Recenzja: Final Audio D8000

Odsłuch

ale kiedy się ozwą…

   Opis brzmienia mógłbym zacząć ostrożnie, napięcie budując pomału. Rozpocząć od nie dość jednoznacznych porównań i kluczyć opisowo. Rozbudzać stopniowo nadzieję, podtrzymywać ją, coraz bardziej rozniecać. Aż na koniec zakrzyknąć to, co teraz od razu powiem, bo mi się nie chce zawracać czytelnikom głowy i sobie utrudniać życia. W mojej opinii są to najlepsze słuchawki od czasu wielkiej czwórki, to znaczy Sony MDR-R10, Sennheisera Orfeusza, Stax SR-Ω i AKG K1000. Z koniecznym uwzględnieniem tego, że Orfeusz ma teraz nowe wcielenie, a Abyssów i Susvar nie słuchałem. Także z uwagą, że zeszłoroczne Focal Utopia dźwięk oferują gęstszy i barwniejszy, że Ultrasone Jubilee (czyli ulepszone Edition5) są bardziej holograficzne, a z Grado GS1000 się ekstatycznie szybuje ponad krainą dźwięków, natomiast Audeze LCD-4 są brzmieniowo dosyć podobne. I jeszcze z komentarzem, że Crasszone CZ-1 to całkiem inna stereofonia, a gdy Stax SR-009 odpowiednio napędzić (o co bardzo jest trudno), to grał będzie transparentniej. A także z adnotacją, że własnej firmy Final X mają specyfikę inną i brzmienie też zjawiskowe. Ale w kontrze do tych aneksów takie podsumowanie, że poza wielką czwórką i nowym Orfeuszem te słuchawki dla siebie widziałbym w pierwszym rzędzie (plus zjawiskowe GS1000), zwłaszcza jako uzupełnienie posiadanych K1000 – ponieważ grają te D8000 niesamowitym dźwiękiem, są potencjalnie mobilne i się wygodnie noszą. A teraz uzasadnienie.

Przy komputerze

Uzasadnienia lepszości mogą być najróżniejsze. Grado GS1000 są ekstatycznie przestrzenne i z muzycznym artyzmem. Orfeusz to perfekcja, holografia i przede wszystkim „lepsza prawda”. Nikt tak nie potrafi łączyć dźwięków z przestrzenią jak binauralne K1000, a Stax SR-Ω to ogrom, delikatność i spajający je czar. Pod względem muzykalności nikt się nie równa z Sony R10, które na dodatek też są super holograficzne i na ogromnej scenie. Każde z wymienionych to osobne królestwo – królestwo wspaniałego brzmienia.

szok!

Nie mam ich, nie porównam; to znaczy mam K1000, ale z potężnym kablem, nadającym się tylko do odczepów głośnikowych, czyli to jakby nie słuchawki i nie ma wprost przełożenia. Poza tym to już przeszłość, nawet odnośnie kabla. Z genialnych wymienionych zostały na rynku same przeze mnie nieposiadane prócz Crosszone. Tych oczywiście użyłem, a także kilku normalniejszych – w miarę możności o konstrukcji otwartej, tak żeby było sprawiedliwie. Ale poszły też w ruch zamknięte Fostex TH900, które są transparentne na miarę niemal SR-009 i jeszcze mają wielką scenę, a także super bas.

Zacznijmy jak zwykle od komputera, a przy nim dwóch Ayonów – przetwornika Sigma i wzmacniacza słuchawkowego HA-3., spiętych interkonektem Hijiri HGP-10R MILLION, co to był właśnie przybył, ale już jako wygrzany.

Konkurenci

Dynamiczne, otwarte i też szczycące się nowatorstwem pod wieloma względami AudioQuest NightHawk wyposażone w kabel Tonalium zagrały gęsto, ciemno i muzykalnie. Tyle to już razy pisałem, że mi się kompletnie przejadło, ale tym razem muszę dopisać, że ich wydatny pogłos na tle recenzowanych wysoce był nienaturalny, degradujący brzmienie, niemalże nieznośny. To będzie się powtarzało, tak będzie ze wszystkimi…

Też otwarte ale planarne HiFiMAN HE-6, należące już do przeszłości, zagrały bardziej otwartym i mniej pogłosowym dźwiękiem. Jednak też z wyczuwalnym pogłosem, a chociaż nie jasno (choć zwykle grają jasno) tylko akurat w sam raz, to z lekką chrypką, nie tak płynnie, nie tak wypełnionym i zmysłowym brzmieniem.

Zamknięte i dynamiczne Fostex TH900 Mk2 tak samo jak NightHawk grały ciemno, ale z pogłosowym jedynie basem i jak na nie naprawdę muzykalnie na większej od poprzednich scenie i w charakterystyczny dla siebie sposób transparentnie, to znaczy z gęstością tylko samych dźwięków, a między nimi wyjątkowo przejrzyście. Też z chrypką, ale lepszą niż u HE-6 – bardziej pobudzającą wyobraźnię i przywołującą wykonawców. I już bym był zachwycony, gdyby nie te D8000…

Tak wyglądających padów jeszcze nie było.

Sięgnąłem na koniec komputerowej uwertury po planarne i otwarte jak przedmiot recenzji MrSpeakers Ether Flow. Dwa prawie razy tańsze, a zatem cenowo nie ta liga, chociaż kabel Tonalium znacznie to wyrównuje. (Z nim to już jedenaście przeciw piętnastu.) Poza tym, jak się dowiedziałem niedawno, pewien klient wybrał je w trakcie sklepowych porównań zamiast Focal Utopia; i nie z uwagi na cenę – ta nie miała znaczenia. A więc są w stanie konkurować z o wiele nawet droższymi, to dla nich nie przeszkoda. Więc bądźmy dobrej myśli, bo w ich recenzji się rozpisałem, jak są dalekie od zniekształceń. Ale rzec można – nie tym razem. Nawet Fosteksy zagrały płynniej. Coś w nich się kotłowało i w ogóle wolę wersję zamkniętą, no ale porównujemy w miarę możności otwarte. Te otwarte mają rodzaj krótkiego pogłosu, który mi się nie podoba, a zamknięte nie mają. Ale żeby nie było – świetny drajw, dynamika, barwy, nasycenie – no, można się zakochać.

Final Audio D8000

Pora skonsumować naszego bohatera. Dlaczego taki pean na jego cześć wygłosiłem? Dwa są tego największe powody i oba kardynalne. Pierwszym sposób propagowania dźwięku, drugim tego dźwięku uroda, w tym brak zniekształceń i trójwymiarowość.

W Monachium, przy okazji prezentacji prototypu, odbyła się długa konferencja prasowa, podczas której inżynierowie od Final Audio opisywali problemy z uzyskaniem dźwiękowej naturalności, w tym przede wszystkim basu. Zdradzono w trakcie, że po pomoc zwrócono się do jednego z twórców pamiętnych Sony R10 (nie ja sam je widać pamiętam), zdaniem którego remedium powinna być przegroda akustyczna tłumiąca niechciane interferencje.

A regulacja dla Final Audio typowa.

Koniec końców dwie są w D8000 takie przegrody, po obu stronach membrany, uzupełniane innymi ustrojami i dodatkowym kanalizowaniem dźwięku. Efekt? Propagacja tak naturalna, że tylko wielka czwórka równać się może. Śladu najmniejszego zniekształceń, jednego jedynego śladu…Wszystkie konkurencyjne słuchawki opisane skrótowo powyżej to w porównaniu kakofonia, zupełna niemal katastrofa; także z uwagi na to, że kabel Hijiri niczego nie maskuje.

Jak napisałem dopiero co w recenzji kolumn tubowych, mózg chętnie podchwytuje zabawę w naturalizację brzmienia, maskując zniekształcenia i uzupełniając braki, o ile tylko materiał wyjściowy jest tego godny, a nie w pierwszym rzucie uwypuklenia niedociągnięć. A potem, jako rezultat, pojawiają się analityczne domysły, że te odbicia, chropowatości i stłumienia to pewnie wina samych nagrań. Aż bierze się do ręki D8000, zakłada – i wszystkie te „nagraniowe” braki okazują się znikać. Dźwięk gładki jak aksamit płynie swobodnie jak w morzu woda, że nie doświadczysz żadnych odbić, chrobotów, ograniczeń. Poezja ruchu i niezmącona perfekcja kształtu. Bo kształt to ten drugi składnik, popierający płynięcie. Dźwięki rozwinięte przestrzennie niemal jak z głośników tubowych, a jednocześnie dociążone, wypełnione i w kontrze do tego nośne. Gładkie niczym powierzchnia rtęci, tyle że nie srebrzącej się sopranami. Bo te są całe w trójwymiarowej postaci, wpisane dokładnie w brzmienie. Brzmienie inne – powiedzmy to otwarcie, po prostu brzmienie lepsze. Nie lepsze od Orfeusza czy R10 – aż takie dobre nie jest – ale generalnie najlepsze u nowo produkowanych, tyle że z wyliczonymi powyżej aneksami.

Pokaż cały artykuł na 1 stronie

78 komentarzy w “Recenzja: Final Audio D8000

  1. Patryk pisze:

    5:28 i w koncu sie doczekalem! Dziekuje za recenzje.
    Jestem w stanie wyobrazic sobie jak pieknie te sluchawki graja dzieki tak dobrej recenzji i opisu pana Piotra.
    Zrobie wszystko, aby moc ich posluchac, poniewaz nadal czekam na zakup „TYCH JEDYNYCH” sluchawek:
    (SR009, Susvara, Final X, Final D8000) To wlasnie moi kandydaci.
    Czas posluchac susvary i D8000 nadszedl.

    Raz jeszcze dziekuje za recenzje.

    Patryk.

    1. Piotr Ryka pisze:

      To spać o tej piątej nie lepiej? 🙂

      1. Patryk pisze:

        Wlasnie, ze niestety nie, poniewaz bylem w pracy 😀

        P.S: Panie Piotrze: SR009; Final X czy Final D8000?
        Ktore kupilby pan sam dla siebie wybierajac?

        P.

        1. Piotr Ryka pisze:

          SR-009 grają dobrze tylko z dawnym T2 i wybitnym torem kolumnowym z dodatkiem dedykowanego mu LST. Inaczej – potocznie się wyrażając – pod względem muzykalności kicha. Final X z kolei są specyficzne, trzeba lubić ten styl. A D8000 są muzykalne za darmo i w pełni uniwersalne.

    2. Maciek pisze:

      Te jedyne nie istnieją, każde nauszniki mają swój własny czar 🙂

  2. Patryk pisze:

    Wlasnie: Final X maja ta magie w sobie i tyle muzykalnosci!
    Teraz musze naprawde posluchac jeszcze tylko „Susvara” i tych „D8000”.
    Final Pandora Hope VI sa wedlug mnie jednymi z najlepszych sluchawek jakich sluchalem. (Niepowtarzalne powietrze)

    Jestem po przeczytaniu pod wrazeniem.

    Male pytanie jeszcze: Czy bas D8000 ma szanse z Audeze XC?. (to byl dla mnie najlepszy bas w sluchawkach jakiego w zyciu sluchalem)

    1. Piotr Ryka pisze:

      Najlepszy bas w słuchawkach to miały Ultrasone Edition9, ale one też stanowiły przypadek trudny do napędzenia. Bas w D8000 pod względem objętościowym i brzmieniowym nie pozostawia nic do życzenia, ale to nie są słuchawki tak holograficzne jak Audeze XC – co to, to na pewno. (Z tym że, jak to u Audeze, jeden egzemplarz super, a drugi kupa.) O Susvara opinie w zdecydowanej większości są negatywne i Karolowi też się nie podobały – bardzo nie. Sam nie słuchałem.

      Odnośnie porównania z Sonorous X, to zapytałem dystrybutora, który osobiście przywiózł D8000, czemu nie zabrał porównawczo Dziesiątek, a ten się łapie za głowę. I tak z porównania nic nie wyszło. Ale może na na AVS.

  3. Paweł pisze:

    Panie Piotrze, szukam kabla do moich nighthawków, pisze Pan, że na tonallium jest gęsto i ciemno i że sie już przejadło to granie, moze lepiej by pasował cabel claire hybrid jak fw wypadku pasowania do hd 600?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Uściślijmy. NightHawk z Tonalium mi się nie przejadły, tyle że przy tak wybitnych jak D8000 nie mogą wypaść na równi. Jakości kablowi Claire Hybrid nie odmawiam, chociaż od Tonalium jest słabszy w wymiarze samej muzyki. Ale odpowiednio też znacznie tańszy, a nie jak Tonalium w cenie samych słuchawek. Tak więc wybór uzależniony od możliwości i preferencji. Niczego nie sugeruję. Jednocześnie jest mi przykro, że tańsze słuchawki od D8000 wypadły o tyle gorzej (wszystkie zresztą), no ale tak to jest. Każdy chciałby mieć Orfeusza albo R10 w cenie worka na śmieci, lecz w tym życiu tak nie bywa.

      1. Paweł pisze:

        A ktory kabel z oferty Forzy Pana zdaniem pasowałby najlepiej do jastrzębi?

        1. Piotr Ryka pisze:

          Nie podejmuję się odpowiedzieć. Tego nie da się w ciemno zgadnąć. Może sama Forza słuchała i wie, albo podeśle kable, to się sprawdzi.

        2. Patryk pisze:

          Najlepszy wedlug mnie to LAVRICABLES do Audioquest Nighthawk. Bez zadnego gadania 🙂

          1. Paweł pisze:

            Co zmieniają w porównaniu z fabrycznym?

        3. Patryk pisze:

          Nie ma tej „dziury” pomiedzy srednica ,a wysokimi tonami. Staja sie przez to mniem „mdle” jak z kablem originalnym na poczatku.

          1. Patryk pisze:

            Sory za bledy. Jestem zmeczony po nockach.

          2. Paweł pisze:

            Podobno nowe pady od audioquest w pełni skórzane, podbijają słyszalnie tę średnicę i w sumie taniej by wyszło… Z tego co słyszałem, to nowe ala- welurowe, dają najciekawszy efekt, fajnie jakby Pan Piotr zrecenzował nowe nh albo przynajmniej zamienne pady.

  4. Stefan pisze:

    Piotrze, a jak z wiekością sceny w porównaniu do HD800 lub T1V2?
    Grają blisko, a jak wygląda głębia czy dalsze plany są odsunięte?
    Muszą być niezłe bo całkowita ocena na początku, no, no ….

    1. Piotr Ryka pisze:

      Scena w sensie perspektywicznego ujmowania jest ich najsłabszą stroną. Skupiają się na pierwszym planie, a tył to taka teatralna dekoracja, a nie rozległy plener. Za to ten pierwszy plan i same dźwięki…

      1. Maciek pisze:

        Jakoś tak chyba jest że przestrzenność nie jest najmocniejszą stroną słuchawek orto. Dynamiczne przetworniki generują jakby większy focus.

        1. Piotr Ryka pisze:

          W przypadku ortodynamicznych Audeze LCD-XC scena niewątpliwie jest atutem, pod warunkiem trafienia na udany egzemplarz.

        2. Stefan pisze:

          No to wyjątek stanowią HE1000.

          1. Piotr Ryka pisze:

            Owszem, też, podobnie jak ich tańsze wcielenie Edition X.

      2. Stefan pisze:

        Dzięki za informację, rzeczywiście jest piękny ten pierwszy plan, bliski i taki prawdziwy….
        Jak długo wygrzewane były?

        1. Piotr Ryka pisze:

          Te u mnie krótko, bo AVS je musiał zabrać. Nie wiem więc czy grały już optymalnie. Dystrybutor sądził, że trafiają do mnie po niecałych stu godzinach pracy, ale nie był tego pewny.

          1. Stefan pisze:

            Nówki mają taką prezentację sceny jak opisałeś, także chyba nic się nie zmieni.
            Ten pierwszy plan jest urzekający.

          2. Piotr Ryka pisze:

            No jest, nie da się zaprzeczyć.

  5. Sławek pisze:

    Panie Piotrze, a jak wypada porównanie z HiFiMan HE-1000? To ta sama cena.

    1. Piotr Ryka pisze:

      HE-1000 są zdecydowanie słabsze pod względem muzykalności, naturalności i propagacji dźwięku. Są jakby muzyka na syntezatorze względem jazzu słuchanego na żywo. Dają poczucie niesamowitości, ale nie naturalizmu i życia.

  6. Patryk pisze:

    Ktore wybralby pan Piotr dla siebie i dlaczego?
    Final X / Final D8000

    Pozdrawiam

    Patryk.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Final D8000.

  7. miroslaw frackowiak pisze:

    Piekna recenzja i widac udane sluchawki,ciesze sie ze w koncu Piotr bez owijania w bawelne wylicza, ktore sluchawki sa najlepsze i dlaczego.
    Tyle teraz jest nowych sluchawek i wzmacniaczy ze tylko dzieki tobie moge sie zorietowac w tej mnogosci nowosci,dobrze sie rymuje.
    Doszedl w moim torze odsluchowym wymarzony gramofon z 14cal ramieniem i wkladka Dynavector DV-20X2L(Low output) i jak igla pogra 50godzin to zobacze jak beda graly moje K-1000 na prawdziwych starych analogowych plytach z czasem tez pomyslimy o nastepnych sluchawkach ,ale musza grac inaczej, ale tez tak samo fantastycznie jak K-1000,moze cos sie takiego wybierze z nowosci?

  8. intuos pisze:

    Świetna recenzja,
    Ile to już eounów minęło jak ostatnio z Panem Rozmawiałem .

    Panie Piotrze ciesze się że pozytywne emocje orthodynamicznych przetworników spowodowały, że dzwięk, nie wytrychem ale inżynieryjnym kluczem otworzył pandorę orthodynamicznej przestrzeni doznań.

    Pomimo że nie słuchałem tych słuchawek, nie wierze by w brzmieniu były bardziej seksowne niż yh1000:D – ale to taki wyrwany z kontekstu przytyk retoryczny… Co prawda od około 3 miesięcy włożyłem przetworniki yh1000 w obudowy r70x i tu sygnatura dzwięku jest jednak inna to pozostanę z nią mając w pamięci jak sexowne mogą być.

    Nie zaśmiecając wątku, dziękuję za dobrą recenzję Panie Piotrze. Po latach wyszukanych słów, które w Pana poetyce pisania o audio są uzasadnione (w sumie tylko u Pana je akceptuję), jak że proste : „tak tak, nie nie” wygrało 🙂

    Pozdrawiam serdecznie
    Tomasz Waszkiewicz

  9. Tawek pisze:

    No i cóż byłem , pierwszy kontakt z d8000 ciężkie ale wygodne 🙂 wiec podpinam je pod Sony wm1z jako utwór „Astronaut ape – Stars around me ” zapuszczam od połowy gdzie pojawia się największa dynamika i szczękę zbieram z podłogi daje je do przesłuchania innym i maja podobnie , niebywała dynamika czystość dźwięku właściwie to nie będę się rozpisywal po tym odsłuchu nic więcej mi się nie podobało i muszą je mieć !!!

  10. Patryk pisze:

    Jestem przekonany, ze sluchawki bija nawet SR009 na deski i cala reszte. (oprocz HE1, ale to juz inna bajka i tylko dla bogatych) Jedna sprawa pozostaje: Bardzo brzydkie nauszniki. Co to za material? Material na zdjeciach wyglada jak firana kuchenna.
    Wyglad sluchawek jest naprawde brzydki wedlug mnie (mam przede wszystkim nauszniki na mysli). Reszta to juz tylko plusy!
    Musze ich posluchac.
    Patryk.

  11. Piotr pisze:

    Piotrze a miałeś może posłuchać kiedykolwiek słuchawkowych wzmacniaczy Luxmana P700 albo P750?
    Zastanawiam się nad nimi w kontekście D8000 bo funkcjonalność i budowę mają raczej niezłą.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Miał przyjechać w listopadzie na test, ale nie przyjechał.

  12. Piotr pisze:

    Tak, słuchawki są dyplomatycznie mówiąc estetycznie kontrowersyjne. A już na pewno nie wyglądają na te swoje 15 tys.
    Ale nie o tym. Piotrze zauważyłeś może moim zdaniem sporą wadę jeżeli chodzi o ergonomię? Nie mam małej głowy, raczej przeciętną ale słuchawki nawet po podciągnięciu w maksymalne górne położenie nie osiadają pewnie na głowie co powoduje, że niemały ciężar przekłada się na uszy. Mimo, ze pozostało teoretycznie z centymetr pałąka to jego kształt i wielkość muszli nie pozawalają na przesuniecie nawet o milimetr dalej.
    Myślałem o dogięciu pałąka ale chyba się trochę boje.

    1. Piotr Ryka pisze:

      Do mojej głowy pasowały. Pałąki giąłem tylko w Grado RS1 i AKG K1000, tak więc Finali nie testowałem. Może zapytaj dystrybutora? Powinien znać odpowiedź.

  13. Mateo pisze:

    Witaj Piotrze. Czy d8000 nadają się do szybkiej muzyki? Czy utopia w tym względzie jest lepsza? Pandora VI nie była taka uniwersalna. PS: zamówiłem właśnie Xelento jeśli nie będą tak dobre jak w recenzji biada temu co ją napisał,) pozdrawiam gorąco i wszystkiego dobrego w Nowym roku.

  14. Piotr Ryka pisze:

    Trudno mi ocenić Utopie i D8000 w odniesieniu do szybkiej muzyki i w ogóle każdej, bo bezpośrednio nie porównywałem tak na serio. Strzelam, że może Utopie lepsze, ale to czysta zgadywanka. Doszły mnie też słuchy, że Utopie się dużo różnią od egzemplarza do egzemplarza, ale Final VIII też nie były od tego wolne. Trzeba, kurczę, uważać. O Beyery jestem spokojny.

  15. miroslaw pisze:

    https://www.headfonia.com/review-final-audio-d8000/3/
    przyznam ze niesamowite sluchawki, warto dla nich sprzedac swoja kolekcje sluchawek i kupic te jedne…

  16. 3mmm pisze:

    Dobry wieczór, czy Ayon HA-3 V2 będzie dobrze współpracować z D8000? Czy lepsze będą konstrukcje SS?
    Pozdrawiam

    1. Piotr pisze:

      Mam taki zestaw więc może się przyda: podłączone do wejścia high raczej za dużo dobrego – na pograniczu agresji. Podłączone do low – najlepszy zestaw jaki miałem, fantastyczna barwa, scena muzykalność. Właściwie wszystko.
      Może jeden element – ergonomia. po 2,3 płytach jednak czuć te słuchawki i ich ciężar.Z HE1000 czy HD800 nie miałem takich wrażeń. Jak pisałem mam nauszniki podciągnięte maksymalnie do góry a i tak jest z pół centymetra/centymetr za mało, żeby było idealnie – czyli wewnętrzna górna powierzchnia nauszników dotyka góry uszu co mnie trochę irytuje. Ale oczywiście to mocno subiektywne poza tym to mała cena za granie jakie dostałem.
      Piotr ma większe doświadczenie więc pewno zweryfikuje powyższe.

      1. 3mmm pisze:

        Dziękuję za odpowiedź. Przepraszam ale zauważyłem ją dopiero przy okazji odgrzewania wątku o D8000. Niestety nie udało mi się wypożyczyć D8000 do domu, a w międzyczasie posłuchałem Abyss 1266 na HA-3 i zrobiły na mnie dużo większe wrażenie, pomimo że były jak stwierdził Gospodarz niewygrzane. Spostrzeżenia z odsłuchu HE-6 (których używam z kablem Forzy Hybrid Noir ok. 3m) mam podobne. Wyjście High wydaje się głośniejsze (dla 50 Omów w HE-6) i bardziej konturowe, Low jest OK.

  17. Stefan pisze:

    D8000 60 om i 98dB, moim zdaniem na granicy, ale nie sprawdzałem.

  18. Piotr pisze:

    Piotrze
    Miałeś okazje posłuchać D8000 innym kablem niż firmowy? Ciekawe czy warto czekać na ten nowy od Final?
    A może jakieś sugestie w jakim kierunku warto pójść?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Nie, słuchałem tylko z kablem firmowym, tym normalnym. Za najlepszy z obecnie produkowanych uchodzi Kimber Axios, ale też nie miałem kontaktu.

    2. Stefan pisze:

      Warto spróbować czegoś ze srebrem, już na FAW Noir HPC mkII jest lepiej, ale na hybrydzie od FAW jest jeszcze kroczek w stronę otwarcia góry.
      Jak na razie najlepjej pasował mi Wireworld nano silver eclipse.

      1. Piotr pisze:

        Dzięki!
        Ale piszesz w kontekście dokładnie D-8000 czy tak ogólnie?
        Też myślałem o FAW bo miałem taki w HE-1000 i zrobił niezłą robotę ale może można jeszcze lepiej – szczególnie jak piszesz w stronę otwarcia góry.

        1. Stefan pisze:

          Tak, dokładnie D8000. Z FAW jest lepiej ale w podobnej cenie można jeszcze lepiej.

          1. Piotr Ryka pisze:

            To znaczy?

          2. Stefan pisze:

            Np. Wireworld jak pisałem, to sporo taniej niż Kimber.

  19. RYSZARD pisze:

    Panie Piotrze jestem szczęśliwym posiadaczem Final D8000, dla mnie to przełom słuchanie na równi że stacjonarnką, pod pewnymi względami nawet lepiej, obecnie przy komputerze z Mojo gram zQobuz jest ok, stacjonarne dać to Dave Chord, proszę o pomoc, Dave szczegółowy dynamiczny trochę za ulotny jasny jako wzmak Trilogy 933 sugdem/bardziej dociąży?, ale czy nie spowolnić, Bakoon-potrzebuje dobrego źródła, może jednak trioda żeby wydobyć transjenty?, co by Pan wybrał?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Trilogy 933 na pewno dociąży i nie spowolni. To kapitalny wzmacniacz.

      1. RYSZARD pisze:

        Dziękuję za odpowiedź, kilka lat wcześniej miałem lebena 300f, pomimo słabszego źródła i gorszych słuchawek dźwięk miał jakiś czar trudno mi to opisać Pan będzie wiedział o co chodzi, sprzedałem go bo nie do przyjęcia było brumienie, i słaba kontrola dołu, czy trilogy będzie miał te cechy lebena, czy jednak spróbować nawrócić się na lampy i wybrać ayona lub nawet Feliksa euforia, jako źródło oprócz qobuza używam esoterica x-05, okablowanie cardas ifurutech, pozdrawiam Ryszard

        1. Piotr Ryka pisze:

          Trilogy z pewnością jest bliski czarowi lampowemu, ale prawdziwą lampą nie jest. Euforii może dla D8000 troszkę brakować mocy (w sensie by grało tak na full), aczkolwiek może się mylę, może wcale nie? A czy wolałbym słuchać D8000 z Ayona, Euforii czy Trilogy, tego bez odsłuchowego sprawdzenia po prostu nie wiem i nawet nie będę próbował zgadywać. Często bowiem zupełnie nieprzewidywalny niuans decyduje o takim wyborze. Dlatego warto poświęcić czas i pieniądze na ewentualny wyjazd, by się samemu nausznie przekonać. Niczego mądrzejszego nie poradzę.

          1. RYSZARD pisze:

            Dziękuję za niuanse miłego dnia

  20. RYSZARD pisze:

    Pozdrowienia, przepraszam za literówki

    Super recenzje gratuluję

    1. Stefan pisze:

      Trilogy nie da magii Lebena wprawdzie nie znam f bo słuchałem na xs, ale dociążenie i kontrola z 933 nad D8000 jest znakomite.
      Niestety z 98dB Finale mogą niezby pasować do lampowców.

  21. Gość pisze:

    Panie Piotrze bardzo dobra recenzja i świetne słuchawki.
    Wzmacniaczy jak wynika z tekstu i komentarzy pasować może wachlarz. Euforia, Leben, Trilogy, Sugden.
    Od biedy nawet CMA600i je pociągnie, a zastanawiam się jaki przetwornik byłby dobry do tych słuchawek?
    Jaki by Pan wybrał dla siebie, gdyby miał nabyć te słuchawki bazując na swoim ogromnym doświadczeniu z audio?
    Ayon, Norma Audio, może Exogal?
    Jakiś hegel, audio gd?

  22. Ryszard pisze:

    Obecnie zamierzam kupic te słuchawki, czy wzmacniacz Phasemation EPA-007 będzie dla nich odpowiedni jeżeli chodzi o sygnature brzmieniowa?

    1. Patryk pisze:

      Ryszard, przemysl to dobrze zanim podejmiesz decyzje.
      Ja wybralem Final X.
      Patryk.

      1. Piotr Ryka pisze:

        A to jest inna sprawa 🙂

  23. adam pisze:

    czy te słuchawki mogą dobrze zagrać z Phasemation EPA-007?

    1. Piotr Ryka pisze:

      Oczywiście.

  24. Adam pisze:

    Czy istnieje wzmacniacz sluchawkowy w cenie do 5500zl , ktory nadaje sie do sluchawek D8000? W muzyce jazzowej, rockowej i muzyce klasycznej… Jak duza role przy tych sluchawkach musi miec zrodlo? Czy odtwarzacz do 5000zl bedzie dobrym partnerem, czy raczej nalezy szukac w wiekszym przedziale cenowym?

    1. misiekkb pisze:

      Zależy czego oczekujesz od wzmacniacza, jeśli chodzi o barwę, szybko, holografię. Ja bym na twoim miejscu sprawdził Fezz Audio Omega albo bym się rozejrzał za używanym Bakoonem 01m. Ale to tak jak pisałem wyżej wszystko zależy jakiej sygnatury brzmieniowej i czego oczekujesz od wzmacniacza, gdyż każdy Ci napisze co innego, gdyż każdy z nas na co innego zwraca uwagę słuchając muzy.

  25. Piter Z pisze:

    I heard the Final H8000 . It was extremely impressive, even coming out of a simple DAP (their booth amp didn’t arrive in time for the show). The sound was exactly as described in this article–ie, very very good–though comfort was less that state-of-the-art. However, IMO the price is too high. I own 9-10 headphones (2-3 of which are considered endgame in their categories, past or present), and have difficulty justifying that price for this (or any) headphone…

  26. Alucard pisze:

    Przypomniała mi się jedna rzecz którą napisałeś o nich, o D8000, w jakimś porównaniu i stwierdzam że miałeś rację. One zawsze grają trochę jakby miały podbite wszystkie zakresy, tu wszystkiego jest zawsze dużo i zawsze jest mocno. Mi to pasuje, lubię taki poziom intensyfikacji, że tak powiem „z każdej strony”.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Bo ja zawsze mam rację. No chyba, że jej nie mam.

  27. Alucard pisze:

    D8000 się przełamały, grają teraz już lepiej. Trochę to zajęło. Nie wiem czy powrót na słuchawki dynamiczne jest w ogóle możliwy po nich. Pioneery SE Master 1 w bezpośrednim starciu z nimi nie mogą nadążyć. A to były przecież moje ulubione słuchawki.

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Sprawdziłem i są w porządku, a elektrostaty tego testu nie przeszły: https://www.youtube.com/watch?v=BZDbUAE9vzo&ab_channel=WillBloodfarm

  28. Tomasz pisze:

    Pewnie zadam głupie pytanie : jak wygląda wydobywanie się dźwięku z d8000 na zewnątrz? Do tej pory używam Final Sonorous VI czyli konstrukcja zamknięta. Mieszkam w kamienicy, gdzie słychać jak sasiad/ka chodzi, idzie do WC, słychać jk jest nieco głośniej włączony telewizor… Czy sluchajac słuchawek d8000 istnieje ryzyko, że sąsiedzi usłyszą to czego słucham? Czy jest konstrukcja półotwarta uniemożliwia takie ryzyko?

    2. No i czy Wg Pana wymiana Final Sonorous VI na d8000 jeśli chodzi o jakość brzmienia to krok do przodu czy tylko dodanie makijażu…?

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Trzeba by grać okropnie głośno, żeby w otoczeniu stało się jakoś przeszkadzająco. Drugie pytanie jest trudniejsze. Ogólnie D8000 są lepsze i bym je wolał, ale tak zjawiskowych, tak rozciągniętych sopranów nie mają.

  29. Alucard pisze:

    Słucham od rana D8000 i mam takie dziwne przeczucie że kabel dołączony do zestawu robi im złą robotę. Podejrzewam że srebro lepiej by podziałało tutaj, szczególnie z tymi poduszkami z wersji PRO które pogrubiają i obciążają dźwięk. Piotrze masz jakieś pomysły, sugestie?

    1. Piotr+Ryka pisze:

      Samo Final oferuje swoim słuchawkom posrebrzane okablowanie i miałem z takim do czynienia wielokrotnie.

      https://www.fonnex.pl/product-page/ofc-pokryte-srebrem-z-xlr-4-pole-balanced

      Kable są wprawdzie tylko srebrzone, ale sygnaturę brzmieniową mają takich z czystego srebra, i to nie w stylu Oyaide, gdzie srebro brzmi niemal jak miedź. Poprzez te kable można usłyszeć więcej szczegółów, ale zarazem są też bardziej wymagające od toru, najlepiej sprawdzając się przy gramofonie. Najkrócej opisując: grają mniej pełnym i skondensowanym, delikatniejszym i bardziej niuansowym brzmieniem. Przy gramofonach są rewelacyjne, ale i przy dobrym źródle cyfrowym potrafią świetnie się spisywać. W porównaniu z nimi miedziane Final są łatwiejsze i spokojniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy