Takie słuchawki do niedawna kojarzone były nierozłącznie z konstrukcjami ciężkimi i bardzo masywnymi, ale firma OPPO debiutując w tym roku swoimi PM-1 udowodniła, że tego rodzaju powiązanie wcale nie musi być koniecznością. Model LCD-XC należy jednak do czasów sprzed tego rozbratu, choć mimo bycia nie tylko planarnym ale i w dodatku zamkniętym, aż taki bardzo ciężki nie jest. Jak pisałem w recenzji podobnych pod względem ergonomicznym LCD-3, duży ciężar i masywność są tutaj skutecznie kompensowane przez świetnej jakości bardzo grube pady i obfite wyścielenie pałąka. W przypadku tych konkretnie LCD-XC, które po test przyjechały, różnica poza byciem zamkniętymi praktycznie względem tych LCD-3 jest tylko taka, że mają pady welurowe a nie skórzane, co jest opcją do wyboru i trochę podobno wpływa na brzmienie, czego nie było jak sprawdzić wobec braku drugiej pary opatrzonej skórą, wszakże sprawdzane kiedyś pod tym kątem także planarne HiFiMAN-y HE-6 okazały się grać lepiej z padami welurowymi, tak więc welur może posiadać przewagę.
Zanim przejdziemy do konkretów, muszę jeszcze przeprosić za wyjątkowo długą zwłokę w powstawaniu tej recenzji. Ze słuchawkami Audeze LCD-XC po raz pierwszy zetknąłem się jeszcze w maju, na mitingu w Premium Sound, gdzie bardzo mi się spodobały, zwłaszcza po podłączeniu do Audiona Silver Night Anniversary 300B. Niedługo potem przyjechały na recenzyjne odsłuchy, ale pech chciał, że po wielotygodniowym wygrzewaniu okazało się, iż egzemplarz testowy ma jakąś dziwną echową poświatę i musi być wymieniony. A kiedy już wymiany tej dokonano i nowoprzybyły zastępca okazał się bez zarzutu, napatoczył się Audio Show, a on zawsze stanowi wyrwę w recenzyjnym życiorysie, tak więc dopiero teraz wielomiesięczne zaległości mogą zostać odpracowane.
Zanim wejdziemy w temat, jeszcze tylko napomknę, że słuchawki Audeze LCD-XC od swego rok z kawałkiem odległego debiutu zdążyły pozyskać wielu zwolenników, a w ślad za tym nie brak osób uważających je za najlepsze słuchawki zamknięte obecne teraz na rynku, czego jednym z głównych motywatorów jest mieszkający w nich potężny bas, spotykany zarówno w konstrukcjach planarnych jak i zamkniętych, a tu w obu tych jednocześnie. Nie sam bas oczywiście jest wyróżnikiem, ale też jakość ogólna, a jaka jest ona dokładnie, pora się wreszcie przekonać.
Pełna zgoda odnośnie wad i zastrzeżeń.
Z tego płynąłby wniosek, że nie ma pełnej zgody co do zalet, a to już się robi ciekawsze.
Bo jak powiedział John von Neumann do Jacoba Bronowskiego: – I ty mnie budzisz przed dwunastą tylko po to, żeby mi powiedzieć, że miałem rację? Na drugi raz zrób to kiedy jej miał nie będę.
Może nie umiem tego nazwać, tych poszczególnych składowych, ale nie czuje się 'Audeze house sound’ w nich. Co do zalet to zgadzam się w zasadzie tylko z:
Dynamika.
Dobrze izolują od otoczenia.
Niepodatne na uszkodzenia.
Wygodne.
Do wyboru pady skórzane lub welurowe.
Kabel symetryczny i niesymetryczny w komplecie.
Renomowany producent.
Wielu zwolenników.
Made in USA.
Polski dystrybutor.
A więc nie zgadzasz się, że:
Duża jak na konstrukcję zamkniętą scena.
Zaznaczona na niej wieloplanowość.
Delikatność sopranów i średnicy skontrastowana z masywnością basu.
Piękna czystość dźwięku i przejrzystość medium.
Znakomita szczegółowość.
Wyraźność rysunku.
Bez przyciemniania i bez jaskrawości.
Hmmm… Nie wydaje mi się, abym się w tych kwestiach pomylił. Oczywiście są one diametralnie niemal odmienne od LCD-2 i LCD-3, ale to między innymi decyduje właśnie o powyższych zaletach, zwłaszcza odnośnie sceny i przejrzystej, wolnej od zgęszczania atmosfery oraz delikatności.
Jeszcze gwoli ścisłości: delikatność nie ma obiektywnej przewagi nad masywnością i dużymi źródłami dźwięku. Ale jednocześnie na pewno nie można jej zaliczyć do wad. To cecha pozytywna, choć subiektywnie może komuś nie odpowiadać. To samo dotyczy gęstej lub przejrzystej atmosfery, a także wielkości i rozkładu akcentów na scenie. Podobnie ma się rzecz ze sposobem oświetlania.
Dla mnie wydały się za jasne, zbyt świetliste i wcale nie jakieś przepastnie przestrzenne jak na słuchawki za 6500PLN. Bardzo chciałem kupić ten model i bardzo się rozczarowałem. Bo są piękne i liczyłem że zagrają przynajmniej jak LCD 2 Fazor.
A nie, przepastnie przestrzenne to nie są; napisałem, że Audio-Technica ma większą scenę. Barwę można poprawić Gargantuą, ale ona razem z LCD-XC to już prawie Ultrasone Edition 5 Unlimited.
Sluchalem tych obu par sluchawek i porownywalem zamkniete do otwartych, oczywiscie mowie o Audeze i moje zdanie jest oczywiste LCD3 sa lepsze pod kazdym wzgledem od modelu zamknietego ,bo graja prawdziwie i pieknie.
Model zamkniety Audeze XC tylko na poczatku grania wydaje sie „lal” ale wytrawny odsluchujacy zaraz zorietuje sie ze to wdzystko jest tylko na chwile pod publiczke,tak ze modelu LCD3 jak narazie nie pobily ani sluchawki tego samego producenta ani innych firm i dla mnie LCD3 sa na drugim miejscu po K-1000.
Teraz Piotrze co do super drogiego modelu Ultrasone Editon 5 , to dla mnie takie wlasnie zamkniete Audeze XC ,ale z podbitymi wszystkimi zakresami do entej potegi, ktore sobie graja muzyke jak sobie tylko chca,nie otwarzaja prawdy i nie ma to nic spolnego z rzeczywistym nagraniem,za duzo dzwiekow mijajacych sie z prawda,ale jak ktos chce wiecej slyszec i dorobic sobie wiecej muzyki na sile, to musi jednak za to slono zaplacic.
Scena na Ultrasone Edition 5 jest o niebo lepsza niż na LCD-XC, a reszta także lepsza wyraźnie. Posłuchaj ich ponownie, postaraj się by były dobrze wygrzane i miały odpowiedni wzmacniacz oraz źródło.
A ja tam wole dużo bardziej lcd xc niż lcd3…:)
Dla mnie lcd3 są po prostu za ciemne, tak więc wszystko to kwestia preferencji. Moim zdaniem lcd xc to najbardziej rozdzielcze słuchawki na świecie (oczywiście nie licząc elektrostatów…:))
Woleć oczywiście można. Z LCD-3 jest ten sam kłopot co z D7100, to znaczy ciężko uzyskać powtarzalność. Te których używałem do recenzji grały rewelacyjnie i moim zdaniem przy nich LCD-XC nie miały wiele do szukania. A te obecnie posiadane albo są słabsze, albo trzysta godzin grania to dla nich za mało.
Co do rozdzielczości, to można wskazać parę słuchawek bardziej rozdzielczych niż LCD-XC: Sony MDR-R10, Sony Qualia, Ultrasoene Edition 5 i 10, AKG K1000.
Wielka szkoda że nie ma porównania z K812 AkG. Ale wydaje się po opisie że jednak AKG bardziej naturalne i prawdziwe od Audeze.
K812 na pewno dużo lepiej nadają się do przeglądania nagrań pod kątem profesjonalnej zawartości i rzetelności tonacyjnej. To jest poza sporem.
co sie dzieje z k812 (czyżby zostały sprzedane 🙂 )?
Proszę się nie martwić, na pewno wrócą. Na razie zastąpiły je HD 800.
Hmm….widzę po recenzji że jednak pozycja Fostexa TH900 nadal nie zagrożona jako drugich najlepszych słuchawek zamkniętych na świecie!
Według mnie TH900 biją na głowę LCD3 swobodą grania,sceną ,detalizą,bardziej punktowym basem i głębią sceny…
A przecież TH900 są zamkniętą konstrukcją…To LCD3 wydają się grać jak zamknięte słuchawki a TH900 jak otwarte…
Th900 według zagranicznych recenzentów mogą już nawet konkurować z legendarnymi Sony MDR-10…
Piotrze czekamy na komentarz w tej sprawie 🙂
Niestety, co do konkurencji z R10, to nie podzielam takiej opinii. TH-900 to znakomite słuchawki, ale R10 są na innym poziomie.
W weekend powinienem mieć już K812 więc jeśli jeszcze będą u Was LCD-XC to możnaby porównanie zrobić. Niestety jeszcze chyba nie wygrzane oraz ze stockowym kablem.
Porównanie można zrobić, lepsze kable się znajdą.
Mamy nowe słuchawki Audeze EL-8. Cena na stany to 699 USD. Kuszące są.
Tak, niewątpliwie prezentują postęp pod względem wzorniczym. Co do dźwięku, to poczekamy, zobaczymy. A najciekawsze, że wstrzeliwują się w rzadko uczęszczany przedział cenowy 2-3 tysiące złotych.
Dokładnie Panie Piotrze. Pewnie trafią do Pana więc zobaczymy jak dźwiękowo. 🙂
Warte swojej ceny. Proponuję przetestowąć ze wzmiacniaczem Lyr 2 firmy Schiit, porządnie pogłębia basy.
Dlugo czekalem na nie.Wybor nie byl latwy:LCD3 / XC?Wybralem LCD XC i jestem szczesliwy. (wybieralem sercem nie patrzac na pieniadze, poniewaz roznicy nie bylo wielkiej) Sluchawki graja tak pieknie, ze trudno wyobrazic sobie cos lepszego.
To jest HiEnd:(podlaczone w moim przypadku do Brystona)
Patryk.
Z jakim wzmacniaczem słuchawkowym i DAC do 8000zl warto posłuchać słuchawek Audeze LCD-XC? Uwielbiam ,,piękne,, wokale, barwę instrumentów, dynamikę brzmienia… Źródło posłuży mi odtwarzacz cd Marantz SA 8005. Pozdrawiam
Sobie bym kupił SPL Phonitora, żeby wykorzystać aspekty przestrzenne. Dla pięknych wokali można poszukać Lebena CS300 z drugiej ręki. Słuchawki Audeze potrzebują mocnych wzmacniaczy, dlatego słabsze lampowe raczej odpadają. Z tańszych PhaSt, ale on gra lepiej ze słuchawkami o wysokiej oporności. Na pewno dobry byłby też Sugden,
Witam,
Który z słuchawek są mniej agresywne (bardziej delikatne) – w1000z czy lcd-xc ? 🙂
LCD-XC
Dziękuje za odpowiedź. Na konkurencyjnym blogu niejaki P. Jakub również recenzuje obydwie pary słuchawek. LCD-XC wychodzą tam na bardziej studyjne słuchawki z dość jazgotliwym przełomem średnicy z wyższymi rejestrami. Z kolei W1000Z uchodzą za przyjemnie grające „na planie lekkiej V’ki”. Czy faktycznie LCD-XC są jednak przyjemniejsze w odbiorze od W1000Z ?
Teoretycznie bardziej studyjne strojenie powinno bardziej „kłuć” w uszy ? Czy wg Pana W1000Z jest bardziej agresywna z innych powodów ? Bardzo proszę o informacje 🙂
Szczerze mówiąc nie bardzo wiem, co z tym zrobić. Wiele już razy odnośnie słuchawek marki Audeze pisałem, że potrafią grać bardzo różnie w zależności od egzemplarza. Te XC przysłane do recenzji grały bez przesady zachwycająco, a zdarzyło mi się też słuchać takich grających marnie. I co w tej sytuacji doradzić? Można trafić na świetną sztukę i Audio-Technica pobita, a można na pechową i Audio-Technica górą. Jedne i drugie mają teraz tego samego dystrybutora, to może by zorganizował odsłuch z jednymi i drugimi.
Prze bardzo spodobało mi się określenie P. Jakub. Samo P mówi tutaj wszystko.
Maciek posiadam W1000Z i nigdy nie nazwałbym ich agresywnymi. Audeze nie znam ale swego czasu chciałem zakupić dla właśnie kontrastu dla W1000Z jako bardziej barwnych i bezpośrednio grających.
Panie piotrze jakie źródło do tych słuchawek
Posiadam aune x1s i zastanawiam się nad dokupieniem wzmacniacza phatos aurium.
Czy lepiej kupić jakieś combo myślałem właściwie nad aune s6,ale obawiam się,że może być za ostro na górze słuchał pan takiego zestawu ?
Ewentualnie jest jeszcze cma 600i,ale podobno nie gra on specjalnie dobrze z audeze lcd-xc.
Kupić FEZZ Audio Omega Lupi a nie Pathosa.
Dziękuję za odpowiedź.
Słuchał pan z lcd-xc ?Ładnie to razem gra bez ostrości?Lubie granie przestrzenne,ale nie surowe i z dobrą głębią nisko schodzącym basem,ale nie zmulone i bliskie.
Nie trzeba tutaj lepszego daca ?Ten w aune x1s będzie wystarczający do tej klasy wzmacniacza głupie pytanie może,ale trochę zielony jestem w tych sprawach ,lepiej to zagra niż jakieś combo z lepszym dac na pokładzie?.