Newsy: Nowa referencja marki Vivid Audio

vivid-audiogiya-g1-spirit-3   Firma Vivid Audio wprowadziła do swojej oferty nowy, flagowy model kolumn o nazwie Giya G1 Spirit. Zamiarem szefa i głównego konstruktora firmy, Pana Laurence’a Dickiego było stworzenie kolumn jeszcze lepszych od oryginalnego modelu Giya G1. Na ten temat wypowiada się on w dość obszerny sposób:

„Obserwacja wskazywała na to, że zakres niskich częstotliwości w kolumnach G2 i G3, mimo że był odpowiednio proporcjonalny do ich rozmiarów jeśli chodzi o rozciągnięcie basu, to jednak zarazem był dobrze kontrolowany i posiadał subtelne krawędzie, co prawdopodobnie wynikało z nieproporcjonalnie dużych układów napędowych głośników basowych w stosunku do objętości obudowy. Czy podobna poprawa w dziedzinie niskich częstotliwości byłaby możliwa również w przypadku G1?

vivid-audiogiya-g1-spirit-2Nowy głośnik basowy C225-100 został zaprojektowany by tego dowieść. Zwiększenie szerokości cewki z 76 mm do 100 mm oraz wydłużenie jej o 50%, a także zwiększenie długości szczeliny magnetycznej zaowocowało powstaniem głośnika lepszego pod każdym względem. Liniowe wychylenie powiększyło się o 30%, podczas gdy wytrzymałość termiczna się podwoiła. Chassis zostało skrojone na miarę magnesów, więc oczywiście C225-100 wyposażony jest w całkowicie nowy kosz.

Powiększenie rozmiarów magnesu pociągnęło za sobą jednak pewne konsekwencje: głośniki ulokowane były wcześniej w takiej konfiguracji, aby ich reakcje wzajemnie się znosiły i z tego powodu nowe przetworniki basowe nie mogły zostać ot tak po prostu umieszczone w starej obudowie G1. G1S musiały być zaprojektowane całkowicie na nowo, aby obudowa była dopasowana do nowych przetworników. Przy okazji nowe kolumny dopasowano estetycznie do innych modeli z serii Giya.

Projektowanie kompletnie nowej obudowy stworzyło też okazję do przemyślenia na nowo innych aspektów konstrukcji — m. in. wprowadzono dłuższy i szerszy port poprawiający liniowość tonów niskich, a także zastosowano wyprodukowane za pomocą maszyny CNC lekkie kompozytowe wzmocnienia usztywniające całą obudowę.

Oprócz tego całkowicie zmieniono spektrum akustyczne głośnika średnioniskotonowego C125. Projekt rozpoczął się badaniami nad ponowną optymalizacją kształtu membrany z dodatkiem włókien węglowych. Podobnie jak zastosowanie peryferyjnego pierścienia z włókien węglowych w kopułce D50 podwoiło częstotliwość niekorzystnego rezonansu własnego głośnika, tak i nowy profil głośnika C125-75 z pierścieniem węglowym spowodował ogromną poprawę, przesuwając częstotliwość niekorzystnego rezonansu z 4,3 kHz do 10,5 kHz. Tak duża zmiana parametrów wymusiła kapitalną przebudowę przetwornika, zatem nowej membranie towarzyszy teraz 75 mm cewka; zmieniono też nieznacznie topologię magnesu i oczywiście kształt kosza.

vivid-audiogiya-g1-spirit[…] Aby umożliwić podłączenie G1S do alternatywnych systemów napędzania, opracowano zewnętrzną zwrotnicę pasywną, w którą G1S mogą być opcjonalnie wyposażone. Zwrotnicę podłącza się do kolumny w łatwy sposób za pomocą profesjonalnego złącza NL8.”

Cena ppary kolumn Vivid Audio Giya G1 Spirit wyniesie 303.000 PLN, natomiast opcjonalna zewnętrzna zwrotnica podwyższy ich cenę o 12.900 zł.

Polskim dystrybutorem marki Vivid Audio jest firma: Audio System

6 komentarzy w “Newsy: Nowa referencja marki Vivid Audio

 1. PIotr Ryka pisze:

  Ładny ten biały prostokącik, taki zimowy…

 2. Tadeusz pisze:

  „Na całej połaci śnieg” .

  1. PIotr Ryka pisze:

   Tyle że Vivid Audio jest z RPA i siedzibę ma w Pinetown nad Oceanem Indyjskim, a to nie bardzo do śniegu pasuje.

   1. AAAFNRAA pisze:

    Bo to jest odwrócona góra lodowa, która dryfuje ku wybrzeżom Afryki.

    1. PIotr Ryka pisze:

     No to jeszcze Titanic i katastrofa będzie w komplecie 🙂

 3. Tadeusz pisze:

  No ale chyba „Yellow Snow” w przemysłowych Indiach może się zdarzyć, zwłaszcza,że rzeczone kolumny „podchodzą” pod ten kolor ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy