Testy ABX

  Zarzuty zwolenników metody ABX cd.

Zarzut czwarty – recenzent może kłamać.

Znów to samo. Oczywiście, recenzja jest subiektywna i tak musi być postrzegana. Test ABX nic nam tu nie pomoże. Jego uczestnicy mogą kłamać równie dobrze co recenzenci.

 Zarzut piąty – odmienne poziomy głośności zaburzają ocenę.

Testy_ABX_27Tak naprawdę to większy kłopot dla testów ABX, mających się odbywać według ich propagatorów w warunkach idealnie wyrównanego poziomu głośności porównywanych systemów. W przypadku normalnych recenzji recenzent ustawia po prostu badanemu systemowi poziom najprzyjemniejszy w odbiorze (bo o tą przyjemność głównie mu chodzi), a te dla różnych sprzętów mogą być różne. Przykładowo, słuchawki HiFiMAN HE-6 grają na wysokich poziomach głośności bardziej satysfakcjonująco niż Stax SR-009 i vice versa – na niskich jest odwrotnie. A co do samych rozróżnień na tym samym poziomie – co komu po nich? Różnic ktoś będzie słuchał, czy muzyki?

 Zarzut szósty – recenzenci pozostają pod wpływem cen, renomy sprzętu, opinii innych itd.

Znów wracamy do sprawy subiektywności. Oczywiście, uczciwość recenzenta i jego niepodatność na wpływy zewnętrzne jest zawsze sprawą dyskusyjną, a przy tym wcale nie tak prostą jak się niektórym zdaje. Czasami bywa i tak, że sprzęt bardzo drogi jest specjalnie w recenzjach krytykowany, a tani chwalony. Przykładowo, znany z wysokiej jakości wzmacniacz słuchawkowy Manleya został w jednym z polskich pism branżowych uznany za przeciętniaka zupełnie nie wartego swej ceny. W tym samym piśmie wychwalano pod niebiosa stosunkowo tanie produkty, które okazały się później marketingowym oszustwem w najczystszej postaci. No ale cóż, kłamstwo, przekupstwo i uleganie wpływom są elementami naszej codzienności. Uczestnicy testów ABX też podlegają wpływom i mogą kłamać. W świetle wynurzeń naszego blogera powinni przecież nie usłyszeć różnic. Czyż nie jest to presja? A kłamać można zawsze i przy każdej okazji.

Testy_ABX_31Co do mnie, to bardzo bym chciał i nieraz dawałem temu wyraz, by sprzęt tani był piękny wzorniczo, znakomity materiałowo i wspaniały brzmieniowo. Że tak nie jest? No cóż, świat byłby niewątpliwie przyjemniejszy gdyby wszystkie kobiety były piękne a mężczyźni przystojni. Według teorii Darwina w zasadzie powinno tak być, a przecież nie jest. Zastanawialiście się czasami, dlaczego? To niezłe ćwiczenie myślowe.

  Zarzut siódmy – nabywca, nawet taki w głębi duszy rozczarowany, usiłuje sobie post factum wmawiać, że jest zadowolony, by nie musieć wyjść sam przed sobą na głupca.

Nie wiem jak inni, ale osobiście nie miewam tego rodzaju problemów. Kupiłem kiedyś, jeszcze w czasach Pewexu,  telewizor Sony, którego nie było jak podłączyć w sklepie do dobrego sygnału a w domu okazał się badziewiem. Zapłaciłem sporą kwotę żeby sklep go przyjął z powrotem, bo w tamtych czasach nie było takich zwrotów jak dzisiaj. Od dawien dawna posiadam też słuchawki Sennheiser HD-650, których nie lubię, nie słucham i nie wmawiam sobie, że jest inaczej. Mam też dwa odtwarzacze DVD, oba Panasonica i oba w swoim czasie dla tej marki szczytowe. Ten starszy i tańszy gra lepiej od nowszego i droższego, i nie myślę tego przed sobą czy kimkolwiek ukrywać.

W sumie zarzut ten może się odnosić wyłącznie do osób rozczarowanych tylko w niewielkim stopniu. W swej praktyce recenzenckiej otrzymałem masę listów od osób bardzo rozczarowanych swym sprzętem, nieraz bardzo drogim, rozpaczliwie proszących o pomoc i niczego nie udających.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

1 komentarz w “Testy ABX

  1. Tomek pisze:

    Brawo, znakomite. Dziękuję za ten piękny, mądry tekst, który trochę rozsądku i zapoznanych , a przeca oczywistych prawd do dyskusji wnosi, a że psychologizuje? Chwała, robotami wszak nie jesteśmy. Zainspirowany tekstem Pańskim, pokusiłem się o następującą refleksję: Rzeczywistość jest niepoznawalna, to co poznajemy, to nasze własne konstrukty poznawcze, co czyni świat tak naprawdę Tajemnicą. Dla jednych to czyni bojaźń i drżenie, dla innych, w tym dla mnie , to Misterium. I tak zostanie, na wieki. Nauka, zjada sama siebie, jak wąż. Przy całej jej praktycznej użyteczności, do zgłębienia Tajemnicy, do odkrycia wreszcie mitycznej Prawdy, nie zbliży się, choćby poznała empiryczne całą sumę prawd częściowych. Całość zawsze jest czymś więcej niż sumą swych części. A takiej Całości, Prawdy, Tajemnicy nigdy nie uda się uchwycić. A czy jej nie ma? A co Jest?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy