Newsy: Astell&Kern AK380 Copper

Astell&Kern_AK380_Copper_HiFiPhilosophy_01   Po wprowadzeniu w drugiej połowie zeszłego roku modelu AK380 od Astell & Kern wydawało się, iż wyścig o miano najdroższego seryjnego odtwarzacza typu DOP dobiegł końca. Jak się jednak okazuje, dla koreańskiego producenta nie ma barier, których nie można przekroczyć, w efekcie czego właśnie otrzymaliśmy informację o wprowadzeniu nowej wersji topowego odtwarzacza z obudową wykonaną z miedzi wysokiej próby. Nowy modle otrzymał nazwę Astell & Kern AK380 Copper, a jego cena w Polsce została oszacowana na 19.999 PLN.

Zastosowanie miedzianej obudowy  nie jest nowością w wypadku urządzeń o czysto audiofilskim przeznaczeniu. Najlepszym przykładem wydają się być w tym względzie wzmacniacze legendarnego japońskiego Kondo Audio Note, których podzespoły są montowane na grubych miedzianych podstawach, dzięki czemu dźwięk tych bardzo zaawansowanych konstrukcji zyskuje na naturalności, zwłaszcza w niższych i średnich częściach pasma. Podobne rozwiązanie w aplikacji mobilnej wykorzystało także niedawno Sony w swoim flagowym odtwarzaczu ZX2, w którym zastosowano wewnętrzny stelaż montażowy wykonany z pozłacanej miedzi.

Astell&Kern_AK380_Copper_HiFiPhilosophy_03Astell&Kern_AK380_Copper_HiFiPhilosophy_04Astell&Kern_AK380_Copper_HiFiPhilosophy_05Astell&Kern_AK380_Copper_HiFiPhilosophy_07

 

 

 

 

Astell & Kern poszło jednak dalej i w modelu AK380 Copper postanowiło wykonać całość obudowy z miedzi w miejsce wcześniej wykorzystywanego duraluminium. Wiązało się to z licznymi trudnościami technologicznymi, gdyż niepowlekana miedź znana jest z łatwej degradacji pod wpływem utleniania. Innym problemem pozostawał fakt, iż ze względu na dużą plastyczność miedź jest jednym z najtrudniejszych w obróbce metali. Aby uzyskać tak złożoną bryłę, jaką posiada AK380, producent musiał więc użyć niezwykle precyzyjnej, 5-osiowej frezarki, a mimo to wyprodukowanie jednej obudowy dla wersji Copper zajmuje aż 4 godziny! Nie dziwi zatem fakt tak znacznej podwyżki cenowej względem standardowego AK380. Dodatkowo producent postanowił wprowadzić do oferty pasujący wykończeniowo moduł wzmacniacza słuchawkowego dla AK380 Copper, którego cena została oszacowana na 4890 PLN.

Nowa wersja Astell & Kern AK380 Copper będzie dostępna w sprzedaży już od marca 2016 roku.

Polskim dystrybutorem marki jest firma: MIP 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy