Newsy: Nowe high-endowe słuchawki marki Focal

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_01   W ostatni wtorek (14.06.2016) świat słuchawkowego high-endu obiegła sensacyjna informacja.: wybitny francuski producent głośników Focal, który kilka lat temu rozpoczął również produkcję słuchawek średniego segmentu, ogłosił wprowadzenie aż trzech nowych modeli, z których dwa należy zaliczyć do klasy high-end. Nowe słuchawki otrzymały nazwy: Focal Utopia, Focal Elear i Focal Listen.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_48   Focal Utopia jest szczytowym modelem nowej serii, który swoją nazwę bierze od legendarnego systemu głośnikowego, przez niektórych uznawanego za najlepszy na świecie. Takie też mają być najnowsze słuchawki.

Kosztujące 3999 dolarów Utopie są nausznikami o konstrukcji otwartej, korzystającymi z niezwykle zaawansowanych przetworników, których budowa została zainspirowana przez odpowiadające ich nazwie głośniki. Diafragmę wykonano w 100% z berylu, znanego z najkorzystniejszego stosunku sztywności do masy poza diamentem. Beryl to surowiec niezwykle drogi, którego gram kosztuje 30 razy więcej od analogicznej ilości złota, co tłumaczy zarówno cenę jak i niestosowanie go w dotychczasowych konstrukcjach.

40-milimetrowa berylowa diafragma modelu Utopia została uformowana w kształt litery M, podobnie jak jej głośnikowy odpowiednik stosowany w kolumnach. Celem tego zabiegu było maksymalne przybliżenie brzmienia słuchawek do głośnikowego protoplasty, gdyż przetworniki o innym kształcie generują falę akustyczną o odmiennej charakterystyce, co uniemożliwiałoby oddanie pełni doznań „utopijnych” systemów głośnikowych. Przetworniki opracowane specjalnie dla projektu są pierwszymi tego typu w historii, spełniającymi wszystkie warunki konieczne do wykonania odsłuchu bardzo bliskiego pola, z jakim mamy do czynienia w wypadku słuchawek. Aby ostatecznie zmaksymalizować osiągi membran, ich kołnierz podtrzymujący mierzy jednie 80 mikronów grubości, co stanowi aktualny rekord świata.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_43Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_55Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_59Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_49

 

 

 

 

Producent chwali się również bardzo wyszukaną konstrukcją cewki, która nie dość że pozbawiona tubusa podtrzymującego uzwojenie, to jeszcze jest formowana z wykorzystaniem niezwykle zaawansowanej techniki nakładania warstwowego pojedynczych molekuł (monolayer coating). Dzięki tym zabiegom przetworniki słuchawkowe Focala rozporządzają cewką o zwiększonej powierzchni (25 x 4,4 mm względem standardowych 15 x 1,5 mm), a jednocześnie lżejszą i generującą silniejsze pole magnetyczne, co zapewnia pełną kontrolę elementów ruchomych, w wypadku typowych przetworników dynamicznych praktycznie nieosiągalną.

Efektem końcowym ma być sygnał o częstotliwościach 5 do 50 000 Hz, uzyskiwany bez korzystania ze zwrotnic i filtrów pasywnych, o dźwięku cechującym się realizmem i klarownością na niespotykanym poziomie.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_50Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_47Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_46Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_53

 

 

 

 

Topowe słuchawki Focala zostały wyposażone w wysokiej klasy przewód z miedzi beztlenowej o wyjątkowo niskiej impedancji 90 mΩ/1m, a dzięki zastosowaniu pełnej symetryzacji udało się też osiągnąć niski poziom przenikania, o wartości <70 pikofaradów. Wtyczkę wejściową stanowi jack 6,3 mm Neutrika, natomiast po stronie słuchawek wykorzystano ekranowane wtyczki Lemo. Dobór tych wysokojakościowych komponentów umożliwił dołączenie do słuchawek przewodu o długości aż 4 metrów bez obawy o utratę jakości brzmienia.

Od strony wizualnej słuchawki przypominają dotychczasowe kreacje marki Shure, a dominującym kolorem jest czerń z szarymi aplikacjami. Konstrukcja muszli to perforowane aluminium, zapewniające pełną wentylację wnętrza. Połączenie z pałąkiem zrealizowano widełkami z włókna węglowego dla zapewnienia maksymalnej sztywności, a pałąk oraz „zapamiętujące” kształt pady obszyto luksusową skórą jagnięcą marki Pittards. Słuchawki są całościowo produkowane we francuskich zakładach Focal z pełną gwarancją najwyższej jakości.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_06   Focal Elear to z kolei średnia pozycja jakościowa, kosztująca 999 dolarów amerykańskich. Słuchawki stanowią budżetową wersję modelu szczytowego, wykorzystującą zwyklejsze materiały w miejsce ekskluzywnych z modelu Utopia.

Eleary również zostały wyposażone w przetworniki dynamiczne z diafragmą w kształcie litery M, jednakże wykonaną z mieszanki aluminium z magnezem, co odpowiada serii głośników Focal Sopra. Ich przetworniki podobnie czerpią jakość z zastosowania zaawansowanej cewki modelu Utopia, jednakże przy zwężonym paśmie 5 – 23 000 Hz. Jedne i drugie topowe słuchawki Focala mają impedancję 80 Ohm, przy czym te tańsze, mimo cięć budżetowych, ma cechować bardzo realistyczne i dynamiczne brzmienie.

Model Elear jest analogicznie otwarty z aluminiową obudową. Waga słuchawek wynosi mimo to sporo, bo aż 450 gramów. Dla osiągnięcia wysokiego komfortu firma Focal zdecydowała się więc na wykorzystanie kombinacji wysokiej jakości skórzanego pałąka oraz padów z oddychającej mikrofibry. Podobnie jak w modelu Utopia, także tutaj dołączono do zestawu 4-metrowy przewód z miedzi beztlenowej, jednak w tym wypadku po stronie słuchawek znalazły się klasyczne wtyczki jack o średnicy 3.5 mm z zaimplementowanym systemem zatrzaskowym. Model Elear, tak samo jak konstrukcja topowa, jest w całości produkowany we francuskiej siedzibie firmy.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_07Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_04Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_11Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_23

   

 

 

 

Focal Listen to najtańsza z nowo zaoferowanych konstrukcji, nie mająca żadnych punktów wspólnych z wyższymi modelami. Słuchawki są dedykowane użytkownikom mobilnym, którzy potrzebują dobrej izolacji i wysokiej skuteczności. Biorąc pod uwagę docelowe zastosowanie można natomiast dostrzec podobieństwo do słuchawek wcześniejszej serii Spirit, od której to Focal rozpoczął swoją słuchawkową przygodę.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_36Tak więc Listen to zamknięta konstrukcja dynamiczna, wykorzystująca klasyczne 40-milimetrowe przetworniki mylarowe, które dodatkowo dla poprawienia dokładności zostały napylone tytanem. Zaowocowało to możliwością generowania sygnału w paśmie 15 Hz – 22 kHz przy skuteczność aż 122 dB, a samo brzmienie jest przez producenta określane jako niezwykle nasycone i ogólnie nie znajdujące konkurencji w analogicznym przedziale cenowym.

Ważące jedynie 273 gramy Listeny zostały wykonane gównie z tworzyw sztucznych, od których odstępstwem są aluminiowe komory akustyczne z wykończeniem chromowym na wysoki połysk. Słuchawki posiadają zdolność składania do wewnątrz, co zdecydowanie zmniejsza ich gabaryty, ułatwiając transport za pośrednictwem dołączonego miękkiego kejsu. Sygnał doprowadzany jest za pośrednictwem pojedynczego przewodu stereofonicznego, wykonanego z miedzi OFC o długości 1,4 m.

Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_28Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_35Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_37Focal_Utopia_Elear_Listen_HiFiPhilosophy_26

 

 

 

 

Cena modelu Listen wynosi 249 dolarów amerykańskich.

Modele Utopia i Elearr zadebiutują na rynku 24 czerwca, a model Listen kilka tygodni później.

Wyłącznym dystrybutorem marki Focal na terenie Polski jest firma: FNCE S.A.

1 komentarz w “Newsy: Nowe high-endowe słuchawki marki Focal

  1. Patryk pisze:

    Jestem bardzo ciekawy jak zagraja sluchawki, poniewaz uwazam, ze glosniki Focal BE (Diva,Utopia,Electra) sa wedlug mnie najlepszymi glosnikami na swiecie, a wielu sluchalem juz. (Sluchalem takze sam na sam w pokoju Grande BE u przedstawiciela Focal ) Beryllium wysokotonwy jest wedlug mojego zdania i sluchu tak czy tak najlepszym na swiecie!Fortepian przez wysokotonowy BE Focala jest nie do pobicia.
    Bardzo ciekawe jak zabrzmia sluchawki!

    Patryk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy