Recenzja: iFi iDSD LE nano

Odsłuch

Nano iDSD LE w całej "okazałości".

iFi iDSD LE nano w całej „okazałości”.

Z Grado SR60

Bytują u nas te Grado od lat nie wiem ilu, a kupione zostały, gdy Karol zaczynał w podstawówce swoją przygodę z rockiem. Tak więc zapewne brzmieniowo od produkowanych obecnie są różne i boję się trochę myśleć, jak te obecne grają. Ale może akurat dobrze? W każdym razie nie kosztowałem. Natomiast te zamierzchłe za każdym razem budzą podziw i obok Koss Porta Pro oraz minionych niestety Creative Aurvana Live! to najlepsze słuchawki dynamiczne za bardzo małe pieniądze. Małym jackiem na końcu kabla akurat do nano pasujące, tak więc nic tylko próbować.

Zdążyłem już nawiązać do super zegarów w nano i napisać, jakie są ważne – a teraz wyjaśnię dlaczego. Ma się rozumieć dlatego, że ich pracę usłyszysz, a usłyszysz na dwa sposoby: Jeden to pojawiająca się świadomość, że muzyka się nie leni. Nie wlecze się, nie marudzi i nie traci fasonu. Okazuje się zwarta, skupiona, natychmiastowa i zmobilizowana. Audiofil powie, że ma dobry timing, w przypadku tego nano doprawiany robiącą niesamowite wrażenie u tak taniego urządzenia głębią brzmienia, zjawiskową też dynamiką i dobrą melodyjnością. Melodyjność i głębia to również walory samych Grado, ale kiedy je słabiej napędzać, one niestety brzmieniowo się rozłażą i najzwyczajniej będą się lenić. Pojawia się wówczas muzyka za mało zajmująca, bo cóż z tego, że analogowo płynna, skoro wlokąca się noga za nogą, jakby nie wiadomo czym się zmęczyła. To musi irytować, bo na co komu taki ślimak; muzyka winna mieć szybkie narastanie i cały czas zachowywać skupioną koncentrację, nawet jeżeli jest melancholijna, powolna albo rzewna.

Druga rzecz nie mniej jest ważna, a nazwałbym ją głębokim przenikaniem; wnikaniem w samą siebie. Nie chodzi tym razem o potoczną głębię brzmienia, ale o głębię analizy – ilość warstw współtworzących możliwych do wypatrzenia. Obraz muzyczny organizowany przez femtosekundowe zegary jest bardziej wielowarstwowy i głębszy informacyjnie. Nie składa się z samej powierzchni i jednorodnego pod spodem wypełnienia, ale tworzy coś w rodzaju wewnętrznego labiryntu, dającego poczucie wewnętrznego skomplikowania. Swoiste doznanie; jakby można się było przebić przez wierzchnią warstwę i zobaczyć co jest w środku. Tak to w każdym razie odbieram – nie poprzez zwyczajny przyrost szczegółowości, tylko wzrost brzmieniowego skomplikowania.

Na froncie mamy wyjście RCA oraz słuchawkowe 3,5mm, które potrafi wytworzyć... 1,5W mocy!

Na froncie mamy wyjście RCA oraz słuchawkowe gniazdo 3,5 mm, które potrafi oddać… 1,5 W mocy!

Jedno i drugie – timing i głębia wewnętrzna – składają się na zdecydowanie ciekawszy obraz, w tym wypadku uzupełniany poetyckim, wybitnie muzycznym stylem słuchawek i mocą oferowaną przez wzmacniacz. Ciemna, gęsta, wieloskładnikowa atmosfera muzycznej niezwykłości – do tego moc, rytm, atak i żadnych opóźnień.

Zupełnie nie do wiary, że tak grał system za łącznie tysiąc złotych! Z ręką na sercu powiem – ja, bywalec systemów za setki tysięcy – że mógłbym tego używać na co dzień i czerpać satysfakcję. Pisząc te słowa mam rozlatujące się ze starości Grado SR60 na uszach, a muzyka płynie z nano. Wartka, treściwa i gibka, analitycznie złożona, precyzją obrazowania czytelna i wraz z doprawieniem melodyjnością powabna. Obdarowana urozmaicającą chropowatością tekstur, wszelkiego typu nasyceniem i tajemnicą schowaną głęboko w przepastnych muzycznych trzewiach.

Sennheiser HD 600

Oto kolejny przykład świetności lat minionych. Także wciąż jeszcze produkowane i też mam je od niepamiętnych czasów; z pewnością były kupione przed 2000 rokiem. Podobno teraz oferowane grają nieco inaczej, ale nie porównywałem.

Tak sobie siedziałem w tych HD 600 – słuchałem i dumałem … Niewątpliwie styl z Grado został utrzymany i na pewno ich granie było wyższej jakości. Wyraźnie bardziej szczegółowe, lecz to mniej jeszcze znaczy. Ważne natomiast, że bardziej pogłosowe, i to w dobrym, budującym trójwymiarowość stylu. Bardziej też czarne czernią i połyskliwe połyskliwością połysków, a także jeszcze lepszym timingiem i obfitością dźwięków. Te same uderzenia pałek przywoływały bardziej złożone dźwięki, a głosy jeszcze lepiej się indywidualizowały i lepiej osadzały w rzeczywistości scenicznej. Inne stylistycznie natomiast było, że pierwszy plan u Sennheiser cofa się nieco, by mocniej zaznaczyła się perspektywa i lepszy był ogląd całości. Można woleć pierwszy plan bliżej, bo wówczas kontakt jest bliższy, i wtedy styl tanich Grado będzie odpowiedniejszy, a gdyby chcieć go podtrzymać na najwyższym poziomie, wówczas HiFiNAN HE-6 mogą być niezastąpione.

Wszystko inicjuje najpopularniejsze obecnie w audio wejście USB.

Wszystko inicjuje najpopularniejsze obecnie wejście USB.

Co należy podkreślić, to niezwykle precyzyjne modelowanie dźwięku, wzbogacane wspomnianą analityczną głębią. Piękna mieszanka wyraźności, szybkości i muzykalności. Bez ocieplenia ale muzycznie i dość gęsto, z błyskami światła na czerni. Żywo, dokładnie, wyraźnie, przejmująco. Bez najmniejszego odejścia w stronę łagodności, uspokojenia. Prawdziwy zalew informacji i ofensywnego dźwięku. To zaś nam przypomina, że kierunek ewolucji systemu biec powinien w przyszłości przez stopień lampowy iTube ku wzmacniaczowi iCan. Ale to kiedyś, gdy się uzbiera pieniądze; a póki co i tak grało porywająco, z perspektywą dorobienia w przyszłości jeszcze lepszej muzykalności i wypełnienia.

AudioQuest NightHawk

Ale można także ewoluować inaczej, w stronę droższych słuchawek. Te z kolei, następne użyte, pachniały jeszcze nowością, ponieważ to niedawny debiutant, rok zaledwie z okładem. Względem poprzednich Grado i Sennheiserów zupełny młodzieniaszek.

Postanowiłem ich użyć z kablem oryginalnym, gdyż ma wtyk akurat pasujący i nie potrzeba przejściówek. Poza tym warto się było dowiedzieć, co usłyszą posiadacze słuchawek nie udoskonalanych równie drogim co one przewodem.

W tej konfiguracji i tak zabrzmiały bardziej gładko, muzycznie i pełniej niż HD 600; choć nie aż tak dobrze w tych aspektach jak z Tonalium i chłodniej. Głębszy jednakże dźwięk i wciąż mimo większej gładkości zachowujący to głębokie, analitycznie wnikanie. Dość ciemny, modelowany cieniami, bardziej niż u poprzedników plastyczny i śpiewny. Mocny bas ze śladową tendencją do dudnienia, ładnie eksponowane i prawidłowo osadzone w całości soprany, powabność ludzkich głosów. Takie, można powiedzieć, bardzo wyraźnie ulepszone SR60 z basowym trubodoładowaniem – o lepszej jeszcze złożoności dźwięku niż HD 600 i analogiczną jak u Grado bliskością wykonawców.

Mały potworek został po brzegi wypchany autorskimi rozwiązaniami swoich rodziców.

Mały potworek został po brzegi wypchany autorskimi rozwiązaniami konstruktorów.

A co w tym najlepsze – malutkie iFi iDSD LE ani trochę nie przestraszyło się pięć razy droższych od siebie słuchawek, podając sygnał pozwalający bez wysiłku udowodnić techniczną ich wyższość. To już nie tylko grało efektownie, ale znakomicie w kategoriach absolutnych, bo w splocie szczegółowości, precyzji, szybkości i melodyjności. Malutki grajek, a taka duża sprawa…

 

 

 

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

46 komentarzy w “Recenzja: iFi iDSD LE nano

 1. Radziu pisze:

  Z AKG k812 ma szanse zagrać to ustrojstwo jako system All in One?
  Mam Questyle CMA800r i zastanawiam sie czy byłaby odczuwalna przepaść pomiędzy moim wzmacniaczem a tym wbudowanym w iFi…

  1. PIotr Ryka pisze:

   Przepaść na pewno nie, bo Questyle 800 to obiektywnie wysokiej klasy wzmacniacz. Sam jednak miałem do niego uwagę, że gra trochę za ostro. Ale co szkodzi kupić tego nano i posłuchać jak gra solo i po podłączeniu Questyle? Nie podejmuję się zgadywać, jakie byłyby wnioski.

 2. A.B pisze:

  Z produktami Ifi sytuacja przypomina z leksza motyw z branży samochodowej.
  Pędząc ostatnio na A1 moim V8 uczepiła się ogona niepozorna Skoda Octavia. W pierwszym momencie myślałem, że to „lotna” ale co tam przyśpieszam – on za mną, 200 km/h dalej za mną, kogutów nie widzę to gaz w podłodze i 270km/h…no to zgubiony, ale w lusterku dalej widoczny :)

  Spotkaliśmy się na stacji benzynowej kilkadziesiąt kilometrów dalej, gość zagadał co tam pod maską itd, to ja też zapytałem. I co się okazało ? Że, to ów mały 1.8 litra pyrtek na sterydach i z programem „chipem” na dodatek.

  No i co ? Ktoś by odpowiedział, pogonił za tym 4200 cm V8 ?
  Odpowiem retorycznie, ile taki mały pociągnie na wyśrubowanych parametrach? W moim leciwym starej szkoły V8 prędzej buda zgnije niż coś tam z silnikiem będzie :)

 3. Radziu pisze:

  a zapytam jeszcze…regulacja poziomu wyjściowego jest tylko na gnieździe słuchawkowym czy na RCA też?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Na RCA też.

 4. fon pisze:

  W tym Nano jest faktycznie pcm1794 czy 1793

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie wiem, nie podają.

  2. Radziu pisze:

   PCM1793/1794 na pewno nie. jak już to wersja DSD1793/1794 ale i tak nie jest to pewne bo w nocie katalogowej podają że przyjmują te DACi do 24bit/192kHz. Chociaż pierwsza wersja iDSD nano na pewno miała kość DSD1793 i przyjmowała 32bit/384kHz jakim cudem? Niewiem.

 5. Marecki pisze:

  Strach pomyśleć co potrafi iDSD Black Label! Piotrze jest szansa na jego recenzje? Fajnie by było,gdyby zdążył jeszcze zagrać z Mr.S i Crosszone. Byłaby to miarodajna ocena progresu w stosunku do Nano. Podejrzewam, że progres pewnie nie mały, ale człowiek lubi mieć wyłożone wszystko na tacy : ) Pozdrowienia

  1. PIotr Ryka pisze:

   Mam tego Black obiecanego, ale pojechał zdaje się po recenzję do „HiFi Choice”.

 6. AAAFNRAA pisze:

  A jak zagrał z Fostexami?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Gra bardzo dobrze. Nie robiłem z nimi opisu, bo TH900 Mk2 czekają dopiero na recenzję.

 7. Andrzej pisze:

  Jest tez, albo bedzie iTube2, ktory podobno jest bardziej podobny do iCan pro niz do starego iTube.

  1. PIotr Ryka pisze:

   iTube2 też będzie w recenzyjnej obróbce. Przynajmniej takie są zapowiedzi.

   1. Marecki pisze:

    A właśnie, też chciałem zapytać o nowego iTube’a. Jestem niezmiernie ciakaw jak by to zagrało z Black Label, wspomnianym iSilencer3.0 i może innymi nowymi od iFi „pierdółkami”. IEMatch to też warta obadania rzecz. W sumie jak wszystko od iFi. Wiem, że nie na wszystko pozwala czas, ale gdybyś mógł przynajmniej te akcesoria („gówienka”) w kupie, (:D) ogólnikowo opisać, to byłoby super. : )

    1. PIotr Ryka pisze:

     Wszystkie gówienka będą w obróbce. Nawet te jeszcze nie zapowiedziane. iDSD Black ma przyjechać po recenzję pod koniec marca – dziś dostałem taką informację.

     1. Marecki pisze:

      Elegancko :)

 8. BG pisze:

  A jak wypada ten maluszek na tle idsd micro? Zastanawiam się jak bardzo opłaci się wyłożyć prawie 4 razy większą sumę na tego dużego?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Trzeba poczekać na test tego nowego iDSD Black, albo próbować samemu gdzieś porównać, co w tym momencie jest raczej awykonalne, ale za parę tygodni pewnie da się.

 9. AAAFNRAA pisze:

  A jak wypada w porównaniu do Chord Mojo? To chyba największy konkurent jeżeli chodzi o przeznaczenie, możliwości, parametry, itd. A brzmieniowo?

  1. PIotr Ryka pisze:

   W redakcji był tylko Hugo, a to już zupełnie inna liga. Ale i Mojo, ze swoimi ponad dwoma tysiącami, to całkiem co innego. Powiem jednak w ten sposób – nawet od Hugo, który powinien od nano oferować zdecydowanie więcej pod każdym względem, jest nowy przetwornik/wzmacniacz ifi łatwiejszy w użyciu, bo mniej brzmieniowo agresywny a też niesamowicie przenikliwy. Gra z każdymi porządnymi jakościowo słuchawkami i niczego nie trzeba z nim negocjować w sensie kompatybilności. A czy Mojo więcej potrafi, to trzeba by sprawdzić w bezpośrednim porównaniu.

 10. Jakub pisze:

  „Kiedy sygnałem są najwyższej jakości pliki, nie da się w ciemno zgadnąć za jakie pieniądze gra system.”
  Bardzo podoba mnie się to zdanie i w pełni się z nim zgadzam. Miałem do niedawna parcie na posiadanie sprzętu grającego za duże pieniądze, bo przecież tani nie może grać dobrze. A jednak może i pełną satysfakcję znalazłem w przetworniku Asus Essence One Mk2 i słuchawkach NightHawk. Swoją drogą polecam serdecznie tego DAC.
  Nadwyżki czasu wolę spędzać na poszukiwaniu muzyki zrealizowanej w wysokiej jakości.
  Pozdrawiam.

 11. miroslaw frackowiak pisze:

  Maly, ale figlarny i pracowity w tym kierunku budowy nowosci widac ida firmy.

 12. miroslaw frackowiak pisze:

  BLACK LABEL -mysle ze jak jego szczeniaczek jest az tak dobry to juz on bedzie duzo lepszy,czytalem ze bas jest duzo lepszy i schodzi nizej jak i DAC jest bardziej dopracowany i wszystko chodzi bardzo cicho,calkowity brak szumow,cena tez przystepna bo ok.500fun(2500zl) ceny sa te same w Polsce jak i w UK widze.
  Wykonanie Blac Label bardzo solidne i zobaczymy po recenzji Piotra…

 13. miroslaw frackowiak pisze:

  Dalem koledze w Londynie przeczytac twoja recenzje ,tego malenstwa,zaplacil 130fun i sluchalismy troche razem ,szkoda ze nie ma lepszych sluchawek ,ale na tych za 200fun tez swietnie gralo,malenswo naprawde mocarne.
  Nie wiem jakie mu doradzic sluchawki do powiedzmy 400fun tyle chcialby zainwestowac,chcialby zamknite,slucha z laptopa…?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Wypróbować Beyerdynamic Amiron Home (łagodne), Sennheiser HD600 i HD700 (klasyczne), AudioQuest NightHawk (potężne brzmienie), AKG K712 (też łagodne). Jeśli nie za drogie, spróbować też Fostex TH610 (uniwersalne). Można również polecić Meze Classics99 i Final Audio VI. Każde są dobre i każde inne. Kiedyś poleciłbym także Grado, ale te nowe jakoś nie bardzo mnie przekonują. Niemniej RS-2 są do wypróbowania.

   1. Tomasz Czernik pisze:

    Nie wiem, jakie wybrać słuchawki. Nie mam możliwości ich wypróbować wcześniej. Jakie by Pan wybrał dla siebie? Będę wdzięczny za sugestie. Ja wiem, że trudno trafić w gusta, ale jak nie ma się innych możliwości to trzeba zdecydować się na cokolwiek – chociaż wiem, że to nie jest profesjonalne podejście. Ostatecznie, jak się coś kupi to trudno oddać. Mam tego ifi idsd nano le. Używam program Amarra 4 do słuchania plików o wysokiej rozdzielczości oraz słucham muzykę z itunes.
    Pozdrawiam

    1. PIotr Ryka pisze:

     Jeżeli kwota nico ponad czterech tysięcy nie jest za wysoka, to AKG K812. Schodząc niżej – Fostex TH610. Jeszcze niżej – Meze Classic99. I jeszcze niżej – Beyerdynamic DT990 PRO. Bezproblemowo mógłbym także używać Sennheiser HD600 i Beyerdynamic DT880. Paru też innych, ale nie chcę jeszcze bardziej mieszać w głowie. Jako główne kryterium obrałem uniwersalizm oraz łatwość podobania się. Sam bardzo chętnie używam także AudioQuest NightHawk.

     1. Tomasz pisze:

      Bardzo dziękuje za pomoc, zakupiłem AudioQuest Nighthawk. Gra pięknie. Ja mam jeszcze słuchawki HiFiman he-4. Ale one wymagają bardzo wydajnego wzmacniacza. Dlatego na tym ifi nano idsd le grał trochę słabo, chociaż dźwięk nie jest zły. Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

 14. 1piotr13 pisze:

  Zakupiłem to maleństwo w zeszłym tygodniu i potwierdzam REWELACJA. Napędzam nim Meze 99 Classics

 15. adi pisze:

  Panie Piotrze,
  a jak Pana zdaniem wypada porównanie ifi idsd nano le z AQ Dragonfly Black (1,5)? Przy czym DAC pracowałby w 80% z dużym torem audio (PC-> DAC -> wzmacniacz stereo -> monitory) / 20% ze słuchawkami i pierwszorzędne znaczenie ma jakość dźwięku (a nie możliwości techniczne).

  1. PIotr Ryka pisze:

   ifi moim zdaniem jest lepsze. Chyba nawet wyraźnie, choć bezpośrednio nie porównywałem. Zwłaszcza wspierane przez iDefender z iPower.

   1. adi pisze:

    Dzięki wielkie za Pana opinię i recenzję. Jeśli nie uda mi się odsłuchać, to chyba faktycznie wybiorę iFi. Właśnie ta możliwość „rozbudowy” i polepszenia dźwięku jest kusząca. Dzięki.

   2. ph88 pisze:

    A jak wyglądałoby porównanie (warunki takie jak u autora pytania) do Audioquest Dragonfly Red (ES9016), który jest lepszy od Black i droższy o ~100zł od iFi Nano iDSD LE? Czy chip od Sabre będzie lepszy od BB do rocka/metalu?

    1. AAAFNRAA pisze:

     Jak komu gra to rzecz gustu i preferencji. Ja na przykład lubię Dragonlfy Red. Zdarza się, że wyłączam Lebena i podłączam się pod Red i słucham kilka godzin z przyjemnością. W niektórych utworach, wolę go nawet od Mojo, który potrafi z TH900 zagrać za ostro. Red ma jednak za słaby mocowo wzmacniacz, nie wszystkie słuchawki wysteruje, takie Eleary nie dają rady ukazać potencjału.

     Zależy czego szukasz. Red ma ograniczenie do 24bit/96kHz plus MQA. ifi natomiast to mocarz jeżeli chodzi o formaty, obsłuży do: PCM (32bit/384kHz), DSD (6.2MHz/1bit) i DXD (384kHz/24bit).

     1. ph88 pisze:

      Wiem, że to rzecz gustu, dlatego określiłem też muzykę, bo jak wiadomo jeden sprzęt lepiej sprawdzi się w popularnej, inny w alternatywnej.
      Moje potrzeby to 95% PC->DAC->(mały wzmak + monitory) i 5% PC->DAC->(słuchawki 32Ohm) oraz telefon->DAC->(małe słuchawki). Muzyka: progresywny metal (sporo gęstej gitary i perkusji), trochę jazz i instrumentalna muzyka filmowa. Najważniejsze dla mnie jest to, żeby dźwięk się nie gubił przy szybszej, cięższej i wymagającej muzyce, bo z tym jest zawsze największy problem…

 16. MaciekB pisze:

  Panie Piotrze,
  Zastanawiam się nad zakupem tego ifi, ale nie wiem, które wybrać – ifi idsd Nano od czy ifi idsd nano😀
  Mam już wzmacniacz ifi Ivan Nano, który mógłbym sparowac z przetwornikiem…

 17. MaciekB pisze:

  Chodzi oczywiście o porównanie ifi idsd Nano le i ifi idsd nano😀
  Wzmacniacz ifi ican nano 😀

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie umiem w tej chwili odpowiedzieć.

 18. Jakub Westfalewski pisze:

  Panie Piotrze,

  Zrobił mi Pan ogromnego smaka na to urządzenie. Niestety nigdzie poza Pana blogiem nie znalazłem potwierdzenia posiadania przez to urządzenie tak dużej mocy na wyjściu słuchawkowym.

  http://ifi-audio.com/portfolio-view/nano-idsd-le/
  Na stronie producenta wskazany jest tylko Power(max): 1.5, natomiast na wszystkich zdjęciach spodu urządzenia (również na Pana zdjęciach) widnieje napis sugerujący, że jednak moc na wyjściu słuchawkowym wynosi cały czas 130mW.

  Dopytuję się także dlatego, że ogólnie czuję się trochę zagubiony widząc tego typu cyfry. Raz producenci podają oporność docelowych słuchawek (mimo istnienia przecież parametru SPL), czasami moc dla konkretnej oporności, a czasem samą moc. Czasem napiszą jakiego wyjścia dotyczy, a czasami nie :)

  Ale może poprostu nie powinniśmy próbować porównywać cyferek w tak bardzo przecież subiektywnym świecie audio :)

  Pozdrawiam!

  1. PIotr Ryka pisze:

   Urządzenia nie ma już u mnie, ale pamiętam, że ta moc była podana w danych. Sam się zdziwiłem jej rozmiarem i później na wszelki wypadek raz jeszcze sprawdziłem. Niezależnie jednak od tego jaka jest dokładnie w pomiarach, nano bez problemu napędzał naprawdę trudne Crosszone.

 19. Nehero pisze:

  Panie Piotrze
  Trafiłem na tą recenzje przeglądając oferty sprzedażowe na forum Mp3 Store i zaciekawił mnie ten szkrab.
  Szukam wzmacniacza do AKG K240 Studio jak narazie muzyka leci z Samsung Note 4. Mając do wyboru A&K XB 10, Aune B1 oraz iFi iDSD LE nano to co by Pan mi polecił? Niestety mam mętlik w głowie, XB 10 jak i Aune B1 z tego co slyszalem i czytalem sprawują się dobrze z K240 a jak jest z iFi iDSD względem K240, testował Pan?
  Pozdrawiam.

  1. PIotr Ryka pisze:

   K240 dawno temu miałem. Wydaje mi się, że iDSD LE powinien do nich i w ogóle do stylu AKG dobrze pasować.

 20. audiofan86 pisze:

  Jak sie ma granie testowanego urządzenia w porównaniu do Hegel super dac?

 21. ph88 pisze:

  Czy podłączenie słuchawek wyłącza wyjścia RCA czy wszystkie wyjścia są aktywne zawsze?

  1. PIotr Ryka pisze:

   Nie pamiętam i nie mam jak sprawdzić, ale chyba wyłącza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy