Recenzja: KBL Sound Red Eye

Wstępu ciąg dalszy

KBL_Sound_Red_Eye_005_HiFi Philosophy

Widać kablom też należy się odpowiednia otoczka

   Dwa i pół tysiąca lat temu Platon, największy z filozofów, porównywał ludzkie postrzeganie świata do teatru cieni, widzianego przez osoby przykute do skały w sposób uniemożliwiający im nawet spojrzenie na siebie samych; tkwiące w wiecznym półmroku i widzące jedynie rzucone na ścianę przed sobą zarysy tego co dzieje się za nimi u wlotu jaskini, w której od zawsze przebywają. I to się od tamtych czasów nie zmieniło; jedynie cienie stały się wyraźniejsze. Zdroworozsądkowe postrzeganie świata jest bardzo praktyczne podczas kupowania samochodu albo przy jego naprawie, ale do teoretycznych uzasadnień się nie nadaje. Nie nadaje się też do tego powierzchowne postrzeganie pseudonaukowe. Lepiej nie próbować, bo tylko się ośmieszymy. Gdy skupić wzrok na dowolnym fragmencie rzeczywistości, nieodmiennie wpadamy w otchłań. Tylko dlatego filozofia ma jakiś sens, a nauka pozostaje sprawą otwartą. Nie wyszliśmy z platońskiej jaskini na Słońce wiedzy, choć wiele rzeczy nawet na podstawie cieni udało się ustalić, zwłaszcza relacje pomiędzy cieniami.

To wszystko jednak nie znaczy, że miedziane albo srebrne przewody o odpowiednim przekroju mogą się w sposób zmysłowo odczuwalny różnić między sobą, spisując w różny sposób jako pośrednicy przy dostarczaniu energii aparaturze elektronicznej. Może tak się dziać, na przykład z uwagi na stopień oczyszczenia surowców albo jakieś zabiegi wpływające na ich strukturę wewnętrzną bądź makroskopową, ale nie musi. Wszystkie te „długie kryształy”, „kriogeniczne porządkowanie”, odpowiednie splatanie, czy masa zer przy oznaczaniu współczynnika czystości, wcale nie muszą się przekładać na efekty słyszalne, podobnie jak pochodzenie bawełny i kolor spodni nie wpływa na wygodę chodzenia. Teoria zero-jedynkowa w odniesieniu do przewodów zasilających może być słuszna albo niesłuszna. To trzeba sprawdzić. Nie warto natomiast brnąć w rozważania teoretyczne, zwłaszcza te po stronie dyletanckich sceptyków, bo że prąd w różnych przewodach różnie „przepływa”, a przy tym zawsze odmiennie od teoretycznego ideału naszego pseudonaukowca, co do tego nie ma wątpliwości, bo inaczej w każdym osiągałby prędkość światła, co, jeśli wierzyć Einsteinowi, na pewno nie ma miejsca. Do spraw tych w sposób szerszy i lepiej udokumentowany wrócę może kiedyś w osobnym artykule, a teraz przejdźmy do strony praktycznej.

KBL_Sound_Red_Eye_011_HiFi Philosophy

Krótki rzut oka, z czym nam przyszło obcować.

Audiofilskie wiary i ideały, jak wszystko na tym świecie co ma aspekt fizyczny albo psychologiczny, podlegają przemianom. Kiedy w 1992 roku kupowałem odtwarzacz Sony CDP-X222ES, mogłem jedynie chciwie popatrywać na model CDP-X777ES, kosztujący wiele razy drożej i elegancko doposażony drewnianymi ozdobnikami. Z naszego punktu widzenia co innego jest jednak istotne. Oba te Sony, z których jeden bardzo był dobry a drugi ekstremalny, jeden spośród kilku najlepszych na świecie, nie miały z tyłu gniazd dla kabla zasilającego, tylko mizerne niczym u lampki nocnej przewody zakończone płaskim wtykami bez uziemienia. Znam opinię eksperta – nie takiego do brania w cudzysłów, tylko pracownika naukowego mającego w konstruowaniu urządzeń audio wielkie osiągnięcia – według którego wielkie zło dla brzmienia płynie z używania kabli uziemiających. Ten temat także pominiemy tym razem i może powrócę do niego przy innej okazji, natomiast ważne jest, że jeszcze całkiem niedawno firmy uchodząca za liderów branży elektronicznej całkowicie pomijały nie tylko kwestię uziemienia, ale w ogóle przewodów zasilających. Zupełnie nie było takiego tematu. Odpowiedni kabel był potrzebny do betoniarki a nie wzmacniacza czy odtwarzacza. Niezależnie od tego że wszystko się zmienia, niewiele jest rzeczy, które zmieniły się od tamtego czasu tak bardzo. Zaglądając do oferty Siltecha natrafiamy na kabel zasilający Siltech Ruby Double Crown, którego półtorametrowy odcinek kosztuje 7233€, a więc ponad trzydzieści tysięcy. I nie jest to bynajmniej najdroższy taki kabel, a firma Siltech właśnie wypuszcza serię Triple Crown, jeszcze o wiele droższą. Kable zasilające i kondycjonery stały się nieodłączną składową audiofilskiego pejzażu, przynosząc nieraz swym producentom krocie. Kto żyw bierze się tedy za nie, a firmy kablarskie mnożą się jak króliki. Każda ma wielkie aspiracje, a to pod szyldem bycia najlepszą na świecie, a to pod herbem rzeczy najlepszych za swoje pieniądze – wedle uznania i możliwości. Na tej kanwie od siebie mogę dodać, że kilka miesięcy temu brałem udział w audiofilskiej biesiadzie i wówczas jeden z interlokutorów roztoczył przede mną wizję swego systemu, bardzo skądinąd zacnego i niemożliwego z uwagi na cenę do posiadania przez zwykłych ludzi, jako zupełnie odmienionego i na inny poziom wyniesionego dzięki kablom zasilającym marki KBL Sound. Marka to dosyć już znana, obecna w paru recenzjach, mająca na koncie świetną podobno listwę oraz gromadkę także chwalonych przewodów, z których recenzowany tu zasilający o nazwie Red Eye uchodzi za najszacowniejszy.

KBL_Sound_Red_Eye_014_HiFi Philosophy

A jakby ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, oto kabel zasilający firmy KBL Sound, model Red Eye.

Kabel dostałem a listwy nie, bo producent chciał mieć recenzję tego lub tego, a ja wybrałem kabel. Nie kryje się za tym żadna przebiegłość ani korupcyjna zmowa, tylko zwyczajna praktyka. Klienci chcą po prostu, jak wynika z praktyki sprzedażowej, kupować to lub to, zmieniając swoje systemy stopniowo, kroczek po kroczku, z uwagi na ograniczenia finansowe. W tym stanie rzeczy recenzje pojedynczych elementów są z punktu widzenia dystrybutora potrzebniejsze niż całych kompletów zasilających; a więc niech będzie, oceńmy sam kabel.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

1 komentarz w “Recenzja: KBL Sound Red Eye

  1. Piotr Ryka pisze:

    Od właściciela firmy KBL otrzymałem informację, iż niesygnowane wtyki karbonowe stosuje rozmyślnie, ponieważ w konfrontacji wypadły lepiej od tych Furutecha i mają lepsze wewnętrzne mocowanie przewodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy