Newsy: Chario Aviator

   Włoski producent Chario prezentuje premierową serię Aviator, mającą wypełnić lukę pomiędzy nieodżałowanymi, wycofanymi z produkcji Constellation, a topowymi Academy. Pod kątem wzorniczym Aviatory kontynuują pomysł tych pierwszych, w postaci ścianek bocznych z litego drewna orzechowego o grubości do 45 mm oraz lakierowanych na ciemnoszary mat płyt HDF. Obudowy przyjmują jednak zupełnie inną formę: oszczędną, minimalistyczną, z opływowymi kształtami o bardziej smukłych proporcjach i efektownymi skosami płaszczyzn.

Konstrukcyjnie bliżej Aviatorom do dużo droższych Academy. Głośniki pracują w konfiguracji odwrotnej, z tweeterem umieszczonym pod jednostkami nisko-średniotonowymi. Jest to więc połączenie koncepcji strojenia Academy z nieco węższą kierunkowością promieniowania wysokich tonów, znaną z Constellation. Przy bliższym oglądzie okazuje się, że Chario powróciło też do jeszcze starszych rozwiązań, proponując woofery na dole ścianki tylnej.

 

 

 

 

Jeśli chodzi o same głośniki, wysokie tony obsługuje nowa wersja dużej, 38-mm kopułki T38 Waveguide, pracującej do ok. 1.2 kHz i filtrowanej stromymi zwrotnicami czwartego rzędu. Mid-woofery o średnicy 13 i 16.5 cm wyposażono zaś w membrany z tworzywa o nazwie Rohacell® i są napędzane magnesami NeFeB.

Wszystkie modele Chario Aviator charakteryzują się stosunkowo wysoką efektywnością: dla najmniejszych Ghibli wynosi ona 87 dB, większe monitory Nobile osiągają 90 dB, a wolnostojące Amelia i Cielo sięgają powyżej 90 dB. Obudowy typu bass-reflex zestrojono relatywnie wysoko, co gwarantuje dużą obciążalność.

Z kolei flagowy model Aria jest jakby mniejszą wersją potężnych Serendipity z serii Academy. Na przedniej ściance pracuje w nim trójdrożny układ głośników, a w środku osobnego dolnego modułu obudowy dwa 20-cm woofery z włókniny celulozowej w konfiguracji band-pass. Filtrowane są one osobno i w różnych zakresach pasma, co czyni z Arii konstrukcję pięciodrożną. Efektywność układu sięga tutaj 95 dB, pasmo przenoszenia zaczyna się od 35 Hz, a moduł impedancji nie spada poniżej 3 Ω. Producent zaleca wzmacniacze o mocy do 250 W.

 

 

 

 

Ceny Aviatorów zaczynają się od 7 690 zł za parę mniejszych podstawkowych Ghibli i 9 690 za większe Nobile. Mniejsze wolnostojące Amelia kosztują 16 900 zł, większe Cielo – 21 900 zł, a flagową Arię wyceniono na 53 900 zł.

W serii Aviator znalazło się też miejsce na głośnik centralny Balbo, którego cenę skalkulowano na 6 690 zł.

Producent podkreśla z dumą, że wszystkie modele Chario Aviator są zaprojektowane i wyprodukowane we Włoszech, a do ich budowy użyto wyłącznie materiałów neutralnych dla środowiska naturalnego.

Wyłącznym dystrybutorem marki Chario  w Polsce jest firma: Nautilus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy