Newsy: Tannoy zamyka swoją szkocką wytwórnię

Tannoy_2016_Front   Międzynarodowy koncern Music Group podał do wiadomości publicznej plany związane z przyszłością należącej do jego holdingu brytyjskiej marki głośnikowej Tannoy. Według tego planu znajdująca się w szkockim Coatbridge wytwórnia ma zostać zamknięta i sprzedana, a niemal cała licząca ponad 70 osób załoga zakładu zwolniona. Przedstawiciele koncernu zapewniają, że całość produkcji zostanie przeniesiona do nowego zakładu znajdującego się w chińskim Zhongshan, a pozostawiona na miejscu część oryginalnego zespołu (projektanci i marketingowcy) przeniesiona do biur firmy znajdujących się w Manchesterze. Trudno jednak oczekiwać, by renoma i jakość marki nie ucierpiały w wyniku tego zabiegu.

Jak powiedział Peter Sommers, wiceprezydent holdingu Music Group: Po dokonaniu obszernej oceny naszej struktury operacyjnej i finansowej, podjęliśmy trudną decyzję, aby zaproponować zwolnienie zbędnych pracowników w zakładach produkcyjnych oraz biurach Tannoya  w Coatbridge, i aby w razie przyjęcia tego planu sam zakład został zamknięty.

Tannoy-Factory-+-HQ-Scotland-1Historia brytyjskiej firmy trwa nieprzerwanie od 1926 roku, kiedy została założona przez młodego londyńskiego konstruktora Guya R. Fountaina pod pierwotną nazwą Tulsemere Manufacturing Company, którą dwa lata później zmieniono na zdecydowanie bardziej znaną – Tannoy. Sama nazwa stanowi akronim od angielskiej nazwy stopu tantalu (tantalum alloy), wykorzystywanego do produkcji autorskich prostowników elektrycznych. Firma rozkwitła w latach II Wojny Światowej dzięki realizacji licznych zamówień na głośniki i radiostacje dla armii brytyjskiej, jednak prawdziwym przełomem w jej dziejach było wprowadzenie w 1948 pierwszego podwójnego głośnika współosiowego Dual Concentric. Zaprojektowane przez młodego inżyniera Ronalda Rackhama rozwiązanie okazało się wielkim sukcesem rynkowym, do do dziś rozwijanym przez samą firmę Tannoy i powszechnie postrzegane za jedno z najważniejszych dokonań w dziejach reprodukcji sygnału audio.

Nie mogąc sprostać ilości zamówień, jakie rok rocznie spływały do firmy, założyciel marki postanowił o przeniesieniu całego przedsięwzięcia z rodzinnego Londynu do bardziej rozbudowanego i nowoczesnego jak na ówczesne czasy zakładu w szkockim Coatbridge, co dokonało się w roku 1975. Dzisiaj sławna na cały świat firma kojarzona jest przede wszystkim z monumentalnymi monitorami serii Prestige, które mimo konserwatywnego wyglądu wciąż znajdują licznych nabywców, ceniących w nich zarówno nadzwyczajną jakość wykonania, jak i brzmienie, którego nie da się pomylić z żadnym innym.

GRF1Ciężko wyrokować, jak dalej potoczą się losy legendarnego producenta, który kształtował branżę audio wraz z takimi tuzami jak Ortofon  czy McIntosh. Miejmy nadzieję, że firmie mimo wszystko uda się przetrwać ciężki okres bez dużego uszczerbku wizerunkowego, lecz trudno jednocześnie nie zauważyć, że zapowiadane zmiany nie są szczególnie mile kojarzącymi się ze świętowaniem 90-lecia powstania. Zwłaszcza gdy zważyć, że mamy do czynienia z jubileuszem najstarszej marki głośnikowej w całej historii audio…

3 komentarzy w “Newsy: Tannoy zamyka swoją szkocką wytwórnię

  1. miroslaw frackowiak pisze:

    Wielka szkoda,wyjatkowe kolumny

  2. Adam K. pisze:

    Panie Piotrze, mam pytanie. Czy słuchawki planarne (konkretnie OPPO PM-1) w stanie fabrycznym, również potrzebują czasu na wygrzanie się, podobnie jak dynamiczne?

    1. PIotr Ryka pisze:

      Oczywiście. Dwieście godzin minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sennheiser-momentum-true-wireless
© HiFi Philosophy