzo dobrym brzmieniem. A z AK100 i Beyerdynamic DT880 będzie jeszcze lepiej. Od tego do Orpheusa jeszcze wprawdzie daleka droga, ale już gra to naprawdę bardzo przyjemnie.

  Natomiast odnośnie częstotliwości dźwięku A, to tu bym się trochę spierał. Bo chociaż faktycznie niższe A brzmi o wiele milej, to jednak nawet to podwyższone dobra aparatura potrafi uczynić satysfakconującym, a niedobra nie. Zaraz będę pisał o takich słuchawkach, które wcale drogie nie są, a z tym wyższym A radzą sobie znakomicie.

 9. Andrzej pisze:

  Zgadzam się z Panem iż używając do odtwarzania bardzo drogiej aparatury do odtwarzania chociażby najlepszych z formatów stratnych czyli skompresowanej płyty cd, jeżeli będzie odtwarzana na przykład na odtwarzaczu cd za 20 tysięcy będzie bardzo dobrze brzmiała.Niestety nie każdego stać jest na tak drogi sprzęt. Te nie najtańsze a o wiele mniej kosztujące od tych bardzo drogich urządzeń, a już dobre różnicują jakość posiadanych plików bez względu na to czy one będą w formie fizycznej czy nie.Efektem różnicowania jakośći posiadanych płyt cd czy też plików było przetrzebianie domowej płytoteki.Taki odtwarzacz cd Za 20 tysięcy oprócz posiadania bardzo precyzynego napędu, na przykład takiego super precyzyjnego industriala,o trudno zużywających się metalowch trybach.W ramach swojej ceny posiada wiele dodatkowych elektronicznych układów korygujących sprawiających iż muzyka brzmi precyzynie, i jednocześnie są usuwane nieporządane rzeczy które zawiera.Ktoś kogo stać jest na taki odtwarzacz w ramach ceny uzyskuje bardzo dobre brzmienie, a zarazem ma pewnego rodzaju swoistą polisę ubezpieczeniową która gwarantuje mu iż nie będzie musiał części swojej płytoteki wystawiać na strych.Wspomniał Pan panie Piotrze o słuchawkach które są w miarę tanie i potrafią nawiązać walkę z tymi droższymi. Ja od siebie chciałby wspomieć o ich otoczeniu w szerokim tego słowa znaczeniu które jest coraz bardziej tanie i pozwala już umieścić cały domowy zestaw słuchawkowy na nakastliku,eliminująć używanie wielkich wyświetlaczy w postaci monitorów. Są to dwa rodzaje procesorów bardzo oszczędne a jednocześnie na tyle wydajne aby móc odtwarzać muzykę dobrjej jakośći. Oba są czterordzeniowe,nie wymagają aktywnego chłodzenia, a zamknięte w obudowach są bardzo małe.Pierwszy z nich to popularna Malina czyli Raspberry,którą zresztą francuzi zdążyli już upchnąć do wnętrza przetwornika. Mamy DAC-a z komputerem w środku. Drugi z nich to Pipo X8 64 GB miniPC na czterordzeniowym Atomie z preinstalowanym windowsem i androidem.Komputerek ten posiada 7 calowy wyświetlacz który zastępuje monitor. wystarczy podpiąć dysk i combo.Coś takiego można schować na półce nakastlika eksponując ewentalnie tylko słuchawki.Do tego software w postaci audiophile linux jest to trudno instalujący się system, ale za to poźniej jest z górki bo większość DAC -ów z linuksem nie potrzebuje sterowników. Drugi system który jest na windowsa to Signalist HQplayer brzmi bardzo dobrze, ale po próbnym 30-to dniowym okresie trzeba za niego zapłacić, posiada on również możliwość prawdziwego odtwarzaia plików DSD.Tak więc całość słuchawki,combo,(DAC+wzmacniacz słuchawkowy), komputer i dysk można już mieć nawet za 6 tys złotych co jest w miarę przystępne cenowo.

 10. Patryk pisze:

  Panie Piotrze:Czy FinalAudio VIII i Ayon HA3 stanowia perfekcyjna pare wedlug pana?. Zastanawiam sie, poniewaz to wlasnie te sluchawki sa moim celem ktoregos dnia. Nie brakuje im wcale duzo i graja prawie jak „Final-X” W moim przpadku beda graly razem z Bursonem Conductor Virtuoso,a Ayona nie znam i nie slyszalem, ale kolega twierdzi ,ze Ayon HA 3 to najlepszy wzmacniacz, ktorego w zyciu sluchal.(a sluchal prawie wszystkiego, co znane )(w jego przypadku podpietego do AKG 812)

  1. PIotr Ryka pisze:

   Przykro mi, ale ten zestaw raczej nie wchodzi w rachubę. Na Sonorous VIII w Ayon HA-3 słychać brum i trzeba by prawdziwego znawcy oraz ingerencji we wzmacniacz, by to usunąć. Ale może obecnie powstające są już od tego wolne, tego nie wiem. Pewnym remedium jest też stawianie obu sekcji wzmacniacza jak najdalej od siebie; pytanie tylko, czy ktoś dysponował będzie odpowiednią ilością miejsca.

   1. Patryk pisze:

    Dziekuje za odpowiedz. Wyglada na to, ze n.p „AKG812/Ayon HA-3” to wspanialy dreamteam.
    Krotko mowiac do Final VIII lepiej zatrzymac „Burson Conductor Virtuoso”, poniewaz sluchawki graly z nim swietnie.

 11. Patryk pisze:

  Porownalem w ciagu ostatnich tygodni FinalAudio VIII oraz FinalAudio X. Bez zastanawiania sie (nie patrzac na cene oczywiscie) kupilbym „X”.
  W porownaniu do VIII, X graja z wiekszym oddechem i duzo wieksza iloscia powietrza. VIII sa o wiele ciemniejsze i przypominaja Nighthawki.
  Final Audio X maja w sobie najwieksze piekno muzyki jakie kiedykolwiek sluchalem. Tylko cena dobija, ale trzeba ich posluchac!!! Naprawde warto.

 12. Marek pisze:

  Czy te słuchawki Final Sonorous VIII zagrają dobrze z wzmacniaczem sluchawkowym w cenie do 3500-4000zl? A jeśli tak to z jakim?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Zagrają z Divaldi i FEZZ.

  2. Patryk pisze:

   Burson Soloist SL takze 🙂

   1. Piotr Ryka pisze:

    Mała uwaga – koniec produkcji Final Sonorous VIII, kontynuowane będą jedynie Sonorous X i D8000.

    1. Patryk pisze:

     Gdybym byl bogaty to kupilbym teraz szybko VIII do kolekci:-)

 13. Patryk pisze:

  Prosze poprawic blad „kolekcji”

 14. Marek pisze:

  Witam, jestem posiadaczem słuchawek Final Sonorous VI, do tego wzmacniacza słuchawkowego Ifi Can Se, i jako źródło używam Marantz SA 8005. Mam do Pana pytanie, czy przy takim zestawie lepiej wymienić słuchawki na Final Sonorous VIII albo Final Sonorous X, czy większą poprawę brzmienia uzyskam przy wymianie odtwarzacza cd do 20.000zl?

  1. Piotr Ryka pisze:

   To i to zmieni brzmienie, ale ja bym kupił słuchawki. Chociaż Sonorous Vi są świetne i trudno im coś zarzucić. Co na pewno bym kupił, i co nie budzi wątpliwości, to do iCana jako wsparcie iTube. Będzie zdecydowanie lepiej.

 15. Roman pisze:

  Wg Pana Sony MDR-Z1R albo Final Sonorous VIII bardziej nadają się do muzyki klasycznej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy