Recenzja: Cary Audio CAD-300-SEI

Brzmienie cd.

AKG K812 (kabel FAW Noir)

Cary_Audio_CAD-300-SEI_016_HiFi Philosophy

Niestety CAD-300-SEI pozbawiony jest funkcji auto biasu, trzeba więc sobie radzić w nieco bardziej tradycyjny sposób.

Jeżeli jakieś słuchawki można uznać za syntezę starszych i nowszych Grado, to flagowe AKG będą całkiem nieźle pasowały. Są jednocześnie szybkie i rytmiczne, z wyraźnie odczuwanym realizmem czerpanym z bezpośredniości, a przy tym aksamitne, powłóczyste i przede wszystkim muzykalne. Z bardzo mocno po całościowym wygrzaniu zaznaczającym się basem i pod obecność kabla FAW pięknie falującą melodyką, której forma spośród porównywanych na pewno była najbardziej płynna i zniewalająca doskonałością. A jednocześnie bardzo są wyraziste, doskonale szczegółowe i doskonale opowiadają dźwięki. Pierwszy plan mają dalej niż Grado GS1000e i nie jest on tak ofensywny, a dalekie widoki nie tak przepastne jak u GS1000i i nie ozdobione takim pogłosem, choć z pogłosami. Bez wszechobecnego basowego tła, ale z basu naprawdę mocą, która to moc i wielka głębia w połączeniu z subtelnością melodyki i umiejętnością oddawania rzeczy delikatnych stanowią piękną muzyczną całość. Bez wątpienia się te K812 udały, choć nie można powiedzieć, że całościowo nad GS1000 czy HD 800 górują. Najbardziej są jednak trafione w tym sensie, że wypadkowa ich cech brzmieniowych doskonale pasuje do większości oczekiwań, zadowalając prawie każdego. Ktokolwiek je przywdziewa, zawsze ma satysfakcję. To nie muszą być „te słuchawki”, ale rozczarowania na pewno nie będzie.

Co powiedziawszy pora przejść do właściwości użytkowych samego wzmacniacza Z pewnością stylem bardziej przypomina on Twin-Heada w trybie non-OTL niż OTL, ale pewne przymioty stylu OTL także posiada. Głęboko przenika w nagrania i potrafi budować piękną atmosferę bogactwa i emocji. Nic w tym nie ma zaskakującego, bo jak pisałem w którymś komentarzu, wzmacniacze z dużymi triodami single-ended posiadają szczególną umiejętność budowania nastroju, całkiem dosłownie zanurzając słuchacza w muzykę. I staje się owa muzyka czymś w rodzaju płynnego medium o przepastnej toni, tak jakby była pływaniem w przejrzystym ale nie znikającym całkowicie bezkresie. Dotyka nas, opływa, cały czas daje się odczuć, a w odczuciu tym dominuje bezpośrednie obcowanie z głębią. To odczucie w wykonaniu Audiona i Twin-Head okazało się wprawdzie mocniejsze, a sam Cary bardziej kierował się ku normalnemu realizmowi, bardzo dobrze przez niego wyrażanemu, ale poczekajmy na K1000, głośniki i lepsze lampy.

 

AKG K1000 (kabel Entreq Atlantis)

Cary_Audio_CAD-300-SEI_015_HiFi Philosophy

Pozostaję jeszcze tylko sprawdzić, czy wszystko zapięte jak należy i można zaczynać show!

Zaraz pierwsze K1000 pokazały czego potrzeba temu wzmacniaczowi od Cary na oryginalnych lampach. Potrzeba mu wypełnienia, pogłębienia, eleganckiego obycia i jak wszystkim całościowej perfekcji. Te słuchawki niewątpliwie zagrały najlepiej, ale właściwie nie w kategorii „Słuchawki”, jako że podpięte były do przyłączy głośnikowych. Zanurzenie w ich wykonaniu okazało się głębsze i mocniej dotykające słuchacza. Co ciekawe, pomimo że źródłem był kładący nacisk na szczegóły dzielony Ayon, a także same te AKG ze swoim oryginalnym kablem mocno je podkreślają, entreqowy Atlantis wystarczył w zupełności by w pełni stało się zadość wszystkim muzycznym potrzebom systemu opartego na tym duecie. Brzmienie było wyjątkowo pełne i głębokie; i stała się wraz z nim ta jakże wytęskniona chwila, kiedy łączy się pełnia i głębia zasadniczej linii melodycznej z połyskliwymi strzałami kastanietów czy uderzeń w wysokie struny gitary, tworząc wspaniały kontrapunkt i zarazem popis trójwymiarowych, bajecznie ukazanych dźwięków. Momentalnie poczułem się audiofilsko spełniony, bo choć zdarzają się prezentacje jeszcze lepsze, to ta była już na najwyższym poziomie, a zarazem zdumiony byłem jak w jej ramach postrzegany dotychczas jako agresywny i bardzo kontrastowy Ayon zupełnie się uspokoił w sensie czystego piękna i doskonałości. Czasem aż nie do wiary jak coś potrafi się zmienić, a urządzenia audio okazują się pod tym względem dalece plastyczniejsze niż większość ludzi; do tego stopnia, że aż szkoda, iż niektórym nie można wymieniać interkonektów albo chociaż założyć lepszych bezpieczników.

Wracając jeszcze do naszej prezentacji, to owszem, da się ukazywać muzykę lepiej, ale zarazem tak odległe to było od tego co zwykle dobiega ze słuchawek czy głośników, że słuchanie stało się niczym randka z piękną dziewczyną. Z każdego dnia robi się święto, kiedy można słuchać takiego grania.

 

Z lampami własnymi oraz JJ Audio i głośnikami

Wzmacniacz nie jest specjalnie mocny, ma tylko 15 Watów, ale nie jest to także specjalnie mało, bo te na lampach PX-25, 2A3, a już zwłaszcza ʼ45, wyraźnie są słabsze. Tak czy inaczej potrzebuje Cary skutecznych głośników, czyli znowu do akcji wkroczyły Spendory D7, które wszystkich po kolei obsługują, a na własną recenzję się doczekać nie mogą. Taki kelner, ale i dla niego nastanie pora obiadu. Zagrało to popisowo, w czym niewątpliwie miała udział dynamika, wyrazistość i szczegółowość dzielonego Ayona, już na szczęście swoją recenzję mającego, tak więc kelnerującego na syto. Względem słuchawek – wszystkich włącznie z K1000 – najbardziej narzucającą się odmiennością był bardzo mocny bas. Naprawdę obfitym fundamentem basowym chwilami to pomykało, co jednoznacznie dowodzi, że bas można z lamp 300B wydobywać jak najbardziej i w bardzo satysfakcjonujących dawkach, mimo iż niektórzy dopatrują się jego niedostatków.

Cary_Audio_CAD-300-SEI_032_HiFi Philosophy

To może jakieś słuchaweczki na początek? HD 800 aż się palą do roboty!

Słowem które najbardziej z tym przekazem mi się skojarzyło była jednak świeżość. To był wyjątkowo świeży, przejrzysty i realistyczny dźwięk. Nie ocieplony, bez przymilania, tylko taki środkiem drogi pod każdym względem – naturalnie, swobodnie i mocno. Jednocześnie, zwłaszcza z lampami JJ, zaznaczało się całkiem wyraźne promieniowanie, takie z wyczuwalnym podmuchem i bez przykucia do źródeł dźwięku. Nie było to jakieś mistrzostwo świata, którego po takim wzmacniaczu i takich głośnikach nie można przecież oczekiwać, ale taki high-end dobrze już w sobie usadowiony, daleki od krytycyzmu i wytykania słabości. Zdecydowanie bardziej uwidaczniały się cechy pozytywne, a przejrzystość i owa szczególna świeżość bardzo udanie maskowały pewne słabości, jak brak idealnej dokładność przy budowaniu dźwięków, czy perfekcyjnego oddawania swojskości głosów. Nieznaczne podostrzenie sopranów było niemal całkowicie unicestwiane przez ich przestrzenność własną i w przestrzeń uchodzenie, a podobnie przestrzennie wtórował temu bas, bardzo dobrze artykułujący akustykę wewnętrzną bębnów. Także on nie był całkowicie mistrzowski, ale też na pewno popisowy, zdolny bardzo zadowalać a nie tylko być jakimś kompromisem. Naprawdę dobrze to grało, a jak wziąć pod uwagę, że istnieją lepsze głośniki, a we wzmacniacz wpiąć można lepsze lampy i dać mu lepsze kondensatory, to do perfekcji wolna droga i można naprawdę wysoko się wdrapać. Sam jestem ciekaw jak z takimi naprawdę wybitnymi lampami, po wymianie kondensatorów i na przykład z głośnikami ART Alnico Reference by to grało, ale sprawdzić jak nie ma.

Co do różnic pomiędzy JJ a Gold Lion, to te pierwsze promieniowały bardziej i były subtelniejsze, a drugie bardziej kontrastowe i dynamiczne. Mnie bardziej podobały się JJ, ale trzeba brać pod uwagę, że były lepiej wygrzane, całkowicie nawet, a różnica wcale nie była duża.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

40 komentarzy w “Recenzja: Cary Audio CAD-300-SEI

 1. miroslaw frackowiak pisze:

  Warto bylo czekac lata na taka recenzje!dziekuje Piotrze ze tak doglebnie zbadales czy Cary SEI (300B)jest super integra do sluchawek i kolumn jednoczesnie i odpowiedziec na pytanie czy ten Mirek ma badziewie, czy prawdziwy wzmacniacz i jeden z lepszych sprzetow na swiecie.
  Powiem krotko nie kontaktowalem sie z Piotrem,czekalem co napisze,jak napisze ze to zwykly badziew jak inne wzm lampowe na lampe 300B to przelkne sline i powiem trudno,moze nie mam sluchu, starosc nie radosc.
  Jak widac, wystarczy przeczytac ta recenzje aby sie dowiedziec jaki to jest wzm,moge tylko tyle dodac ze jest to wspanialy wzm dla audiofila ktory chcialby miec dwa tory odsluchowe w jednym, czyli sluchawkowy i kolumnowy(wysokoskuteczne kolumny ponad 92db)ta intergra jest wspaniala i jedyna w swoim rodzaju, mozecie do tego dokupic gramofon i macie zestaw audiofilski do konca zycia.

 2. Przemek pisze:

  Zapomniałeś dodać ,że recenzowany wzmacniacz jest popsuty bo słychać było brum z niektórymi słuchawkami.

 3. miroslaw frackowiak pisze:

  Nie wiem do czego zmierzasz? chcialbys pomniejszyc wartosc tego wzm,chcesz sie dowiedziec dlaczego Piotr wspomnial o tym? to zapytaj jego, moze bedzie mial wytlumaczenie!
  Moj wzm gral z ok. z dziesiecioma najbardziej znanymi sluchawkami i nigdy nie brumil, calkowita cisza.Mam kolege angielskiego audiofila ktory przerobil wszystkie znane wzm lampowe( 300B) i sluchawki,wybral dla siebie Carego SEI i nigdy mu nie brumilo,wybral sluchawki do swojego Carego SEI sa to Grado PS1000, ktore twierdzi ze graja wspaniale,tak to wyglada.

 4. Piotr Ryka pisze:

  Brum pochodził zapewne od lamp 6SN7, nie prezentujących najwyższej jakości. To zupełnie normalne że z gorszymi lampami się zdarza, a to samo dotyczy poszczególnych egzemplarzy. Dlatego za sprawdzone i potwierdzone jako całkowicie ciche płaci się więcej. (Sygnatura „low noise”.) Z kolei słuchawki Pandora Hope Vi mają impedancję zaledwie 8 Ohmów i ogromną skuteczność, co czyni je laboratoryjnym narzędziem wykrywania brumu, projektowanym w codziennym użyciu raczej z myślą o sprzęcie przenośnym. Dumny jestem z siebie, że z moim Twin-Head nie brumią, ale kosztowało to kiedyś masę przeróbek i niemało pieniędzy. Tak samo Cary na pewno da się uczynić całkowicie cichym, zapewne samą wymianą lamp.

  1. Przemek pisze:

   Mnie wydaje się ,że to przydźwięk trafa ktore też delikatnie słychać na zewnatrz.
   Miałem dwa takie wzmaki ( jeden mam nadal) i 3 pary lamp w to miejsce.
   Nie przeszkadza to jednak temu wzmakowi kosić młodzików bez problemu.Jedyny który stawia opór ( który słyszałem) to SLI 80 w trybie Triode.
   Vibrapody redukuja zauważalnie słyszalny na zewnatrz przydźwięk.

   1. Piotr Ryka pisze:

    Egzemplarz słuchany przeze mnie był na zewnątrz całkowicie cichy.

 5. Marecki pisze:

  Gratuluje Panie Mirosławie wzmacniacza!
  Ma potencjał : )

 6. miroslaw frackowiak pisze:

  „Jak kazda seksowna i zgrabna dziewczyna”!!!dziekuje z gory i proponuje sprawdzic i posluchac tego wspanialego i pieknego wzmacniacza,jego retro wyglad jest swietny i jedyny w swoim rodzaju.

 7. Soundman pisze:

  Pewnie niezły ten wzmacniacz ale widzę że niepełny jest jakby, niekompletny….
  Brakuje wejścia XLR dla słuchawek, nie da się posłuchać toru w pełni zbalansowanego…hmmm.

  1. Przemek pisze:

   Orfeusz też nie ma XLR a nie przeszkadza mu to być najlepszym i niedościgniony,

  2. Przemek pisze:

   Niekompletny wzmacniacz ocenia się bardziej po jego słabym brzmieniu a to czy ma XLR czy nie jest malo ważne.
   Teraz byle co już wyposażają w XLRy bo taka moda co nie zawsze musi oznaczać ,że gra dobrze.

 8. Marecki pisze:

  A z tymi pięknymi, zgrabnymi i seksownymi dzwiewczynami to Panie Mirku często bywa tak, że na potencjale się kończy : D
  To tak na marginesie : )
  Pozdrawiam

 9. Marecki pisze:

  Wygląda świetnie.
  Życzę zawsze miłych i spokojnych odsłuchów 🙂

 10. Marecki pisze:

  Chciałbym wyjaśnić kontekst „kobietek z potencjałem”
  Zauważyłem, że ten komentarz mógł zabrzmieć dwuznacznie.
  Już wyjaśniam – Absolutnie nie pije do wzmacniacza, bo tylko głupiec by powiedział że brzmienia nie można dalece poprawić.
  Natomiast z dziewczynami „Nigdy nie wie sie, może jest już dobrze, a może źle.” : )

 11. miroslaw frackowiak pisze:

  Chcialbym dodac Piotrze moj Cary 300B posiada bardzo maly ladny pilot z tymi samymi 3-funkcjami w tym MUTE i nie potrzeba odpalac z niego tak jak to bylo w twoim testowanym,jest pilot calkowicie niezaleznym dodatkiem,tak ze moge go zgubic i wzm odpali.
  Nastepnie stwierdzam ze Cary 300B osiaga bukiet grania dopiero po 4godz,wtedy wchodzi na 100% swoich mozliwosci,po 2godz jest dobrze a po 4godz wspaniale!

  1. Przemek pisze:

   Cary musiało wprowadzić tą opcje z „mute” jakoś teraz gdyż wcześniej tego nie było.

 12. Tadeusz pisze:

  gdyby ten wzmacniacz kosztował 5-6tys można by go uznać za bardzo dobry ale w kwocie 20tys jest według mnie przeciętny, pisanie ze jest świetny to raczej sarkazm…

  1. Piotr Ryka pisze:

   To który za 20 tysięcy jest lepszy, a który za pięć równie dobry?

  2. Przemek pisze:

   Popatrz na wzmacniacze za te 5,6 tys. i posłuchaj
   wiekszość wygląda jak mydelniczki lub garażowe produkcje i ni jak nie idzie z nich posłuchać K1000,HE6 czy kolumn a potem zapoznaj sie z Carym a będziesz wiedział czemu tyle kosztuje.
   Jakoś kosztuje a wycena tego wzmacniacza w porównaniu do konkurencji na 5tys. byłaby jak plucie w twarz jego konstruktorowi.

   1. Tadeusz pisze:

    uderz w stół a nożyce się odezwa, moim zdaniem nie jest warty wiecej jak 5-6tys a brzmieniowo to przeciętniak, wy patrzycie przez pryzmat ceny wiec wydaje wam sie iz gra dobrze.

    1. Piotr Ryka pisze:

     Gra teraz u mnie przedwzmacniacz i końcówki mocy Jeffa Rowlanda za łącznie sto siedemdziesiąt pięć tysięcy, tak więc Cary i jego dwadzieścia raczej mi nie zaimponują. A sama odpowiedź jest wymijająca. Proszę o przykład równie dobrego wzmacniacza głośników i słuchawek za 5-6 tysięcy.

  3. miroslaw frackowiak pisze:

   5-6tys zl to kolego kosztuja lampy dobre do niego!chyba nie widziales tego wzm na oczy, nie mowiac o odsluchach.

   1. Tadeusz pisze:

    Lampy warte kiedys 5zl teraz wciska sie audiofilom za grube tysiące he he…

    1. Przemek pisze:

     A co tobie się wciska Tadziu ,czego Ty słuchasz ?Podziel się z nami jaki to wzmacniacz jako jedyny na rynku jest wart pieniędzy jakie za niego wołają?
     No i odpowiedz na zadane pytanie jaki to wzmak za 5tys. bije Caryego?

    2. Piotr Ryka pisze:

     Nic w tym nie ma dziwnego. Rzeczy rzadkie a potrzebne zawsze są drogie. Dopóki lampy z nowej produkcji nie będą równie dobre, dopóty te z produkcji dawnej będą drogie i coraz droższe. Skrzypce Amatiego też kosztują więcej od współczesnych, i to setki razy.

 13. Rl Rl pisze:

  Recenzja wspaniala. Chcialbym się dopytać o preferowane lampy 6sn7. Mam pre Mystere na tych lampach i nie udało mi się znaleźć lepszych niż firmowe. Ale w nos-ach nie szukałem.

  1. Piotr Ryka pisze:

   Niestety, obawiam się, że wybitne 6SN7 są tylko na rynku NOS. Tu można znaleźć nieco wstępnych informacji o ich brzmieniu i przykładów cen

   http://www.audiotubes.com/6sn7.htm

   https://www.tubeworld.com/6sn7.htm

   Ale te ceny mało zachęcające. Zwykle od renomowanych sprzedawców na ebay można dostać taniej.

   1. Maciej pisze:

    Z przejściówką to lampy 6f8g w miejscu 6sn7 potrafią mile zaskoczyć i są też nieco tańsze na rynku NOS od 6sn7. Mówię o topowych modelach.

 14. Maciej pisze:

  Ostatnio robiłem przymiarkę do zamówienia wzmacniacza lampowego do moich kolumn (są bardzo skuteczne i momentalnie demaskują szumy/brum). Rozmawiałem rzeczowo z kilkoma konstruktorami. Prawda jest taka, że same części do wzmacniacza lampowego nawet nie jakoś wybitnie mocnego to koszt 5-6K PLN. Jeśli doliczymy do tego biżuteryjną obudowę, koszty marketingu, marżę dystrybutora, marżę sprzedawcy, jakieś lampy wybrane a nie to co się trafiło z obecnej produkcji to 15-20K uzbiera się. Te wszystkie trafa, inne duperelki to potrafi się uzbierać koszt bazowy który jest tylko na razie kosztem części. A jeszcze całe know how… Sumując: chcesz dostać to za co płacisz – zamawiaj 'custom’ u konstruktora. Chcesz należeć do elitarnego grona audiofili nie dotykających lutownicy – kupuj gotowce. I na prawdę doceniam obie postawy 🙂

  1. Maciej pisze:

   *naprawdę

 15. Tadeusz pisze:

  Gratulacje Mirek z tym Carym ,może nie jest to najlepszy wzmacniacz na Świecie ale recenzja Piotra potwierdza ,że blizej mu do czołówki niż niejednemu bardziej wspieranemu marketingowo.

  Pozdrawiam Tadeusz ,nie temten, tylko ten od Eurydice 🙂

 16. Przemek pisze:

  „Pozdrawiam Tadeusz ,nie temten, tylko ten od Eurydice ”

  Wszystko jasne , siema Tadeusz.

 17. miroslaw frackowiak pisze:

  Wszystkim kolegom dziekuje,wyszlo ze taki gluchy na starosc nie jestem,troche sie roznych wzmacniaczy i sluchawek nasluchalem, mimo ze jest wielu takich co sadzi ze nic nie sluchalem i nie widzialem,ale tak to jest u zazdrosnikow.
  Trudno tez wierzyc tu piszacym bo to tylko forum i kazdy pisze co mu sie podoba,czy widzial cos i slyszal trzeba kazdemu wierzyc na slowo,ale jak ktos pisal ze Cary 300B to slaby wzmacniacz lub K-1000 to takie tam sluchawki, to jest dla mnie najbardziej smiesznym czlowiekiem na swiecie to tak delikatnie mowiac!

 18. Marecki pisze:

  Co w następnej kolejności?

  1. Piotr Ryka pisze:

   Little Dot MK VI+

 19. Marecki pisze:

  No ciekawe jak spisze się wzmacniacz za niewiele ponad 1/10 Carego.
  Studio Six jest niezwykle intrygujący.
  Szkoda że nie ma dystrybutora! : (

  1. Piotr Ryka pisze:

   Jedną dziesiątą to nie. Little Dot kosztuje z przesyłką 900 dolarów, czyli około trzech tysięcy PLN. Dystrybutora nie ma, bo jest tylko w sprzedaży bezpośredniej, a jak gra, to się niebawem okaże.

 20. Marecki pisze:

  Byłoby super.
  Fajnie też by było dorwać MK3b, bądź International + i ocenić jak się mają do starego, poczciwego Continentala V3.
  Wiadomo że lampą już nie będą powiewać, ale tranzystor też potrafi grać wybitnie. : )
  Życzę udanych łowów!

 21. Przemek pisze:

  Chciałbym tylko odnieść się do
  „Obecnie takiego podrasowanego Cary 300B SEI znaleźć można jedynie na rynku wtórnym, a sam producent oferuje tylko jedną, standardową wersję.”

  Cary wciąż oferuje upgrade swojego CAD 300SEI
  http://www.caryaudio.com/upgrades-and-modifications/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy