Recenzja: Denon AH-D7000

Reasumując

Denon-logo  Na pewno bardzo dobrze będzie mi się wspominało wizytę flagowych Denonów. Palić też będzie ciekawość jak grają po modyfikacjach Lawton Audio i czy faktycznie tak samo jak dla modelu D5000 bardzo dużo dobrego one przynoszą.
Nowy flagowiec to na pewno klasyczny, jak to mówią Anglicy, all-rounder. Znakomicie reprodukujący każdą muzykę, a do ostrego rocka i wielkiej symfoniki nadający się szczególnie. Także ludzkie głosy wspaniale się prezentują, w aurze niezwykłej wyrazistości i wspaniałego oddania indywidualnej charakterystyki, nawet jeżeli inni mistrzowie słuchawkowego grania potrafią tchnąć w nie więcej czaru i esencji. Jeżeli kogoś stać na Staksa Omegę, zapewnie powinien poszukując słuchawek uniwersalnych zwrócić się ku tym wykwintnym elektrostatom jako całościowo najbardziej łagodnym. Nie jestem tylko pewien czy w ostrym rocku Denon nie byłby lepszy. Trudno bez bezpośredniej konfrontacji to stwierdzić. Zapewne z przeciętnej jakości źródłem by był. Dynamiczną alternatywą są Grado PS-1000, Beyerdynamic T1 i Ultrasone E8. Ale Ultrasony są niezbyt wygodne. Może ciut precyzyjniejsze, ale jakieś takie jak dla mnie trochę bez duszy i z wyraźnymi ciągotami do tranzystorowego napędu. Z kolei PS-1000 są o wiele droższe. Brzmienie mają głębsze a scenę większą, ale tonację mniej naturalną; trochę zbyt ciemną. Ich całościowa prezentacja jest bardziej wygładzona i osadzona w pięknej perspektywie. Często wypada to lepiej, ale dla analogicznej Denonom miary realizmu wymagają sprzętowych poszukiwań, bo nie dostaniecie go od nich za friko. Natomiast T1 są bardzo groźne. Które wybrać, zależy od systemu i własnych preferencji. PS-1000, W5000, D7000, T1, HD 800 i E8 – wszystko to są słuchawki z tego samego poziomu jakościowego. Na bezludną wyspę zabrałbym chyba T1. Ale to ja i mój wzmacniacz. Wy i wasze systemy musicie wybierać sami.

Dane techniczne:
– Słuchawki zamknięte o muszlach z mahoniu zawieszonych na ramie magnezowej.
– System optymalizacji dźwięku by Denon.
– Diafragma o średnicy 50 mm z mikrofibry.
– Neodymowe magnesy przetworników.
– Trzymetrowy kabel z beztlenowej miedzi klasy 7  N.
– Maksymalna moc sygnału wejściowego: 1,8 W.
– Pasmo przenoszenia: 5 Hz –  45 kHz.
– Impedancja: 25 Ohm.
– Efektywność: 108 dB.
– Waga bez kabla: 370 g.
– Zapakowane w piękne pudło o skórzanym wykończeniu.
– Cena: 4 600 zł.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

8 komentarzy w “Recenzja: Denon AH-D7000

  1. Maciej pisze:

    Dziś trochę bardziej wnikliwie słuchałem ich w jednym z salonów. Z całą pewnością ich góra jest bardziej przyjazna i mniej jaskrawa niż ta w AH-D71000. Całościowo też oceniam je jako lepiej brzmiące od tych nowszych. Co więcej brzmią dla mnie lepiej niż TH-900. Ponieważ średnica AH-D7000 jest bardziej wypełniona i całościowy przekaz ostatecznie bardziej mnie ujął. Ujął mnie na tyle że jak dorwałem się do nich to ciężko było mi się z nimi pożegnać. A takiego silnego uczucia z TH-900 nie było. Wykończenie prawie identyczne u AH-D7000 i TH-900. Źródło dla TH-900 i AH-D7000 takie same.

    1. asmagus pisze:

      Bardzo ciekawa opinia. Spotkałem się już ze zdaniami, iż D7000 i TH-600 to niemal takie samo brzmienie, jednak preferencja D7000 nad TH-900 to intrygująca rzecz.

      Może ktoś mi wyjaśni jeszcze pewną sprawę. TH-600 to magnes Tesla 1 (1000 gaus), TH-900 to Tesla 1,5 (1500 gauss), D7000 magnes neodymowy, nie wiadomo ile gauss, ale… z wszystkich trzech przy impedancji 25 om to D7000 mają najwyższą efektywność 108 dB, podczas gdy, TH-600 mają 94dB, a TH-900 100dB?

      1. Piotr Ryka pisze:

        Najprawdopodobniej chodzi o to, że różne są naprężenia i elastyczność membran.

        1. asmagus pisze:

          Ciekawe. Jaka byłaby (w teori) konsekwencja (dla brzmienia) mniejszego naprężenia? Oraz czy wyższa efektywność sugeruje większą sztywność?

          1. Piotr Ryka pisze:

            Nie wydaje mi się byśmy na tej zasadzie mogli dojść do wielu ustaleń ogólnych. Z jednej strony prawdopodobnie silnie naprężone membrany T1 dają efekt pewnej twardości i właśnie swoistego brzmieniowego naprężenia, ale z drugiej Grado – jedyna firma otwarcie przyznająca się do membran o dużym naprężeniu – nie ma w swoich słuchawkach takiego efektu. Za to zarówno T1 jak i Grado mają dźwięk bardzo szybki. Jeszcze szybszy mają jednak AKG K812, o których można podejrzewać, że membranę mają silnie naprężoną ale bardzo cienką i dość elastyczną, dającą efekty podobne co u elektrostatów (u których membrana jest wyjątkowo cienka ale słabo naprężona, jednak poruszana na zupełnie innej zasadzie). A AKG K1000 membranę mają całkowicie nienaprężoną, a są podobnie szybkie co K812 i elektrostaty.
            Natomiast łatwość napędzania łączy się bardziej nie ze sztywnością tylko niską impedancją. Ale też nie do końca. Grado GS-1000 i K812 napędza się raczej trudno, pomimo niskiej impedancji. Ale wysokoimpedancyjne T1 jeszcze znacznie trudniej. To wszystko zależy także od masy uzwojenia, i dlatego mające lżejsze uzwojenie słuchawki Audio-Techniki napędza się wyjątkowo łatwo.

  2. Piotr Ryka pisze:

    D7000 to słuchawki bardzo zależne od toru. Bardziej niż TH-900.

  3. Maciej pisze:

    A jak według Pana mogły by wypaść z Lebenem? Teoretycznie niska impedancja powinna nie generować brumu. Ale pytanie jak reszta aspektów tego połączenia?

  4. Piotr Ryka pisze:

    Takich rzeczy nie można przewidzieć. Ale można zakładać, że brzmienie to byłoby znakomite.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy