Newsy: Heed Elixir

HEED Elixir 1   Węgierska manufaktura zajmująca się wzmacniaczami oraz innymi urządzeniami elektronicznymi – z mocnym naciskiem na te przeznaczone do współpracy z gramofonami – proponuje premierowy wzmacniacz zintegrowany o wdzięcznej nazwie Elixir.

Gabarytowo jest on identyczny ze znanym od wielu lat Obeliskiem, jednak w nowym modelu od razu rzuca się w oczy zupełnie inny panel przedni – nowoczesny i gustowny, wyposażony w pokrętło głośności, podświetlane dotykowe przełączniki wyboru źródeł oraz słuchawkowy jacki 6.35 mm. Elixir w cenniku plasuje się poniżej Obeliska, a jego parametry (np. chwilowa moc maksymalna sięgająca 90 W na kanał przy obciążeniu 4 Ohm) i koncepcja brzmieniowa idą w stronę zwartości, kontroli i uniwersalności. Celem inżynierów Heeda było bowiem zaimplementowanie ponad 25 lat doświadczeń w budowie wzmacniaczy do modelu przeznaczonego dla osób rozpoczynających przygodę z prawdziwym hi-fi. Konstrukcja taka musi być więc zdolna do napędzenia większości głośników ze średniej półki, a także wyposażona we wszystko, co budżetowy wzmacniacz mieć powinien. W nawiązaniu do tego ostatniego na pokładzie znajdziemy: korzystający z układów modelu Questar phonostage typu MM, pracujący w czystej klasie A wzmacniacz słuchawkowy, a także osobne wyjście z przedwzmacniacza, które umożliwia rozbudowę systemu.

HEED Elixir 3Układy wzmacniające Elixira wykorzystują bardzo rzadkie rozwiązanie opatrzone firmowym terminem Transcap. Polega ono w skrócie na tym, że dyskretne bipolarne tranzystory mocy pracujące w układzie Darlingtona, są na wyjściu sprzężone przy pomocy kondensatorów, dzięki czemu uzyskuje się błyskawiczny transfer mocy do głośników, co jest szczególnie istotne w przypadku nieustalonych sygnałów transjentowych. Układ tego typu zapewnia też bardziej naturalny i „fizjologiczny” charakter brzmienia i działa jako naturalny filtr subsoniczny, eliminując składową stałą na zaciskach głośnikowych, co jest szczególnie istotne przy współpracy wzmacniacza z gramofonem.
Elixir dostępny jest w czarnym lub srebrnym wykończeniu obudowy. Obydwie wersje kosztują tyle samo – 4690 PLN.

Wyłącznym dystrybutorem marki HEED Audio na terenie polski jest firma: Nautilus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy