Recenzja: Fostex TH610

Odsłuch: Z Cowonem P1 Plenue

Fostex TH-610 HiFi Philosophy008

Wewnątrz królują 50-milimetrowe przetworniki dynamiczne z membraną Biodyna.

   Amironami ani HD 700 nie dysponuję, tak więc pozostają NightHawk, i tym uważniej zmuszeni będziemy z nimi porównać. Zaczniemy od sprzętu przenośnego, a więc od Cowona Plenue, a oprócz Nocnego Jastrzębia do porównań dobierzmy zdecydowanie droższy model flagowy.

Fostex TH610 vs AudioQuest NightHawk

Na wstępie muszę odnotować pewną niesprawiedliwość. NightHawk miały kabel Tonalium, którego nie miałem sumienia zastępować gorszym oryginalnym. Zrobiłem natomiast co innego, co i tak należało zrobić – porównałem kable od TH610 i TH900 Mk II. Nie ma wątpliwości, pomimo identycznego wyglądu kabel słuchawek flagowych jest lepszy. Może nie przepaść, nawet na pewno, ale z kablem od TH900 słuchawki wiceflagowe zagrały bardziej miękkim, melodyjnym, bezpośrednim dźwiękiem. A jest to w ich przypadku rzecz o niepoślednim znaczeniu, ponieważ (tu przechodzimy do opisu właściwego) tytułowe Fostex TH610 odznaczają się brzmieniem szczegółowym, przejrzystym i dynamicznym, ale nie dążą do intymnego kontaktu ze słuchaczem ani do ocieplenia czy melodyjnej miękkości. Dźwięk mają wyjątkowo przejrzysty – co jest mocnym wyróżnikiem obu szczytowych Fostexów – a przy tym lekko naprężony i nieznacznie usztywniony (to już tylko TH610), co upodobnia je do Beyerdynamic DT 990 i starszej wersji T1.

Od razu sobie wyjaśnijmy, że nie są to żadne pejoratywy, ponieważ tak podawane brzmienie ma bardzo atrakcyjną postać i wielu słuchaczy te cechy właśnie ceni. Znakomicie separują się dzięki nim figury brzmieniowe, same jednocześnie efektowne poprzez wyraźność kształtu, co składa się na brzmieniową dostojność wpisaną w ogólny ład. A to może się bardziej podobać od brzmień ciepłych, miękkich i lgnących pieszczotliwie do słuchacza, tym bardziej, że Fostex TH610 ozdabiają swe brzmienia czarnym tłem, ponadprzeciętną dźwięcznością i nieznaczną ale wyczuwalną echowością, budującą trzeci wymiar przestrzenny.

Słuchawki są wyjątkowo wygodne - idealene na długie odsłuchy.

Słuchawki są wyjątkowo wygodne – idealene na długie odsłuchy.

W efekcie dostajemy coś na wzór poprawionych, mających wyższą kulturę techniczną Beyerdynamic DT 990. Brzmienia nie aż tak naprężone, ale z wyczuwalnym napięciem powierzchniowym i doskonale uformowane, mające wyraźnie zdefiniowaną powierzchnię i wyrazisty kontur. Bez przesadzania z tym, ale na tyle dobitnie, by wrażenie ładu i dostojeństwa stało się oczywiste. Mamy przeto do czynienia z dźwiękiem w znakomicie skrojonym garniturze a nie swetrze i sztruksowych spodniach. Dźwiękiem z klasą, sznytem i elegancją w wyglądzie i ruchach, a nie takim luźnym, kumpelskim, poklepującym po plecach. Zachowującym pewien dystans – rodzaj trzymania się w ryzach i kanon dobrego wychowania. Nie z emocjami całymi na wierzchu i przytulną pieszczotą, tylko z pewną rezerwą, a tym samym budzeniem szacunku i respektu. To jest treściwe i mocne granie o pełnej przejrzystości, nieznacznym pogłosie i na szerokiej skali brzmieniowej, lecz takie trochę jak zbroja a nie jak jak ciepłe gacie. I styl ten, styl chłodnawej, lekko usztywnionej rezerwy o efektownej, pociągającej swym dostojeństwem formie, był znacznie wyraźniejszy z kablem przydanym samym TH610, natomiast kabel od TH900 ocieplał go, zmiękczał, dawał większe rozwibrowanie i większą muzykalność. Redukował nieco dostojeństwo, przybliżając prezentację do słuchacza i zastępując w sporym stopniu naprężone szablony dźwiękowe muzyczną porywczością i ruchliwszą spontanicznością.

Na tle tego NightHawk zagrały wyraźnie bliżej, bardziej miękko, cieplej, bez naprężenia i z odczuwalną obecnością medium a nie w krystalicznej czystości. Także mniej nieco echowo, co szczególnie mnie zaskoczyło, aczkolwiek to że cieplej także było zaskakujące. Przywykłem bowiem postrzegać je jako raczej nostalgiczne, szarawe i ze sporym pogłosem, a tu tymczasem…. Ale właśnie kabel od TH900 zbliżał obie prezentacje, odejmując TH610 naprężenia, ocieplając je i zmiękczając. Także zmniejszając echowość a dodając do przekazu medium, chociaż wszystkie te cechy plus bliskość do słuchacza u NightHawk były wydatniejsze. Obie prezentacje wypadły zatem przy lepszym kablu dość podobnie, ale z oczywistymi różnicami. U NightHawk pierwszy plan bliżej a źródła dźwięku większe i bardziej napierające. I druga ważna różnica – u NightHawk pasmo bardziej zwarte i mocniej zaakcentowany jego środek, a u TH610 soprany, środek i bas bardziej są oddzielone i udział skrajów pasma w przekazie procentowo większy, mocniej akcentowany. Z kolei medium zdecydowanie mniej obecne, chociaż z kablem od TH900 już nie tak bardzo.

Jakość wykonania również stroi na najwyższym poziomie.

Jakość wykonania również stroi na najwyższym poziomie.

Fostex TH610 vs Fostex TH900 Mk II

W odróżnieniu od dość mimo pewnych podobieństw skomplikowanej sytuacji porównawczej pomiędzy TH-610 a NightHawk porównanie flagowych i wiceflagowych Fostex na sprzęcie przenośnym nie nastręczyło opisowego problemu. Można je ująć w ten sposób, że TH900 grały jakby pomnożyć przez dwa różnicę pojawiającą się po zastosowaniu ich kabla u TH610. Jeszcze, bliżej, jeszcze namiętniej, jeszcze cieplej, w jeszcze większym muzycznym wirze. Nie aż tak blisko i bez tak dużych źródeł jak u NightHawk, ale blisko, dość ciepło i całkiem namiętnie. Bez poczucia dystansu, naprężenia, obcości czy dostojeństwa. Płynąca z gracją muzyka, wolna od utwardzania, usztywniania, z bardzo nieznaczną echowością. Bardziej spontaniczna a mniej trzymana w ryzach. Jak para tańcząca rocka and rolla a nie kręcąca wiedeńskiego walca. To brało się zarówno z większej elastyczności jak i większej obfitości szczegółów oraz wszelkich niuansów. I miało to dobrą stronę, bo dźwięk TH900 był bardziej złożony i obfity, ale także mniej dobrą, ponieważ mniej był uporządkowany. Można to ująć w ten sposób, że muzyka od TH610 miała więcej jednoznaczności i ascetycznego piękna, podczas gdy ta od TH900 bardziej była miriadą wszędobylskich drobin i przy swej wyższej temperaturze bardziej buzowała.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

28 komentarzy w “Recenzja: Fostex TH610

 1. piter napisał(a):

  Z recenzji odnoszę wrażenie że dźwiękowo to ta sama półka co Focal Elear ?

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Z grubsza rzecz biorąc tak. Elear przy dobrej amplifikacji nieco bardziej realistyczny, bezpośredni. Ale takiej naprawdę wybitnej.

 2. Michał napisał(a):

  Ta zdolność do porządkowania to chyba cecha powszechna z T1, prawda?

  A jak wygląda sprawa z wielkością sceny? Eleary grają naprawdę intymnie z tego co było mi dane przeczytać. A jak sprawa wygląda z TH610?

  Zabrakło mi też odniesienia do W1000Z. Niby są o całe 800 zł od nich droższe, ale to moim zdaniem nadal ta sama półka cenowa.

  PS. Za parę dni u mnie zagości Phast 🙂

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   T1 od TH610 grają bardziej echowo, ale w taki zawoalowany, trudny do rozgryzienia sposób. Holografię mają lepszą, natomiast wielkość sceny podobną. Szczegółowość u T1 bardziej się eksponuje, podobnie jak u wzmiankowanej Audio-Techniki, która od TH-610 ma jeszcze mniejsze źródła dźwięku i szersze plenery. Jeżeli wystawiać oceny na podstawie samej szczegółowości, to W1000Z są lepsze, ale moim zdaniem lepsze całościowo nie są. Sam wolałbym TH610.

   Odnośnie Elear, to na pewno potrafią stworzyć bardziej intymny kontakt ze słuchaczem niż TH610 i ogólnie są doskonalsze technicznie, ale do wykazania tego potrzeba naprawdę wybitnego toru.

 3. PIotr Ryka napisał(a):

  To już nie pierwszy raz taka historia, więc straciłem w końcu cierpliwość. To co się wypisuje o słuchawkach Fostex TH610 i tej recenzji na forum Mp3store to są całe pęczki nonsensów. Jakieś „unikanie”, „ratowanie”, „jak ognia” i temu podobne brednie. Ogólna degradacja forów to tak nawiasem smutne zjawisko. Wiem, że zgodnie z regułą Kopernika gorszy pieniądz wypiera lepszy a nie odwrotnie (jak uprzejmy był palnąć niedawno któryś redaktor z telewizora), ale zachowania klanowe i megalomania większości piszących są doprawdy żałosne. Ci ludzie coś odreagowują? Mają problemy z wyważaniem opinii? Czują się niedowartościowani? Drodzy moi domyślni, jak chcecie coś wiedzieć, to zapytajcie tutaj, a nie snujcie bzdurnych teorii. Słuchawki Fostex TH610 nie grają V i mają dobrą, bogatą, ciekawą średnicę. Wystarczy porządny odtwarzacz przenośny żeby to stwierdzić, nie potrzeba nawet lampowego wzmacniacza. Wokale wypadają na nich bardzo dobrze i pisząc „piękno” miałem na myśli także je. Dotarło?

  1. Stefan napisał(a):

   Piotrze nie powinieneś oceniać całego forum przez pryzmat jednego czy też kilku użytkowników,
   to mimo wszystko większa grupa różnorodnych ludzi.

   1. PIotr Ryka napisał(a):

    Tak, niewątpliwie, źle się wyraziłem. Powinienem był napisać niektórzy a nie większość. Z drugiej jednak strony idiotyzmy tam nagminnie wypisywane nie spotykają się z krytyką tylko traktowane są jako norma. Już zdążyli napisać, że napisałem dobrą recenzję Fostexów, bo mi się to opłacało. A tymczasem grosza za to nie wziąłem i nie zamierzam. I tak się bredzi, pluje, oczernia, wydziwia i snuje bezpodstawne domysły – tak żeby się jakoś kręciło, bo fajnie jest sobie pogadać i bezkarnie kogoś obrzucić błotem. Humor się od tego polepsza.

    1. Stefan napisał(a):

     Bo w internecie każdy jest odważny, trudniej jest stanąć twarzą w twarz.

 4. fon napisał(a):

  Chodzi mi po głowie zastąpienie kabla NH kablem od tych Fostexów ewentualnie od 900mk2 co Piotrze o tym sądzisz.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Miałem sygnały, że AudioQuest zaproponuje bądź już zaproponował lepszy kabel do NH. Trzeba o to zapytać. Kabla od TH610 raczej bym nie polecał, te od TH900 (symetryczny i zwykły) są do kupienia w Mp3Store, ale jaka jest ich relacja jakościowa względem oryginalnego z NH, tego nie wiem. Chyba lepszy od obu jest kabel DUM z MrSpeakers – ten z całą pewnością jest wysokiej klasy. W USA kosztuje 200 dol, nie wiem ile u nas. (Też Mp3Store). No i koszty przeróbki. Skomplikowane to wszystko.

 5. Andrzej napisał(a):

  Bardzo dobra recenzja tych niewątpliwie nieprzeciętnych słuchawek 😉 w zupełności się zgadzam.

  Zastanawiam się nad zakupem do TH-610 kabla od Forza Audioworks, a mianowicie Noir HPC mk2 w czystej miedzi – chodzi mi o uzyskanie nieco bardziej ocieplonego, muzykalnego przekazu i złagodzenia tej twardości i naprężenia, o których Pan napisał. Ma to sens? Pozdrawiam ciepło! / A.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Noir HPC wydaje się dobrym pomysłem. Skoro poprawia HD 800, to tym bardziej powinien TH610. Dobrze byłoby przed zakupem sprawdzić, ale z tym przeważnie jest problem.

   1. Andrzej napisał(a):

    Cena kabla nie jest z kosmosu, więc można zaryzykować 😉 Dzięki za odpowiedź! / A.

    1. AAAFNRAA napisał(a):

     Napisz do Mateusza, szybko odpisuje i doradza, w końcu to jego kable i wie o nich wszystko 🙂

 6. fon napisał(a):

  U mnie w pierwszym momencie kabel symetryczny do NH z Audeosa wywołał pozytywne wrażenie ale z czasem czegoś zaczynało brakować,było za miękko ,delikatnie,mniej detalicznie,w porównaniu do oryginału,nie wiem jak grają kable z Forzy,ale takie splecienie w warkoczyk occ o ile to jest occ według mnie odstaje od pożądnie zrobionych kabli w jenej izolacji,cardas na swojej stronie ciekawie to opisuje i pokazuje na you tube jak oddziałują na siebie przewodzące żyły,dobry kabel widać ciężko tak sobie zrobić.

 7. Soundman napisał(a):

  Ciekawa byłaby bitwa między TH610 a D7200,który krewniak okazałby się lepszy?

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Ciekawa, ale coś załatwianie D7200 ciężko idzie. Miały już być, a wciąż nie ma.

 8. Patryk napisał(a):

  Ostatnio zamowilem kabel do AKG812. „LAVRICABLES”. Musze powiedziec, ze pierwszy raz w zyciu uslyszalem pozytywna roznice ,przez co kabel bardzo polecam. Nastepna rzecza bedzie kupno kabla LAVRICABLES do mojego FinalAudio VI oraz NH.
  Cena kabli to 225USD, ale wierzcie mi: sa naprawde warte kazdego centa.

  Patryk.

  1. fon napisał(a):

   Jak kupisz do NH to się pochwal jak się spisuje

   1. Patryk napisał(a):

    Dam napewno znac, ale to potrwa jeszcze troche.

 9. gość44 napisał(a):

  Panie Redaktorze,
  po pierwsze dziękuję za recenzję TH610.
  Szukam słuchawek zamkniętych w zbliżonej cenie i z opisu te Fostexy chyba by się „nadały”. No ale życie nie jest takie proste – podobają mi się także AT A100Z. Jak żyć … a właściwie jak wybrać …

  No i teraz po drugie.
  Taki wniosek racjonalizatorski – chodzi o jakiś ranking słuchawek na stronie „filozofia hifi”. Ja wiem, że recenzenci na słowo ranking dostają drgawek, na ale on by się przydał.

  Nie chodzi o jakieś punkty z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Wystarczyłyby KLASY dźwięku – A, B, C czy 1, 2, 3 a w nich słuchawki w porządku alfabetycznym.

  Wydaje mi się, że klasę dźwięku da się określić. Poza tym to wszystko jest przecież tylko zabawą – zabawą bo w ostateczności decyduje nasz GUST i SMAK muzyczny.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Zrobię kiedyś takie zestawienie, ale nie według jakości tylko cen i brzmieniowego stylu. Już kiedyś pisałem, że nie podejmuję się określić czy lepsze są na przykład Grado GS1000, AKG K812, Beyerdynamic T1, czy Sennheiser HD 800. I tak jest w wielu przypadkach. Kwestia gustu a nie obiektywnej oceny.

 10. Soundman napisał(a):

  Doszły moje Th610 razem z Questylle cma600i. Muszę się zgodzić z P.Ryką, jednka miał rację, nie grają V-ką. A najciekawszy ich zakres dla mnie to…średnica,coś takiego,ale to poprawili od czasu TH600 gdzie wokal był kilometr od nas. Oczywiście zasługa Questylle jest niekwestionowana co do przekazu, fenomenalnie razem grają ,do polecenia każdemu.

 11. dio napisał(a):

  th610, t1v2 czy w1000z ? ktore z tych sluchawek beda mial najlepszy bas pod wzgledem ilosci jak i jakosci ?
  zalezy mi rowniez na tym zeby gora wbijala sie w uszy jak igly.

 12. Soundman napisał(a):

  Jak dla mnie oczywiście T1 rev2…nie do pobicia.

  1. PIotr Ryka napisał(a):

   Jeszcze lepsze w tym stylu, zwłaszcza pod względem basu, byłyby Fostex TH900 Mk2, ale to już inna liga finansowa.

 13. Jarek napisał(a):

  Panie Piotrze,

  Poszukuję słuchawek zamkniętych w budżecie rzędu 2500-3500 zł.
  Biorąc pod uwagę trzy modele: opisywane tutaj Fostexy TH610, Audeze EL-8 i ATH W1000Z, który wg Pana byłby najlepszym rozwiązaniem.
  Raczej napewno będę zaopatrywał się w dodatkowy kabel od Forza Audiowork Noir Hybrid HPC.
  Jako źródło będzie głównie służył MacBook Pro + dodatkowo na początek jakiś nieduży i przenośny DAC, np. iFi DSD nano black.

 14. Piotr Ryka napisał(a):

  Audeze na pewno odpadają.
  Audio-Technica – tak, jeżeli się lubi delikatniejsze, przestrzenne granie.
  Fostex najbardziej uniwersalne.
  A jak się chce, żeby było ciepło, muzykalnie, bardziej masywnie i z mocnym basem, to Ultrasone Signature Pro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

© HiFi Philosophy