O firmie iFi nie będę się powtarzał, bo dostatecznie wiele razy o niej pisałem. Niedawno był u mnie szef jej marketingu – Vincent Luke – i wówczas dowiedziałem się, że powołano w Anglii zespół wynalazczy złożony z sześciu gości, którymi dowodzi sławny Thorsten Loesch, i nic innego ci faceci nie robią, tylko siedzą i wymyślają. Kombinują i myślą – a co wymyślą, to ląduje na rynku. Dużo ostatnio wymyślili i między innymi tego nano. Nie jest on wprawdzie debiutantem, wcześniejsza wersja jest znana i nawet została zrecenzowana, ale nowa nieco się różni i zwie się LE, czyli Light Edition. Można także o niej powiedzieć, że jest Light Economy, ponieważ tamto iDSD kosztowało tysiąc, a nowe tylko sześćset pięćdziesiąt. I można jeszcze dołożyć temu nowemu dodatkowy przydomek MP, ponieważ śle na słuchawkowe wyjście 1,5 a nie 0,13 W, a zatem jest ewidentnie More Power.
Pomimo że aż o jedną trzecią tańszy, bazuje nowy LE na tych samych znakomitych kościach vintage Burr-Brown z ostatniej edycji przed wchłonięciem przez Texas Instruments, potrafiących natywnie odtwarzać sygnały PCM (16/44 kHz – 32/384 kHz); DSD (2,8 – 6.2 MHz/1 bit) i DXD (384 kHz/24 bit). Znajdziemy też w nowszym nano bardzo nieznacznie pomniejszony bank energii (ogniwa litowe), zapewniający granie z własnych zasobów przez bite 8 godzin, dopełniane możliwością słuchania do woli po podłączeniu nie do smartfona a komputera. Nie ma natomiast obecnego w większej (nominalnie „cięższej”) wersji non-light wyjścia SPDIF i nie ma selektora cyfrowych filtrów. Tak więc gdy chodzi o postać brzmienia urządzenie zostało całościowo wyskalowane przez producenta i nie da się przy nim majstrować.
O samym przetworniku Burr-Brown trzeba dorzucić, że przepadły te kości na amen i zostały do wykorzystania jedynie stare zapasy, jako że po fuzji, będącej tak naprawdę wrogim przejęciem, większy Texas Instruments kontynuował wyłącznie własne linie produktów, a przejęte zakłady wykorzystał jako dostawców mocy przerobowych a nie alternatywnych rozwiązań. Strata to niewątpliwa, ponieważ brzmienie kości Burr-Brawn bardziej było melodyjne, a ich zdolność do natywnego odczytu różnych kodów cyfrowego zapisu nie psuła konwersyjną nakładką pierwotnego sygnału. Efekty były spektakularne i między innymi dlatego tytułowe nano tak gra, ale nie tylko. Samo iFi dołożyło doń własną technologię nanosekundowych zegarów taktujących, opracowaną wcześniej przez siostrzane AMR na użytek ogromnych, high-endowych kolubryn CD, której sercem są oscylatory krystaliczne podkupione od techniki militarnej, wspierane przez wyjątkowo dobrze zrealizowany odczyt asynchroniczny oraz coś, co iFi i spokrewnione z nim AMR nazywają AMR’s Zero Jitter® Lite technology; a co redukować ma uciążliwy jitter niemalże do zera. (Dokładnie do zera się nie da, fizyka kwantowa zabrania.) I powiedzmy to zaraz w tym miejscu: te analogowe kości Burr-Brown, owe militarne super zegary (po jednym na kanał) i wykorzystującą ich możliwości technologię zero jitter naprawdę słychać – słychać bardzo wyraźnie.
Z AKG k812 ma szanse zagrać to ustrojstwo jako system All in One?
Mam Questyle CMA800r i zastanawiam sie czy byłaby odczuwalna przepaść pomiędzy moim wzmacniaczem a tym wbudowanym w iFi…
Przepaść na pewno nie, bo Questyle 800 to obiektywnie wysokiej klasy wzmacniacz. Sam jednak miałem do niego uwagę, że gra trochę za ostro. Ale co szkodzi kupić tego nano i posłuchać jak gra solo i po podłączeniu Questyle? Nie podejmuję się zgadywać, jakie byłyby wnioski.
Z produktami Ifi sytuacja przypomina z leksza motyw z branży samochodowej.
Pędząc ostatnio na A1 moim V8 uczepiła się ogona niepozorna Skoda Octavia. W pierwszym momencie myślałem, że to „lotna” ale co tam przyśpieszam – on za mną, 200 km/h dalej za mną, kogutów nie widzę to gaz w podłodze i 270km/h…no to zgubiony, ale w lusterku dalej widoczny 🙂
Spotkaliśmy się na stacji benzynowej kilkadziesiąt kilometrów dalej, gość zagadał co tam pod maską itd, to ja też zapytałem. I co się okazało ? Że, to ów mały 1.8 litra pyrtek na sterydach i z programem „chipem” na dodatek.
No i co ? Ktoś by odpowiedział, pogonił za tym 4200 cm V8 ?
Odpowiem retorycznie, ile taki mały pociągnie na wyśrubowanych parametrach? W moim leciwym starej szkoły V8 prędzej buda zgnije niż coś tam z silnikiem będzie 🙂
a zapytam jeszcze…regulacja poziomu wyjściowego jest tylko na gnieździe słuchawkowym czy na RCA też?
Na RCA też.
W tym Nano jest faktycznie pcm1794 czy 1793
Nie wiem, nie podają.
PCM1793/1794 na pewno nie. jak już to wersja DSD1793/1794 ale i tak nie jest to pewne bo w nocie katalogowej podają że przyjmują te DACi do 24bit/192kHz. Chociaż pierwsza wersja iDSD nano na pewno miała kość DSD1793 i przyjmowała 32bit/384kHz jakim cudem? Niewiem.
Strach pomyśleć co potrafi iDSD Black Label! Piotrze jest szansa na jego recenzje? Fajnie by było,gdyby zdążył jeszcze zagrać z Mr.S i Crosszone. Byłaby to miarodajna ocena progresu w stosunku do Nano. Podejrzewam, że progres pewnie nie mały, ale człowiek lubi mieć wyłożone wszystko na tacy : ) Pozdrowienia
Mam tego Black obiecanego, ale pojechał zdaje się po recenzję do „HiFi Choice”.
A jak zagrał z Fostexami?
Gra bardzo dobrze. Nie robiłem z nimi opisu, bo TH900 Mk2 czekają dopiero na recenzję.
Jest tez, albo bedzie iTube2, ktory podobno jest bardziej podobny do iCan pro niz do starego iTube.
iTube2 też będzie w recenzyjnej obróbce. Przynajmniej takie są zapowiedzi.
A właśnie, też chciałem zapytać o nowego iTube’a. Jestem niezmiernie ciakaw jak by to zagrało z Black Label, wspomnianym iSilencer3.0 i może innymi nowymi od iFi „pierdółkami”. IEMatch to też warta obadania rzecz. W sumie jak wszystko od iFi. Wiem, że nie na wszystko pozwala czas, ale gdybyś mógł przynajmniej te akcesoria („gówienka”) w kupie, (:D) ogólnikowo opisać, to byłoby super. : )
Wszystkie gówienka będą w obróbce. Nawet te jeszcze nie zapowiedziane. iDSD Black ma przyjechać po recenzję pod koniec marca – dziś dostałem taką informację.
Elegancko 🙂
A jak wypada ten maluszek na tle idsd micro? Zastanawiam się jak bardzo opłaci się wyłożyć prawie 4 razy większą sumę na tego dużego?
Trzeba poczekać na test tego nowego iDSD Black, albo próbować samemu gdzieś porównać, co w tym momencie jest raczej awykonalne, ale za parę tygodni pewnie da się.
A jak wypada w porównaniu do Chord Mojo? To chyba największy konkurent jeżeli chodzi o przeznaczenie, możliwości, parametry, itd. A brzmieniowo?
W redakcji był tylko Hugo, a to już zupełnie inna liga. Ale i Mojo, ze swoimi ponad dwoma tysiącami, to całkiem co innego. Powiem jednak w ten sposób – nawet od Hugo, który powinien od nano oferować zdecydowanie więcej pod każdym względem, jest nowy przetwornik/wzmacniacz ifi łatwiejszy w użyciu, bo mniej brzmieniowo agresywny a też niesamowicie przenikliwy. Gra z każdymi porządnymi jakościowo słuchawkami i niczego nie trzeba z nim negocjować w sensie kompatybilności. A czy Mojo więcej potrafi, to trzeba by sprawdzić w bezpośrednim porównaniu.
„Kiedy sygnałem są najwyższej jakości pliki, nie da się w ciemno zgadnąć za jakie pieniądze gra system.”
Bardzo podoba mnie się to zdanie i w pełni się z nim zgadzam. Miałem do niedawna parcie na posiadanie sprzętu grającego za duże pieniądze, bo przecież tani nie może grać dobrze. A jednak może i pełną satysfakcję znalazłem w przetworniku Asus Essence One Mk2 i słuchawkach NightHawk. Swoją drogą polecam serdecznie tego DAC.
Nadwyżki czasu wolę spędzać na poszukiwaniu muzyki zrealizowanej w wysokiej jakości.
Pozdrawiam.
Maly, ale figlarny i pracowity w tym kierunku budowy nowosci widac ida firmy.
BLACK LABEL -mysle ze jak jego szczeniaczek jest az tak dobry to juz on bedzie duzo lepszy,czytalem ze bas jest duzo lepszy i schodzi nizej jak i DAC jest bardziej dopracowany i wszystko chodzi bardzo cicho,calkowity brak szumow,cena tez przystepna bo ok.500fun(2500zl) ceny sa te same w Polsce jak i w UK widze.
Wykonanie Blac Label bardzo solidne i zobaczymy po recenzji Piotra…
Dalem koledze w Londynie przeczytac twoja recenzje ,tego malenstwa,zaplacil 130fun i sluchalismy troche razem ,szkoda ze nie ma lepszych sluchawek ,ale na tych za 200fun tez swietnie gralo,malenswo naprawde mocarne.
Nie wiem jakie mu doradzic sluchawki do powiedzmy 400fun tyle chcialby zainwestowac,chcialby zamknite,slucha z laptopa…?
Wypróbować Beyerdynamic Amiron Home (łagodne), Sennheiser HD600 i HD700 (klasyczne), AudioQuest NightHawk (potężne brzmienie), AKG K712 (też łagodne). Jeśli nie za drogie, spróbować też Fostex TH610 (uniwersalne). Można również polecić Meze Classics99 i Final Audio VI. Każde są dobre i każde inne. Kiedyś poleciłbym także Grado, ale te nowe jakoś nie bardzo mnie przekonują. Niemniej RS-2 są do wypróbowania.
Nie wiem, jakie wybrać słuchawki. Nie mam możliwości ich wypróbować wcześniej. Jakie by Pan wybrał dla siebie? Będę wdzięczny za sugestie. Ja wiem, że trudno trafić w gusta, ale jak nie ma się innych możliwości to trzeba zdecydować się na cokolwiek – chociaż wiem, że to nie jest profesjonalne podejście. Ostatecznie, jak się coś kupi to trudno oddać. Mam tego ifi idsd nano le. Używam program Amarra 4 do słuchania plików o wysokiej rozdzielczości oraz słucham muzykę z itunes.
Pozdrawiam
Jeżeli kwota nico ponad czterech tysięcy nie jest za wysoka, to AKG K812. Schodząc niżej – Fostex TH610. Jeszcze niżej – Meze Classic99. I jeszcze niżej – Beyerdynamic DT990 PRO. Bezproblemowo mógłbym także używać Sennheiser HD600 i Beyerdynamic DT880. Paru też innych, ale nie chcę jeszcze bardziej mieszać w głowie. Jako główne kryterium obrałem uniwersalizm oraz łatwość podobania się. Sam bardzo chętnie używam także AudioQuest NightHawk.
Bardzo dziękuje za pomoc, zakupiłem AudioQuest Nighthawk. Gra pięknie. Ja mam jeszcze słuchawki HiFiman he-4. Ale one wymagają bardzo wydajnego wzmacniacza. Dlatego na tym ifi nano idsd le grał trochę słabo, chociaż dźwięk nie jest zły. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
Zakupiłem to maleństwo w zeszłym tygodniu i potwierdzam REWELACJA. Napędzam nim Meze 99 Classics
Panie Piotrze,
a jak Pana zdaniem wypada porównanie ifi idsd nano le z AQ Dragonfly Black (1,5)? Przy czym DAC pracowałby w 80% z dużym torem audio (PC-> DAC -> wzmacniacz stereo -> monitory) / 20% ze słuchawkami i pierwszorzędne znaczenie ma jakość dźwięku (a nie możliwości techniczne).
ifi moim zdaniem jest lepsze. Chyba nawet wyraźnie, choć bezpośrednio nie porównywałem. Zwłaszcza wspierane przez iDefender z iPower.
Dzięki wielkie za Pana opinię i recenzję. Jeśli nie uda mi się odsłuchać, to chyba faktycznie wybiorę iFi. Właśnie ta możliwość „rozbudowy” i polepszenia dźwięku jest kusząca. Dzięki.
A jak wyglądałoby porównanie (warunki takie jak u autora pytania) do Audioquest Dragonfly Red (ES9016), który jest lepszy od Black i droższy o ~100zł od iFi Nano iDSD LE? Czy chip od Sabre będzie lepszy od BB do rocka/metalu?
Jak komu gra to rzecz gustu i preferencji. Ja na przykład lubię Dragonlfy Red. Zdarza się, że wyłączam Lebena i podłączam się pod Red i słucham kilka godzin z przyjemnością. W niektórych utworach, wolę go nawet od Mojo, który potrafi z TH900 zagrać za ostro. Red ma jednak za słaby mocowo wzmacniacz, nie wszystkie słuchawki wysteruje, takie Eleary nie dają rady ukazać potencjału.
Zależy czego szukasz. Red ma ograniczenie do 24bit/96kHz plus MQA. ifi natomiast to mocarz jeżeli chodzi o formaty, obsłuży do: PCM (32bit/384kHz), DSD (6.2MHz/1bit) i DXD (384kHz/24bit).
Wiem, że to rzecz gustu, dlatego określiłem też muzykę, bo jak wiadomo jeden sprzęt lepiej sprawdzi się w popularnej, inny w alternatywnej.
Moje potrzeby to 95% PC->DAC->(mały wzmak + monitory) i 5% PC->DAC->(słuchawki 32Ohm) oraz telefon->DAC->(małe słuchawki). Muzyka: progresywny metal (sporo gęstej gitary i perkusji), trochę jazz i instrumentalna muzyka filmowa. Najważniejsze dla mnie jest to, żeby dźwięk się nie gubił przy szybszej, cięższej i wymagającej muzyce, bo z tym jest zawsze największy problem…
Panie Piotrze,
Zastanawiam się nad zakupem tego ifi, ale nie wiem, które wybrać – ifi idsd Nano od czy ifi idsd nano?
Mam już wzmacniacz ifi Ivan Nano, który mógłbym sparowac z przetwornikiem…
Chodzi oczywiście o porównanie ifi idsd Nano le i ifi idsd nano?
Wzmacniacz ifi ican nano ?
Nie umiem w tej chwili odpowiedzieć.
Panie Piotrze,
Zrobił mi Pan ogromnego smaka na to urządzenie. Niestety nigdzie poza Pana blogiem nie znalazłem potwierdzenia posiadania przez to urządzenie tak dużej mocy na wyjściu słuchawkowym.
http://ifi-audio.com/portfolio-view/nano-idsd-le/
Na stronie producenta wskazany jest tylko Power(max): 1.5, natomiast na wszystkich zdjęciach spodu urządzenia (również na Pana zdjęciach) widnieje napis sugerujący, że jednak moc na wyjściu słuchawkowym wynosi cały czas 130mW.
Dopytuję się także dlatego, że ogólnie czuję się trochę zagubiony widząc tego typu cyfry. Raz producenci podają oporność docelowych słuchawek (mimo istnienia przecież parametru SPL), czasami moc dla konkretnej oporności, a czasem samą moc. Czasem napiszą jakiego wyjścia dotyczy, a czasami nie 🙂
Ale może poprostu nie powinniśmy próbować porównywać cyferek w tak bardzo przecież subiektywnym świecie audio 🙂
Pozdrawiam!
Urządzenia nie ma już u mnie, ale pamiętam, że ta moc była podana w danych. Sam się zdziwiłem jej rozmiarem i później na wszelki wypadek raz jeszcze sprawdziłem. Niezależnie jednak od tego jaka jest dokładnie w pomiarach, nano bez problemu napędzał naprawdę trudne Crosszone.
Panie Piotrze
Trafiłem na tą recenzje przeglądając oferty sprzedażowe na forum Mp3 Store i zaciekawił mnie ten szkrab.
Szukam wzmacniacza do AKG K240 Studio jak narazie muzyka leci z Samsung Note 4. Mając do wyboru A&K XB 10, Aune B1 oraz iFi iDSD LE nano to co by Pan mi polecił? Niestety mam mętlik w głowie, XB 10 jak i Aune B1 z tego co slyszalem i czytalem sprawują się dobrze z K240 a jak jest z iFi iDSD względem K240, testował Pan?
Pozdrawiam.
K240 dawno temu miałem. Wydaje mi się, że iDSD LE powinien do nich i w ogóle do stylu AKG dobrze pasować.
Jak sie ma granie testowanego urządzenia w porównaniu do Hegel super dac?
Czy podłączenie słuchawek wyłącza wyjścia RCA czy wszystkie wyjścia są aktywne zawsze?
Nie pamiętam i nie mam jak sprawdzić, ale chyba wyłącza.
Ok, mam urządzenie, więc mogłem już to sprawdzić. Podłączenie słuchawek WYŁĄCZA wyjścia RCA.
Naprawdę to maleństwo zdołało napędzić HD600? Ciężko mi w to uwierzyć, gdyż właśnie go testuję i stwierdzam, że mocy na wzmacniaczu słuchawkowym ma mniej więcej tyle co mój Calyx Coffee, a który w pojedynku z HD600 poległ sromotnie(albo jestem zupełnie głuchy i potrzebuję niebotyczny gain, żeby cokolwiek słyszeć – jest taka szansa). Do HiFimanów HE-400s mocy ma „prawie w sam raz”, do AKG K550 troszeczkę na wyrost, jakieś 10-20% zapasu kiedy słucham „na maxa”, a obydwa te modele są raczej łatwe do napędzenia, podczas gdy HD600 wręcz przeciwnie. Nie wiem jak brzmi sam DAC, ale po wzmacniaczu prezentuje się mam wrażenie adekwatnie do swojego przedziału cenowego, z niezłą szczegółowością i dynamiką, ale dosyć wąską sceną. Osobiście bardziej odpowiada mi brzmienie w.w. Calyxa – jest bardziej muzykalne z szerszą sceną, ale gorszą szczegółowością. Na obydwu brakuje mi trochę mocy w HiFimanach.
No to chyba słuchaliśmy różnych urządzeń.
To ja też słuchałem czegoś innego w takim razie, bo potwierdzam to, co napisał kolega Damian… nie ma opcji, by to dobrze grało z Senkami. U mnie HD650 to anemiczne granie, wyraźnie brakuje skali, gra to ŹLE. Jakim cudem, jak był tu autor recenzji napisał, grało to u niego bez zarzutu na HD600 pozostanie jego słodką tajemnicą. Proponuję każdemu właścicielowi ww HDeków weryfikacje w salonie z IFi w ofercie. Gwarantuję, że mocno się zdziwicie…
Z HE-400i podobnie jak przedpiśca so, so… tj. też bez zapasu. A to te prostsze, bo robione pod mobile, ortodynamiki HiFiMANa. Stąd też nie bardzo rozumiem jak autorowi wyszło, że to ustrojstwo napędzi wszystko jak leci, że demon mocy, że wysokoomówki to na śniadanie. Moje spostrzeżenia są krańcowo odmienne, uprzedzając… słuch u mnie na razie bez zarzutu, bez deficytów.
Z minusów (których to autor recenzji nie wymienia żadnych, widać uznał, że to sprzęt bez wad) wymieniłbym formę, która utrudnia użytkowanie na wynos z mobile, bo jest nieergonomiczna (duże, kanciaste, bez szans na pożenienie w kieszeni z fonem), mamy ponad to krótki czas działania na baterii (wystarczyło potestować intensywnie przez parę tygodni w scenariuszu z handheldem), czasami zrywa komunikację, kabel dołączany nie będzie kompatybilny ze smartfonem/tabletem (bo kabel usb 3.0, a w mobile nadal standard 2.0 króluje), ma tendencję do nagrzewania się.
To fajna rzecz jak za te 650, ale wg mnie te zachwyty recenzenta są mocno naciągane (HD600… nie ma opcji!), są też wady, o których w recenzji w ogóle nie wspomniano.
Mogę z całą odpowiedzialnością powtórzyć, że grając z komputera stacjonarnego grało to dokładnie jak opisałem. Z pewnością nie brakowało mocy nawet Crosszone, przy których każde Sennheisery to dla wzmacniacza bułka z masłem. Nie brakowało także jakości; przeciwnie, była zaskakująco wysoka. A że komuś nie gra to tak dobrze ze smartfona, to chyba nie należy tego oczekiwać, nie? Kwestii wytrzymałości baterii nie studiowałem, bo nie prowadzę laboratorium mierzącego wytrzymałość długodystansową. Tę kwestię trzeba wyjaśnić z dystrybutorem. Postaram się specjalnie jeszcze raz ściągnąć to Nano, by sprawdzić inny egzemplarz, ale powyższy opis na pewno odpowiada dokładnie stanowi faktycznemu testu. Dobrze pamiętam i dźwięk, i własne zaskoczenie.
Chwila, moment. Po pierwsze to „ze smartfona nie gra za dobrze” jest bez sensu w kontekście wykorzystania takiego źródła w roli cyfrowego transportu. Co to zatem ma do rzeczy? Przecież to właśnie IFi nam konwertuje sygnał z C na A i jeszcze wzmacnia, bo to mobilny wzmak jest. Przecież to, co Pan napisał nie ma najmniejszego sensu w kontekście jakościowym. Owszem, na wyjściu może być tylko 24/48, może być 24/192 PCM (wsio bitperfect), może nie być możliwości przesłania strumienia 1bitowego (w zależności od mobilnego sys, konkretnego modelu handhelda oraz odtwarzacza programowego mamy/nie mamy takich możliwości), ale to w sumie nic nie zmienia… komputer (laptop, desktop) nie dedykowany, nie wyspecjalizowany w niczym nie będzie tu lepszy (ba może być gorszy, bo zasilanie, bo interferencje z płyty, kart, wielu peryferiów etc.). Także to, co powyżej Pan napisał, w ogóle nie odnosi się do meritum, bo tu nie o źródło komputerowe, a o Nano się rozchodzi…
To szkoda, że Pan nie prowadził/ nie prowadzi takich testów, bo w takim produkcie to jedna z ważnych, a nawet kluczowych rzeczy… po pierwsze granie z baterii (nie magistrali) może robić różnicę, po drugie (ważniejsze) to podstawowa sprawa w sytuacji podpięcia telefonu/tabletu w roli źródła. Jak można ten aspekt pominąć, zlekceważyć zatem? A stabilność działania w takim środowisku to kolejna zero-jedynkowa sprawa. Albo dźwięk jest, albo go nie ma, albo gra bez problemów, albo przerywa, pojawiają się zakłócenia w transmisji… Inni dają przykładowo stosowne kabelki (micro & lightning) w komplecie, tutaj jest tylko komputerowy, do tego niekompatybilny (o czym wspomniałem wcześniej) z mobile przewód. To produkt budżetowy – fakt – ale taki kabelek (poza jabłkowym, bo tam zawsze drogo być musi) to grosze. Firma sugeruje CCK (camera connection kit) pod Apple, a to nie w kij dmuchał 130 zł… znowu inni dają już w hware mobilnego daka taką funkcjonalność i wystarczy przewód podpiąć ino tylko (a nie adapter / przejściówkę). Tu nie.
Widać, IFi musi różnić się w zależności od posiadanego egz. bo jw. podtrzymuję, że z HD650 grało to źle, grało anemicznie, WTRAŹNIE brakowało soczku. Jako że do posłuchania był podobny produkt (usb dac, z wbud. ampem), można było dokonać bezp. porównania w tych samych warunkach testowych (Mac, ten sam software, te same ust.). I co? Ano Nano nie był w stanie wysterować tych słuchawek. W żaden sposób tego nie potrafił. Zaintrygowany (bo wcześniej przeczytałem Pana recenzję) pobuszowałem i …mocno się zdziwiłem. Wielu innych recenzentów, wielu użytkowników wspominało o niemożności wysterowania Senków (i nie tylko Senków).
Co więcej, natrafiłem także na ciekawe spostrzeżenia dotyczące niskiego poziomu napięcia na wyjś RCA w Nano. Nie jest to stand. 2,0V a niżej, konkretnie mamy 1,8V, co oznacza, że stacjonarny pre/amp z jakim skojarzymy tego daczkoampa też nie może być jakikolwiek się nawinie… korelacja? Nie wiem, ale wiem, że Pana opis zupełnie nie pokrywa się z moimi i jak widać, nie tylko moimi obserwacjami.
Słuchałem z Sony Xperia i grało bardzo dobrze. Smartfon smartfonowi nierówny. A tak w ogóle, to cała ta pisanina pachnie mi hejtem, ponieważ uwagi o niemożności napędzania HD 600 to są po prostu bzdury. Doskonale pamiętam jak nano grał z tymi słuchawkami. Pytałem także dystrybutora – nikt nie zgłaszał żadnego problemu z bateriami.
Posiadam te „pudełko” w parze z HD650 i nie ma najmniejszych problemów.
Aha, no to Czytelnik minus jeden. Napiszę to otwarcie: ta recenzja to nierzetelny tekst. Bzdury?
Pierwszy przykład z brzegu:
https://www.techpowerup.com/reviews/iFi_Audio/Nano_iDSD_LE/3.html
„Cała ta pisanina”, jak to Pan ujął, jest rzeczowa i na temat. To, że wyraziłem swoją negatywną opinię, to nie hejt, tylko właśnie brak zgody na wprowadzanie w błąd Czytelników. Nie ma mowy o napędzeniu HD650, o HD600 wspomina kolega Damian. Pańska reakcja sugeruje, że jest tu miejsce tylko dla klakierów, nie można wyrazić negatywnej opinii. Daleko od profesjonalizmu. Co się tyczy baterii – sam Pan przyznał, że tego dokładnie nie sprawdził, zatem…
Bynajmniej nie sugeruję, że jest to miejsce dla klakierów. Gdyby tak było, teksty krytyczne z łatwością mógłbym usuwać, a zdaje się tego nie robię. Nie sugeruję też a twierdzę, że z napędzaniem Sennheiser HD600 ifi Nano LE nie ma żadnych problemów. Nie potwierdziły się także doniesienia o wadliwych bateriach. I tyle. Ale jeżeli ktoś ma problemy z napędzaniem Sennheiserów przez przedmiot recenzji i z bateriami, to się możemy umówić na spotkanie i rzecz zweryfikować. Firmie ifi powinno zależeć na rozwianiu tych wątpliwości, więc powinna w tym pomóc.
Wczoraj na HD-OPINIE pojawiła się recenzja IFI Nano LE.Autor tekstu napisał że sprzęt poradził sobie z HE-400 I HE-1000, z niewielkim zapasem mocy. Natomiast,nie dał rady AKG K701 i HD650! Przy czym(cytuje) „K701 dało się słuchać,a HD650 nie dało!”
Sam mogę tylko powtórzyć, że egzemplarz obecny u mnie nie miał najmniejszych problemów z HD600. Nie ma niestety takiej możliwości, żeby egzemplarze testowane zostawały wszystkie u mnie, choć nie miałbym nic przeciw temu. Może coś w międzyczasie producent zmienił, może moje wyjątkowo stare HD600 są łatwiejsze? Nie sądzę jednak by to ostatnie zachodziło, bo nie miałem także problemu z Crosszone, a one są o wiele trudniejsze niż HD600, HD800 czy K701. Może moje wyjście USB z komputera jest mocne? – bo z tym bardzo różnie bywa. Może na przykład laptopy się nie wyrabiają? Nie wiem. U mnie problemów na pewno nie było, a przykro czytać, że inni mają.
A dlaczego tak …hmmm…kretyńsko wyjścia RCA ma z przodu ?
No bo jest mały. Sam też maż wejścia u góry a wyjścia na dole, nie?
Panie Piotrze jaka jest roznica w brzmieniu miedzy tym małym nano a flagowcem ifi BL? Warto dozbierać do wiekszego brata,czy moze jest cos innego jeszcze godnego uwagi?
Czy jako sam DAC wybrał by Pan pierwszą edycje iDAC Micro czy recenzowanego tutaj nano?
Micro są jednak lepsze.
Skusiłem się na ten model, tylko na podstawie tej recenzji. Potem sporo słyszałem o awaryjności ifi. U mnie tylko nie chciał współpracować z jednym telefonem. Na chwilę obecną przerywa gniazdo słuchawkowe mini jack. Łącznie urządzenie użytkowałem może 8h. Inna sprawa, że autor reklamuje tutaj firmę ifi, więc nie można oczekiwać obiektywnych recenzji. Nie polecam.
Nie neguję opisanych przypadków, niemniej z tekstu można wyciągnąć wniosek, iż egzemplarz użyty w recenzji też był zepsuty, a mimo to go pochwalono. Tak Pan uważa?
O ile wiem, firma ifi udziela na swe wyroby gwarancji i nie spotkałem się z sytuacją, by były z tym problemy. Ale jeśli są, to proszę je zgłaszać.
uwzam i będę uwazac, troszkę kultury, dziekuje i nie pozdrawiam ….
Pozdrawiam. Dziękuję i do usłyszenia.
Uważam, za nieprofesjonalne recenzować produkt, który jednocześnie się reklamuje.
Przy takim założeniu musiałbym żyć z jałmużny. Pan na przykład za przeczytanie recenzji ile byłby skłonny zapłacić? A przy okazji – korzystanie z czyjejś pracy za darmo jest profesjonalne czy nie?
Wydaje mi sie ze obaj Panowie przesadzili.
Grzesiek, to jest PRACA, jesli myslales, ze taki portal jest tylko jako hobby, to sie przeliczyles.
Wiadomo, ze sa produkty reklamowane, to jest normalne i zadnej niespodzianki tu nie ma.
Piotrze, po pierwsze, reklama jest dzieki widowni, wiec czytajac „za darmo” reklamy na tym portalu sa bardziej wartosciowe.
Po drugie, zwykly hobbysta, czytajacy sobie recenzje w wolnym czasie, nie musi do tego podchodzic „profesjonalnie”, natomiast recenzent, owsze (zakladajac, ze nie jest to jesgo blog z przemysleniami, bez reklam).
Inny przyklad. Jest cyrk. Kto jest profesjonalista?
Wystepujacy, dla ktorego to praca, czy widz, ktory sobie w niedziele poszedl dla rozrywki? (tutaj akurat placi sie za bilet).
Wymaganie od wpadjacego w wolnym czasie hobbyste na jakas recenzje „profesjonalizmu” (o ile zapalcenie jest profesjonalizmem wogole) jest jak myslenie przez hobbyste, ze profesjonalny portal z recenzjami jest prowadzony bez profitow, czysto hobbystycznie.
Ależ od nikogo z czytających nie wymagam „profesjonalizmu”. Niby na czym miałby polegać? To mnie postawiono zarzut jego braku – w ocenie czytelnika zdaje się powinienem żyć wodą źródlaną i ptasim śpiewem, tak by miał pełny komfort.
Przy okazji ad meritum. Spytałem firmę ifi o procent usterkowości i wg nich oscyluje wokół trzech procent. To dobry wynik, nie odbiegający od średniej. A na dodatek ifi każde urządzenie w ramach dwuletniej gwarancji wymienia na nowe, nie bawiąc się w naprawy i oczekiwanie na nie. To już coś ekstra (nawet o tym nie wiedziałem), toteż wybrzydzanie w tej sytuacji i głosy oburzenia wydają się przesadą.
Piszesz, że to specjalny kabel – czy to nie jest aby zwykłe usb 3.0 AB – zakupiłem taki 3m bo oryginał był za krótki do stacjonarnego i wszystko hula.
Witam, czy pod ten dac mogę podłączyć głośniki aktywne ? (edifier 1600)
Tak, można.
A jakie poleca Pan słuchawki pod ten DAC…? ja upatrzyłem sobie model Beyerdynamic DT 770 PRO…czy to dobra droga ? Wcześniej słuchałem muzyki na audiotraku prodigy HD2 na senkach HD 201 oraz CAL! czy jak kupię Beyerdynamic DT 770 PRO to odczuję z tym DAC-kiem poprawę na lepsze ?
DT770 to słuchawki dosyć analityczne. Mogą się świetnie sprawdzić, ale nie muszą. Bardziej muzykalne i łatwiejsze do konsumpcji podczas długich odsłuchów będą chyba Fostex T60 RP. Także zapewne Meze 99 Classics i Beyerdynamic DT 880. Ale to tak tylko strzelam i nie muszę mieć racji.
Witam, ostatecznie zakupiłem do mojego Ifi nano LE słuchawki AKG K271 MKII i jestem nieprawdopodobnie zadowolony z tego połączenia; po przygodzie z audiotrakiem i aurvanami od creative muza nabrała w moim odczuciu zupełnie innego klimatu, nie ma przepaści jakościowej na korzyść ifi aleodbiur muzy wg mnie stał się bardziej dojrzały i wyrachowany 🙂
Miło przeczytać, że komuś się udało.
„odbiór” korekta ortograficzna 🙂
Dzień dobry, Chciałbym potwierdzić dobrą opinię o Nano LE. Mam to urządzenie od ponad roku. Gra jako stacjonarny dac (dobrze) i dac-wzmacniacz sł. (bardzo dobrze). Używam Grado 60 i HE 400i. Mocy nie brakuje.
Nie używam żadnych ulepszaczy, Nano jest podpięte do „mocnego” latopa, Win7, Foobar, kable firmowe.
PS. Pytanie do Autora; czy przesiadka na iDac2 micro ma sens?
Warto się przesiąść, ale trzeba koniecznie kupić iPurifiera, bo inaczej będzie minimalna. (Na Windows, bo Mac nie potrzebuje.)
Panie Piotrze, iDefendera prawda?
Tak, przepraszam, za dużo tych iFi. iDefendera
.
Tak właśnie zrobię. Skoro juz Panu zawracam głowę to jeszcze dwie kwestie;
1. Chwalił Pan połaczenie Nano LE z Audioquest Nighthawk, z I Dac2 micro powinno być nie gorzej? W koncu to urządzenia z tej samej parafii. Pytam, bo mam ochotę na Nighthawk Carbon.
2. Używając Nano LE tylko jako DAC, trzeba za każdym razem „odpinać” słuchawki, z Idac2 micro chyba tego nie ma?
pozdrawiam
Jeśli dobrze zauważyłem, to po najnowszej aktualizacji Firmware, iFi iDSD LE nano obsługuje natywnie/sprzętowo MQA?
Z jednym telefonem działa z innym nie. Nie wiem od czego to zależy.
Huawei y6 nie łączy.
LG v30 nie łączy.
Moto G5 bez problemu.
Oczywiście każdy kto słuchał tego ifi z kilkoma różnymi słuchawkami szybko dojdzie do wniosku, że ta recenzja to po prostu artykuł sponsorowany i rzetelnością nie ma nic wspólnego. W moim ifi gniazdo słuchawkowe padło po kilkudziesięciu godzinach. Teraz kupiłem ifi go blu, który od nowości „skwierczy” jak stara płyta winylowa a zasięg BT to 2m.Na szczęście bez problemu mogłem go zwrócić.
Go Blue miał problemy z szumami. Było głośno o tym na początku. Ponoć iFi zrobiło jakiś update softu, który miał to zredukować bardzo wyraźnie. Do sprzętu z recenzji się nie odniosę, ale użytkowałem Zen Stacka, a aktualnie posiadam ifi Gryphona (od ponad pół roku). Z żadnym z tych sprzętów, nie miałem problemu, poza migającą lampką od gaina w Zen Can, a testowałem w tych sprzętach wszystkie możliwe połączenia i wejścia/wyjścia.
Swoją drogą Gryphon, to fantastyczny sprzęt przenośny, który działa jako all-in-one (DAC, AMP lub Combo). Nie ukrywam, że fajnie by było przeczytać recenzję u Pana Piotra. Na mnie zrobił wrażenie, nie tylko możliwościami, ale przede wszystkim brzmieniem. Pozdrawiam.
No, skoro w twoim gniazdko padło, to artykuł faktycznie sponsorowany i z rzetelnością nic wspólnego nie ma.
Nie miałem na myśli awaryjności tylko wychwalanie pod niebiosa, do tego same zalety zero wad.Ta…
Czyli co? – złe jest to urządzenie, tak? Naciągam na jego zakup, a potem rozczarowanie? I wziąłem za to pieniądze? Otóż nie wziąłem. A że iFi jest zbyt awaryjne, to inna sprawa, ale to wychodzi po czasie, a nie w trakcie pisania recenzji.
Panie Piotrze, rewelacyjny opis Ifi. Uśmiałem się jak nigdy. Naprawdę fajne „pióro”.
Doceniam także fakt, że odpowiada Pan na komentarze po tak długim czasie od pojawienia się artykułu. Rewelacja. Zatem, chciałbym zadać pytanie. Może Pan próbował podłączyć Ifi pod wzmacniacz stereo i spróbować robić odsłuchy na głośnikach? Mam u siebie Audiolab 6000a z Heco 300 Aurora. Zastanawiam się czy jakaś siła sprawi, że połączenie z Ifi zadziała i będzie nawet bardzo dobrze brzmieć?
Czy iFi można podłączyć pod zintegrowany sprzęt zewnętrzny, wzmacniacz stereo, by muzyka popłynęła na głośnikach pasywnych?
Jest wyjście RCA, można podłączyć.
Mówi Pan(nie tylko Pan ale i inne recenzje, choć nie wszystkie) o 1.5W mocy, a na spodzie urządzenia jest podane 120mW. Jak to rozumieć? Co oznacza te 120mW?
Tego już teraz, po pięciu latach, nie mając urządzenia nie odtworzę. Ale w drugim akapicie tej recenzji pisze:
O firmie iFi nie będę się powtarzał, bo dostatecznie wiele razy o niej pisałem. Niedawno był u mnie szef jej marketingu – Vincent Luke – i wówczas dowiedziałem się, że powołano w Anglii zespół wynalazczy złożony z sześciu gości, którymi dowodzi sławny Thorsten Loesch, i nic innego ci faceci nie robią, tylko siedzą i wymyślają. Kombinują i myślą – a co wymyślą, to ląduje na rynku. Dużo ostatnio wymyślili i między innymi tego nano. Nie jest on wprawdzie debiutantem, wcześniejsza wersja jest znana i nawet została zrecenzowana, ale nowa nieco się różni i zwie się LE, czyli Light Edition. Można także o niej powiedzieć, że jest Light Economy, ponieważ tamto iDSD kosztowało tysiąc, a nowe tylko sześćset pięćdziesiąt. I można jeszcze dołożyć temu nowemu dodatkowy przydomek MP, ponieważ śle na słuchawkowe wyjście 1,5 a nie 0,13 W, a zatem jest ewidentnie More Power.
Więc chyba o to chodzi.
Nie, nie o to chodzi, bo nie o to pytałem. Nie potrzebowałem cytatu z Pana recenzji,tylko odpowiedzi na pytanie: Dlaczego na urządzeniu, które Pan recenzuje jest napisane 120mW, a Pan mówi o 1.5W?
A ja mówię, że już nie pamiętam. Był u mnie szef marketingu iFi, zapewne on tak twierdził, a może tak mi powiedział dystrybutor. iFi wypuściło masę modeli, ich żywot często bywał krótki. Lecz jeśli to tu iFi napędzało udanie Crosszone CZ-1, to nie mogło mieć 120 mW mocy. Zwyczajnie nie mogło.
Na stronie producenta jest ta sama informacja co na urządzeniu – https://ifi-audio.com/products/nano-idsd-le/ – With a headphone amplifier that outputs 130mW, the nano LE packs a punch for most ear buds.
Pomylił Pan moc wyjściową z maksymalnym poborem mocy,który wynosi 1.5W.
To u góry. A na dole, w danych technicznych, pisze: Power(max): 1.5W. Nie pisze jaki power, ani power consumption. Mnie powiedziano, że ma moc 1,5 W, za oczywiste przyjąłem, że chodzi o wyjściową. W te 130 mW zresztą nie wierzę – nie ma możliwości, żeby taką mocą znakomicie napędzać sześć przetworników i dwa lustra akustyczne Crosszone CZ1.
Nawiasem mówiąc dane techniczne producenta często nie są ścisłe. Na przykład powiedziano mi, że pasmo Focal Utopia na górze to 80 a nie 50 kHz, że wkradł się błąd. I co? Minęło sześć lat, jest nowa wersja, a błąd jak wisiał, tak wisi.
Zdanie na stronie producenta:
„Dzięki wzmacniaczowi słuchawkowemu o mocy 130 mW, nano LE doskonale pasuje do większości słuchawek dousznych”
chyba rozwiewa wszelkie wątpliwości co do mocy tego urządzenia?
Wystarczy porównać z innymi produktami ifi i wiadomo, że to ma 130mW. Droższe, większe i nowsze modele ifi często nawet nie osiągają nawet 1W. Wystarczy spojrzeć na tą malutką baterię w środku, by zrozumieć, że to nie może mieć 1.5W. Na portalu „stereoikolorowo” popełniono ten sam błąd. Nie stwierdziłem takiego w żadnej anglojęzycznej recenzji. W sumie, to trochę słabo jeśli recenzent nie odróżnia na słuch wzmacniacza 130mW od 1500mW.
Zależy jeszcze do jakiej impedancji ta moc się odnosi. Bo przykładowo polski OOR ma jej 400mW/300Ω i 2W/60Ω. Taki szczegół. Czyli to trochę słabo, kiedy krytykant danych niedoprecyzowuje. I jeszcze raz powtórzę – nie ma możliwości, żeby ten wzmacniacz był słabiutki, skoro energetycznym dźwiękiem napędzał Crosszone CZ-1. I oczywiście to, że je tak napędzał, jest kluczowe, a papierowe dane bez znaczenia.
Mi osobiście bardziej podobało się granie Audioquest Nighthawk na LG V30 niż ifi idsd nano le.
Dorzucam też opinię autora portalu Aufiofanatyk:
… testowałem go z i mówiąc wprost, Nano LE przegrał zarówno dźwiękiem jak i mocą z poczciwym Xonarem STX, który jest komputerową kartą dźwiękową (i przy okazji podstawowym urządzeniem jakiego używam w większości testów jako początkowy punkt odniesienia).
No ale gdy producent płaci za recenzję jak to się dzieje na hifiphilosophy to trudno oczekiwać obiektywizmu.
W tej sytuacji, drogi Kubo, pozostaje mi życzyć ci miłego czytania obiektywnych, nieopłaconych recenzji u Audiofanatyka.
Przy okazji, te 130mW dotyczy 16ohms.
Proszę nie szerzyć bzdur. Recenzowany nano grał dobrze z sześćsetomowymi Beyerdynamic T1 V2, dla których musiałby mieć garstkę miliwatów mocy. To samo odnośnie siedemdziesięciopięcio omowych Crosszone CZ-1 o skuteczności 97 dB.
Informację mam od ifi Support Centre, z którego przedstawicielem rozmawiałem osobiście. Chętnie wyślę screeny z rozmowy.
A jaka jest gwarancja, że dotyczy to tego egzemplarza nano, który pięć i pół roku temu recenzowałem? Myślę, że Thorsten Loesch tego nie pamięta, z uwagi na pewne jego problemy, których nie będę wymieniał. Poza tym screeny screenami, a fizyka fizyką. To nie screeny tam grały.
No jasne, wszystkie modele o nazwie „ifi iDSD nano le” mają moc 130mW ale panu trafił się egzemplarz z mocą 1500mW. 🤣🤣🤣
Nie wiem czemu, ale jak tylko wpisuje nazwę tego sprzętu z dopiskiem spec, to wychodzi mi 1.5W jako główna sugestia od google. Wbiłem nawet w pierwszy lepszy link:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1309434-REG/ifi_audio_304005_nano_idsd_le_portable.html/specs
Ja tam zresztą nie wnikam w technikalia tego sprzętu, bo średnio mnie on interesuje.
Nie wiem tylko, co chcesz osiągnąć, że tak zażarcie atakujesz autora recenzji.
Obserwując tą dyskusję z boku i patrząc też na sposób Twoich wypowiedzi, można odnieść wrażenie, że jesteś trochę upośledzony.
Tu zdaje się chodzi o to, żebym nakupił okablowania i słuchawkowych stojaczków od tego niekomercyjnego Audiofanatyka, bo inaczej do końca życia będę codziennie czytał, że iFi iDSD nano ma najcudowniejsze w dziejach 130 mW/16 Ohm mocy. Taki jest bodaj ten sęk, o który dzisiejszemu Kubie chodzi. I oczywiście mam się codziennie przyznawać, że zmyślam wartości sprzętu w zamian za pieniądze, bo jak nie to Kuby założą Klub Oszukanych Kubańczyków i poleją mnie zupą z puszki, albo coś w tym rodzaju. Na razie się jeden przykleił 🙂
PS
Z Robertem też oczywiście jestem w zmowie. A tak w ogóle, to on jest mną pod pseudonimem.
Kto tu jest upośledzony Roberciku skoro nie odróżniasz mocy urządzenia od poboru mocy? Typowe, że jak argumentów brak to się zaczyna „Argumentum ad personam”. Absolutnie nikt nie twierdzi, że nano le ma najcudowniejsze 130mW/16 oprócz Piotra Ryki. Który dodatkowo twierdzi, że tak naprawdę to nie jest 130mW. Producent może sobie twierdzić, że to ma 130mW ale przecież Piotr Ryka wie lepiej bo usłyszał w słuchawkach Crosszone, że tam nie ma 130mW tylko 1500mW 😅
No dobrze, wymądrzyłeś się już, dziękujemy i do widzenia.
To czy nie odróżniam, to bardziej kwestia niejednoznacznych opisów, zarówno na stronach zagranicznych, jak i polskich. Nie ma to jednak znaczenia, bo dla mnie to nie powód by spamować w kółko to samo, próbując deprecjonować recenzenta.
„Parametry, jakimi może pochwalić się iDSD LE, robią świetne wrażenie (niskie zniekształcenia, dynamika powyżej 100dB), a jeden z nich praktycznie wyrywa z butów – chodzi o maksymalną moc na wyjściu gniazda słuchawkowego. Te 1,5W pozwoli wysterować chyba każde słuchawki, na czele z HE-1000 HiFiMAN-a, Edition 8 Ultrasone’a i LCD X/XC Audeeze.”
https://www.hifichoice.pl/ifi-audio-nano-idsd-le-test,131,27
Mam nadzieję, że Pan, to nie Audiofanatyk we własnej osobie (wszak również Jakub), bo dopóki takie podejrzenie się nasuwa, to każdy kolejny tego typu post może stopniowo szargać mu opinie, a że ja go w sumie też szanuje, to zakładam, że to tylko przypadkowa zbieżność imion.
W sumie to nie odnosiłby się do Ciebie personalnie, ale sam wystawiasz sobie świadectwo ciągłymi atakami, a do tego wykorzystując głupkowate ikonki, więc nie mogłem się powstrzymać 🙂