Newsy: Accuphase C-2450

   Najnowszy przedwzmacniacz firmy Accuphase należy do czwartej generacji urządzeń z serii oznaczonej symbolem „2400”, zastępując model C-2420. Do Accuphase C-2450 zapożyczono rozwiązania z flagowego C-3850 oraz drugiego od góry C-2850, co według konstruktorów pozwoliło na nowo zdefiniować pojęcie klarowności słuchanej muzyki. Warto też wspomnieć, że 2450-ka należy do przedwzmacniaczy z wyższej półki, które Japończycy określają mianem „precyzyjnych centrali stereofonicznych”. Z zewnątrz wygląda on prawie tak jak poprzednik, C-2420. Wymiary i waga są identyczne, a panele boczne wykończono luksusowym drewnem –  uwagę przykuwa górna płyta obudowy, wykonana z połyskującego szczotkowanego aluminium w czarnym kolorze. Konstruktorzy zmienili także kształt i układ przycisków funkcji dodatkowych, widocznych po odchyleniu klapki na panelu czołowym.

Pod maską też jest niemal identycznie jak w C-2420. Kluczowym punktem jest tu oczywiście poprawiony układ regulacji głośności AAVA, który zaadaptowano z droższego modelu C-2850. Zamienia on sygnał muzyczny na ważone przebiegi prądowe za pomocą 16 osobnych konwerterów V-I. W układzie zmodyfikowano konfigurację dwóch stopni końcowych: w każdym z nich pracują dwa równoległe moduły, a w stopniu najwyższym zastosowano dodatkowy bufor wzmacniający. Ten ostatni umożliwił podwojenie wartości prądu na wyjściu, a co za tym idzie, zmniejszenie rezystancji sprzężenia zwrotnego oraz korespondujących z nią szumów własnych. Dla przypomnienia, AAVA działa w dziedzinie analogowej, całkowicie eliminując rezystancję z toru sygnału, który po prostu przez niego… nie przepływa. Potencjometr służy tutaj jako precyzyjny detektor kątowej pozycji pokrętła, w sposób aktywny zmieniający wysterowanie poziomu sygnału – stąd firmowe określenie VA, czyli Vari-Gain. W stosunku do standardowych rozwiązań daje to kolosalną poprawę współczynnika S/N (poziom szumów własnych w Accuphase C-2450 to 2 µV, czyli o 10 % mniej niż u poprzednika), prawie niemierzalny poziom zniekształceń harmonicznych, doskonałą liniowość pasma przy każdej głośności oraz brak przesłuchów między kanałami.

 

 

 

 

Od strony mechanicznej, zadbano o umieszczenie czujnika pozycji potencjometru w masywniejszym bloku litego aluminium, wykończonego z najwyższą precyzją za pomocą obrabiarek CNC. Jest on zamontowany niezależnie od reszty konstrukcji, będąc od niej zaizolowanym mechanicznie za pomocą elementów silikonowych. Pogrubiono także wałek łączący z pokrętłem, czego rezultatem jest niepowtarzalna kombinacja solidności z drobiazgową wręcz precyzją działania. Praca potencjometru jest bezszelestna, a dzięki budowie wewnętrznej układ pozbawiono nawet szumów i mikrodrgań pochodzących z pracującego silniczka, jeśli regulujemy głośność z pilota. Poszczególne funkcje urządzenia (bufor wejściowy, AAVA, wyjście zbalansowane i słuchawkowe) są zrealizowane za pomocą sześciu osobnych modułów, umieszczonych na głównej płytce sygnałowej, wykonanej z włókna szklanego pokrytego żywicą epoksydową. Kanał lewy i prawy są całkowicie rozdzielone i zamknięte w osobnych obudowach wewnętrznych. Konstrukcja taka, razem z transformatorami zasilającymi, uzupełnionymi czterema wykonanymi na zamówienie kondensatorami o pojemności 10 000 μF każdy, kwalifikuje Accuphase C-2450 jako wzorcowy układ dual-mono.

Od strony użytkowej mamy przełącznik fazy dla każdego z wejść, dodano także możliwość zapamiętania pełnych ustawień parametrów MM / MC dla obu wejść gramofonowych – oczywiście w przypadku urządzenia wyposażonego w opcjonalny przedwzmacniacz phono. Obok skali głośności pojawi się wtedy dostępna informacja o wielkości obciążenia w przypadku modułu przedwzmacniacza MC. Przedwzmacniacz dysponuje 10 wejściami i 5 wyjściami, z możliwością podpięcia dodatkowego przedwzmacniacza zewnętrznego. Na koniec warto wspomnieć, że każdy z egzemplarzy C-2450 jest wykańczany indywidualnie, do momentu osiągnięcia optimum jak chodzi o założone parametry oraz klasę wykonania.

Cena Accuphase C-2450 wynosi 53 900 PLN.

Wyłącznym dystrybutorem marki Accuphase na terenie polski jest firma: Nautilus.

1 komentarz w “Newsy: Accuphase C-2450

  1. Marek pisze:

    Chyba się starzeję, bo zaczynają mi się podobać te klocki AP, może to przez podświadome uznanie dla zastosowanych technologii. Obecność regulacji tonów wysokich i niskich w urządzeniu na tak wysokim poziomie natomiast mnie zupełnie zaskakuje :O

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy