
Inspirację dla niej można tłumaczyć dwojako: Röst to nazwa norweskiej wyspy położonej na dalekiej północy w archipelagu Lofoty, znanej z wyjątkowych walorów krajobrazowych, ale Röst może też oznaczać głos.
Topologia nowego wzmacniacza ma genezę we wcześniejszych H360 i H160. Układy analogowe zostały oparte na konstrukcji H360 z przeskalowaniem na mniejszą moc, natomiast z H160 zaczerpnięto stopień konwertera cyfrowo-analogowego. Wdrożono też kilka nowych rozwiązań celem dalszej optymalizacji brzmienia, w tym nową wersje firmowego układu SoundEngine, który jest teraz o 50% szybszy i szczególnie dobrze radzi sobie z minimalizacją zniekształceń powstających przy przechodzeniu sygnału pomiędzy elementami toru (ang. crossover distortion). SoundEngine eliminuje te zniekształcenia w sposób dynamiczny i jednocześnie pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika tłumienia. Hegel zastosował w Röst także nowe tranzystory wyjściowe, które są szybsze od wcześniej stosowanych i mogą przekazywać prąd większy nawet o 50%. W stopniu wejściowym pracują ręcznie dobierane tranzystory FET, a do regulacji głośności zastosowano układy zaczerpnięte z wysoce precyzyjnego, profesjonalnego sprzętu pomiarowego.
Zadbano też o wygodę. Zapożyczona z modelu H160 część cyfrowa pozwala na obsługę popularnego systemu Apple AirPlay, a na jej wyposażeniu znalazło się cyfrowe wejście koncentryczne RCA, trzy wejścia optyczne, wejście USB typ B oraz gniazdo Ethernetowe do połączenia z siecią (do sterowania i strumieniowania audio). Zastosowano też firmową technikę regeneracji zegara taktującego pracę sekcji DAC, celem optymalizacji przebiegów czasowych.
Sekcja analogowa bazuje na trzech wejściach – jednym XLR i dwóch RCA, a w stopniu wyjściowym oprócz terminali głośnikowych jest też przedwzmacniaczowe wyjście RCA o regulowanym poziomie, a także wyjście słuchawkowe jack 6.3mm.
Röst wyróżnia się też możliwościami współpracy z systemami automatyki. Posiada zainstalowane oprogramowanie Control4 jednego z wiodących dostawców systemów automatyki do zastosowań „dom inteligentny”, którego funkcje są wprawdzie spotykane w sprzęcie audio-wideo, ale nie w urządzeniach audiofilskiego hi-fi. Sterowanie IP wzmacniacza jest w pełni otwarte, pozwalając na pisanie sterowników dla systemów automatyki takich jak Crestron czy Savant, a także innych aplikacji.
Obudowa została wykonana ze stali i aluminium i wykończona w bieli. Gałki także wykonane są z aluminium, podkreślając jakość całości. Dochodzi do tego wyświetlacz OLED, świecący dopasowanym, białym światłem. Wzmacniacz ma na stanie wykonanego z bloku aluminium pilota, jednak to ze sterowania poprzez sieć domową z poziomu systemów inteligentnego zarządzania konstruktorzy najbardziej są dumni.
Dane techniczne wzmacniacza Hegel Rost:
- Moc: 75W/kanał / 8Ω
- Pasmo przenoszenia: 5Hz – 180kHz
- Odstęp sygnał/szum: > 100dB
- Przesłuch między kanałami: < -100dB
- Współczynnik tłumienia: ponad 2000
- Wymiary S/W/G (z nóżkami): 43 * 10 * 31 cm (wysokość bez nóżek 8cm)
- Masa: 12 kg
Premierowe pokazy wzmacniacza Hegel Röst (zestawie wraz z nowym odtwarzaczem Mohican) odbędą się na nadchodzącej wystawie Audio Video Show 2016 (hotel Sobieski, apartament 607), a jego sprzedaż rozpocznie się 21 listopada. Röst będzie dostępny tylko w kolorze białym, a jego cena detaliczna wyniesie 10 990 PLN.
Polskim dystrybutorem marki Hegel jest firma: Moje Audio
Fajne Combo, wszystko w jednym od Hegla, tylko kolumny podłączamy i hajda…
Ciekawe czy sporo gorzej zagra od oddzielnego wzmacniacza/Daca Hegla.
Zapraszamy na prezentację najnowszych urządzeń Hegel do krakowskiego salonu hifistation, przekonaj się jak dobrze może zagrać Rost