W audiofilskim tyglu opinii od zawsze zasadnicze spory:
– Najważniejsze dla dźwięku wzmacniacze!
– A wcale nie, bo źródła!
– Ale same przetworniki ważniejsze, teraz one bardziej na czasie.
– Gdzie tam! – najważniejsze ze wszystkiego słuchawki, przecież to nimi się słucha.
– Nieprawda, nie wszyscy chcą słuchawek.
(….)
Przerwijmy spór w tym miejscu, przyznając, iż rzeczywiście niektórzy – ciągle wielu – nieodmiennie preferują kolumny. A całość tej wymiany zdań i tak nie ma znaczenia, ponieważ wszystko jest ważne. Dla wolących kolumny, bądź pragnących mieć w nich odmianę, Falcon Acoustics wytwarza teraz głośniki podstawkowe M10, będące schedą po legendzie.
– Legendzie?
– A tak, legendzie, tej o głośnikach BBC.
Po audiofilskich stanicach rozsianych w audiofilskim stepie krążą liczne legendy, a ta o głośnikach BBC jedną z częściej opowiadanych. Opowiedzmy ją jeszcze raz, bo nie ma to jak posłuchać opowiadania już znanego. Ale opowiedzmy po łebkach, bo dokładnie już mi się nie chce.
Koncern medialny BBC, który naonczas był dla innych wzorem, a dziś już tylko taplającym się w ideologicznych miazmatach szczątkiem bycia etyczną busolą, w onych czasach swojej świetności – A.D. 1972 – doszedł był do słusznego wniosku, iż dobrze będzie rozporządzać własnymi monitorami studyjnymi referencyjnej klasy, takimi o jak najbardziej naturalnym i przejrzystym dźwięku. Efektem studia badawcze pod kierunkiem Dudleya Harwooda i rozpisane zamówienie; w sprawę zamieszany był KEF (Kent Engineering & Foundry), jako twórca głośników LS3/5A, najdoskonalej pasujących do wizji. Te w 1975 reaktywowano, ponoć przy okazji też doskonaląc, a wznową produkcyjną i oprawianiem w obudowy zajęły się liczne firmy, w tym Falcon, Rogers, Harbeth i Spendor.
Marka tytułowa, Falcon Acoustics Ltd., to dziecko inżyniera Malcolma Jonesa, przyszłe na świat w tymże samym znaczącym dla audiofilizmu 1972 roku pod nazwą Falcon Electronics; dziś to nie tylko producent głośników, także największy na terenie Wielkiej Brytanii dostawca cewek głośnikowych i kompletnych głośnikowych napędów. Sam Malcolm Jones to z kolei pracujący w KEF od zarania, tj. od 1961 roku, starszy inżynier ds. rozwoju, twórca takich pamiętnych konstrukcji jak przetworniki B119 i T27.
Trudno orzec, które monitory na bazie KEF LS3/5A były najbardziej udane; Falcon ma się rozumieć uważał, że nie inne jak jego własne, na co dowodem złota odznaka przyznana mu przez BBC, a Rogers miał odmienne zdanie, podkreślając fakt, że tych jego sprzedało się najwięcej. Tak czy inaczej różnice między producentami musiały nie być istotne, skoro aż tylu chętnych dostało certyfikat; w audiofilskiej legendzie o monitorach BBC jest miejsce na wszystkie marki, pod szyldem których powstawały.
Falcon Acoustics startowało – jeszcze przed kooperacją z BBC i jeszcze w trakcie pracy swego założyciela dla KEF – od domowej produkcji podzespołów głośnikowych w Bexhill, Sussex i po wielu przeprowadzkach ma obecnie siedzibę w Oksfordzie, gdzie oprócz podzespołów powstaje teraz dziewięć modeli gotowych kolumn – trzy podłogowe i sześć podstawkowych. Recenzowane to jedne z pary najmniejszych, pospołu z przywróconymi do życia w 2014 oryginalnymi BBC LS3/5A by Falcon[1]. Tamte stanowią odrębną serię jednoproduktową, a tytułowe należą do pięcioproduktowej M.
[1] Zachodzi istotna kwestia, czemu to nie sam KEF produkował monitory dla BBC, a jedynie dostarczał głośniki do nich, ale o tym milczą annały.
wpadłem na ten portal przypadkiem. Dobrze jest czasem poczytać na interesujący temat z kilku źródeł. A tu na dodatek język rodem z Pana Wołodyjowskiego. Czuję że imć recenzent srogo wąsa podkręca z pucharu popijająć wino co mu żona dobrodziejka z piwniczki chłodnej doniosła, ochoczo wsłuchując się w dźwiękowy krajobraz co mu kolumienki na postumencikach dystrybutor raczył, zaprzęgnowszy swoje stalowe rumaki dodystrybuować
Przeczytałem recenzję, umęczywszy się trochę nad językiem, ale z głebokim pokłonem pozdrawiam, i…. może jeszcze raczę waść wpasć.
Racz Waść wpadać do woli, wedle uznania i ochoty.
Dzień dobry.
Juz bardziej na poważnie. Muszę Pana przeprosić za ten wpis. Po pierwsze bardzo cenię że mogę za darmo poczytac recenzje. Po drugie to Pana domena i wara mi jak i co jest tam zamieszczane.
W sumie poczułem się nieswojo i postanowiłem sprostowac i zyczyć wszystkiego dobrego.
Pozdrawiam
Ależ proszę się nie przejmować, z zaciekawieniem dowiaduję się jak inni postrzegają moje teksty, sam przecież nie mogę zgadnąć. Poza tym każdy ma prawo do własnego odbioru, nie może wszak widzieć inaczej niż po swojemu – czy to po sarmacku, czy młodzieżowo, czy nowomodnie, czy może jakoś jeszcze inaczej.
A mysz Entreqowa na kolumny szczycie, kocur już przymierza się do skoku…
Mysz 5 kg, kot 10 Kg. Ale ona nie z mięsa, najwyżej można by zrzucić.
Wprawdzie myszy Entreqowych nie posiadam, ale na żywo już widziałem, co się dzieje, jak kot na kolumnę wskakuje, u mnie to schodek by wskoczyć wyżej, na witrynkę. Huk i monitorek leży. były na receptorkach Avatar Audio, dopiero po ich usunięciu przestały się przewracać. Przemarsz po pokrywie gramofonu w czasie odtwarzania płyty, tudzież po transporcie CD to u mnie norma. Jedna z kotek uwielbia wylegiwać się na gramofonie…
A monitorek na standzie, jakby tak w lampiszona pie….. to dopiero atrakcja!
Kot u mnie jest bardzo grzeczny, wszędzie łazi wszystko sprawdza, ale niczego nie niszczy. Te Falcony stały na wyjątkowo ciężkich standach przyklejone obustronną taśmą klejącą, trzymającą prawie tak mocno jak spawy. Nie było opcji przewrócenia ani zrzucenia, musiałbym mieć co najmniej lamparta.
PS
Jak już o dużych kotach, to tego pięknego tygrysa z poznańskiego ZOO musiano uśpić, wysiadły mu nerki. Wielka strata.
Świetny test i wielka widza, czyta się jednym pociągnięciem, naprawdę wielki szacun dla Pana. Ja też już w tej branży jestem od 1990 roku i na przestrzeni lat dużo się pozmieniało, ale musimy szanować ludzi, którzy stali za sprzętem audio w tamtych czasach i wytwarzali tak świetne rzeczy. Na koniec, kto jest dystrybutorem tej marki w Polsce i chciałem poznać ceny.
Pozdrawiam serdecznie.
czajkowski-audio.pl
Dystrybutorem jest wrocławskie audio atelier: https://audio.com.pl/dystrybutorzy/2489-audio-atelier
Cenę podałem poniżej technicznych danych.
Proszę wybaczyć przedłużającą się przerwę pomiędzy recenzjami, ale opis słuchawek RAAL Immanis okazał się wyjątkowo czasochłonny.
Panie Piotrze, czekamy z niecierpliwością!