Recenzja: Fostex T60RP

Konstrukcja, opłacalność, walory użytkowe

Pudełko.

   Na szczęście nie będę musiał zmagać się z mnożeniem aż przez dziesięć, wystarczy uzasadnienie podwojenia. To jednak i tak dużo, nie udawajmy że nie. Pomocnym argumentem pozostaje jednakże fakt, że ten skok w drewno nie został oparty na byle jakim surowcu, tylko na znanym z doskonałych własności akustycznych mahoniu. Tym samym T50 RP, jako już T60, podążyły drogą mahoniowości klasycznych i od zarania mahoniowych Grado RS1, z którymi mierzyły się w tej dawnej recenzji. Wybrały przy tym mahoń afrykański o ładnie się prezentującej jednolitej strukturze, aczkolwiek nie tak ciemny i spoisty jak u tych dawnych Grado. Takiego mahoniu na rynku teraz nie ma, rabunkowa wycinka całego go pochłonęła. Dobrze więc, że ten w Fosteksach przynajmniej jest właśnie jednolity, a nie porowaty i podpierany klonem, jak ma to teraz miejsce u Grado.

Kształt mahoniowych muszli i łączący je pałąk są dokładnie te same co dawniej, a braku wygody i ergonomicznej skuteczności pierwotnym Fostex T50 RP nie sposób odmówić. Duże, prostokątne muszle dobrze się układają i pewnie okalają uszy, w czym pomagają im miękkie, sprężyste pady obszyte naturalną skórką. Pałąk z muszlami łączy klasyczna dla tych Fostex konstrukcja z podwójnego grubego drutu powleczonego czarną izolacją, stanowiącego jednocześnie prowadnice dla obejm – bez pomocy ząbkowania czy śrub zaciskowych pewnie utrzymujących zadaną wysokość, znamionując profesjonalizm. U innych nieraz i ząbkowanie nie pomaga, i zaciski śrubowe puszczają, a wymyślone przez inżynierów Fosteksa w latach 70-tych pałąki obchodzą się bez tego i mimo to trzymają. W dodatku dają wygodę, a brak karbów oznacza płynną regulację. Od strony surowcowej pałąk to metalowy płaskownik obszyty naturalną skórą, ale głowa z nim nie ma kontaktu, tylko z podwieszoną poniżej też skórzaną opaską; dość sztywną, ale do kształtu głowy prawidłowo dopasowaną.

Kabel, jak to w słuchawkach profesjonalnych, przychodzi z lewej strony, ale w nowych T60RP nie przeszkadza mu to w byciu odpinanym i symetrycznym. Producent oprócz typowego 3,5 mm z przejściówką na 6,3 mm oferuje także trzy symetryczne, zakończone albo 4-pinem, albo Pentaconn 4,4 mm, albo symetrycznym małym jackiem 2,5 mm. Wszystkie kable są cienkie i elastyczne, ale nie lejące tylko lekko sprężyste; akurat na tyle, by się bez potrzeby nie skręcać.

Po założeniu na głowę słuchawki dobrze leżą, wysokość trzymają bez zarzutu, a całościowa wygoda jest dobra. Składa się nią zarówno dobry rozmiar, dokładnie obejmujący uszy, jak i niewielki nacisk boczny, nie wywołujący efektu imadła.

W pudełku słuchawki.

Przechodząc do spraw technicznych. Słuchawki są półotwarte, czego przyczyną od strony zewnętrznej trzy szczeliny wentylacyjne tuż pod mocowaniem pałąka, a od wewnętrznej ulokowana nad nimi miseczka, wydrążona w dolnej części dużej powierzchni komory. Membrana ma kształt prostokątny z zaokrąglonymi rogami, przykrywając całą dużą wewnętrzną powierzchnię, a wykonano ją z cieniutkiego polimeru z dodatkiem wytrawionej w charakterystyczną dla konstrukcji planarnych serpentynę z miedzianej folii. Z obu stron napędzają ją sztabkowe magnesy neodymowe, zapewniające stuprocentową kontrolę wychyleń, a by wychyły te mogły być odpowiednio dalekie, nie ograniczające siły basu, są to magnesy bardzo mocne i od membrany sporo oddalone. (Właśnie z tego powodu słuchawki mogą wchłaniać aż trzy waty mocy.)

Kabel – zarówno symetryczny jak zwykły – podpina się pojedynczym jackiem, a słuchawki ważą bez niego 380 gramów, czyli jak na planarne mało. To oczywiście kolejny przyczynek do wygody, która z kolei jest duża. Całość pakowana jest w sztywne, czarne pudło, zawierające też etui na drogę. Więc gdyby jeszcze brzmienie odpowiedniej klasy, to cena nie tylko się uzasadni, ale jeszcze wyjdzie na to, że niska. Bo cóż, są u mnie teraz cztery inne konstrukcje planarne, z których najtańsza to wydatek sześciu tysięcy, a najdroższa prawie dwudziestu.

Na koniec jeszcze dane. Impedancja wynosi 50 Ω, jest więc dla słuchawek planarnych typowa, a skuteczność typowa dla dawniejszych ich konstrukcji również, sięga bowiem 92 decybeli. Nie jest to dużo, ale także nie jakoś szczególnie mało (u AKG K1000 to ledwie 72 decybele), tak więc mocny DAP sobie poradzi i średnio mocny słuchawkowy wzmacniacz tym bardziej. Pasmo przenoszenia, tak w czasach królowania magnetofonów kasetowych istotne, teraz straciło na znaczeniu, ale nie zaszkodzi nadmienić, że obejmuje zakres 15 Hz – 35 kHz, czyli nie ma się czego czepiać, bo można wskazać słuchawki uchodzące za referencyjne (na przykład Abyss AB-1266), u których jest mniej rozwarte.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

69 komentarzy w “Recenzja: Fostex T60RP

  1. Marcin pisze:

    Panie Piotrze,
    Krótka piłka: czy dla siebie wolałby Pan te Fostexy czy Nighthawki jako uzupełnienie dla K812 razem z Bursonem CV2+?
    Pozdrawiam

    1. Piotr Ryka pisze:

      Podchwytliwe pytanie, bo sam NightHawk słucham od dawna wyłącznie z kablem Tonalium. I tak jak je słucham, to je wolę.

      1. Patryk pisze:

        Sam kabel nie zmieni sluchawek na „inne”. Nighthawk pozostana zawsze „geste, cieple, muzykalne”. Po recenzji „Fostex 60RP” bardzo mnie zainteresowalo jak brzmia. Z checia postaram sie, aby ich pusluchac. P.S: Fajnie napisane jak zawsze.

        Marcin: Burson V2 to bardzo dobry wzmacniacz! Gratuluje.

        1. Marcin pisze:

          Dziękuję :). Czekam na recenzję pana Piotra co by porównać, czy moje wrażenia odsłuchowe są podobne do wrażeń fachowego ucha :).

        2. Piotr Ryka pisze:

          „Inne” to słowo bardzo pojemne. Wyrażę się więc precyzyjniej: Tonalium zmienia NightHawk w bardziej gęste, ciepłe i muzykalne. Dużo bardziej.

      2. Marcin pisze:

        Ciekawe jak te Fostexy by zabrzmiały z takim kablem? Może nawet lepiej niż Nighthawki?

      3. greg pisze:

        Jak znaleźć Tonalium Audio w necie? Google nie widzi. To model czy firma?

  2. Patryk pisze:

    Nighthawk sa juz same w sobie bardzo gęste, ciepłe i muzykalne, a po zmianie kabla maja byc „jeszcze bardziej” gęste, ciepłe i muzykalne. Jak dla mnie to juz o wiele za duzo, poniewaz standardowo to juz bardzo duzo tych wymienionych cech grania.

    P.S: AKG812 z tym kablem Tonalium moglyby dobrze zagrac. Moze i lepiej niz z lavricables nawet, kto wie….

    Patryk.

    1. Paweł pisze:

      też tak myśle, zawsze szukam synergii sprzetowej i do ciemnych słuchawek wole jasne źródło

    2. Marcin pisze:

      No właśnie, szkoda że nie ma gdzie się przekonać co do Tonalium i AKG. Jednak nie wiem czy byłbym przekonany do zapłacenia za kabel 3000 zł… przynajmniej nie na tym poziomie audiofilizmu, na którym jestem teraz 🙂

      Panie Piotrze, jakby Pan porównał recenzowane Fostexy do Nighthawków? Z recenzji wnioskuję, że Fostexy grają potężnej, z większą ilością basu, a Nighthawki są cieplejsze i muzykalniejsze. Czy dobrze rozumuję (oczywiście myślę tu o Nighthawkach na kablu Audioquesta z zestawu)?

      1. Piotr Ryka pisze:

        Specjalnie założyłem NightHawk ich własny kabel Na wzmacniaczu iFi PRO Fosteksy są cieplejsze, bliższe, nieco jaśniejsze i bardziej bezpośrednie, bo mniej pogłosowe. Energia na zbliżonym poziomie, cokolwiek po stronie Fosteksów. Przy tym wzmacniaczu i oryginalnych kablach je bym wolał.

        1. Marcin pisze:

          Super, bardzo dziękuję. Pańska odpowiedź dużo mi naświetliła. Pozdrawiam

          1. Piotr Ryka pisze:

            Jedna uwaga – te Fostex dłuuugo się wygrzewają, a początkowo grają marnie.

      2. Miltoniusz pisze:

        „dłuuugo się wygrzewają, a początkowo grają marnie” Długo czyli ile trzeba do istotnej poprawy a ile do pełnego uformowania? 200/600h?
        Świeży egzemplarz nie jest zły zważywszy na cenę ale bas płytki i dźwięk generalnie jakiś „ściśnięty”, bez swobody – porównywałem z wygrzanymi AKG Q701 na Phaste SE oraz LittleDot MkIII (DAC Arcam rDac). Co nie znaczy, że Fostex nie miał przewag. Zestaw WooAudio WA8 + HD800 to już przeskok.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Trochę mi trudno odpowiedzieć, bo nie wygrzewałem osobiście. Ale myślę, że 200 godzin w zupełności wystarcza.

  3. Sławomir S. pisze:

    To odrobinę zabawne, ze w tak dopracowanych scenariuszach testów,które budują wiedzę o produkcie głównie przez porównanie z innymi produktami (co jest w mojej ocenie metodologicznie bardzo pożyteczne), występuje … tajemniczy, nieznany prostej gawiedzi, przybysz z innego świata – TONALIUM.
    Efemeryda punktem odniesienia tak uparcie stosowanym? Miłość to wielka być musi.

    1. Piotr Ryka pisze:

      To nie jest efemeryda, kabel jest do kupienia, przynajmniej na razie. Poza tym to nie jest jedyny dobry kabel do słuchawek możliwy do zdobycia, są jeszcze przykładowo Atlas Zeno albo Kimber Axios. Sam używam Tonalium, bo mam. I nie widzę powodu by nie używać, skoro wydatnie poprawia brzmienie. Dlaczego oceniać słuchawki z kablami ograniczającymi ich potencjał, jak się nie musi? Flagowy wzmacniacz słuchawkowy mam taki, jakiego nie ma nikt na świecie. I co, też mam nie używać, bo za dobry?

      1. Sławomir S. pisze:

        Czy jest zatem sklep, który ma adres i nazwę i który ma stałą ofertę Tonalium ?
        Byłbym też wdzięczny za test takiego kabelka.

        „”Flagowy wzmacniacz słuchawkowy mam taki, jakiego nie ma nikt na świecie…”, a i pokój odsłuchowy ma Pan zapewne taki jakiego nie ma nikt na świecie i uszy własne też zapewne unikalne. Cóż to za argumentacja? Dla testu np. słuchawek, to są elementy powtarzalnego otoczenia i ich unikalność nie ma tu większego znaczenia dla różnych modeli słuchawek. Unikalność kabelka ma wpływ większy, bo jednostkowy, na produkt, do którego go akurat zastosowano. Nie zabraniam wszak używania, jak Pan sugeruje !!! To przecież Pana tekst i Pana i Pana używanie. Równocześnie nie wszystko musi wzbudzać aplauz czytelnika

        1. Piotr Ryka pisze:

          Testu kabla nie ma, bo nie istnieje jeszcze i nie wiadomo czy powstanie firma go produkująca. To nie jest moja broszka i nic mi do tej sprawy, ode mnie ona nie zależy (w grę wchodzą kwestie własności intelektualnej). Kabel można póki co kupić za moim pośrednictwem, jako pośrednika nie biorącego nic za pośrednictwo.

          O własnym pokoju odsłuchowym niczego nie mówiłem, więc proszę się z łaski swojej powstrzymać od ekstrapolacji wynikłych z polemicznego zapału. We wpisie dałem wyraz jedynie temu, że lepszy kabel pozwala lepiej ocenić potencjał danych słuchawek, podobnie jak lepszy wzmacniacz czy lepsze źródło. Wydaje mi się to oczywiste i ważne z punktu widzenia przyszłego użytkownika; ważne tym bardziej, że nie istnieje przecież żaden wzorzec aparatury testowej – wzorcowy w sensie przeciętności słuchawkowy wzmacniacz, wzorcowo przeciętny interkonekt, itd. Każda recenzja ma charakter indywidualny nie tylko z uwagi na subiektywności recenzenta, ale też jednostkowe cechy używanego przez niego systemu. I to się raczej nie zmieni, a w każdym razie się na to nie zanosi, bo jeśli się nie mylę, wszyscy recenzenci dążą do tego, by oceniać w jak najlepszych warunkach sprzętowych, a nie jakichś teoretycznie przeciętnych. Z tego prostego względu, że warunki najlepsze oznaczają większy realizm, ku któremu, mniej czy bardziej, ale jednak generalnie zmierzamy.

          1. Sławomir S. pisze:

            Skoro zatem nie istnieje i nie wiadomo czy powstanie firma produkująca produkt ów (może powstanie) i skoro nie istnieje jeszcze tradycyjny dla rynku sposób dystrybucji (może powstanie) – wycofuję określenie 'efemeryda’ na rzecz 'prototyp’.
            Dziękuję za informację.

            Wydaje mi się, że metodą ekstrapolacji posłużył się Pan właśnie przytaczając przykład wzmacniacza, a dyskutowaliśmy o kabelku. I strofuje mnie Pan za przejęcie i rozwiniecie tej argumentacji , sugerując 'ad personam’ polemiczny niezdrowy zapał. Absolutnie on nie występuje. Dziękuje za wszystkie wyjaśnienia.

          2. Piotr Ryka pisze:

            O tyle to nie jest prototyp, że, o ile mi wiadomo, konstrukcyjnie rzecz jest finalna. Nie zatem stadium rozwojowe, coś mającego ulec ulepszeniu.

  4. Paweł pisze:

    Panie Piotrze, czy będą recenzowane słuchawi Focal Clear?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Jakoś tak się bez przekonania przymierzam, bo natworzyli tych Focali… Ale gdyby dali razem z Utopią i jeszcze z kablami Atlasa, to mogłoby być ciekawie.

      1. Piotr Ryka pisze:

        Dziś zagaiłem i podobno za dwa tygodnie, bo są na użyczeniu.

  5. Marcin pisze:

    Panie Piotrze,
    Czy jest jakaś szansa na wypożyczenie i przetestowanie na własnym systemie tego kabla Tonalium?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Jest. A do jakich słuchawek?

      1. Marcin pisze:

        K812.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Muszę zapytać, bo to może być trudne technicznie. Wtyk mały i tylko jednostronny, a przewody w Tonalium są dosyć masywne. Jutro może coś będę wiedział.

          1. Marcin pisze:

            Właśnie też myślałem nad tym, czy to jest technicznie możliwe. Zastanawiam się, czy nie lepiej najpierw zlecić komuś zmodowanie K812, aby przewód był wpinany do obu muszli, a dopiero potem eksperymentować z kablami. AKG K812 wydają się mieć spory potencjał, jednak ograniczony z powodu raczej miernego, cieniutkie drutu wewnątrz słuchawek.

          2. Piotr Ryka pisze:

            Na pewno mają. Słuchałem ich z kablem FAW Noir i grały wyraźnie lepiej. Słuchawek już nie mam, ale kabel został. Jest do kupienia. O Tonalium jeszcze nie pytałem.

  6. Marcin pisze:

    Dobrze, jestem zainteresowany kupnem Pańskiego kabla. Napiszę Panu wieczorem maila w tej sprawie. Pozdrawiam.

  7. Witam wszystkich i Pana Panie Piotrze. Otóż od mniej więcej 2 tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem tego kabla więc postanowiłem wtrącić swoje 3 grosze.
    Po pierwsze nie jestem związany z Panem Kazimierzem żadnymi układami biznesowymi, koleżeńskimi lub przyjacielskimi (choć bardzo bym chciał i sobie to cenił).
    Po drugie Panie Kazimierzu życzę Panu długich długich lat życia w najlepszym zdrowiu, pasji i szczęścia, gdyż tacy ludzie jak Pan podnoszą ludzkość na wyższy poziom.
    Uśmiechnięty od 2 tygodni Darek Kudliński.
    Mój tor
    Sonic transporter – kabel cat7 – sonore microrendu – kabel ifi mercury – ifi usb 3,0 – kabel ifi gemini – ifi ione – kabel tellurium silver – przetwornik rme adi2 pro – kable zbalansowane xlr acoustic revive opa1 – wzmacniacz little dot mk vi+ z lampami mullarda i ge nos z lat 40tych – kabel tonalium – hi fi man he 1000.
    Ps. Panie Piotrze gorąco proszę zamieszczenie mojego wpisu ponieważ płynie on z mojego serca i to bez żadnej ściemy. Jeszcze raz pozdrawiam.

  8. Lazania pisze:

    Co takiego innego w drewnie znajdziemy w tym przedziale cenowym jeszcze? Aby to w drewnie było? Jest co rozważać z konkurencji? Odsłuchałbym coś w budżecie do 2500 zł. T50rp Mk3 świetne moim zdaniem z paroma niedociągnieciami, aczkolwiek jeśli T60tki są poprawione to chyba bez zastanowienia?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Drewniane są Grado RS-1 i RS-2, a z tak zwanego płynnego drewna AudioQuest NightHawk. Drewniane muszle mają też dawne Denon D7000 i nowe D7200. Niezwykle udane są Fostex TH610, też z drewnianymi muszlami.

      1. Lazania pisze:

        Proszę wybaczyć niespójność mojej składni, ból zęba sprawia że nie słyszę swoich myśli.

        Mam możliwość nabyć Monoprice Monolith M1060 ale sa poważne zastrzezenia co do jakości wykonania. Bez polskiej dystrybucji może być to irytujące.

        Jestem szczęśliwym posiadaczem T50RP mk3, ale z czasem chce się więcej jak to w tym hobby bywa. To dopiero początek.

        1. Piotr Ryka pisze:

          Tych słuchawek nie znam, nie mogę nic o nich powiedzieć.

        2. Compton pisze:

          M1060 grają w stylu LCD-2F. T60RP i TH610 to sa konstrukcję pół/zamknięte.

  9. Bohdan pisze:

    Czytając dochodzę do wniosku popartego przeczuciem, że są to słuchawki ” same w sobie”, tzn. mają coś swojego ważnego do powiedzenia. Porównania z innymi są oczywiście potrzebne, choć niekoniecznie. Można je mieć i kosztować naprzemian obok, wspomnianych Abbys, Hifimanów z wyższej półki, czy innych Audeze, albo Final Audio. W sumie takich słuchawek- tzn samych w sobie wypatruje i zarzucam sieć … Zwykle, albo często jest tak, że producent oferuje serię od dobrych – po referencyjne, wtedy trzeba szukać około tych referencyjnych właśnie. Szanuję takich , którzy tworzą różne , ale mające każde swoją osobista osobowość, a nie wynikającą z potrzeb marketingowych
    pomniejszoną wartość jakościową … tak , aby każdy kupujący te tańsze, marzył o kolejnym droższym modelu .i go z czasem nabywał. To juz spekulacja i brak uczciwości. To tak ,jakby artysta chciał nagrać trochę gorszy album , zaznaczając ,że będzie trochę tańszy … także się opłaca. Niby można by rzec, ze to ukłon od strony producenta, że myśli o tych z mniej zasobnym portfelem, jednak to ma krótkie i cienkie nóżki. pO prostu skracając cały wywód … w tym wielkim słuchawkowym szaleństwie ostatnich kilku lat niech te kosmiczne czasem kwoty wynikają z realnej wartości dodanej, a nie tylko z marketingowego pustego, napompowanego balonu pod tytułem ” oooo, jest buuum – no to wyciskamy, ile się da i póki się da …. Idealistyczny to wywód i rozwlekły. Ale to w końcu Hifi Philosophy – można poszaleć 🙂

    No to szukam dalej ..i pozdrawiam

  10. Paweł pisze:

    Panie Piotrze, jaką integre może Pan polecić do tych słuchawek?
    Budżet do ok 2500zł

    1. Piotr Ryka pisze:

      Ale integrę w sensie wzmacniacz słuchawki/kolumny, czy wzmacniacz/DAC?

      1. Paweł pisze:

        wzmacniacz słuchawkowy i DAC, który by do nich pasował,
        maksymalnie 3 tyś. zł

        1. Paweł pisze:

          wstępnie myślałem o Aune S6 po balansie

          1. Piotr Ryka pisze:

            To są słuchawki wybaczające, wszystko do nich pasuje. Trzeba więc wybrać po prostu możliwie najlepszy. Z Aune mam bardzo dobre doświadczenia, więc czemu nie.

  11. Tomasz pisze:

    Witam Panie Piotrze,
    Czy warto do tych słuchawek dokupić kabel TONALIUM? I w ogóle jest dostępny? Interesowałby mnie ok. 1m, bo do systemu biurkowego/siedzącego więcej nie potrzebuje. – A może ma Pan pomysł na kabel innej marki? Albo zamiast tego kabla kupić lepsze słuchawki z dobrym kablem, tylko jakie?
    POZDR
    TR

    1. Piotr Ryka pisze:

      Kabel można dokupić, kosztuje z wtykiem mały jack (tak jak oryginalny) 1500 PLN. Pomysłów na inne nie mam, bo innych z nimi nie słyszałem, ale pewnie FAW Noir będzie lepszy od oryginalnego.

  12. Mariusz pisze:

    Panie Piotrze,jak te Fostexy mogą zagrać z lampowcem ? Tzn, chodzi mi kwestie brumienia i dość niskiej skuteczności,bo z samego opisu słuchawki są bardzo ciekawe.Wcześniej posiadałem T1 V1 i z wiadomych względów nie było z tym problemu,ale już Meze99 tak. Co prawda jest jeszcze IFI iDSD LE ale tam się znowu nie da podłączyć gramofonu 🙁 . Co ewentualnie Pan poleci do szeroko pojętej muzyki rockowej, powiedzmydo 2,5 tys.

    1. Piotr Ryka pisze:

      W odniesieniu do brumu T60RP nie będą lepsze ani gorsze od innych średnio biorąc. Są stosunkowo skuteczne, więc brum będzie słychać, zwłaszcza że mają niską impedancję. Przy czym brum w pewnych wzmacniaczach zjawia się głównie przy niskoimpedancyjnych słuchawkach, ale nie brak też takich, u których występuje przy każdych.

      Do rocka polecam te właśnie Fosteksy i AudioQuest NightHawk. Pierwsze dla toru mniej wymagające, drugie bas mają potężniejszy. Jedne i drugie świetne. Ale dobre też będą Grado SR325, czy Beyerdynamic DT990. Także Audeze LCD-2 Classic, przy czym wszystkie trzy wymienione na koniec ostrzej konturujące, a wypełniające słabiej.

  13. Maciej pisze:

    Witam,
    T60RP VS TH610 ? Które lepiej wypełniają średnicę i są przyjemniejsze w odbiorze ?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Najogólniej biorąc TH610 dla wolących bardziej wyrazisty, krawędziowy obraz, a T60RP dla wolących bardziej obły i spójny.

  14. Reaktor pisze:

    Panie Piotrze,
    Czy mógłby Pan porównać te Fostexy do NightOwli pod względem brzmienia/jakości ?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Nie porównywałem ich bezpośrednio, co czyni sprawę śliską. Jedne i drugie są bardzo dobre – to na pewno. NightOwl łatwiej napędzić i są całkiem zamknięte. Także przejrzyste i muzykalne. Natomiast Fostex bardziej brzmieniowo koherentne, zupełnie nie podzielone na pasma. I to robi wrażenie, naprawdę robi.

  15. Tomasz pisze:

    Jaki wzmacniacz sluchawkowy nadaje się do tych FOSTEX w kwocie do 1500zl?

  16. dastin pisze:

    RNHP Rupert Neve, może trochę więcej ale warto

  17. Paweł pisze:

    Panie Piotrze,
    zupełnym przypadkiem wróciłem ostatnio do Pana recenzji tych mahoniowych fostexów i muszę przyznać, że jestem zachwycony (słuchawkami i samą recenzją). Zastanawiam się nawet, czy nie rozbudować kolekcji słuchawek o ten właśnie model. Do tej pory najwięcej słucham na Pandorach Hope VI podłączonych do ifi iDSD (oba urządzenia kupiłem po przeczytaniu Pańskich pochlebnych recenzji na ich temat). Zastanawiam się jednak nad dwoma kwestiami. Po pierwsze, czy doznania muzyczne oferowane przez te planarne fostexy warte będą odstawienia na chwilę na bok Pandor, i po drugie – jak Pan sądzi – czy mają one szansę zagrać dobrze z iDSD?

    1. Piotr Ryka pisze:

      To drugie raczej tak, zagrają. Co do gustów, to trudna sprawa. Fosteksy grają niższym, pełniejszym i bardziej spójnym brzmieniem bez tak ofensywnych sopranów. Zależy, co się lubi. Sam lubię i te, i te.

  18. Krzysztof pisze:

    Panie Piotrze, czy opisane wyżej Fostexy,skoro wymagają mocnego źródła, dobrze zagrają z Onkyo Tx 8150?

    Pozdrawiam

    Krzysztof

  19. Patryk pisze:

    Fostex TH-500RP; moze pan cos o nich napisac?

  20. Krzysiek pisze:

    Th610 czy T60rp ?
    Które z nich są cieplejsze w brzmieniu ?
    Które mają mocniejszy bas ?

    1. Krzysiek pisze:

      Bardzo proszę o odpowiedź 🙂

      1. Piotr Ryka pisze:

        Nie tędy przebiega między nimi granica. T60RP mają bardziej spójne brzmienie i są bardziej skupione na muzyce niż detalach. Moc basu i temperaturę mają analogiczne. TH620 są bardziej dla tych, co lubią brzmienie żywe i detaliczne, T60RP dla lubiących jednorodność brzmieniową w stylu bardziej gramofonowym.

  21. Marek S. pisze:

    Podobne pytanie. LCD-2F czy T60RP, do relaksowania się wieczorami przy wielu gatunkach muzycznych? Ewentualnie coś innego godnego polecenia.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Nie słuchałem LCD-2 z sygnaturą F. Jak chodzi o bez sygnatury, to Fosteksy napędzić łatwiej i są tańsze. Przyjemność słuchania podobna. U Audeze większy nacisk na bas.

      1. Marek S. pisze:

        Dziękuje. No to chyba rzeczywiście Audeze do relaksu, jako uzupełnienie Meze E., tym bardziej, że Tonalium i V281 jest na stanie.

  22. Marcin pisze:

    Panie Piotrze ciekawe jak się mają T60RP do monolith 1570, a może TH610. Obecnie RME ADI Dac plus omega Lupi wraz z nighthawk. Szukam czegoś bardziej otwartego brzmieniowo, z pewną dawka analitycznosci, ale z dobrym basem, czegoś co uzupełni NH.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      T60RP to nie są słuchawki analityczne. O wiele bardziej takimi są TH610. Także Beyerdynamic DT990 i rodzina Audio-Techniki. Monolith nie są tak gęste i uspokojone na górze jak NH, ale to też gęste granie.

  23. Marcin pisze:

    Dziękuję za odp. Jeśli chodzi o Audio Technikę to brałem pod uwagę ATH-W1000X i jeszcze planarne Hifiman HE560. Niestety tych drugich nie mam gdzie posłuchać.

    1. Marcin pisze:

      Wkradł się błąd, chodziło mi o model ATH-AD1000X czyli otwarte:-)

        1. Marcin pisze:

          Dziękuję za info, jest nad czym myśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy