Recenzja: Fostex TH610

Fostex TH-610 HiFi Philosophy014   Przypomnijmy krótko historię producenta, opisaną dokładniej w recenzji flagowego modelu TH900. Fostex powstał w 1973 roku jako firma handlowa, zajmująca się dystrybucją wyrobów znacznie starszego, istniejącego od 1949 roku i też japońskiego Fostera. Obie nazwy nie sugerują Japonii, lecz ich angielskojęzyczne brzmienie ułatwiało wówczas karierę i ułatwia ją nadal. Foster produkował i produkuje po dziś dzień głośniki, a Fostex szybko porzucił samo handlowanie i zajął się produkcją własnych głośników, a później także słuchawek, magnetofonów, konsol mikserskich i słuchawkowych wzmacniaczy. Od zarania jako producent słuchawek kojarzony był z technologią ortodynamiczną, a migawkowo z historią jego ortodynamicznego dorobku mieliśmy styczność w dopiero co opublikowanej recenzji wzorowanych na jego modelu TR-50 słuchawek amerykańskiego Mr Speakers. Teraz natomiast zajmiemy się jego dorobkiem dynamicznym, o wiele historycznie biorąc nowszym, zaledwie kilkuletnim.

Tytułowe Fostex TH610 to ulepszona wersja wcześniejszych o trzy lata TH600, a TH600 to skromniejsza wersja flagowych TH900; też w międzyczasie nieco unowocześnionych, jednak bez zmiany nazwy a tylko z dopiskiem mk2. Tymi T900 zaskoczył Fostex w 2013 roku, bowiem wcześniej słuchawek dynamicznych nie oferował; a tu nie dość że zaoferował, to od razu szczytowe, mające konkurować z najlepszymi na świecie. To jednak tak naprawdę nie powinno być dla znawców słuchawkowej tematyki zaskoczeniem, jako że wcześniej od kilku lat był Fostex dostawcą przetworników słuchawkowych dla Denona, który dzięki nim robił światową karierę modelami D5000 (najstarszy), D7000 (ulepszona wersja) i D2000 (najtańsza). Kariera ta, naprawdę niemała, musiała wywołać u faktycznego twórcy słuchawek chętkę własnej, i tak doszło do pojawienia się Fostex TH900 i TH600. Dodajmy do tego wachlarza firm jeszcze jedną – niemieckiego Beyerdynamic. Nieco przed pojawieniem się przełomowej dla Fostexa konstrukcji TH900 zaoferował on własny przełom, flagowe słuchawki Beyerdynamic T1. I nic by w tym nie było szczególnego, gdyby zarówno owe T1, jak i debiutujące zaraz po nich TH900, nie chwaliły się technologią Tesla przetworników, co podejrzliwych natychmiast skłoniło do podejrzeń, że przetworniki te powstały w kooperacji Fostexa z Beyerdynamicem. Oficjalnie nie zostało to potwierdzone, ale nie padło także dementi, tak więc prawdopodobieństwo zachodzenia współpracy jest spore. To wszakże tylko ciekawostka i coś ze sfery domysłów, natomiast w sferze faktów pozostaje, że wszystkie słuchawki z technologią Tesla, to znaczy w początkowej fazie Beyerdynamic T1 i T5p oraz Fostex TH900 i TH600, zrobiły karierę. Wszystkie przyjęto entuzjastycznie i błyskawicznie ugruntowały pozycję rynkową, czego dowodem fakt, że wszystkie doczekały się drugich wersji. Trudno wyobrazić sobie dzisiejszy rynek bez srebrnych puszek flagowego Beyerdynamica i wiśniowych flagowego Fostexa, ale tym razem zejdziemy o stopień niżej i cenę podzielmy przez trzy, by znaleźć się w objęciach (przynajmniej odnośnie głowy) nowego modelu wiceflagowego TH610.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

34 komentarzy w “Recenzja: Fostex TH610

 1. piter napisał(a):

  Z recenzji odnoszę wrażenie że dźwiękowo to ta sama półka co Focal Elear ?

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Z grubsza rzecz biorąc tak. Elear przy dobrej amplifikacji nieco bardziej realistyczny, bezpośredni. Ale takiej naprawdę wybitnej.

 2. Michał napisał(a):

  Ta zdolność do porządkowania to chyba cecha powszechna z T1, prawda?

  A jak wygląda sprawa z wielkością sceny? Eleary grają naprawdę intymnie z tego co było mi dane przeczytać. A jak sprawa wygląda z TH610?

  Zabrakło mi też odniesienia do W1000Z. Niby są o całe 800 zł od nich droższe, ale to moim zdaniem nadal ta sama półka cenowa.

  PS. Za parę dni u mnie zagości Phast 🙂

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   T1 od TH610 grają bardziej echowo, ale w taki zawoalowany, trudny do rozgryzienia sposób. Holografię mają lepszą, natomiast wielkość sceny podobną. Szczegółowość u T1 bardziej się eksponuje, podobnie jak u wzmiankowanej Audio-Techniki, która od TH-610 ma jeszcze mniejsze źródła dźwięku i szersze plenery. Jeżeli wystawiać oceny na podstawie samej szczegółowości, to W1000Z są lepsze, ale moim zdaniem lepsze całościowo nie są. Sam wolałbym TH610.

   Odnośnie Elear, to na pewno potrafią stworzyć bardziej intymny kontakt ze słuchaczem niż TH610 i ogólnie są doskonalsze technicznie, ale do wykazania tego potrzeba naprawdę wybitnego toru.

 3. PIotr Ryka napisał(a):

  To już nie pierwszy raz taka historia, więc straciłem w końcu cierpliwość. To co się wypisuje o słuchawkach Fostex TH610 i tej recenzji na forum Mp3store to są całe pęczki nonsensów. Jakieś „unikanie”, „ratowanie”, „jak ognia” i temu podobne brednie. Ogólna degradacja forów to tak nawiasem smutne zjawisko. Wiem, że zgodnie z regułą Kopernika gorszy pieniądz wypiera lepszy a nie odwrotnie (jak uprzejmy był palnąć niedawno któryś redaktor z telewizora), ale zachowania klanowe i megalomania większości piszących są doprawdy żałosne. Ci ludzie coś odreagowują? Mają problemy z wyważaniem opinii? Czują się niedowartościowani? Drodzy moi domyślni, jak chcecie coś wiedzieć, to zapytajcie tutaj, a nie snujcie bzdurnych teorii. Słuchawki Fostex TH610 nie grają V i mają dobrą, bogatą, ciekawą średnicę. Wystarczy porządny odtwarzacz przenośny żeby to stwierdzić, nie potrzeba nawet lampowego wzmacniacza. Wokale wypadają na nich bardzo dobrze i pisząc „piękno” miałem na myśli także je. Dotarło?

  1. Stefan napisał(a):

   Piotrze nie powinieneś oceniać całego forum przez pryzmat jednego czy też kilku użytkowników,
   to mimo wszystko większa grupa różnorodnych ludzi.

   1. PIotr Ryka napisał(a):

    Tak, niewątpliwie, źle się wyraziłem. Powinienem był napisać niektórzy a nie większość. Z drugiej jednak strony idiotyzmy tam nagminnie wypisywane nie spotykają się z krytyką tylko traktowane są jako norma. Już zdążyli napisać, że napisałem dobrą recenzję Fostexów, bo mi się to opłacało. A tymczasem grosza za to nie wziąłem i nie zamierzam. I tak się bredzi, pluje, oczernia, wydziwia i snuje bezpodstawne domysły – tak żeby się jakoś kręciło, bo fajnie jest sobie pogadać i bezkarnie kogoś obrzucić błotem. Humor się od tego polepsza.

    1. Stefan napisał(a):

     Bo w internecie każdy jest odważny, trudniej jest stanąć twarzą w twarz.

 4. fon napisał(a):

  Chodzi mi po głowie zastąpienie kabla NH kablem od tych Fostexów ewentualnie od 900mk2 co Piotrze o tym sądzisz.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Miałem sygnały, że AudioQuest zaproponuje bądź już zaproponował lepszy kabel do NH. Trzeba o to zapytać. Kabla od TH610 raczej bym nie polecał, te od TH900 (symetryczny i zwykły) są do kupienia w Mp3Store, ale jaka jest ich relacja jakościowa względem oryginalnego z NH, tego nie wiem. Chyba lepszy od obu jest kabel DUM z MrSpeakers – ten z całą pewnością jest wysokiej klasy. W USA kosztuje 200 dol, nie wiem ile u nas. (Też Mp3Store). No i koszty przeróbki. Skomplikowane to wszystko.

 5. Andrzej napisał(a):

  Bardzo dobra recenzja tych niewątpliwie nieprzeciętnych słuchawek 😉 w zupełności się zgadzam.

  Zastanawiam się nad zakupem do TH-610 kabla od Forza Audioworks, a mianowicie Noir HPC mk2 w czystej miedzi – chodzi mi o uzyskanie nieco bardziej ocieplonego, muzykalnego przekazu i złagodzenia tej twardości i naprężenia, o których Pan napisał. Ma to sens? Pozdrawiam ciepło! / A.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Noir HPC wydaje się dobrym pomysłem. Skoro poprawia HD 800, to tym bardziej powinien TH610. Dobrze byłoby przed zakupem sprawdzić, ale z tym przeważnie jest problem.

   1. Andrzej napisał(a):

    Cena kabla nie jest z kosmosu, więc można zaryzykować 😉 Dzięki za odpowiedź! / A.

    1. AAAFNRAA napisał(a):

     Napisz do Mateusza, szybko odpisuje i doradza, w końcu to jego kable i wie o nich wszystko 🙂

 6. fon napisał(a):

  U mnie w pierwszym momencie kabel symetryczny do NH z Audeosa wywołał pozytywne wrażenie ale z czasem czegoś zaczynało brakować,było za miękko ,delikatnie,mniej detalicznie,w porównaniu do oryginału,nie wiem jak grają kable z Forzy,ale takie splecienie w warkoczyk occ o ile to jest occ według mnie odstaje od pożądnie zrobionych kabli w jenej izolacji,cardas na swojej stronie ciekawie to opisuje i pokazuje na you tube jak oddziałują na siebie przewodzące żyły,dobry kabel widać ciężko tak sobie zrobić.

 7. Soundman napisał(a):

  Ciekawa byłaby bitwa między TH610 a D7200,który krewniak okazałby się lepszy?

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Ciekawa, ale coś załatwianie D7200 ciężko idzie. Miały już być, a wciąż nie ma.

 8. Patryk napisał(a):

  Ostatnio zamowilem kabel do AKG812. „LAVRICABLES”. Musze powiedziec, ze pierwszy raz w zyciu uslyszalem pozytywna roznice ,przez co kabel bardzo polecam. Nastepna rzecza bedzie kupno kabla LAVRICABLES do mojego FinalAudio VI oraz NH.
  Cena kabli to 225USD, ale wierzcie mi: sa naprawde warte kazdego centa.

  Patryk.

  1. fon napisał(a):

   Jak kupisz do NH to się pochwal jak się spisuje

   1. Patryk napisał(a):

    Dam napewno znac, ale to potrwa jeszcze troche.

 9. gość44 napisał(a):

  Panie Redaktorze,
  po pierwsze dziękuję za recenzję TH610.
  Szukam słuchawek zamkniętych w zbliżonej cenie i z opisu te Fostexy chyba by się „nadały”. No ale życie nie jest takie proste – podobają mi się także AT A100Z. Jak żyć … a właściwie jak wybrać …

  No i teraz po drugie.
  Taki wniosek racjonalizatorski – chodzi o jakiś ranking słuchawek na stronie „filozofia hifi”. Ja wiem, że recenzenci na słowo ranking dostają drgawek, na ale on by się przydał.

  Nie chodzi o jakieś punkty z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Wystarczyłyby KLASY dźwięku – A, B, C czy 1, 2, 3 a w nich słuchawki w porządku alfabetycznym.

  Wydaje mi się, że klasę dźwięku da się określić. Poza tym to wszystko jest przecież tylko zabawą – zabawą bo w ostateczności decyduje nasz GUST i SMAK muzyczny.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Zrobię kiedyś takie zestawienie, ale nie według jakości tylko cen i brzmieniowego stylu. Już kiedyś pisałem, że nie podejmuję się określić czy lepsze są na przykład Grado GS1000, AKG K812, Beyerdynamic T1, czy Sennheiser HD 800. I tak jest w wielu przypadkach. Kwestia gustu a nie obiektywnej oceny.

 10. Soundman napisał(a):

  Doszły moje Th610 razem z Questylle cma600i. Muszę się zgodzić z P.Ryką, jednka miał rację, nie grają V-ką. A najciekawszy ich zakres dla mnie to…średnica,coś takiego,ale to poprawili od czasu TH600 gdzie wokal był kilometr od nas. Oczywiście zasługa Questylle jest niekwestionowana co do przekazu, fenomenalnie razem grają ,do polecenia każdemu.

 11. dio napisał(a):

  th610, t1v2 czy w1000z ? ktore z tych sluchawek beda mial najlepszy bas pod wzgledem ilosci jak i jakosci ?
  zalezy mi rowniez na tym zeby gora wbijala sie w uszy jak igly.

 12. Soundman napisał(a):

  Jak dla mnie oczywiście T1 rev2…nie do pobicia.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Jeszcze lepsze w tym stylu, zwłaszcza pod względem basu, byłyby Fostex TH900 Mk2, ale to już inna liga finansowa.

 13. Jarek napisał(a):

  Panie Piotrze,

  Poszukuję słuchawek zamkniętych w budżecie rzędu 2500-3500 zł.
  Biorąc pod uwagę trzy modele: opisywane tutaj Fostexy TH610, Audeze EL-8 i ATH W1000Z, który wg Pana byłby najlepszym rozwiązaniem.
  Raczej napewno będę zaopatrywał się w dodatkowy kabel od Forza Audiowork Noir Hybrid HPC.
  Jako źródło będzie głównie służył MacBook Pro + dodatkowo na początek jakiś nieduży i przenośny DAC, np. iFi DSD nano black.

 14. Piotr Ryka napisał(a):

  Audeze na pewno odpadają.
  Audio-Technica – tak, jeżeli się lubi delikatniejsze, przestrzenne granie.
  Fostex najbardziej uniwersalne.
  A jak się chce, żeby było ciepło, muzykalnie, bardziej masywnie i z mocnym basem, to Ultrasone Signature Pro.

  1. Maciej napisał(a):

   W1000Z są delikatniejsze to znaczy bardziej relaksujace czy ze mają mniejsze źródła dźwięku ?
   Bo wcześniej Pan wspominał że TH610 są mniej detaliczne od ATH.
   Czy mógłby Pan porównać Th610 vs LCS2C ? 🙂

   1. Piotr Ryka napisał(a):

    Audio-Technica ma małe źródła i dźwięk nasycony sopranami. TH610 brzmienie mocniejsze i też detaliczne. Takie bardziej „normalne”, a Audio-Technica niezwykłe, ezoteryczne. Jedne i drugie słuchawki mi się podobały. Które komu spodobają się bardziej, nie podejmuję się rozstrzygać.

    1. Maciej napisał(a):

     Dziękuje. A jak by Pan porównał TH610 do LCD-XC ? Które z nich grają mniej szpilkowato w wyższych rejestrach ?

     1. Piotr Ryka napisał(a):

      Audeze LCD-XC to wyższa liga jakościowa. Nie ma co pytać o takie drobiazgi. Warunkiem jednak trafienie na dobry egzemplarz, bo te się między sobą potrafią mocno różnić.

 15. Lech napisał(a):

  Witam
  Panie Piotrze małe sprostowanie,słuchawki są Made in China,nie są wytwarzane w Japoni.

  Pozdrawiam

 16. Maciej napisał(a):

  Witam,

  Które z słuchawek będą bardziej „normalne” w sensie beż żadnych durnowatych peaków i rezonansów powodujących ból głowy i na dłuższą metę irytujących:
  DENON D7200 czy FOSTEX TH610 ?
  Mam W1000Z, ale zaczęła mnie w nich męczyć nieprzewidywalność, brak uderzenia subbasu przy mniej basowym źródle, a dochodzą zniekształcenie tego pasma przy podaniu źródła o mocniejszym basie (po prostu nie dają rady przenieść tego co powinny, sa zbyt slabe). Są niby delikatnie ocieplone poprzez dawkę middbasu, ale damskie wokale nasycone wyższą średnicą i wszechobecnymi treblami powdują utratę naturalności oraz zmniejszenie ich wagi (nie neutralności – to słowo mnie nie interesuje) przez co potrafią zmęczyć. Przyszła pora na coś innego i zaczynam poszukiwać zanim zacznę słuchać.
  LCD-XC słuchałem i będą raczej zbyt bardzo „surowe” dla mnie, ale kto wie skoro egzemplarze różne..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy