Newsy: Wilson Audio Yvette

Wilson Audio Yvette HiFi Philosophy 01   Amerykańska legenda świata audio – Wilson Audio z dumą prezentuje swoją już piątą, zaprojektowaną od podstaw na przestrzeni ostatnich pięciu lat konstrukcję: Wilson Audio Yvette.

Nowa Yvette stanowi kontynuację bogatej tradycji Wilsona. Jednak, co być może jeszcze ważniejsze, wywodzi swoją kluczową technologię bezpośrednio z olbrzymiego zasobu doświadczeń badawczo-rozwojowych, które powstały na przestrzeni ostatnich lat, będących prawdopodobnie najbardziej płodnym i innowacyjnym okresem w dziejach firmy. Ostatnie produkty Wilsona, w postaci głośników Sasha Series 2, Alexii, czy przełomowego Alexx’a, miały wpływ na projekt Yvette, a w niektórych przypadkach zastosowano nawet takie same komponenty. Podobnie jak Alexx, Yvette była projektowana równolegle z najnowszym produktem Dave’a Wilsona, głośnikiem WAMM.

Yvette jest najbardziej zaawansowanym i muzycznie wyrafinowanym jednobryłowym głośnikiem Wilsona, jaki do tej pory powstał.

Obudowa

Wilson Audio Yvette HiFi Philosophy 04Tak, jak wszystkie ostatnie konstrukcje amerykańskiego producenta, tak i Wilson Audio Yvette ucieleśnia dokonania najnowocześniejszej technologii produkcji kompozytów z wykorzystaniem wibrometrii laserowej. Oprócz zastosowania najwyższej jakości materiałów kompozytowych, na architekturę głośnika miały wpływ dwa główne założenia: wyrównanie domeny czasowej przetworników oraz zachowanie ekstremalnie niskiego poziomu rezonansów i wibracji.

Obudowa została wykonana zasadniczo z dwóch, opracowanych przez Wilsona, kompozytów: kompozytu trzeciej generacji oznaczonego symbolem ‘X’ – niezwykle dobrze wytłumionego i inercyjnego materiału – oraz z kompozytu ‘S’, który został opracowany pod kątem jak najlepszej prezentacji średniego zakresu pasma.

Obudowa głośnika średniotonowego, wykonana z kompozytu ‘S’, została odchylona do tyłu w celu wyrównania domeny czasowej w stosunku do dwóch pozostałych przetworników . Inżynierowie Wilsona opracowali także nowy system wentylacji obudowy modułu średniotonowego, wzorując się na rozwiązaniach zastosowanych w projektach głośników Alexandria XLF, Alexx, Alexia i Sasha Series 2.

Obudowę głośnika wysokotonowego wykonano z kompozytu ‘X’ i tak samo, jak w przypadku obudowy modułu średniotonowego, została ona pochylona pod odpowiednim kątem, w celu wyrównania domeny czasowej oraz prawidłowej dyspersji dźwięku. Obudowa modułu niskotonowego, również wykonana z kompozytu ‘X’, została w optymalny sposób umieszczona w płaszczyźnie pionowej przetworników. Podobnie jak w przypadku głośników Sabrina, Alexx, czy czekającego na swoją premierę WAMM, obudowa modułu niskotonowego w Yvette została nachylona nieco w kierunku modułu średniotonowego, co poprawia równomierność dyspersji dźwięku w wyższym zakresie niskich tonów i optymalizuje wyrównanie domeny czasowej pomiędzy głośnikiem nisko- i średniotonowym.  Boczne ściany najniższej części obudowy, tuż poniżej modułu niskotonowego, pozostają prostopadłe do podłoża. Dzięki temu przekrój podstawy Yvette zajmuje nieco mniejszą powierzchnię, niż podstawa modelu Sophia.

Wilson Audio Yvette HiFi Philosophy 06Wewnętrzne ożebrowanie usztywniające Wilson Audio Yvette zostało zaprojektowane w znacznie bardziej ambitny i dokładny sposób, niż w jakimkolwiek wcześniejszym modelu jednobryłowym – jest to kolejny efekt wykorzystania technologii wibrometrii laserowej. Przeanalizowano nawet tak drobne szczegóły jak konstrukcja maskownicy modułu wysokotonowego, której kształt pozwala na redukcję akustycznych interakcji z resztą systemu.

Charakterystyczne dla Wilsona rozwiązanie w postaci rezystorów regulacyjnych, umieszczono w wyizolowanej komorze z tyłu obudowy, do której uzyskujemy łatwy dostęp poprzez zdjęcie osłony zabezpieczającej. Zestaw rezystorów w Yvette stanowi udoskonaloną technologicznie wersję zestawu montowanego w modelu Sophia 3.

Estetyka i wygląd zewnętrzny modelu Yvette może przywodzić na myśl zarówno rozwiązania zastosowane w głośniku Sasha Series 2, jak i niektóre elementy charakterystyczne dla  modelu Sabrina. Bryła Yvette pozostaje nieskomplikowana i wyważona, a linie jej konturów przypominają o idei, której Wilson Audio pozostaje zawsze wierne – „Forma konstrukcji podążą za jej funkcją”.

Przetworniki

Równolegle z będącym w realizacji projektem głośnika WAMM, Wilson Audio niedawno ukończyło kolejny etap badań dotyczących technologii przetworników wysokotonowych i materiałów wykorzystywanych w ich konstrukcji. Przetworniki z kopułkami wykonanymi z berylu i diamentu – stanowiące bardzo częsty wybór wśród konstruktorów – zostały ponownie przetestowane i w rygorystyczny sposób porównane z najnowszą wersją wysokotonowego ‘Convergent Synergy Tweeter’ Wilsona. O ile wiele z tych konstrukcji  na papierze szczyciło się znakomitymi danymi technicznymi, to w rzeczywistości niestety  żadnej z nich nie udało się dorównać muzykalności, naturalnej reprodukcji i spójności brzmienia przetwornika wysokotonowego Wilsona.

Wilson Audio Yvette HiFi Philosophy 08W Wilson Audio Yvette zastosowano 3 generację przetwornika ‘Convergent Synergy Tweeter’, która wcześniej została wykorzystana w głośnikach Sasha Series 2 oraz Alexx. 3 generacja tweetera korzysta z najnowszych doświadczeń Wilson Audio związanych ze zjawiskiem dyfrakcji tylnej fali, a także z rozwiązań projektowych tylnej części komory przetwornika wysokotonowego, które zapewniają niezwykle niski poziom rezonansów. Tweeter w płynny sposób integruje się z opracowanym przez Wilsona przetwornikiem średniotonowym, który w tej samej formie został wykorzystany w modelu Aleksandria XLF.

10-calowy przetwornik niskotonowy, który zdecydowano się wykorzystać w konstrukcji Yvette, jest jednym  z dwóch przetworników opracowanych pierwotnie z myślą o Alexii i stanowi pochodną przetwornika wykorzystanego w projekcie Alexx, jak również w czekającym na premierę głośniku WAMM. Najnowsza seria przetworników niskotonowych Wilsona pozwala na unikalne połączenie dynamicznego kontrastu, siły natarcia, szybkości i muzykalności niskich tonów. Po zainstalowaniu przetwornika w przegrodzie niskotonowej Yvette, zoptymalizowanej pod kątem wielkości i kontroli rezonansów, ponownie przesunięto granice muzycznej dokładności, rozciągnięcia i dynamiki niskich tonów, jakie można osiągnąć przy tak kompaktowej konstrukcji głośnika.

Prezentacja Domeny Czasowej

Wilson Audio Yvette HiFi Philosophy 09O ile poszczególne moduły Wilson Audio Yvette nie dają się regulować w celu wyrównania domeny czasowej przetworników, jak ma to miejsce w większych głośnikach Wilsona, to jej konstrukcja została opracowana w oparciu o opatentowane, firmowe protokoły kontrolne, a koherencję czasową przetworników można uznać za unikalną, jak na projekt głośnika jednobryłowego. Wilson Audio pozostaje jedyną firmą na świecie, która w pełni zdaje sobie sprawę z obecności szkodliwych dźwiękowych artefaktów powodowanych przez rozmycie spójności domeny czasowej, endemiczne dla wszystkich pełnopasmowych systemów głośnikowych. Wilson od lat nieustannie pracuje nad ulepszeniem oraz wprowadza coraz efektywniejsze rozwiązania, mające redukować zniekształcenia związane z opóźnieniem propagacji przetworników.

Dane Techniczne Wilson Audio Yvette:

  • Rodzaj obudowy niskotonowej: Promieniująca do tyłu
  • Rodzaj obudowy średniotonowej: Wentylowana do tyłu
  • Rodzaj obudowy wysokotonowej: Zamknięta
  • Przetwornik niskotonowy: 10-calowy (25.4 cm)
  • Przetwornik średniotonowy: 7-calowy (17.8 cm)
  • Przetwornik wysokotonowy: 1-calowy (2.54 cm)
  • Sprawność: 86 dB @ 1 W @ 1 m @ 1kHz
  • Impedancja: 4 Ω / minimum 2.94 Ω @ 90 Hz
  • Minimalna zalecana moc wzmacniacza: 50 W na kanał
  • Pasmo przenoszenia: 20 Hz – 25 kHz +/- 3 dB  RAR
  • Wymiary: 
    • Wysokość—104.14 cm bez kolców
    • Szerokość—33.66 cm
    • Głębokość—50.92 cm
  • Masa: 79.38kg / sztuka

Poskim dystrybutorem marki Wilson Audio jest firma: Audiofast 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy